Wallalová

Jak už název tématu napovídá, budou zde podrobně rozebírána jednotlivá příjmení a jejich různé varianty. Součástí tématu je i index obsahující abecední řazení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Wallalová

Příspěvekod Zbynek » sob led 06, 2018 20:08

Poradí mě někdo?
V matrikách obce Choteč jsem našel příjmení Wallalová.
Toto příjmení jsem nikdy předtím ani potom neviděl.
Zadám-li do Googlu nějakou kombinaci jako "Josef Wallal", tak mě to nenajde jediný záznam.
Neví někdo, co by to mohlo být za příjmení? Kde se vzalo? Nemůže to být jiné příjmení, jen špatně napsané?
Předem velmi děkuji

Obrázek

Obrázek
Zbynek
 
Příspěvky: 19
Registrován: sob lis 01, 2014 2:05
Oblast pátrání: Libošovice a okolí. Hostinné nad Labem a okolí. Horní Rokytnice. Strážnice. Fara Starý Jičín. Bystřice nad Olší a Nýdek.

Re: Wallalová

Příspěvekod ozana » sob led 06, 2018 20:17

V rodokmenech Myheritege se příjmení Valal vyskytuje

Na Billiongraves zase Válal
https://billiongraves.com/grave/Rudolf- ... l/15647840
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Wallalová

Příspěvekod Zbynek » sob led 06, 2018 20:38

Válal - to by mohlo být ono... Děkuji!
Zbynek
 
Příspěvky: 19
Registrován: sob lis 01, 2014 2:05
Oblast pátrání: Libošovice a okolí. Hostinné nad Labem a okolí. Horní Rokytnice. Strážnice. Fara Starý Jičín. Bystřice nad Olší a Nýdek.

Re: Wallalová

Příspěvekod Zora » sob led 06, 2018 21:35

matka dítěte měla příslušnost do Dublovic, měl byste ji najít v indexu. Příjmení zřejmě prošlo poněmčením, neb matka je psaná z Vídně a tam zemřelá.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Wallalová

Příspěvekod Brasl » ned led 07, 2018 3:26

Vala = Valentin
Valal = ves, dědina - slovensky
Valalský = selský
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=5119616

K zápisu:
Každé slovo lze zapsat několika způsoby. W se dříve psalo v češtině výhradně, až omyl národních buditelů, prohlásili ho za německé, ho nahradil V. Ušetřili nám tím spoustu inkoustu. :)
A dvojité ll, byl (do konce 19. stol.) pozůstatek po měkém ľ. Vzhledem k tomu, že příjmení má zřejmě slovenský původ, tak je to možné.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Wallalová

Příspěvekod Zbynek » ned led 07, 2018 20:06

Všem velmi děkuji.
Wallalová "...prý z Moravy..." - podle kdejsme*cz jsou Válalové soustředěni kolem Jihlavy.
Zbynek
 
Příspěvky: 19
Registrován: sob lis 01, 2014 2:05
Oblast pátrání: Libošovice a okolí. Hostinné nad Labem a okolí. Horní Rokytnice. Strážnice. Fara Starý Jičín. Bystřice nad Olší a Nýdek.


Zpět na Původ příjmení, příjmení podobná

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků