Generální rejstřík k lánové vizitaci

Tuto sekci jsem založil dle nápadu člena jtks. Zde můžete hledat a nabídnout pomoc při hledání v knihách, které máte doma nebo ke kterým máte přístup.

Generální rejstřík k lánové vizitaci

Příspěvekod dominikmatus » pát zář 04, 2015 12:21

Zdravím všechny,
oznamuji, že Mgr. Bc. Martin Kotačka, Mgr. Josef Peterka a PhDr. Ivo Sperát vydali Generální rejstřík k lánové vizitaci doplněný o soupis obyvatel královských měst. Naleznete v něm téměř 190 000 záznamů o držitelích usedlostí, polí, vinic, řemeslnících, židech a dalších osedlých na celé Moravě v letech 1656–1679.

ÚVOD k nahlédnutí
http://www.sperat.cz/nakladatelstvi/vydane-knihy/

Obrázek
Můj plný rodokmen online na MyHeritage, | Méně často aktualizovaný rodokmen v aplikaci Webtrees
Restaurátor nábytku a umělecký truhlář. Dobrovolný překladatel MyHeritage. Haploskupina J2b2a1a1.
Uživatelský avatar
dominikmatus
 
Příspěvky: 235
Registrován: ned říj 19, 2014 10:56
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Příbor, Kroměříž, Dluhonice, Rokytnice, Předmostí, Senec,....

Re: Generální rejstřík k lánové vizitaci

Příspěvekod Jan Vodička » pon dub 18, 2016 17:38

Dobrý den,
dnes jsme zjistili, že na stránkách http://www.genteam.eu/ je zmiňovaný generální rejstřík v databázové podobě (ovšem bez podrobných informací a asi jen pro registrované, přičemž registrace nic nestojí). Pro rychlé ověření existence příjmení v hledané lokalitě je to ale dostačující.
Zdraví
H+P
ty Honza a ty Petr
Jan Vodička
 
Příspěvky: 56
Registrován: čtv led 23, 2014 12:08

Re: Generální rejstřík k lánové vizitaci

Příspěvekod Karla55 » sob dub 23, 2016 14:41

Zájemcům nabízím vyhledání příjmení v knize Generální rejstřík k lánové vizitaci.
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Generální rejstřík k lánové vizitaci

Příspěvekod Zora » sob dub 23, 2016 16:54

Rozhodně je rychlejší pro všechny, pokud si mohou příjmení a jeho varianty ověřit nejprve v online rejstříku. Zrychlí to celý proces , potom zájemci můžeme vyhledat podrobnosti jen ke konkretnímu příjmení.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Generální rejstřík k lánové vizitaci

Příspěvekod Karla55 » čtv dub 28, 2016 12:31

No, potíž je v tom, že ne každý zná všechny varianty zápisu příjmení. Navíc podoba v LV může být trochu jiná než v matrikách (můj případ), pak napoví údaj o obci a panství, který v online rejstříku není.
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Generální rejstřík k lánové vizitaci

Příspěvekod Zora » čtv dub 28, 2016 12:51

Karla55 píše:No, potíž je v tom, že ne každý zná všechny varianty zápisu příjmení. Navíc podoba v LV může být trochu jiná než v matrikách (můj případ), pak napoví údaj o obci a panství, který v online rejstříku není.


Když varianty nezná hledající, těžko je vyhledáme my....

Navíc, určitě aspoň někdo v online přehledu své příjmení najde.
Ráda pomůžu, ale to vyhledávání, focení a přeposílání je opravdu časově náročné...

Ano, v tom máte pravdu, svého předka jsem zatím v GR nenašla, i když v lánové vizitaci samozřejmě je.
Zora.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Generální rejstřík k lánové vizitaci

Příspěvekod Karla55 » čtv dub 28, 2016 13:23

Zora píše:
Když varianty nezná hledající, těžko je vyhledáme my....



Často jsou varianty v nejbližším okolí (dnešní podoba a nejčastější forma v matrikách "Quitt" mezi nimi není):
Q.png
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Generální rejstřík k lánové vizitaci

Příspěvekod Zora » čtv dub 28, 2016 13:45

Pokud bych měla já dohledávat varianty k tomu cizímu příjmení přimo z GR, nenapadne mě tato možnost. Proto je vhodnější, aby se napřed tazatele poohlédl po možnostech v seznamu online.
Ale uzavřeme to, je to vždy na zvážení toho, kdo něco potřebuje, zjednodušit tomu, kdo pomáhá co nejvíce hledání.

nechávám to na Vás, já mám komplikace navíc s tím, že na čtení v GR potřebuju silné brýle, písmena jsou fakt titěrná.

Z

.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Generální rejstřík k lánové vizitaci

Příspěvekod Jiffy » stř zář 07, 2016 11:44

Zora píše:
Karla55 píše: (...) svého předka jsem zatím v GR nenašla, i když v lánové vizitaci samozřejmě je.
Zora.


O kterého předka se konkrétně jedná?
Jiffy
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte srp 01, 2006 10:09
Bydliště: Brno, Rýmařov
Oblast pátrání: Morava

Re: Generální rejstřík k lánové vizitaci

Příspěvekod Karla55 » stř zář 07, 2016 21:38

Jiffy píše:
Zora píše:
Karla55 píše: (...) svého předka jsem zatím v GR nenašla, i když v lánové vizitaci samozřejmě je.
Zora.


O kterého předka se konkrétně jedná?


Toto napsala ve své odpovědi z 28.4. Zora (viz výše).

Já jsem také, v GR k berní rule, svého předka nenašla, i když jsem z vlastivědných spisů místního faráře věděla, že se ve vsi v r. 1654 nacházel. Bylo to kvůli špatnému přepisu - místo Brynych bylo Peynych, no a Peynych v GR BR je.
Teď pro změnu marně pátrám v matrikách a pozemkových knihách po možném příbuzném svých předků Janovi Qvitovi, který GR LV je a v lánových rejstřících je o něm uvedeno, že je nově osedlý v Hodslavicích (panství Nový Jičín) a postavil si tam v roce 1661 chalupu. Ani "finta" jít zpět od majitele uvedeného v Rektifikačních aktech nebyla (zatím?) úspěšná.
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Generální rejstřík k lánové vizitaci

Příspěvekod Jiffy » stř zář 07, 2016 22:09

Omlouvám se, asi jsem špatně citoval. Neznám (a neumím) to tady zatím tak dobře. Otázka byla samozřejmě na Zoru a týkala se rejstříku k lánové vizitaci.
Jiffy
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte srp 01, 2006 10:09
Bydliště: Brno, Rýmařov
Oblast pátrání: Morava

Re: Generální rejstřík k lánové vizitaci

Příspěvekod Zora » čtv zář 08, 2016 4:32

viz SZ.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Generální rejstřík k lánové vizitaci

Příspěvekod duros » pon pro 25, 2017 8:04

Zdravim Vas a prajem pohodove sviatky. V sulade s mojou teoriou, ze moji predkovia prisli pravdepodobne z Moravy, som pozrel na genteam.eu databazu a najblizsie (hoci nie z Illeshazyovskeho panstva Brumov, ci Vsetin) som nasiel Juru Snopeka na panstve Novy Svetlov. Da sa zistit nieco viac, prosim?
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Re: Generální rejstřík k lánové vizitaci

Příspěvekod Zora » pon pro 25, 2017 8:19

Z gene. rejstříku:

snopek jura předešlý majitel zahradník LV/ fol 353/48v obec komňa panství nový světlov


je tam ještě 6 výskytů, ofotím a pošlu
edit
odesláno mejlem. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Generální rejstřík k lánové vizitaci

Příspěvekod duros » pon pro 25, 2017 10:54

Zora píše:Z gene. rejstříku:

snopek jura předešlý majitel zahradník LV/ fol 353/48v obec komňa panství nový světlov


je tam ještě 6 výskytů, ofotím a pošlu
edit
odesláno mejlem. Z

Ste zlata, velmi pekne dakujem!
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Další

Zpět na Knihovna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků