VYŘEŠENO: Petrš/Petrž Litoměřicko či okolí Úštěku

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

VYŘEŠENO: Petrš/Petrž Litoměřicko či okolí Úštěku

Příspěvekod Jenys » sob lis 25, 2017 13:07

Dobrý den,

nemáte někdo v rodokmenu Kryštofa Petrš (nar. cca 1709 - 28.4. 1784), byl to mistr kovář
narodil se neznámo kde

oženil se 3. května 1730 v obci Dolní Nezly na Litoměřicku.
http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... 54#scan254

zemřel v Dolních Nezlech
http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... 10#scan210

pravopis příjmení této rodiny je Petrš, Petrž, Pöttersch, Pettersch apod. V každé matrice je to jinak

jeho syn Antonín (1735 Dolní Nezly- 1807), též kovář se oženil v Počaplech, kde také zemřel.

Podle předchozí debaty na tomto formu, snad rodina Petršových přišla odněkud od Úštěka. Nemáte je někdo ve stromu, případně nevíte ve kterých matrikách by se to dalo hledat?
mapa, kde jsou Dolní Nezly https://en.mapy.cz/zakladni?x=14.248267 ... AD%20nezly
Počaply jsou na druhém břehu Labe

Díky moc
Jenys
Naposledy upravil Jenys dne pon led 15, 2018 16:29, celkově upraveno 2
Jenys
 
Příspěvky: 316
Registrován: čtv říj 20, 2016 12:19
Bydliště: Praha 6
Oblast pátrání: Jabloňov (u Velkého Meziříčí) a okolní obce
okolí Mohelnice
Sezemice a okolí
Pardubice
Turnov
Malá Horka
Jičínsko
Oplany
Kosova Hora
Rodokmen online: https://janfila.myheritage.cz/

Re: Petrš/Petrž/Pöttersch/Perttesch Litoměřicko či okolí Üšt

Příspěvekod kolsi » ned lis 26, 2017 18:29

Dobrý den,

v mém rodokmenu Kryštof Petrš, narozen okolo 1671 nevím kde, svatba 19.9.1694 Bříza, okr. Litoměřice (panství Roudnice n/L). Zemřel v Bříze 25.3.1736.
Vzal si Annu Hančlovou a měli spolu dceru Mariu Annu, *16.6.1705 taktéž v Bříze. Jestli měli i další děti jsem nezjišťoval. Možná váš Kryštof je jejich syn, období i odpovídalo.

Podle soupisu poddaných panství Roudnice z roku 1726:
Kód: Vybrat vše
Kryštof Petrsch   55   
Anna žena   49   
Kryštof syn   25   doma
Jiřík   23   v Hostenickým dvoře za voráče
Kateřina   18   doma
Dorota   16   doma
Alžběta   13   doma
Rozyna   7   doma
Martin   4   doma


EDIT: tak to asi nebude ten váš. Podle pozemkové knihy: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1918632
"Dělení po nebožtíkovi Kryštofovi Petršovi... Kryštofovi synu do Račiněvsi"
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Petrš/Petrž/Pöttersch/Perttesch Litoměřicko či okolí Üšt

Příspěvekod Jenys » sob pro 02, 2017 22:01

děkuju, alespoň něco :)
Jenys
 
Příspěvky: 316
Registrován: čtv říj 20, 2016 12:19
Bydliště: Praha 6
Oblast pátrání: Jabloňov (u Velkého Meziříčí) a okolní obce
okolí Mohelnice
Sezemice a okolí
Pardubice
Turnov
Malá Horka
Jičínsko
Oplany
Kosova Hora
Rodokmen online: https://janfila.myheritage.cz/

Re: Petrš/Petrž/Pöttersch/Perttesch Litoměřicko či okolí Úšt

Příspěvekod mechyn » pon pro 11, 2017 20:01

K tématu Petrš/Petrž/Petřík (Petrš=německá zdrobnělina Petra, něco jako Pepš = Pepík)... Jestli byl dříve Petřík a z něj Petrš, nebo naopak nevím. Bohužel jsou jich podle mého názoru mraky. Všechno se to mele v území cca mezi Litoměřicemi a Úštěkem. Ještě jsem se neodvážil k nějaké systémové analýze.

Můj pra... Kryštof je ten už jednou výše zmiňovaný, co se v 1694 přiženil do Břízy k Anně Hančlové. Není to tak dávno, co jsem vypátral, že mnoho rodin včetně mých předků dosídlovalo Břízu z lobkovického statku Střekov (což byl případ i Hančlů - ti pocházeli ze Střekova, zatímco rodina nevěstiny matky Gothardové zase z Novosedlic nad Střekovem). S trochou nadsázky tak mohu říct jako rodilý Ústečák, že navazuji místem narození na své předky z před více jak 400 let (Střekov i Novosedlice jsou dnes součástí Ústí). A kromě zmiňované Mariany měli ještě dalších 11 dětí (můj je Marianin starší bratr *1702, co se přiženil do Brozan).

Uvádím mé dílčí poznámky z PK Starý Týn, kde se Petržové vyskytují také (narazil jsem na ně při pátrání po jiném předkovi - Wolfovi z Vědlice). Jinak upozorňuji, že PK jsou do cca 1670 +- v této oblasti (Litoměřicko) vedeny česky (ten Střekov např. do cca 1700). Např. v tom Starém Týně se obyvatelé obce v 1677 rozhodly, že se již nadále budou namísto češtiny spravovat němčinou (to je zatím jediný případ, kdy jsem zaznamenal, že by to bylo takto výslovně uvedeno, že záleželo na volbě obyvatel namísto vrchnosti). Poslední "poněmčenou" vsí se mi zdá byly Malešov a Střížovice (tam došlo na přechod na němčinu myslím v 1723).

PK Starý Týn (statek Starý Týn) -
1) 1613 Jakub Petrža - Kateřina pozůstalá vdova po Martinovi Lazarovi z Tejnce odevzdala živnost pro přílišnou starost (vysoký věk) svou Jakubovi Petržovi zeti svému (po M.L. Kateřina vdova, dcery Gera (=Keruše?), Eva, Anna, Markéta-žena Jana Hamara?? /ona +před 1624/, Mariana /po ní v 1630 syn Jiřík Tomeš z Trnobran bral/ , Volpra-měl za manželku Jakub Petrž, Dorota-měl za manželku Jiří Krauz ze vsi Naylandu)

2) 1634 Jiřík Petrže: Jiřík starší Petrže s manželkou svou koupil statek po neb. Jakubovi Petrže otci svém za 700 kop, poráží si 80 kop svého podílu, náleží pak z toho Andresovi mladšímu 62 kop, Kryštofovi nejmladšímu 70 kop, Anně 50 kop,Evě 72 kop

V PK z roku 1674 je pak chalupa odúmrtí Kryštofa Petrže.
č.p.17 folio123 Chalupa odúmrtní Kryštofa Petrže

Dále uvádím z PK Trnovany na p. Ploskovice (založené 1644):
obec, pořadí v PK, folio, rok, jméno hospodáře, poznámka:
Trnovany 6 62 1635 Jiřík Petřík J.P. po neb. Janovi Hrabovi ujal v 1635 (s povolením pana Jiřího Vratislava Kuneše z Lukovec)
č. p. 19 62 1642 Václav Petřík syn + J.P.
62 p.v. 1652 Jiřík Pešek J.P. ujal statek po + Jiříkovi (!) Petříkovi, 1680 se vynašlo, že Jiřík Pešek umřel a dcera Ludmila z gruntu zběhla, statek na vrchnost připadl, 1681 táž Ludmila zase přišla a se navrátila

Naopak v PK Vedlice, Kalovice, Strážiště, Rašovice (p. Liběšice) jsem u vsí Vědlice a Kalovice žádného Petrše v 17.století nezaznamenal. Bohužel ani v Levíně (viz výše údajný původ Kryštofa). Až na výjimku v PK i.č. 205 kdy je psán Kryštof Petersch na 20.gruntu v pořadí od 1697 (což nemůže být ovšem ten z Břízy).

Jinak v těch Počaplech mám v záznamech sedláka v č.p. 12 *1810 František Petrš a 4 jeho děti (přičemž jeden ze synů se oženil s Nejedlou z Hněvic č. 10). Patrně asi pochází z těch Vašich počapelských. Františkovým otcem asi Jan Petrš kovář též z č.p. 12 (dcera Rosálie provdaná do Citova za kováře Mikynu). No a pak ta svatba zmíněného Antonína je ve f. Počaply: 1.7.1759 - Antonín Peterš syn Kryštofa Petrše z Dolních Nezlů (Nieder-Esel) s Alžbětou Frantzovou dcerou neb. Michala Frantze kováře počapelského. Nieder-Esel = patrně Nieder Nösel (Dolní Nezly).

Nakonec ještě uvádím soupis poddaných ze statku Starý Týn v Starém Týně z 1679:

hospodáři:
7 Christoph Petrsch 29
Lidmilla sein Weib 25
Maria die Tochter 7
Christoph der Sohn 5
Joannes 2

8 Georg Petrsch 71
Maria sein Weib 68
Joannes der Sohn 25

domkáři:
3 George Petrsch 31
Dorothea sein Weib 37
Catharina 14 nach dem George Schneller Tochter
Maria 7 mit jetzigen Mann
Anna 5 mit jetzigen Mann
Dorothea 3 mit jetzigen Mann

4 Christoph Petrsch 30
Dorothea sein Weib 30
Catharina Tochter 4
Lidmilla 2
Andreas Petrsch der Vatter 53
Lidmilla sein Weib 50
Anna Tochter 18 dienet zue Tiechobußitz beim Jansky

Podruzi:
Andreas des Andreas Petters Sohn 23 ein Taglehner(!) beym Vatter und Brueder
Wentzel Peters sein Brueder 26 in Krieg getzogen vor 6 Jahren

Z výše uvedeného je evidentní, že Kryštof byl u Petršů každý druhý... věkově by Vašemu, nebo mému hezky odpovídal třeba ten 5-letý, pokud by byli ze Starého Týna... Nebo níže uvedený 4-letý z Knínice.

Ještě v Knínici:
3 Christoff Petters 57
Dorothea sein Weib 50
Hannß der Sohn 30
Andreas 26
George 22
Christoph 16
Nicolaus 14

20 Georg Petrsch 30
Maria sein Weib 30
Catharina die Tochter 6
Christoph d. Sohn 4
George d. Sohn 1 1/2

Bohužel Dolní Nezly to jsou p. Ploskovice a to znamená děčínský archiv... (pro případné hledání v PK). Já jsem měl v ruce v podstatě jen ty Trnovany (odtud se dostal můj jiný pra... Matouš do Brňan na p. Doksany) a pak nějakou PK z poloviny 17.století, kde je na začátku soupis poddaných z té doby, ale už si nepamatuji podrobnosti, z kterých a zda ze všech, či je to jen torzo.
mechyn
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř srp 02, 2006 12:27
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Petrš/Petrž/Pöttersch/Perttesch Litoměřicko či okolí Úšt

Příspěvekod Jenys » ned pro 17, 2017 14:35

Děkuju, to je vyčerpávající :)

Ano, František Petrž (1810) z Počapel je nějaký potomek mého Kryštofa (1709?-1784). Do Počapel se přiženil jeho syn Antonín (1735-1807), který je můj 6xpraděda. Tak daleko, do r. 1810 jsem v Počaplech nebádal, protože dcera Antonína Anna Hirschová-Peteršová odešla do Dolánek nad Ohří.

Ten Levín ale prohlédnu, to by mohla být stopa, za předpokladu, že by to byl otec mého Kryštofa :)
Jenys
 
Příspěvky: 316
Registrován: čtv říj 20, 2016 12:19
Bydliště: Praha 6
Oblast pátrání: Jabloňov (u Velkého Meziříčí) a okolní obce
okolí Mohelnice
Sezemice a okolí
Pardubice
Turnov
Malá Horka
Jičínsko
Oplany
Kosova Hora
Rodokmen online: https://janfila.myheritage.cz/

Re: Petrš/Petrž/Pöttersch/Perttesch Litoměřicko či okolí Úšt

Příspěvekod Jenys » úte pro 26, 2017 22:27

tak pokud jsem to určil správně můj Kryštof se narodil 1712 v Liběšicích, kam jeho otec Kryštof (cca 1674) přišel ze Starého Týna.
Jenys
 
Příspěvky: 316
Registrován: čtv říj 20, 2016 12:19
Bydliště: Praha 6
Oblast pátrání: Jabloňov (u Velkého Meziříčí) a okolní obce
okolí Mohelnice
Sezemice a okolí
Pardubice
Turnov
Malá Horka
Jičínsko
Oplany
Kosova Hora
Rodokmen online: https://janfila.myheritage.cz/


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků