prodej domu 1842

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

prodej domu 1842

Příspěvekod jok1955 » čtv led 04, 2018 20:55

Zdravím všechny. Může mi někdo, prosím, zodpovědět následující:
předek domkář se v roce 1842 po smrti ženy prodal dům ve Všradicích a přestěhoval se do Hořovic, kde se znovu oženil. Před rokem 1842 je psán jako domkář, později v Hořovicích jako měšťan. Jak to vlastně přesně bylo s robotou a jak s domovským právem?
Uživatelský avatar
jok1955
 
Příspěvky: 199
Registrován: pon srp 05, 2013 12:42

Re: prodej domu 1842

Příspěvekod Zora » čtv led 04, 2018 21:12

Víta, pod které panství patřily uvedené obce (resp. město)?

V podstatě se dá říct, že byl poddaným vrchnosti, ke které obec patřila.
Ovšem existovaly výjimky, kromě svobodných osob byla také např. města ochranná, kde byly robotní povinnosti řešeny jinak. (to je pro mě dost složité) Jinak ve městech to bývalo často odlišnější - mnohá města vlastnil přímo panovník (případně královská komora) - to přesně vysvětlit neumím.
Měšťan - po splnění podmínek, podání žádosti mohlo město tuto výsadu udělit. Podmínky - ekonomická soběstačnost, vlastnictví domu, osobní i církevní bezúhonnost.

Domovské právo - po roce 1848 po zrušení poddanství - bylo uděleno k určenému datu všem mužům a jejich rodinám, bydlícím v dané obci. Současně tedy získaly domovské právo manželky, děti, svobodné matky po otci. Přesný postup u zvláštních případů řešil zákon ( nemocní, přestárlí, osiřelé děti a pod.)

Nevím, zda Váš příbuzný žil ještě po roce 1848 , kdo s ním obýval společnou domácnost, jeho děti by by měly získat dom příslušnost po r. 1848:

ženatí synové podle místa bydliště,
provdané dcery podle místa bydliště manžela (v obci, kde bydlely s manželem a dětmi)
neprovdané děti po otci,
svobodné dcery -svobodné matky a jejich děti (pokud žily u tohoto svého otce) po svém otci (dědečku nemaž. dětí)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: prodej domu 1842

Příspěvekod jok1955 » pát led 05, 2018 10:06

Děkuji moc za vysvětlení a hlavně za určení směrů, o které se zajímat dále. Pokud si to shrnu, vychází mi zatím toto:
domovské právo se mě (předka) netýká. Platilo až po roce 1848 a on zemřel 1846
Všeradice a Hořovice měly jiné majitele, byla to jiná panství – Hořovice nebyly královské město
ženil se v pozdním věku 62 let, vzal si vdovu s domem v Hořovicích – kdo byla nevím
v matrikách narození potomků svých synů je po své svatbě psán jako krupař, v zápisu o své smrti je uveden jako dohazovač – takže živnostník a dohazovači byli osoby se styky (získat titul měšťana tak nebyl problém korupce není výmysl naší doby :-)
pokud vím, tak byla robotní povinnost vázána na dům a od roku 1780, po zrušení nevolnictví se mohli poddaní z roboty vykoupit nebo převzal povinnost nový majitel domu.
Jsou moje úvahy správné?
Uživatelský avatar
jok1955
 
Příspěvky: 199
Registrován: pon srp 05, 2013 12:42

Re: prodej domu 1842

Příspěvekod Brasl » pát led 05, 2018 10:12

On ten konec roboty v r. 1848 byl jen oficiálně uzákoněn.
Robota má smysl jen tehdy, kdy tu lidskou práci lze využít, a to je vázáno na panskou půdu, velkostatky. A šlechta postupně půdu rozprodávala cca od r. 1800. Měla zájem na hotových penězích. Probíhala průmyslová revoluce. Tak se někde tyhle změny odehráli daleko dříve. Místo roboty pak odváděli peníze. A z roboty se bylo možno vykoupit, stejně jako z poddanství. Tak to záleží hodně na lokalitě, panství.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: prodej domu 1842

Příspěvekod Zora » pát led 05, 2018 11:14

jok1955 píše:Děkuji moc za vysvětlení a hlavně za určení směrů, o které se zajímat dále. Pokud si to shrnu, vychází mi zatím toto:
domovské právo se mě (předka) netýká. Platilo až po roce 1848 a on zemřel 1846
Všeradice a Hořovice měly jiné majitele, byla to jiná panství – Hořovice nebyly královské město
ženil se v pozdním věku 62 let, vzal si vdovu s domem v Hořovicích – kdo byla nevím
v matrikách narození potomků svých synů je po své svatbě psán jako krupař, v zápisu o své smrti je uveden jako dohazovač – takže živnostník a dohazovači byli osoby se styky (získat titul měšťana tak nebyl problém korupce není výmysl naší doby :-)
pokud vím, tak byla robotní povinnost vázána na dům a od roku 1780, po zrušení nevolnictví se mohli poddaní z roboty vykoupit nebo převzal povinnost nový majitel domu.
Jsou moje úvahy správné?


Přestěhoval se k vdově a díky domu a živnosti získal měšťanství. (Možná přenesenbě převzal po zemřelém prvním manželovi). Obvyklé.
Robotní povinnosti, pokud byly určeny, trvaly až do zrušení roboty. (1848) vykoupit se nemohli, jen v případě, že by se stali svobodnými (nepoddanými) velice zřídkavé, a pak by zase platili daně královské komoře (panovníkovi) (Mohli si sjednat náhradní plnění r. povinností peněžní formou - ne příliš časté - dle oblastí)
Ano, všeobecně přebíral robotní povinnosti nový majitel domu, ale ne vždy ve stejné výši - záleželo na živnosti, nebo na dalších okolnostech. (Město nemuselo mít pro své občany vypsány robotní povinnosti, ale pak odváděli daně) . Zkuste zapátrat, jak to v Hořovicích bylo, mám tam taky želízko v ohni - rod Samec.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: prodej domu 1842

Příspěvekod jok1955 » pát led 05, 2018 17:18

Děkuji moc a vše dobré a hodně úspěchů v bádání v novém roce... i v těch dalších :-)
Uživatelský avatar
jok1955
 
Příspěvky: 199
Registrován: pon srp 05, 2013 12:42


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 9 návštevníků