Malý blog na téma genetické genealogie

Slouží pro všeobecné informace a tipy ke genetické genealogii. Jak praví wikipedia: Genetická genealogie je vědní disciplína spočívající v kombinaci testování DNA s tradiční genealogií a tradičními genealogickými a historickými záznamy, z nichž se snaží odvozovat vztahy mezi jednotlivci.

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod gkg » úte lis 07, 2017 15:18

Ocividne mate prisnejsi pristup k pouziti trpneho rodu ale chapu ze
1. ja sam
7. Tim ze nemate uplny mitochondrialni genom (vsech ~16500 pismen ze kterych se mtDNA sklada), nemuzete mit ani uplnou shodu - tj. nekoho kdo ma vsech 16500 pismenek stejnych jako vy.
8. Ano, jsou to STR markery.
10. Tady je to zase neco trosku jineho. Jde o to, zda ma nekdo vsech 39 (nebo min) markeru stejnych jako vy. Hleda se to na genebaze.cz nebo ysearch.org - tam si clovek necha vyjet shody. To je ta nejzajimavejsi cast geneticke genealogie! A pokud je nejaka shoda uplna (0 rozdilu) jedna se o kladnou odpoved na tuto otazku.
Ja mam napriklad nejake uplne shody na urovni 12 markeru, na urovni 37 je nejblizsi rozdil 3, na urovni 58 6 a na urovni 331 je minimalni vzdalenost 34.
11. 3 nejvetsi spolecnosti jsou AncestryDNA, 23andMe a FTDNA. U vas je odpoved negativni.
12. Mysli se uplne sekvenovani celeho genomu - precteni vsech vic nez 3 miliard pismen. Vy vubec autozomalni DNA (DNA vsech 23 chromozomu) testovanou nemate. Jen mitochodnrialni (maly kousek DNA v mitochondriich, malych organelach, ktere kdysi byly bakteriemi) a Yovou - tj. specifickou muzum, dedenou z otce na syna. Tj. neco jako 0.001%.
13. Mysli se spise osob - ve smyslu autozomalnich testu, kterymy muze clovek verifikovat cely svuj rodokmen... (napr. ja jsem nechal testovat a spravuju asi 20 osob, kterymi vic a vic overuju ze muj rodokmen je spravny, hledam otce nezname, atp.).
14. Je to stranka pro porovnani autozomalnich testu nezavisle na tom, kterou spolecnosti byli testovany. Neco jako YSearch.org pro Y testy, ktery muzete vyuzit vy.

Diky za odpovedi - super pocteni!
Snad me odpovedi pomuzou podnitit vasi zvedavost a trosku vam zlepsi celkovou orientaci v geneticke genealogii :)

Ladislav Bátora píše:
gkg píše:Kdyby se vám někomu chtělo odpovědět: http://bgengen.blogspot.cz/2016/12/20-o ... alogy.html

1. Kdo byl první člověk, kterému jsi dělal DNA test?
Nikomu jsem test DNA zatím nedělal, asi bych to ani pořádně neuměl.
2. Co byl tvůj vlastní první test?
No, ten u p. Kotačky z Brna, ale výsledek přišel až poté, co jsem to na to konto už nevydržel a nechal si udělat testy jinde. Y i Mt, základní i rozšířenou versi. Ovšemže za peníze, to se rozumí... :evil:
3. Který rok jsi odebral svůj první test?
Nějak loni v létě pro to Brno.
4. Který je poslední test, co jsi udělal?
Aha, už rozumím: který jsem si nechal udělat, že? Takže rozšířený Mt-Genograf GENEA, výsledek jsem převzal letos 31. července.
5. Udělal jsi úplný test mitochondriální DNA na FamilyTreeDNA.
Ne, neudělal jsem tam žádný, natož úplný.
6. Jaká je tvá mitochondriální haplogroupa?
Klan Jasmína, predikovaný podklan J*, pokud dobře rozumím otázce.
7. Máš nějaké úplné mitochondriální shody?
Vždyť já ani pořádně nevím, co to je...
8. Jaký je maximální počet STR markerů, které jsi/tvůj mužský příbuzný testoval?
Nevím, zda to jsou zrovna STR markery, ale na tom certifikátu z rozšířené analysy Y mám 39 nějakých položek.
9. Jaká je Y haplogroupa tvého otce?
R1a, predikovaný podtyp R1a1a1g
10. Máš nějaké úplné Y shody?
Už jsem to uvedl u Mt: nevím pořádně, co to je, a hlavně, jak a kde se to hledá. A na MyHeritage ty svoje výsledky z GENEA nahrát nemůžu, to jste mi tady asi před měsícem objasnili.
11. Testoval jsi na všech 3 největších testovacích společnostech?
Nemám o takových žebříčcích sebemenší přehled. Byl jsem u p. Kotačky a v GENEA. Pokud jsou největší, tak je to jen dobře.
12. Nechal sis udělat test celého genomu?
To nedokážu z těch certifikátů posoudit. Ale snad jo, přinejmenším u p. Kotačky, ne? Vždyť je to myslím grantová, tedy státem sledovaná záležitost...
13. Kolik testů spravuješ?
Co myslíte tím „spravuju“? Kolik mám těch výsledků? Pokud ano, tak celkem PĚT: jeden Y od p. Kotačky a ty čtyři (Y a Mt základní a Y a Mt rozšířená analysa) z GENEA. To mi na takové to domácí genetické genealogování jistě stačí bohatě... Nebo ne?
14. Používáš GEDmatch?
No, tak to už vůbec nerozumím...
15. Jaký je tvůj oblibený nástroj na GEDmatchi?
dtto
16. Dokázal jsi testovat své rodiče?
Nedokázal, už oba umřeli.
17. Dokázal si testovat své prarodiče?
Tím spíš ne...
18. Věk nejstarší osoby kterou jsi otestoval?
No, sám jsem netestoval nikoho, ale mně je 65 let.
19. Skončil jsi s testováním příbuzných?
Po pravdě řečeno jsem s tím ani nezačal.
20. Kdybys mohl požádat KTERÉHOKOLIV předka o test, koho by si požádal?

Z tátovy strany mě asi nejvíce (a naivně) láká Mikeš Cikán z Čermné, purkmistr v Hostinném od roku 1478 (tedy * mým odhadem kolem roku 1435), a z matčiny strany rozhodně hned tři osoby, jinak by to nemělo žádný konkrétní význam pro bádání (jako to žádný nemá u toho praprapraprapraprapraprapraprapraprapradědy Mikeše, jen je to nejstarší můj písemně doložený předek zatím vůbec): Sáru Galambos (* 15. ledna 1782), o které jsem z různých důvodů docela přesvědčen, že to je plnorodná sestra prapraprapradědečka Gábora Galambose, a Márii zemanku Hentze a Márii komtesu Kollonitz, protože na konci roku 1784 se podle matričních zápisů u nás v Áporce narodili rovnou dva Gáborové Galambosové a oba Sándoru zemanovi Galambosovi, jenže matka jednoho byla (podle matriky, osobně tomu moc nevěřím!!!) Mária zemanka Hentze a druhého ta Mária komtesa Kollonitz. Tak snad bych ten maternitní spor tím rozlousknul, ne? Viz kousek ze stromku Galambos:
gkg
 
Příspěvky: 47
Registrován: pát dub 04, 2014 10:40

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod Ladislav Bátora » úte lis 07, 2017 17:17

gkg píše:Diky za odpovedi - super pocteni!
Snad me odpovedi pomuzou podnitit vasi zvedavost a trosku vam zlepsi celkovou orientaci v geneticke genealogii :)


No jo, na mě je to moc velká věda, vystudoval jsem dočista jiný obory, navíc mi ze starobního důchodu na nějaký velký testování nezbejvá...
A hlavně bych potřeboval, aby se houfně nechali otestovat lidi v Indii, Zadní Indii, na čínském pobřeží a především v Mandžusku. A samosebou mezi Kaspikem a Černým mořem. Bez toho asi ohledně Mt nepokročím, ani kdybych prolistoval tisíc databází DNA... :(
Mám totiž víc než důvodné podezření, že zrovna touhle cestou se pár desítek tisíc let ubíraly „moje Jasmíny“. Tedy nikoli hned do Evropy, ještě před neolitickou revolucí, jako většina jiných Jasmíniných dcer a vnuček.
Moji předkové z matčiny strany se totiž do Evropy (v užším slova smyslu) dostali až v polovině XIII. století, konkrétně do Uher, kam je z pravlasti vytlačil chán Čingiz, přesněji řečeno jeho syn Ögedej.
A teprve odtamtud nakonec došli na libeňskou Palmovku. Poté, co si ve slavonských lázních Lipik (dnes Chorvatsko) v roce 1906 vzala prababička Galambos Gizella, rodem z (podbudapešťské) Majosházy, toho českýho vojáčka Pecháčka, rodem z Poděbrad. Co pořád nevím, zda byl v tý době jen četař, nebo už šikovatel, moji kamarádi militaristé nad tou svatební fotkou vedou už rok vědecké spory. Do kterých jim nezasahuji, protože stejně jako v genetice se nevyznám ani v militáriích...
A pokud prababička Gizella – navzdory tomu, že rod Galambos pochází z Malé Kumánie – nebyla prarodem Kumánka, nýbrž jen obyčejná Maďarka, tak to vyjde prašť, jako uhoď: akorát teda že přišli její předkové do Panonie ještě o 300 let dřív. Ale rozhodně ne ze západní nebo střední Evropy. :D Též z té oblasti mezi Kaspikem a Černým mořem.
Přílohy
AAALipik.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod svbe » stř lis 08, 2017 11:48

Oslovila mě odpověď Zory. Jsem poměrně úspěšná v laickém pátrání po předcích manžela i svých, ze strany matky i otce. Představuji si jejich život ve všech souvislostech, mám ráda tu detektivní práci......ale stejně bych chtěla proniknout i do genetické genealogie. I když si o tom občas něco přečtu, stejně většinou nerozumím a nevím jak na to. Koho oslovit? Kolik to bude stát? Koho testovat? (mám pouze velmi starou matku, manžela bez rodičů, dvě dcery, čtyři vnoučata) Co mi to může objasnit? To jsou otázky, které si kladu.
Děkuji za radu. SvBe
svbe
 
Příspěvky: 51
Registrován: čtv úno 19, 2015 10:58
Oblast pátrání: Heřmanův Městec, Čáslav,

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod gkg » stř lis 08, 2017 13:51

svbe píše:Oslovila mě odpověď Zory. Jsem poměrně úspěšná v laickém pátrání po předcích manžela i svých, ze strany matky i otce. Představuji si jejich život ve všech souvislostech, mám ráda tu detektivní práci......ale stejně bych chtěla proniknout i do genetické genealogie. I když si o tom občas něco přečtu, stejně většinou nerozumím a nevím jak na to. Koho oslovit? Kolik to bude stát? Koho testovat? (mám pouze velmi starou matku, manžela bez rodičů, dvě dcery, čtyři vnoučata) Co mi to může objasnit? To jsou otázky, které si kladu.
Děkuji za radu. SvBe


Co to muze objasnit? Jestli vas papirovy/elektronicky rodokmen odpovida tomu genetickemu :)
Muze to pomoct i doplnit nejake otce nezname.

Koho oslovit? Jako o pomoc? O radu? Bud tady a nebou ve foru na okounovi je asi nejlepsi.

Koho testovat? Urcite bych prvni udelal autozomalni test vasi mamince. Pokud neumite anglicky, tak jedina ceska moznost co vim je MyHeritage https://www.myheritage.cz/dna

Kolik to bude stát? Vcetne postovneho asi 1600.
gkg
 
Příspěvky: 47
Registrován: pát dub 04, 2014 10:40

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod gkg » úte lis 21, 2017 22:57

gkg
 
Příspěvky: 47
Registrován: pát dub 04, 2014 10:40

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod Trof » sob pro 30, 2017 12:11

Zora píše:Obávám se, že genealoga bez zájmu o genetickou genealogii svými otázkami nevzděláte.

Ze slušnosti a třeba i z laického zájmu bych mohla jedině odpovědět 20x NE
Možná by to chtělo napsat na Váš blog nějaké základní informace, co vše se dá s jistou vypátrat směrem do minulosti, u kterých zjištění jde spíše o pravděpodobnost ....a třeba i něco na téma - jak začíst, co přečíst, kde se poučit. Nezačínat s odbornými postupy, kategoriemi, ale napsat něco o tom, jak jste začínal, co Vám to přineslo, kam jste se posunul ve vědomostech o svých předcích


Tak to jednu zkušenost můžu nabídnout :) Já tedy začínala opačně, jsem genetik a od toho zájmu jsem se dostala i k genealogickým DNA datům. Přes rodokmeny byl vždycky spíš můj otec, ale ne do té míry, že by obcházel matriky, u nich se to docela šířilo ústně. A tak jsme to znova nahodili a přidaly jejich záznamy. Část věcí jsme doplnili po objevení elektronických matrik a část přes shody v MyHeritage, kam to ukládáme.
Ale DNA shody do té doby mnoho nepřinesly, nějakteré byly poměrně blízké a občas mi napsal nějaký Američan že má české předky a nějakou vzdálenou shodu, ale jeho jména a místa mi nic neříkaly. To mě nicméně taky přivedlo k tomu, hledat v US immigračních záznamech, protože o pár lidech jsme věděli, že do USA odcestovali. Nejblíže měl pradědeček z matčiny strany, který tam měl údajně umřít. Prohledáváním lodních listů jsem zjistila, že byl za prací v USA minimálně třikrát a nakonec jsem našla skutečně i jeho úmrtní list, na zranění hlavy neslučitelné s životem, což odpovídalo šířené rodinné historii, že ho v Ohiu v městě Toledo, srazilo auto.

To bylo ale taky nepřímý vliv až do tohoto února, kdy jsem procházela zase shody na GEDmatch a u jedné blízké shody (resp. byla to skupina shod, které jak jsem později zjistila byli všechno větvě jediné rodiny, jejichž čtyři dcery odešly do USA) jsem našla i rodokmen, který obsahoval pro mě sice neznámé přijmení, ale bližším pohledem se poslední předek narodil na stejném č.p. jako moje prababička. Otec mi potvrdil, že její příjmení za svobodna bylo stejné jako ten poslední předek. Takže jsem chvíli hledala zase v matrikách a dohledala nakonec spojení a dotyčné napsala.

A tak jsem našla June McNew :) , která je zapálená americká amatérská genealožka, která se do pátrání po svých předcích pustila už před třiceti lety, má je kompletně zmapované až do jejich odjezdu do USA a dokonce o nich vydala i svým nákladem knihu. Kromě toho je přes svůj pokročilý věk zažraná i do genetické genealogie a díky ní dopátrala většinu těch větví v USA, když si nebyli jistí příbuzností (americké záznamy jsou o dost horší, nezřídka obsahují jen jednu generaci rodičů) tak jim poslala kit. Těch lidí spravuje nějak přes stodvacet teď. Dokonce četla i české online matriky i když na část si zaplatila nějakého genealoga, samozřejmě má načteného Kysilku a dokonce si dopisovala se starostou té vesnice odkud předek pochází, s dotazem, jestli tam ještě žijí příbuzní, ale on o to přijmení nevěděl zato jí poslal výpisy z gruntovních knih, co tam mají.

Tohle celé zase podnítilo moje hledání v matrikách abych jí byla schopná říct něco o těch Zahradnících. Přecejen je to poněkud zahanbující, když vlastně ví o nich víc než já (druhou věcí je, že já se tím zabývám skutečně jen posledních pár let a tak trochu a táta se do probírání online matrik pustil pořádně vlastně až teď před vánoci, jak jsem zjistila). Na druhou stranu, jeho rodové jméno je v té oblasti strašlivě časté a hledat tam něco bylo vždycky dost peklo.
Podnítilo mě to ale hledat další věci a našla jsem i celou historickou publikaci, která by mohla naznačovat, že poslední Zahradníci v té vesnici se museli přesídlit po komunistickém zátahu na protistátní skupinu, což by vysvětlovalo, proč tam žádný nebyl. Možná jsou nějací příbuzní z té větve v Praze, minimálně spravují hrob.

No a jako poslední mě velmi prosila, ať nechám otestovat i otce, aby měli nějaké co nejstarší data. Vzhledem k tomu, že pradědečkův bratr měl taky odjet do USA (ale dohledat to nejde, kvůli příliš častému jménu je to peklo), mohlo by to pomoct i najít shody z té větve, pokud tam měl nějaké potomky. Kromě toho že by to mohlo najít další příbuzné z té větve Zahradníků, což by starou paní dost potěšilo. Je to její životní koníček a radost (navíc v příbuzenském vztahu k nám je její muž, ne ona). Poslala mi dokonce historický popis syna jedné z těch dcer, co odešly, o tom jak vypadal život, když osidlovali Minessotu a proč museli odejít z Wisconsinu, kde je zbytek sester.

Z genealogického pohledu se dá říct, že pokud byl měla všechny rodokmeny daleko propracované, patrně by mi neřekla moc nového, ale jak víte, ono se to stále větví a nejde se věnovat všemu ani když máte třicet let. Ale tohle mě jako začátečníkovi vlastně v mnoha ohledech pomohlo a nakoplo, navíc si teď píšeme a ona je děsně fajn a má z toho skutečnou radost.
Takže tolik. Momentálně se asi dá říct, že to má větší význam pro spojení se zahraničními příbuznými, hlavně v USA je to populární, protože oni jsou v zásadě všichni přistěhovalci a často neví odkud přesně, ale dají se tak dohledat zajímavé osudy příbuzných v USA, které byste asi detailně nesledovaly. Ale to je taky proto, že Čechů je v těch testech stále dost málo.
Trof
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob pro 30, 2017 11:35
Oblast pátrání: Telecí, Březiny, Polička, Hrubá Vrbka, Fryčovice, Stav-Úbislavice

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod Zora » sob pro 30, 2017 12:18

Naprosto s Vámi souhlasím, že zřejmě jde cestou přes DNA dopátrat biologické předky v období tzv. matričním. (až na případy, kdy se "čáp netrefil", pak je to složitější).

Moje výhrady patřily k období mnohem staršímu.
A i Vy jste si , řekněme, kontrolovala vše, co jste nalezla, pomocí matričních knih.
Já tedy mám předky nalezené pouze v matrikách, pokud jsem neudělala chybu, jsou to všechno mí předci, a hledat příbuznost podle DNA v matriční době pro mě není zajímavé.
V dobách opravdu starších mně zatím přijde - můj osobní názor, že pátrání jsou velmi nepřesná.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod Peters » sob pro 30, 2017 13:04

Trof píše:Tak to jednu zkušenost můžu nabídnout :)

Skvělá success story, díky za ni.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod Trof » sob pro 30, 2017 19:42

Zora píše:Já tedy mám předky nalezené pouze v matrikách, pokud jsem neudělala chybu, jsou to všechno mí předci, a hledat příbuznost podle DNA v matriční době pro mě není zajímavé.
V dobách opravdu starších mně zatím přijde - můj osobní názor, že pátrání jsou velmi nepřesná.
Z

Nevím, jestli se teď přesně chápeme. Je možné mít pochopitelně ověřené předky, ale autozomální DNA testy mohou najít příbuzenské větve, které by se jinak nemuseli najít. Z genealogického hlediska je to asi méně zajímavé, protože to nerozšiřuje předky dál do minulosti, ale spíše do šířky a pokud má někdo dohledáno, co je jen možné, pak tím nezíská (mimo těch vzdálených příbuzných) nic moc zajímavého.

Paternální nebo maternální linie se ovšem, pokud se nepletu, přes mtDNA nebo Y-DNA dají sledovat i mnohem dále do minulosti a mohou vyvracet (občas i potvrzovat, ale spíš jen vyvracet) příbuzenství skrze ty přímé linie i do doby dávnější, což už zajímavé být může. Tato DNA se dědí přímo a dochází u ní k minimu změn, není však naprosto specifická pro každou osobu (resp. možná i je, ale pro genealogické účely se netestuje obvykle celá, ale jen určité oblasti, a ty mohou být shodné s větším počtem osob). U autozomální DNA (tzn. ze všech ostatních chromozomů kromě pohlavních) se sice také testují jen určitá místa, ale je jich tolik, že je ten set v zásadě jsou už naprosto individuální. Tam ale nastává problém s tím, že tato DNA se v každé generaci namíchá o ne zcela predikovatelné množství (resp. v první přesně na 50 %, v další už ale na 25 % plus mínus hodně a dál je to ještě variabilnější). Na delší vzdálenosti je to někdy skutečně hádání z koule, na druhou stranu, pokud nevíte vůbec kde hledat třeba v USA (nebo že tam máte hledat), rozhodně je probírání shod mnohem jednodušší než hledat naslepo.

Další věc, kde se můžou autozomální i ty liniové DNA testy hodit, je pokud v blízké generaci třeba předpokládáte, že nějaký potomek byl nemanželský. Pokud se vám podaří najít někoho, zkrz nejž byste to mohli ověřit, může to být jinak nenahraditelná informace.
Časteji se ale bohužel stává, že se tímto způsobem přijde na mimomanželský poměr zcela bez jakéhokoliv podezření, ale to už je život. Geny jsou geny, to co se napíše do knihy je věc úplně jiná ;)
Trof
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob pro 30, 2017 11:35
Oblast pátrání: Telecí, Březiny, Polička, Hrubá Vrbka, Fryčovice, Stav-Úbislavice

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod Zora » sob pro 30, 2017 20:23

Já jsem asi taková nevěřící (nechtějící věřit) Tomáška :-)))

Je to zajímavé, co píšete, rozhodně mě to posunuje ve vědění o genetické genealogii vždy kousek dál.

Možná by pro Vás byla zajímavá situace, kdy 3 větve mých prapředků (1 od dědečka, 2 od babiček) pocházejí ze stejné obce.
Všichni muži - nositelé příjmení - shodou okolností a nezávisle na sobě přišli do této obce cca kolem. r. 1670 (jejich dřívější osudy znám)
Zde se oženili s dívkami z místních starých rodů.

Rodokmeny vedu odděleně, ale některé "kousky rodových linií" se opakují ve dvou, jeden tuším ve třech rodových liniích, opakovaně se vyskytují stejná příjmení v jiných generacích. Je velice pravděpodobné, že nejen můj rodokmen, ale i mnoho dalších osob má ve svých rodokmenech stejné předky nebo potomky stejných předků.

Např ve dvou rodokmenech se opakuje část větve vedoucí k předkům Alfonse Muchy, ve třetím jsou jen stejná příjmení bez vazby na příjmení Mucha.
Tohle je ovšem jen otázka času vypátrat matričně. ( s eventuelní chybou, že čáp přiletěl odjinud, než měl - nebiologický otec)
Pokud nemohu nějakou osobu dohledat, tak ji rozhodně nedohledám přes DNA, musela bych přece vědět, na koho (příbuzného) se obrátit a mít jistotu, že onen člověk má svého praprapředka dohledaného a správně.
Např.
Nemohu najít narození svého pra...předka kolem r. 1720. Jak mně v tom může pomoci genetická genealogie?

To, co Vy píšete o hledání nedávných předků, řekněme 19. století, to je velmi zajímavé pro ty, jejichž předci (či spíše příbuzní předků) odešli někam daleko a těžko se dohledávají, a to za předpokladu, že tušíte, kde asi by se mohl takový předek vyskytnout a v této zemi (oblasti) je genealogie i genetická genealogie alespoň průměrné zaběhlá.
Např.
Pradědečkův bratr - např. odešel někdy kolem r. 1880 do Ruska, do kolí Moskvy. Postupně se stal spoluvlastníkem továrny. Stopy po něm zmizely díky válkám, továrna snad ještě měla nějakou pobočku v dnešním Bělorusku. Tam asi klasickou metodou nevypátráním nic. O genetické genealogii ani nepřemýšlím, neb jsem doposud nezjistila, zda a jak jsou k dispozici alespoň klasické matriky.

Své příbuzné jsme si dohledala ve Švédsku, samozřejmě v dnešním Rakousku, vše přes matriční zápisy.

Určitě je genetická genealogie velice zajímavý, nadějný obor, moc držím palce, aby se rozvíjela co nejrychleji a bylo co nejvíce materiálu k porovnání.

Já určitě zůstanu jen u klasiky.
Nějak snad ani nechci vědět, zda některý z předků, v mém případě tedy z předkyň, počala dítě z nemanželského vztahu v době trvání manželství, nemanželské předky v žádné linii nemám (tak mě míjí zvědavost, kdo by byl oním nemanželským otcem). Přijde mně to taktní, i když v dnešní době už mohu vypadat podivně.

Nezatracuji, neproklínám, jen mě osobně to neoslovilo.
Ještě jednou děkuji za vysvětlivky a podrobnější popis bádání. Z


.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod Peters » sob pro 30, 2017 21:52

No článek je to možná pro laika srozumitelný, ale je dost neúplný a zavádějící - poplatný tomu, co firma pana Feráka nabízí. Třeba ten test 23 Y-STR markerů je hodně slabý a mtDNA HVR1 také, těmito testy prakticky na nic moc užitečného přijít nelze. A české laboratoře jsou na tom podobně.

I jen úvod do genetické genealogie pro začátečníky od Kelly Wheatonové: https://sites.google.com/site/wheatonsu ... -genealogy má 19 lekcí.

Určitě by bylo užitečné sepsat česky nějaký stručný a aktuální přehled, co vlastně lze od genetické genealogie čekat a k čemu ji lze použít.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod gkg » sob pro 30, 2017 21:58

Peters píše:No článek je to možná pro laika srozumitelný, ale je dost neúplný a zavádějící - poplatný tomu, co firma pana Feráka nabízí. Třeba ten test 23 Y-STR markerů je hodně slabý a mtDNA HVR1 také, těmito testy prakticky na nic moc užitečného přijít nelze. A české laboratoře jsou na tom podobně.

I jen úvod do genetické genealogie pro začátečníky od Kelly Wheatonové: https://sites.google.com/site/wheatonsu ... -genealogy má 19 lekcí.

Určitě by bylo užitečné sepsat česky nějaký stručný a aktuální přehled, co vlastně lze od genetické genealogie čekat a k čemu ji lze použít.


Souhlasim, ze STR23 a mtHVR1 jsou z pohledu genealogie temer bezzube - dokazou snad umistit nase predky z otcovske a materske linie nekde kolem 5-10 tisic let v minulosti...

Sepsat prehled by urcite uzitecne bylo :)
gkg
 
Příspěvky: 47
Registrován: pát dub 04, 2014 10:40

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod Zora » sob pro 30, 2017 22:04

Souhlasim, ze STR23 a mtHVR1 jsou z pohledu genealogie temer bezzube - dokazou snad umistit nase predky z otcovske a materske linie nekde kolem 5-10 tisic let v minulosti...


Jak je možné z rozboru DNA umístit předky v uvedené době? Má se tím snad na mysli umístit do nějaké oblasti? Pokud ano, tak na základě čeho? Pokud jsem špatně porozuměla, tak kam umístit...?

Otázky naprosto naivní, zcela laické, předem se omlouvám.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod gkg » sob pro 30, 2017 22:19

Zora píše:Souhlasim, ze STR23 a mtHVR1 jsou z pohledu genealogie temer bezzube - dokazou snad umistit nase predky z otcovske a materske linie nekde kolem 5-10 tisic let v minulosti...


Jak je možné z rozboru DNA umístit předky v uvedené době? Má se tím snad na mysli umístit do nějaké oblasti? Pokud ano, tak na základě čeho? Pokud jsem špatně porozuměla, tak kam umístit...?

Otázky naprosto naivní, zcela laické, předem se omlouvám.
Z


Umistit casove a geograficky - napriklad:
- expanze zemedelstvi z Blizkeho Vychodu, pred 10000 lety
- jamova kultura na Ukrajine, pred 5000 tisici lety
- expanze protoslovanu do stredni evropy, pocatek naseho letopoctu
gkg
 
Příspěvky: 47
Registrován: pát dub 04, 2014 10:40

Re: Malý blog na téma genetické genealogie

Příspěvekod Zora » sob pro 30, 2017 22:21

Umistit casove a geograficky - napriklad:
- expanze zemedelstvi z Blizkeho Vychodu, pred 10000 lety
- jamova kultura na Ukrajine, pred 5000 tisici lety
- expanze protoslovanu do stredni evropy, pocatek naseho letopoctu

čili porovnáním rozborů DNA, které bylo provedeno na nálezech v dané oblasti a v dané době?

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

PředchozíDalší

Zpět na Všeobecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků