Narození Jan 1635, Beroun, česky VYŘEŠENO

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Narození Jan 1635, Beroun, česky VYŘEŠENO

Příspěvekod raadjaa » stř led 10, 2018 18:39

Dobrý den, neočekávaně jsem nalezl záznam, který jsem přečetl takto, ale něco mi nešlo:

4 mage w neděly po božjm wystaupenj? letha 1635 pokřztěn jest syn Jan ....? p. Karla Swoganowskyho Spol....? z Katerřziny manželky geho p Wacslaw Salát druhý?, Michal Bresl wssicky mmegstri tito kmotrj, p. Lydmila Wawřzyncowa družba, Anna Prosskowa

Čtu správně jméno Svojanovského Karel? Byli oni "mmegstři" mistry nějakého řemesla, nebo snad polními mistry? Podle soupisu poddaných v Berouně 1651 byl Jan Svojanovský na 3. místě pod rychtářem a primasem..

Děkuji velmi za pomoc
Radek Svojanovský

Pokud by se neotevřel přiložený obrázek, záznam je na stránka v matrice je na SOA Praha na adrese http://ebadatelna.soapraha.cz/d/3904/18 v půlce stránky napravo "4. mage ..."
Přílohy
Beroun 1635.jpg
Naposledy upravil raadjaa dne čtv led 11, 2018 19:12, celkově upraveno 1
raadjaa
 
Příspěvky: 34
Registrován: sob srp 06, 2016 17:48
Bydliště: Svojanov u Poličky
Oblast pátrání: Svojanov, rod Svojanovských, historie objevitelů Javoříčských jeskyní

Re: Narození Jan 1635, Beroun, česky

Příspěvekod JanaVi » stř led 10, 2018 19:37

S přečtením vám nepomůžu, víc než vy nepřečtu. Karel tam vidím také jako vy.
Ale vím, že rody Salát a Presl (zde psáno Bresl) byli významní berounští měšťané, později byl jeden z Preslů rychtář a poštmistr. Jeden z domů na náměstí se dodnes jmenuje Salátovský, nachází se v něm muzeum.
(Salátovský dům se nachází v historické zástavbě řadových štítových domů v horní části berounského náměstí. V roce 1643 jej koupila bohatá berounská měšťanka Alžběta Salátová, v té době též majitelka sousedního Jenštejnského domu - z webu města)
Takže polní mistři to podle mého nebyli.
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 243
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: Narození Jan 1635, Beroun, česky

Příspěvekod J.i.Š.i. » stř led 10, 2018 19:57

Já to přečtu v pohodě :-)

dítě: Jan Burijan

rodiče: pan Karel Svojanovský a jeho manželka Kateřina; to slovo "spolu" může být zkratkou pro spoluměštěna, spolusouseda či spoluradního

kmotři: pan Václav Salát a pan Michal Presl šichmejstr [= starohuťský císařský šichtmistr]

kmotry: paní Lidmila Vavřincová a Anna Prošková
Sein Grund und Boden pflanz' ich nicht, nach seiner Pfeife tanz' ich nicht.
J.i.Š.i.
 
Příspěvky: 2331
Registrován: pon srp 18, 2014 16:18
Oblast pátrání: Absolon - Olomoucko
Hála, Janda, Pokorný - Mělnicko, Staroboleslavsko
Šiška - Mladoboleslavsko, Mělnicko, Sedlčansko, Táborsko
Albrecht - Praha, Český Brod, Mladá Boleslav
Ulrich - Mostecko
Vlček - Náchodsko
Eliáš - Habry
Vydra - Český Brod

Re: Narození Jan 1635, Beroun, česky

Příspěvekod JanaVi » čtv led 11, 2018 15:49

A jméno Jan Burian je dané proč? Také to tam vidím, ale nedává mi to smysl. Neznám takového svatého, ale já toho ještě neznám :-)
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 243
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: Narození Jan 1635, Beroun, česky

Příspěvekod raadjaa » čtv led 11, 2018 16:28

Děkuji, všem, taky mi nedává úplně smysl Burijan, snad projev úcty někomu?
Spolu - když jde o manželku, ve významu spolu s ní?
mohl by být tedy výsledný text tento?:
4 mage w neděly po božím wystaupenj letha 1635 pokřztěn jest syn Jan Burian p. Karla Swoganowskyho Spolu z Katerřziny manželky geho, tito osoby potwrzugi si w kmotrostwi tomuto panowi Burijanovi p. Wacslaw Salát druhý, p Michal Bresl ssychtj mmegstr, tito kmotrj, p. Lydmila Wawřzyncowa družba Anna Prosskowa.
raadjaa
 
Příspěvky: 34
Registrován: sob srp 06, 2016 17:48
Bydliště: Svojanov u Poličky
Oblast pátrání: Svojanov, rod Svojanovských, historie objevitelů Javoříčských jeskyní

Re: Narození Jan 1635, Beroun, česky

Příspěvekod J.i.Š.i. » čtv led 11, 2018 21:51

raadjaa píše:4 mage w nedely po bozim wstaupenj letha 1635 pokrzten jest syn Jan Burigan p. Karla Swoganowskyho Spolu y z Katerziny manzelky geho, tyto osoby postawugi se w kmotrostwi tomuto Janowi Buriganovi p. Waczlaw Salat, druhy p. Michal Bresl ssycht megstr, tyto kmotry p. Lydmila Wawrzyncowa druha Anna Prosskowa.
Sein Grund und Boden pflanz' ich nicht, nach seiner Pfeife tanz' ich nicht.
J.i.Š.i.
 
Příspěvky: 2331
Registrován: pon srp 18, 2014 16:18
Oblast pátrání: Absolon - Olomoucko
Hála, Janda, Pokorný - Mělnicko, Staroboleslavsko
Šiška - Mladoboleslavsko, Mělnicko, Sedlčansko, Táborsko
Albrecht - Praha, Český Brod, Mladá Boleslav
Ulrich - Mostecko
Vlček - Náchodsko
Eliáš - Habry
Vydra - Český Brod

Re: Narození Jan 1635, Beroun, česky VYŘEŠENO

Příspěvekod Šušara » pát led 12, 2018 10:16

Zadejte si do vyhledávače Burjan a vyjde Vám, že to kdysi bylo křestní jméno. Já koukala na Seznam.
Uživatelský avatar
Šušara
 
Příspěvky: 844
Registrován: pát bře 01, 2013 13:56
Bydliště: Táborsko
Oblast pátrání: Praha-západ, Příbramsko, Rakovnicko, Berounsko, Praha-východ, Třebíčsko, Hrubý Jeseník, Ledečko,
Úžice, Mladá Vožice, Vlašimsko, Choustník, Mazelov (ČB), Praha, a v okolí uvedeného


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 14 návštevníků