Pobyt v Praze za 2.sv.v.

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Pobyt v Praze za 2.sv.v.

Příspěvekod terminal » stř led 03, 2018 19:50

Dobrý den, jako (asi) každý z vás se snažím odhalit život svých předků a spojené s tím i kde, kdy, jak dlouho bydleli.
Můj praděd zemřel v Praze na Bulovce 27.4.1941. V té době v Praze žili jeho dvě dcery, tedy předpokládám, že u některé
z nich se svou ženou bydlel - dlouhodobě, asi nebyl jen na návštěvě. Lze nějak v nějakých záznamech dohledat, kdy do
Prahy přišel? Na webu AHMP jsem našel informaci, že cit.:Rešerše v mladší řadě Soupisu pražského obyvatelstva z let 1911–1949
je možná pouze pro úřední a vědecké (nikoli běžné studijní) účely. Dále odkazují na policejní přihlášky, které jsou ovšem jen do r. 1914
Poradíte někdo? Děkuji Honza
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Re: Pobyt v Praze za 2.sv.v.

Příspěvekod janek950 » čtv led 04, 2018 9:22

Zkuste Pražský adresář 1937-1938, který byl sestavený podle policejních přihlášek v roce 1937.
http://kramerius.mlp.cz/kramerius/MShowMonograph.do?id=2397

* Anotace:
"Přehled adres úřadů, firem i obyvatel Velké Prahy ... Přehled agend ústředních pražských úřadů a nejdůležitějších obchodních korporací (působnost ministerstev, úřadů a jejich odborů a oddělení). Vlastní adresář obyvatelstva Velké Prahy. Odborový adresář obchodní, průmyslový a živnostenský. Český a německo-český rejstřík (oborů = činností) k adresáři firem."

Sice to nepomůže s tím, kdy do Prahy přišel, ale budete vědět, kde byl přihlášený (pokud byl).
janek950
 
Příspěvky: 231
Registrován: úte kvě 31, 2016 12:40
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Praha, Český ráj, Mladoboleslavsko, Berounsko, Uherskohradišťsko, Vizovicko, Černohorsko.

Re: Pobyt v Praze za 2.sv.v.

Příspěvekod terminal » čtv led 04, 2018 11:23

Děkuji za odpověď, tento adresář jsem již pročítal a pradědu jsem nenašel. Našel jsem tu jeho dvě dcery a u jedné z nich pravděpodobně pobýval. Jde mi o to, zda byla za války (resp. za okupace) nějaká povinnost se policejně přihlašovat při dlouhodobější "návštěvě" a zda lze tato přihlášení někde nalézt. Děkuji
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Re: Pobyt v Praze za 2.sv.v.

Příspěvekod Polexina » čtv led 04, 2018 12:23

V té matrice, kde je zapsáno jeho úmrtí, není adresa, kde bydlel? Tam se to přece píše. A co je v úmrtním listě?
Myslím, že se rozhodně přihlásit k pobytu musel, tím spíš za války. Zkuste sem napsat jeho jméno, takhle teoreticky ho nikdo nenajde.
Polexina
 
Příspěvky: 280
Registrován: stř dub 20, 2016 20:51


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků