Malý blog na téma genetické genealogie

Slouží pro všeobecné informace a tipy ke genetické genealogii. Jak praví wikipedia: Genetická genealogie je vědní disciplína spočívající v kombinaci testování DNA s tradiční genealogií a tradičními genealogickými a historickými záznamy, z nichž se snaží odvozovat vztahy mezi jednotlivci.

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod Peters » sob pro 30, 2017 22:22

Kdo ví jestli ne až 50 000 nebo 100 000 let.

Chromozóm Y se dědí z otce na syna a v průběhu doby dochází k mutacím. Testem 23 STR markerů se moc daleko nedostanu, ale testem více STR a/nebo SNP markerů můžu dojít třeba k takovémuhle diagramu pro v Česku nejčastější haploskupinu R1a:
Obrázek

Mitochondriální DNA se dědí vždy od matky, mutace jsou tam ale mnohem pomalejší a tak se nedojde k takovým detailům.

Tím se tedy zjistí původ otce-otce-otce...., případně matky-matky-matky, pokud mě zajímá, jak byli namícháni všichni předkové, od kterých jsem nějakou DNA zdědil, je na to potřeba test autosomální DNA.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod gkg » sob pro 30, 2017 22:26

Tohle typicky clovek dokaze jen pro nekolik haplogrup, jejichz casu venuje znacne studium. Nebo se spolehne na hodnoceni administratoru projektu na FTDNA.
Samozrejme je potreba neustale sledovat, jake existuji testy davne DNA, historii, archeologii...

Dobra nedavna (listopad 17) prehledovka davne DNA od expertu: https://www.dropbox.com/s/ddzg6q5e14dg6 ... nomics.pdf
gkg
 
Příspěvky: 47
Registrován: pát dub 04, 2014 10:40

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod gkg » sob pro 30, 2017 22:31

Zora píše:Umistit casove a geograficky - napriklad:
- expanze zemedelstvi z Blizkeho Vychodu, pred 10000 lety
- jamova kultura na Ukrajine, pred 5000 tisici lety
- expanze protoslovanu do stredni evropy, pocatek naseho letopoctu

čili porovnáním rozborů DNA, které bylo provedeno na nálezech v dané oblasti a v dané době?

Z


A zapojenim vsech znamych potomku.
Kdyz vidim, ze urcita vetev Y-stromu ma 8 Polaku, 2 Nemce a 1 Litevce, je docela dobre geograficky urcena. Z odhadu rychlosti mutace DNA navic vim, ze je priblizne 1500 let stara.

Toho ovsem nedosahnu STR23 testy ;) [pokud nemam obri stesti, a muj STR23 test neni temer identicky jako nekdo jiny, kdo si nechal udelat testy hlubsi].
gkg
 
Příspěvky: 47
Registrován: pát dub 04, 2014 10:40

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod Zora » sob pro 30, 2017 22:47

ma 8 Polaku, 2 Nemce a 1 Litevce,

Vy mě matete :-)))

Co to přesně znamená.
O Němcích hovoříme cca od r. 1900, před tím znám pouze Sasy, Prusy , Bavoráky, atd.......
Poláci jsou sice více méně územně identifikovatelní, i když hranice Polska se nesmírně měnily. Litva je snad nějak daná územně i časově.
Máte tedy na mysli tyto národnosti v současnosti nebo někdy v minulosti?

--------------
Pro mě by stačilo odpovědět na otázku, zda se příbuzenství na základě rozboru DNA provádí porovnáním s odběry např. z archeol. nálezů z konkretního území...
Ptám se proto, že už tu několikrát proběhlo, že došlo ke změně v určení místního původu (z DNA) a nabyla jsem dojmu, že se snad porovnává příbuzná DNA mezi žijícími osobami, které mají rozdílné místo původu.

Jinak řečeno, když se dozvím, že rozbor mé DNA ukazuje na původ "za Uralem", je to na základě shody s dnešním obyvatelstvem z této oblasti nebo s nálezy z minulosti... ?

Díky, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod gkg » sob pro 30, 2017 23:37

Zora píše: ma 8 Polaku, 2 Nemce a 1 Litevce,

Vy mě matete :-)))

Co to přesně znamená.
O Němcích hovoříme cca od r. 1900, před tím znám pouze Sasy, Prusy , Bavoráky, atd.......
Poláci jsou sice více méně územně identifikovatelní, i když hranice Polska se nesmírně měnily. Litva je snad nějak daná územně i časově.
Máte tedy na mysli tyto národnosti v současnosti nebo někdy v minulosti?

--------------
Pro mě by stačilo odpovědět na otázku, zda se příbuzenství na základě rozboru DNA provádí porovnáním s odběry např. z archeol. nálezů z konkretního území...
Ptám se proto, že už tu několikrát proběhlo, že došlo ke změně v určení místního původu (z DNA) a nabyla jsem dojmu, že se snad porovnává příbuzná DNA mezi žijícími osobami, které mají rozdílné místo původu.

Jinak řečeno, když se dozvím, že rozbor mé DNA ukazuje na původ "za Uralem", je to na základě shody s dnešním obyvatelstvem z této oblasti nebo s nálezy z minulosti... ?

Díky, Z


Oboji. Neustale se zpresnujici pomoci obeho.
gkg
 
Příspěvky: 47
Registrován: pát dub 04, 2014 10:40

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod gkg » sob pro 30, 2017 23:39

Nový malý přízpěvek na blogu o vyhodnocení vytyčených cílů na rok 2017:
https://bgengen.blogspot.cz/2017/12/vse ... -2018.html
gkg
 
Příspěvky: 47
Registrován: pát dub 04, 2014 10:40

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod Zora » sob pro 30, 2017 23:43

gkg píše:Oboji. Neustale se zpresnujici pomoci obeho.


Díky, i když se to nezdá, tochu mě Vaše odpověď pomohla maličko chápat.

Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod Peters » ned pro 31, 2017 2:22

Pokud omezíme genealogický výzkum na posledních pár set let, pak genetické testy mohou
- potvrdit či vyloučit příbuznost v otcovské linii (svobodné matky, adopce, chybějící matriky, neznámí příbuzní), podle typu testu i s velmi vysokou pravděpodobností (testy Y DNA)
- potvrdit či vyloučit příbuznost v mateřské linii - tam je ta přesnost shod o dost menší (testy mtDNA)
- potvrdit či vyloučit příbuznost v posledních cca 4-7 generacích, nalezení nových příbuzných, hlavně v případě rozrodu a v oblastech, kde je testování DNA hodně populární. V databázích je okolo 5 miliónů osob. (autosomální testy)

Ve všech případech je tu navíc šance, že člověk narazí na někoho, kdo má nějakou část společného rodokmenu lépe probádanou než já. Společné bádání také víc motivuje.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod Zora » ned pro 31, 2017 4:05

V databázích je okolo 5 miliónů osob. (autosomální testy)

Můžete ještě upřesnit tyto osoby z hlediska místa původu, případně etnika a jakou část tvoří rozbory DNA z archeologických výzkumů?

Moc děkuji, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod gkg » ned pro 31, 2017 9:25

Zora píše:V databázích je okolo 5 miliónů osob. (autosomální testy)

Můžete ještě upřesnit tyto osoby z hlediska místa původu, případně etnika a jakou část tvoří rozbory DNA z archeologických výzkumů?

Moc děkuji, Z


AncestryDNA 4miliony+
23andMe 2 miliony+
MyHeritage 1milion
FTDNA 0.5milionu

Moje blizke shody na 23andMe:
- 1190 live in US
- 55 in Canada
- 20 in Czech republic
- 20 in Australia
- 20 in GB
- 15 in Slovakia
- 15 in Germany
- 10 in Russia
- 10 in Ukraine
- 10 in France

Davna DNA se dnes pocita na male tisice. Ale uz nekolik jedincu nam umoznuje delat zajimave hypotezy.
gkg
 
Příspěvky: 47
Registrován: pát dub 04, 2014 10:40

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod Peters » ned pro 31, 2017 9:34

Co se původu týče, jsou z celého světa. Celkem pochopitelně jich je nejvíc z USA, jenže většina Američanů má evropské kořeny, takže těch s čekými kořeny není úplně málo. Také mi přijde, že je tam docela dost lidí s židovským původem.

Z archeologických výzkumů moc autosomální DNA není, občas to vypadá, že jsou genetici rádi, že schopni přečíst pár markerů, v běžném autosomálním testu jich je 500 až 700 tisíc. Tady: http://www.y-str.org/p/ancient-dna.html je přehled vzorků, ze kterých se podařilo a ze kterých se nepodařilo získat dostatek markerů. Ty, u kterých se to podařilo, jsou pak nahrány na server GEDMATCH, který slouží k porovnávání autosomální DNA napříč laboratořemi.

(Autosomální = chromozómy 1 až 22)
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod ZEL » ned pro 31, 2017 9:44

Monika píše:Děkuji, pánové. Na základě vašich posledních příspěvků mi došlo, že mi genetika pro genealogický výzkum vůbec k ničemu není a že ani nemá cenu se snažit cokoli pochopit, protože nerozumím vašemu odbornému jazyku. Nicméně přeji vám úspěchy ve vašem zkoumání.

Naopak se domnívám, že právě Vám by mohla genetická genealogie pomoci. Pracujete na rozrodech řídkých příjmení Dykast a Bařtipán. Oslovením současných nositelů těchto příjmení by bylo možné zjistit, jestli opravdu pochází od jednoho společného předka, či nikoliv. Zde by postačilo i oněch několik markerů, které např. nabízí zdarma projekt "Genetika a příjmení" (buďto tam shoda je, nebo není). Pochopitelně by bylo nutné ověřit jejich rodokmeny i z druhé strany, od žijících potomků směrem do minulosti, aby byli vyloučeni potomci nemanželských synů (s cizí DNA).
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod Zora » ned pro 31, 2017 10:49

Peters píše:Co se původu týče, jsou z celého světa. Celkem pochopitelně jich je nejvíc z USA, jenže většina Američanů má evropské kořeny, takže těch s čekými kořeny není úplně málo. Také mi přijde, že je tam docela dost lidí s židovským původem.

Z archeologických výzkumů moc autosomální DNA není, občas to vypadá, že jsou genetici rádi, že schopni přečíst pár markerů, v běžném autosomálním testu jich je 500 až 700 tisíc. Tady: http://www.y-str.org/p/ancient-dna.html je přehled vzorků, ze kterých se podařilo a ze kterých se nepodařilo získat dostatek markerů. Ty, u kterých se to podařilo, jsou pak nahrány na server GEDMATCH, který slouží k porovnávání autosomální DNA napříč laboratořemi.

(Autosomální = chromozómy 1 až 22)


Prosím o objasnění principu, na jehož základě je určeno, že rozbor mé DNA napovídá, že rod přišel před X stoletími z oblasti Y.

Jde mě o to, jak se zjistí, že vyšší pravděpodobnost původu mého rodu je v oblasti Y .
Z archeologických studií toho tedy moc neznáme. Současně žijící a otestovaní jedinci mohou znát pohyb svého rodu -prokazatelně - do cca začátku 16. století.

Už jsem se několikrát setkala s faktem, že konkretní genealog si udělá rodokmen podle matrik, gruntovnic a pod... a dál do minulosti ho má "doložený" na základě rozboru DNA. A já s pochybnostmi čtu o tom, že rod sídlící na Moravě, bez židovských předků do začátku "matriční doby" pochází je Asie a v rozboru DNA jsou patrny i stopy židovské DNA.
Já to nerozporuji, jen nechápu to porovnání s čímsi, s kýmsi, na základě kterého to vyjde.

Třeba moje opakované dotazy mohou někomu v pochopení, když mně se to nedaří. Z

edit
Pro mě neuspokojující odpověď na moji otázku:
http://www.rekreacnigenetika.cz/caste-dotazy-genograf#
Dozvěděla jsem se, co se dozvím, nedozvěděla jsem se vůbec na základě čeho se k tomu dospěje.

24) Jak moc přesné výsledky mám očekávat, resp. kam až test původu sahá?
Výsledky testu mohou zahrnovat časový úsek od dávné prehistorie tzn. 10-15 tisíc let nazpět až po poměrně nedávnou historii tzn. 200-300 let nazpět v závislosti na zvoleném typu testu. Z výsledků testů se v každém případě dozvíte, zda vaše otcovská či mateřská linie má své kořeny např. v jižní, západní, východní nebo severní Evropě, Asii či Africe. Dozvíte se její prehistorii, tzn. kdy vznikla a kde a kudy vedly nejstarší trasy putování vašich prapředků. Dále se dozvíte, ke kterým jazykovým skupinám má vaše linie nejblíže, v kterých státech světa žije nejvíce lidí s Vaším typem genetického profilu a kde žijí Vaši genetičtí bratranci, což poukazuje na nejpravděpodobnější trasy migrace Vašich předků. U podrobnějších testů GenoGraf® GENEA jsou pak geografické lokalizace a nejpravděpodobnější trasy putování předků díky většímu množství měřených znaků popsány podrobněji.
Z
,
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod Peters » ned pro 31, 2017 12:43

Zora píše:Prosím o objasnění principu, na jehož základě je určeno, že rozbor mé DNA napovídá, že rod přišel před X stoletími z oblasti Y.
Tím rodem myslíte otcovskou linii?

Jde mě o to, jak se zjistí, že vyšší pravděpodobnost původu mého rodu je v oblasti Y .
Z archeologických studií toho tedy moc neznáme. Současně žijící a otestovaní jedinci mohou znát pohyb svého rodu -prokazatelně - do cca začátku 16. století.
Nerad bych, aby došlo ke zmatení pojmů. Otcovská linie, se odvíjí od mutací na chromozómu Y a tam jsou ty archeologické studie určující
Už jsem se několikrát setkala s faktem, že konkretní genealog si udělá rodokmen podle matrik, gruntovnic a pod... a dál do minulosti ho má "doložený" na základě rozboru DNA. A já s pochybnostmi čtu o tom, že rod sídlící na Moravě, bez židovských předků do začátku "matriční doby" pochází je Asie a v rozboru DNA jsou patrny i stopy židovské DNA.
Jenže to je míchání původu otcovské linie a původu mixu všech předků. Otcovská linii je jasně daná mutacemi na chromozómu Y a jde jen o dostatek archeologických nálezů, abychom mohli říci přesně, kde k této mutaci došlo. Na chromozómu Y dochází v průměru k jedné změně (mutaci) za 100 let a tak může být určení docela přesné. Horší je to s tím původem od všech předků, jednak jsme zdědili kousky DNA jen od některých předků a pak také jen některé, takže samo o sobě ta přesnost nemůže být vysoká. A pak záleží na referenčních populacích. Tady se dostaneme pár stovek let dozadu, pokud nejde o motivy - mutace shodné pro celou populaci.
Já to nerozporuji, jen nechápu to porovnání s čímsi, s kýmsi, na základě kterého to vyjde.

Třeba moje opakované dotazy mohou někomu v pochopení, když mně se to nedaří. Z

edit
Pro mě neuspokojující odpověď na moji otázku:
http://www.rekreacnigenetika.cz/caste-dotazy-genograf#
Dozvěděla jsem se, co se dozvím, nedozvěděla jsem se vůbec na základě čeho se k tomu dospěje.

24) Jak moc přesné výsledky mám očekávat, resp. kam až test původu sahá?
Výsledky testu mohou zahrnovat časový úsek od dávné prehistorie tzn. 10-15 tisíc let nazpět až po poměrně nedávnou historii tzn. 200-300 let nazpět v závislosti na zvoleném typu testu. Z výsledků testů se v každém případě dozvíte, zda vaše otcovská či mateřská linie má své kořeny např. v jižní, západní, východní nebo severní Evropě, Asii či Africe. Dozvíte se její prehistorii, tzn. kdy vznikla a kde a kudy vedly nejstarší trasy putování vašich prapředků. Dále se dozvíte, ke kterým jazykovým skupinám má vaše linie nejblíže, v kterých státech světa žije nejvíce lidí s Vaším typem genetického profilu a kde žijí Vaši genetičtí bratranci, což poukazuje na nejpravděpodobnější trasy migrace Vašich předků. U podrobnějších testů GenoGraf® GENEA jsou pak geografické lokalizace a nejpravděpodobnější trasy putování předků díky většímu množství měřených znaků popsány podrobněji.
Z
,
Tak Genomac pokud vím vůbec neřeší autosomální testy, jen tu otcovskou a mateřskou linii a tam je postup jasný - identifikují se rozdíly od referenčního genomu a na základě toho se staví strom mutací. A ten strom mutací se na základě archeologických nálezů přibližuje určitým lokalitám a kulturám, viz ten obrázek, co jsem posílal v tomto vláknu dříve. Pak také nabízejí porovnání, kde dnes žije nejvíce nositelů daných mutací. To se zjišťuje jednak z projektů, jako je třeba "1000 genomes", který si kladl za cíl najít skupinu zástupců pro každou populaci na Zemi a stále se rozšiřuje, jednak z mnoha databází vzniklých nekomerčním i komerčním testováním. Tímto směrem je třeba zaměřen The Genographic Project: https://genographic.nationalgeographic.com/ organizovaný National Geographic. (Pro přesnost - ty stromy mutací bývají sestaveny pro mutace SNP, tedy jednotlivé záměny, zatímco Genea využívá testy STR, kde se zjišťují počty opakování krátkých sekvencí na daných místech. Oba postupy ale v důsledku řeší totéž.)

A ta přesnost - s těmi 33 STR markery, co Genomac nabízí, to můžou být nějaké tisíce let.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod ZEL » ned pro 31, 2017 12:44

Monika píše:... znám, myslím, jen jediného přímého potomka otcovské linie z jednoho příjmení.


Pokud přesvědčíte tohoto jednoho člověka, budete znát haplotyp příslušného rodu (předpokládám, že jeho rodokmen znáte). Dále je možné plošně oslovit nositele stejného příjmení (kontakty z veřejně přístupných zdrojů na netu) s tím, že jim nabídnete test a vypracování rodokmenu výměnou za výsledky testu a vstupní genealogické informace (odezva je kolem 10%).
Výsledkem jednoduchého testu je sada čísel (hodnot markerů). Zjednodušeně řečeno, pokud mají dvě osoby tuto sadu stejnou, nebo se jen nepatrně liší, mají společného předka s velmi vysokou pravděpodobností (při stejném příjmení hraničící s jistotou). Takže ano, dostanete dvě sady čísel, jejichž hlavním výstupem je odpověď na otázku, jestli mají tyto dvě osoby společného předka. Pro mě to málo není.
Na otázku ohledně mtDNA nejsem schopna zodpovědně odpovědět.
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

PředchozíDalší

Zpět na Všeobecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků