Polná VYŘEŠENO mockrát děkuji

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

Polná VYŘEŠENO mockrát děkuji

Příspěvekod PomněnkaPrvní » ned pro 07, 2014 16:15

Dobrý den,
prosím o radu. Z matriky z roku 1757 jsem zjistila, že v Klepačově (Blansko) se oženil můj předek. Jeho nevěsta byla z Klepačova, on měl uvedeno místo Polná.
Nejbližší Polnou jsem našla 100 km vzdálenou u Jihlavy.
Následně se dovídám, že byl slévač železa, takže v Blansku našel uplatnění. Je ale pravděpodobné, že šel 100 km za prací? Resp. nevíte o nějaké bližší obci Polná?
Děkuji a přeji hezký den :)
Naposledy upravil PomněnkaPrvní dne ned pro 07, 2014 22:32, celkově upraveno 1
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Polná

Příspěvekod Slim » ned pro 07, 2014 16:32

Vždy pomůže odkaz na záznam o kterém se bavíme. Očekával bych, kdyby se jednalo o vzdálenější Polnou, že bude uvedeno panství pod kterou patřila.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Polná

Příspěvekod PomněnkaPrvní » ned pro 07, 2014 16:45

Pátý záznam vlevo (7. augusta)

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=314

Bohužel víc než Polná tam nevidím.
Děkuji
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Polná

Příspěvekod Zora » ned pro 07, 2014 17:00

http://actapublica.eu/userdata/inventar ... trik_2.pdf

Používejte pomůcky, zveřejněné na actapublica. - zde seznam obcí v matrikách brněnského archivu.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Polná

Příspěvekod PomněnkaPrvní » ned pro 07, 2014 19:28

Děkuji.
V seznamu Polná uvedena není.
Měli byste ještě nápad, zda by to mohla být jiná Polná, než ta u Jihlavy?
100 km se mi zdá dost daleko. Nebo tyto dálky za prací či svatbou cestovali?
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Polná

Příspěvekod Zora » ned pro 07, 2014 19:52

Ještě je jedna u Chebu :-)))

Musíte se zkusit podívat do matriky Polné, zda tam předka najdete , pokud ne, pak zkusit pátrat na netu, zda třeba v okolí Blanska nebylo místo nazývané podobně. Sama jsem nedaleko hledala Opce, nakonec z toho bylo místo s pár chalupami , nazývané Obec. Je opravdu dobré zkusit napřed tu Polnou, nebo se aspoň podívat, zda tam byly slévárny, nebo podobná manufaktura, nebo třeba zda se živili podobnými řemesly. (nic takového jsem v rychlosti na netu neobjevila) komu patřilo Blansko (Klepáčov) a komu Polná, zda se vlastníci prolínali (šlechtické rody třeba) (nic takového jsem v rychlosti na netu neobjevila)
Je možné, že Polná byla z části německá, že tam přišli odborníci z německy hovořících zemí,už třeba otec mohl mít podobné znalosti. (nic takového jsem v rychlosti na netu neobjevila)
Přesun na větší vzdálenosti - ano, jednak si šlechta přesunovala do nově zakládaných obcí své poddané z původních bydlišť, jednak odborníci, jednak se z panství propuoštělo - sňatek. Mohli se seznámit třeba na pouti na Zelené Hoře u Žďáru, nebo to mohl být původně forman, který něco do okolí Blanska vozil a pak změnil zaměstnáni. - mohl se zajímat o poustky, tedy uprázdněné, pusté domy a využít výhodných podmínek pro nové esadníky.
Možností je spousta. Někde jsem psala dříve povídání na téma, jak a kde se dříve snoubenci seznamovali.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Polná

Příspěvekod Zora » ned pro 07, 2014 20:12

Nevím, o jaké příjmení se jedná, snad možná Dimáček - Dymáček?
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=64
V Polné je naprosto perfektně psaná index, (takový jsem ještě neviděla) na stránce odkazu se toto příjmení vyskytuje - (je jich tam více)
Takže stačí se fakt podívat . Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Polná

Příspěvekod PomněnkaPrvní » ned pro 07, 2014 20:45

Moc děkuji,
našla jsem si v Polné index období, které mě zajímalo - http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=346

a nerozluštila jsem žádného Dymáčka. Proto jsem se začala shánět po jiné Polné.
Ještě jednou moc děkuji :)
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Polná

Příspěvekod Zora » ned pro 07, 2014 21:13

Pokud je u zápisu svatby napsáno, že ženich X Dymáček, syn Y Dymáčka z Polné, nemuseli se ani jeden v Polné narodit, jde o zapsání stavu k datu svatby.
Také je možné, že otec se v Polné narodil, ale syn se narodil jinde - třeba u rodičů matky.
Zkuste hledat i kolem možného roku narození otce.
Od str. 62 psaného textu, jsou uvedeny matriky pro farnost Polná, předek se také nemusel narodit přímo v Polné, mohla být zapsána fara, ne obec.
http://actapublica.eu/userdata/inventar_E67_jihlava.pdf
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Polná VYŘEŠENO mockrát děkuji

Příspěvekod Zora » úte pro 09, 2014 9:45

Pro období, které uvádíte, jsou k dispozici dva rejstříky a ještě je možnost hledat pod písmenem T - Timacek - zvlášt v německy hovořících oblastech se T a D zaměnovaly. Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Polná VYŘEŠENO mockrát děkuji

Příspěvekod PomněnkaPrvní » úte pro 09, 2014 11:15

Moc děkuji za rady. Když jsem Polnou prošla (narození a úmrtí), zjistila jsem, že se mi odtam Dymáčkovi někam ztratili, od jisté doby tam již nikdo nezemřel ani se nenarodil. Ale v matrice oddaných jsem našla v roce 1665 sňatek Tomáše Dymáčka, který měl přijít ze Sobíňova (asi 30 km od Polné). Jak jsem se snažila najít v Zámrsku, digitalizovánu tuto oblast ještě nemají :( A na familysearch je jenom období od 1890 a dále. Takže budu muset čekat. Ale na wikipedii jsem zjistila, že koncem 16. století zde byl zřízen železářský podnik s dýmačkou. Tak mám pocit, že jsem přišla i na původ jména Dymáček :)
Pokud se mi to potvrdí, babička bude zklamaná, neboť v rodině se tradovalo, že Dymáčkovi mají kořeny u pánů z Deymu.
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Polná VYŘEŠENO mockrát děkuji

Příspěvekod Zora » čtv led 04, 2018 11:40

Ozvěte, něčeho jsem se možná dopátrala.
Z

edit
neznám onu rodinnou teorii z hlediska období, a vztahů, ale mohlo se jednat o pány z Deymu, tento rod se pohyboval i na Moravě kolem Brna.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Polná VYŘEŠENO mockrát děkuji

Příspěvekod Branwen » čtv led 04, 2018 22:02

Sobíňov už digitalizovaný je, f.ú. Krucemburk a Sopoty.
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.

Re: Polná VYŘEŠENO mockrát děkuji

Příspěvekod Zora » čtv led 04, 2018 22:09

Branwen píše:Sobíňov už digitalizovaný je, f.ú. Krucemburk a Sopoty.

jasně, dokonce je už i přepsaný
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků