[VYŘEŠENO] Záznamy Šimanov/Opatov u Jihlavy - 1700+

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

[VYŘEŠENO] Záznamy Šimanov/Opatov u Jihlavy - 1700+

Příspěvekod jetel » úte pro 26, 2017 1:39

Zdravím, hledám matriku N pro obec Šimanov (okres Jihlava) od 1882. Myslím si, že zřejmě nebude dostupná online, ale nejsem si jistý. Část záznamů do roku 1770 spadá pod Zámrsk, část poté pod Jihlavu, původce římskokatolická farnost Branišov.

Konkrétně hledám záznamy o svém pradědovi:

  • Václav Běloch, narozený v Šimanově dne 18. 7. 1882 nebo 1886 - to první podle rodného listu jeho syna, to druhé podle oddacího listu jeho syna.
  • Byl synem Josefa Bělocha a Františky Vackové, znám jen jejich datum svatby 25. 1. 1910 (je-li pravdivé).
  • Za manželku měl Barboru, roz. Dvořákovou z Šimanova, její záznamy o narození se opět rozchází, buď to bylo 22. 5. 1876 nebo 1886.
  • Praděda byl válečným invalidou (bez nohy) a dostal za to trafiku v Jihlavě. Zřejmě pak žil v Jihlavě, kde se narodil můj dědeček.
  • Praděda měl šest dětí, kteří se dožili dospělosti - Marii, Boženu, Anežku, Václava, Antonína a mého děda Jaroslava.

Přes všechny tyto údaje jsem nedohledal žádné matriční záznamy, tak počítám, že nebudou online. Kdyby se někomu podařilo dohledat záznamy o pradědovi nebo jeho rodičích, byl bych velmi rád.

Budu rád i za informaci, zda se dá daný záznam najít online či nikoliv. Bohužel v dohledné době se k offline hledání nedostanu. Díky.

Petr Běloch
Naposledy upravil jetel dne pon dub 12, 2021 20:13, celkově upraveno 3
jetel
 
Příspěvky: 14
Registrován: úte pro 26, 2017 1:01
Oblast pátrání: Jihlava a okolní okresy
Chrudim a okolí

Re: Hledám záznamy N pro Šimanov (okres Jihlava) rok 1882+

Příspěvekod Zora » úte pro 26, 2017 8:09

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=109

Zde je s velkou pravděpodobností záznam o narození sestry Václava - Barbory.

V zadání nerozumím pasáži:


Václav Běloch, narozený v Šimanově dne 18. 7. 1882 nebo 1886 - to první podle rodného listu jeho syna, to druhé podle oddacího listu jeho syna.
Byl synem Josefa Bělocha a Františky Vackové, znám jen jejich datum svatby 25. 1. 1910 (je-li pravdivé).
´


Pokud se Václav narodil v r. 1882 (1886) je nepravděpodobné, že by se jeho rodiče brali až 25. 1. 1910

Sdělte prosím, co je správně, jinak matriky by měly být uloženy na MÚ, většinou 100 let od posledního zápisu ( buď na obci nebo v matričním oddělení nadřízené obce) není problém to zjistit.

edit
http://actapublica.eu/userdata/inventar_E67_jihlava.pdf
sken 11/132 zde je rozpis matričních knih, kniha narozených pro období 1882 - 1849 má číslo: 6233


matriční úkony pro obec Šimanov zajišťuje OÚ Větrný Jeníkov
http://www.obceamesta.info/matrika/5880 ... manov.html

Z uvedeného kontaktu tlf zjistíte, zda se matriční kniha nachází ve Větrném Jeníkově, nebo zda tyto matriční knihy spravuje nadřízený matriční úřad. Kniha rozhodně není odvzdána do archivu, tam se ukládá až po uplynutí sto let pod posledního zápisu (to je tedy až po roce 2049)

Obdobně si vyhledejte všechna další čísla matričních knih z inventáře.
Všeobecně platí - nahlížíte do matriční knihy (máte možnost opsat, někde i ofotit) za cca 20 Kč, můžete si nechat poslat výpis z matriční knihy - cca 20O Kč.
Většinou dostanete ve druhém případě ale jen vepsání údajů z matriky do dnes platného formuláře a chybí tam spoustu informací, které jsou v matričním zápise obsaženy, ale do formuláře se nepíšou. Někde jsou ochotní poslat úplný výpis, ale setkávám se s odmítnutím. V každém případě ale nejprve požadujte úplný výpis, pokud nemůžete na matriční úřad osobně.

edit
Cerekev najdete pod archivem Třeboň, mezi rodiči v indexu figuruje Jan Vacek, ale Františku jsem tam v rychlosti neviděla. To je na Vás.
Z
Naposledy upravil Zora dne úte pro 26, 2017 10:57, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám záznamy N pro Šimanov (okres Jihlava) rok 1882+

Příspěvekod jano » úte pro 26, 2017 10:49

Václav sčítanie 1901
Barbora krst, sčítanie 1901
jano
 
Příspěvky: 177
Registrován: pon zář 15, 2014 16:45

Re: Hledám záznamy N pro Šimanov (okres Jihlava) rok 1882+

Příspěvekod jetel » úte pro 26, 2017 12:11

Václav Běloch, narozený v Šimanově dne 18. 7. 1882 nebo 1886 - to první podle rodného listu jeho syna, to druhé podle oddacího listu jeho syna.
Byl synem Josefa Bělocha a Františky Vackové, znám jen jejich datum svatby 25. 1. 1910 (je-li pravdivé).


Pokud se Václav narodil v r. 1882 (1886) je nepravděpodobné, že by se jeho rodiče brali až 25. 1. 1910


Díky, paní Zoro, je to tak, to jsem popletl. Jde o svatbu Václava s Barborou, nikoliv jeho rodičů.

A moc děkuji za nálezy. Ještě jsem je nestihl projít, dám vědět, jak to sedí.

Přeji pěkné svátky!
jetel
 
Příspěvky: 14
Registrován: úte pro 26, 2017 1:01
Oblast pátrání: Jihlava a okolní okresy
Chrudim a okolí

Re: Hledám záznamy N pro Šimanov (okres Jihlava) rok 1882+

Příspěvekod Zora » úte pro 26, 2017 12:14

I Vám pěkné dny a hlavně hodně badatelského štěstí.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám záznamy N pro Šimanov (okres Jihlava) rok 1882+

Příspěvekod jetel » úte pro 26, 2017 17:29

jano píše:Václav sčítanie 1901
Barbora krst, sčítanie 1901


Díky za údaje! Sám jsem už dříve dohledal census Šimanov 1890, ten z roku 1901 jsem nenašel. Jak se Vám to podařilo dohledat? Přes fultextové vyhledávání?

Právě jsem porovnával obě sčítání a mělo by jít o stejné osoby. Obojí je Šimanov č. 29, stejná je hlava rodiny. Co se však liší, je jméno manželky (budu hledat dál, zda nezemřela a nevzal si jinou). Také pak ubyly některé děti a jiné přibyly, což je asi logické. Zaráží mě, že se neshoduje prakticky žádné datum narození. Možná šlo o zemřelé děti, kdy pak další dostaly stejné jméno, ale je toho nějak moc. Spíš si myslím, že ta data farář jen tak lovil z hlavy.

Taky mě v novějším censu trochu zaráží dvě vnučky, není tam však uvedena jejich matka. Že by se jedna nebo dvě svobodné dcery tak spustily?

Tady odkaz na přepis v google docs: https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing
U každého záznamu je odkaz na zdroj.
jetel
 
Příspěvky: 14
Registrován: úte pro 26, 2017 1:01
Oblast pátrání: Jihlava a okolní okresy
Chrudim a okolí

Re: Hledám záznamy N pro Šimanov (okres Jihlava) rok 1882+

Příspěvekod Zora » úte pro 26, 2017 21:28

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=16

první vlevo narození Josefa Bělocha, otec Jan
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám záznamy N pro Šimanov (okres Jihlava) rok 1882+

Příspěvekod jetel » stř pro 27, 2017 1:25

Díky za tip, dohledal jsem i jeho bratra Jana a sestru Terezii.
jetel
 
Příspěvky: 14
Registrován: úte pro 26, 2017 1:01
Oblast pátrání: Jihlava a okolní okresy
Chrudim a okolí

Re: Záznamy Šimanov/Opatov u Jihlavy - 1700+

Příspěvekod jetel » pon led 08, 2018 9:14

Zdravím,

díky za předchozí pomoc (viz příspěvky výše), věřím, že mi můžete poradit i tentokrát.

Aktuálně jsem vystopoval své předky do obce Opatov. S nejvyšší pravděpodobností půjde o Opatov u Jihlavy, jelikož ten sousedí s Šimanovem, kde se "naši" vyskytují po roce 1800. Zřejmě tedy nepůjde o Opatov u Třebíče, který se dá dobře dohledat na Actapublica. Tohle území na pomezí Jihlavy, Humpolce a Pelhřimova je docela proklaté. Každé nyní spadá jinam a aby toho nebylo dost, dříve s příslušnost k okresům měnila, dost se měnili majitelé panství i příslušnost k faře. Dost mi to práci komplikuje.

Hledám záznamy, konkrétně: Běloch Jan, nar. cca 1809 rodičům Václavu Bělochovi, domkáři z Opatova, a Marianě Dvořákové (Dvorzák) z Opatova, zde záznam o svatbě. (Chápu dobře, čísla domů, když je uvedeno 19 / 15, že první je bydliště ženicha a druhé nevěsty?)

Bohužel se mi nedaří najít matriky Opatova. Podle Inventáře E67 Jihlava strana 118 i jiných záznamů jsem tam našel jen helvétské evangelíky, jejichž záznamy jsou až N:1862, O:1848, Z: 1865. Sice asi budou obsahovat i záznamy narození katolíků, ale mě zajímají záznamy starší. Nevíte, kde by se mohly nacházet?

Předem díky za pomoc.

Petr Běloch
jetel
 
Příspěvky: 14
Registrován: úte pro 26, 2017 1:01
Oblast pátrání: Jihlava a okolní okresy
Chrudim a okolí

Re: Záznamy Šimanov/Opatov u Jihlavy - 1700+

Příspěvekod Zora » pon led 08, 2018 9:35

Já si myslím, že je to Třeboň

Zkontrolujte, prosím, nevím, zda se opravdu jedná o správný Opatov (je to ten poblíž Výskytné) .

https://digi.ceskearchivy.cz/DA?doctree ... 43&page=27


Bez záruky.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Záznamy Šimanov/Opatov u Jihlavy - 1700+

Příspěvekod jetel » pon led 08, 2018 9:43

Ano, měl by to být ten mezi obcemi Vyskytná, Dudín, Zbilidy a Dušejov. Novější matriky jsou dle všeho v Dušejově, na ty starší se zkusím podívat do Třeboně. Díky za tip.
jetel
 
Příspěvky: 14
Registrován: úte pro 26, 2017 1:01
Oblast pátrání: Jihlava a okolní okresy
Chrudim a okolí

Re: Záznamy Šimanov/Opatov u Jihlavy - 1700+

Příspěvekod Zora » pon led 08, 2018 10:19

https://digi.ceskearchivy.cz/cs/8627/20

1809 13. februara dům č. 35

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Záznamy Šimanov/Opatov u Jihlavy - 1700+

Příspěvekod jetel » pon led 08, 2018 11:58

Paní Zoro, i když jsem si to našel také, jsem rád, že tu jsou takoví pomocníci jako Vy. Díky moc!

Mám před sebou index dané matriky a Bělochů je tam požehnaně, budu mít co dělat. Kurent se stále učím, ale tohle už přeložit dokážu. Počítám, že za chvíli začne latinka, tam to asi bude horší.

Možná mohu pomoci ostatním i já. Našel jsem nástroj, který umí obrázek zvětšit a doostřit tak, jak to současné grafické editory neumí. Jmenuje se A Sharper Scaling (ASS). Ovládání je nezvyklé, ale jednoduché:

1) Nainstalujete a otevřete.
2) Obrázek z matriky otevřete ve svém běžném prohlížeči obrázků, vyberete vše a dáte kopírovat.
3) V programu ASS kliknete vlevo na bílou ikonku Clipboard. Tím vložíte obrázek do programu.
4) Vpravo jsou 4 zvětšovací módy, zvolíte ten vvpravo nahoře. Upravíte fialové hranice podle potřeby a zadáte Scaling - mě se osvědčilo 200 %, ale umí to až 400 %.
5) Šipkou vpravo dáte zpracovat. Zobrazí se náhled, na zmenšeném obrázku si můžete výsledek posouvat.
6) Nakonec dáte žlutou ikonkou uložit.

Odkaz ke stažení zde.
jetel
 
Příspěvky: 14
Registrován: úte pro 26, 2017 1:01
Oblast pátrání: Jihlava a okolní okresy
Chrudim a okolí

Re: Záznamy Šimanov/Opatov u Jihlavy - 1700+

Příspěvekod Minetti » pát dub 09, 2021 21:58

Zdravím
poslal jsem Vám soukromou zprávu ohledně Václava Bělocha ze Šimanova, dostal jste jí?

Díky za odpověď.
Minetti
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned črc 30, 2017 14:50

Re: Záznamy Šimanov/Opatov u Jihlavy - 1700+

Příspěvekod jetel » pon dub 12, 2021 20:06

Zdravím, sháním knihu: OPATOV: Obec, domy, obyvatelé.

Asi těžko ji seženu, ale za pokus nic nedám. Stačila by mi zápůjčka.

Odkaz do Moravské zemské knihovny: PAULUSOVÁ, Jaroslava. Opatov : obec, domy, obyvatelé. Opatov: Obec Opatov, 2010. 479 s.

Děkuji!
jetel
 
Příspěvky: 14
Registrován: úte pro 26, 2017 1:01
Oblast pátrání: Jihlava a okolní okresy
Chrudim a okolí

Další

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků