Netuším, kde pátrat dál po předkovi

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Netuším, kde pátrat dál po předkovi

Příspěvekod Stagha » ned pro 24, 2017 12:43

Dobrý den,
zasekla jsem se na v pátrání u svého předka Martina Kolínského. Nemohu dohledat jeho záznam narození a svatby. Prošla jsem matriky dané obce, ve které rodina žila a žije dodnes a od určitého roku se ve vesnici nikdo s tímto příjmením nevyskytuje, pokud jsem dobře viděla. Hledala jsem i okolí, kde jsem nějaké záznamy s tímto příjmením našla (i jméno by sedělo), ale zas nemohu s určitostí říct, jestli se skutečně jedná o jednu a též osobu, kterou hledám, či vůbec o rodinu, (mohlo by se jednat i o shodu jmen).

Jak v takových to situací mám postupovat? Z jakého jiného zdroje zjistit, odkud rodina přišla? Napadají mě gruntovní knihy, nebo soupisy, ale s tím nemám zkušenosti.

Děkuji
Štěpánka Kolínská
Přeji Všem krásné vánoční svátky :)
Uživatelský avatar
Stagha
 
Příspěvky: 419
Registrován: úte bře 05, 2013 13:37
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Lounsko, Rakovnicko, okolí Olešnice na Moravě, Kolínsko, Berounsko, Příbramsko, okolí Mělníku, Staré Boleslavi, Mladé Boleslavi, Lysé nad Labem

Re: Netuším, kde pátrat dál po předkovi

Příspěvekod filmovymaniak » ned pro 24, 2017 15:35

Dobrý den,

já se setkal s tím, že v té obci, kde jsem hledal, se měnilo příjmení podle domu ve, kterém žili,
říká se tomu po střeše čí po chalupě. Někdo vystřídal za život i 4 příjmení.

V pozemkových knihách by to možná šlo zjistit, ale záleží jaký formát ta pozemková kniha má,
třeba v Dolní Bečvě je u novějších PK na začátku zápisu k danému č.p. seznam všech předchozích majitelů a přesný odkaz na zápis o převodu
z předešlých PK.

Pokud o dané obci nějaký historik napsal knihu, může být údaj i v ní?

A pak mne napadlo když byl Kolínský, nebyl z Kolína?
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Netuším, kde pátrat dál po předkovi

Příspěvekod Stagha » ned pro 24, 2017 17:05

O předávání jména z chalupy na chalupu se podle mě nejedna, pokud vím, tak ve středních Čechách to nebylo zvykem, zde se jedna se o obec Lhota u Staré Boleslavi. Na internetu jsem narazila pouze na genealoga, který se okrajově této obci věnuje, ale bohužel jiným příjmením, možná by ale stalo za to ho kontaktovat.

A o tom původu příjmení, někde to příjmení získat museli, to je mi zatím taky tajemstvím.
Uživatelský avatar
Stagha
 
Příspěvky: 419
Registrován: úte bře 05, 2013 13:37
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Lounsko, Rakovnicko, okolí Olešnice na Moravě, Kolínsko, Berounsko, Příbramsko, okolí Mělníku, Staré Boleslavi, Mladé Boleslavi, Lysé nad Labem

Re: Netuším, kde pátrat dál po předkovi

Příspěvekod Stagha » ned pro 24, 2017 17:06

Jedná se o obec Lhota u Staré Boleslavi, a období 18. století.

Od roku 1771 jsou i záznamy o narození jeho děti, ale dal hlouběji do historie nikde nic, s tím i ztraceny zápis narození jeho syna Jana, který mi jako jediný chybí.
Uživatelský avatar
Stagha
 
Příspěvky: 419
Registrován: úte bře 05, 2013 13:37
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Lounsko, Rakovnicko, okolí Olešnice na Moravě, Kolínsko, Berounsko, Příbramsko, okolí Mělníku, Staré Boleslavi, Mladé Boleslavi, Lysé nad Labem

Re: Netuším, kde pátrat dál po předkovi

Příspěvekod betelgeuze » ned pro 24, 2017 23:54

Na rod Kolínských jsem narazil v 18. století v Třebovli u Kouřimi - Rozálie, vdova po Františku Kolínském z Třebovle, se 8.9.1761 provdala za Václava Třešňáka z Molitorova. Nevím, jestli tenhle rod nějak navazuje na ten Váš, ale kouřimské matriky mají vedené indexy až někdy do r. 1721, takže se dají prohlédnout celkem rychle.

Přeji hezké svátky a úspěšné bádání (soucítím, předci mi takhle mizí pořád a když už mám nějakou stopu, odkud by mohli být, tak se nedá přečíst),

J.T.
betelgeuze
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon bře 17, 2014 18:24
Oblast pátrání: Kostelec nad Černými lesy, Hradešín, Slaný, Krušovice, Ryšín, Řevničov, Řisuty, Pchery, Plzeň a okolí (Plzeň-jih) - Soběsuky, Dvorec, Vrčeň, Měrčín, Přešín, Sedliště, Ejpovice; Podbořany, Brno, Rosice, Bošáca (Slovensko), Uherské Hradiště, Chylice u Ostrožské Nové vsi, Seč u Chrudimi, Hlína (u Chrudimi) Trhová Kamenice, Všenory, Dobřichovice, Okrouhlo, Liběř, Černolice, Příbram, Vídeň

Re: Netuším, kde pátrat dál po předkovi

Příspěvekod J.i.Š.i. » pon pro 25, 2017 0:30

Tak obec Lhota byla na panství Brandýs nad Labem, kde se dochovalo i pár soupisů poddaných právě z 18. století.

V roce 1730 třeba hospodařili na gruntech v Hlavenci Jakub Kolínský a Jiří Kolínský.

Ve Mstěticích žil ještě Jan Kolínský.
Sein Grund und Boden pflanz' ich nicht, nach seiner Pfeife tanz' ich nicht.
J.i.Š.i.
 
Příspěvky: 2331
Registrován: pon srp 18, 2014 16:18
Oblast pátrání: Absolon - Olomoucko
Hála, Janda, Pokorný - Mělnicko, Staroboleslavsko
Šiška - Mladoboleslavsko, Mělnicko, Sedlčansko, Táborsko
Albrecht - Praha, Český Brod, Mladá Boleslav
Ulrich - Mostecko
Vlček - Náchodsko
Eliáš - Habry
Vydra - Český Brod

Re: Netuším, kde pátrat dál po předkovi

Příspěvekod Stagha » pon pro 25, 2017 8:53

Zde v odkazu od pana Dvořáka jsem našla právě Kolínský v Hlavenci
http://dvorak-rodopis.cz/dokumenty/regi ... a-1730.pdf
kde u Jiřího Kolínského z Hlavence jsou uvedené děti, a Martin by se mi i líbil, protože by se hodil věkem k tomu mému, podle zápisů jeho úmrtí v roce 1790 mu bylo 60 let, ale pořád to není 100% bez záznamu jeho oddání (Martina) a další věc je ta, že bych se až hodně divila, kdyby se faráž sekl jen o 1 rok v této době.

Odkázala bych na všechny záznamy v matrikách,ale bohužel mi jaksi nejde badatelna :cry: :x
Uživatelský avatar
Stagha
 
Příspěvky: 419
Registrován: úte bře 05, 2013 13:37
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Lounsko, Rakovnicko, okolí Olešnice na Moravě, Kolínsko, Berounsko, Příbramsko, okolí Mělníku, Staré Boleslavi, Mladé Boleslavi, Lysé nad Labem

Re: Netuším, kde pátrat dál po předkovi

Příspěvekod janamic » sob pro 05, 2020 8:54

Všimla jsem si, že stále pátráte po jménu Kolínský (vyhledávání v BR). Třeba by se vám mohlo hodit toto:

Přišimasy
14.4.1686 se po zanechání bludu židovského dal okřtít Jan Jiří z Kolína
Svědci křtu byli Fratišek Rosenheim, rytíř ze Přistoupimě a hejtmani z Kostelce a Škvorce
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/11300/184

29.6.1686 se žení Hons Jirk řemesla řeznického s Annou Havlovou z Poděbrad
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/11300/188
V dalších letech (1687-1693) je záhada, že nejsou v matrice žádné jejich děti, je možné že je nedal křtít?, nebo farář nezapsal ať už úmyslně nebo
neúmyslně.
V těchto letech se musela narodit dcera Anna Kolínská, provdaná 1715 za Bureše z Nové Vsi.
Manželka Anna Kolínská, však pilně chodila za kmotru, tak se dá vysledovat, že šenkýř a řezník působil do r 1691 v Přišimasech, v r.1691 v
Horce, 1692 v Limuzích, od 1694 v Břežanech. V r. 1694 zaznamenámo narození dcery Magdaleny. Anna Kolínská musela brzy nato zemřít (
matrika Z není).
Roku 1697 ve Staré Boleslavi uzavírá slovutný muž Jan Jiří Kolínský ze škvoreckého panství nový sňatek s měšťanskou dcerou Magdalenou
Gregorovou z Horažďovic
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/4790/203
Děti:
Anna Kolínská (asi 1692)
Magdalena Kolínská (13.5.1694 - ?)
Kateřina Kolínská (17.4.1697 - ?)
Kateřina Kolínská (29.6.1699 - ?)
Josef Jiří Kolínský (22.3.1705 - ?)
Dorota Kolínská (7.2.1707 - ?)
další děti jsem nevyhledávala...
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: Netuším, kde pátrat dál po předkovi

Příspěvekod Stagha » ned pro 06, 2020 16:24

Dobrý den, děkuji za zajímavé informace a ano pátrám, je to moje rodné příjmení. Dávala jsem si všechny informace o Kolínských co má dohromady, ale obávám se, že to bude pouze jen shoda příjmení. Ráda bych našla nějaké spojovací vodítko, ale obávám se toho nejhoršího.
U Kolínských mám dohlédáno toto:
rodiče Martina Kolínského (vedený výše v příspěvku) byli Jiří Kolínský (*1699 v Hlavenci) a Kateřina Šafaříková.
rodiče Jiřího Kolínského (*1699) byli Řehoř (někdy uváděno Jiří) Kolínský a Magdaléna (Mandalína), brali se v roce 31. 10. 1683 -http://ebadatelna.soapraha.cz/d/13073/104 , u Řehoře nemám dohlédáno místo a datum narození. Z výpisu pozemkové knihy vím, jak se jmenovali rodiče Řehoře.
rodiče Řehoře byli Tomáš Kolínský a Dorota. V pozemkové knize pro Starou Boleslav se píše v roce 1669 Tomáš Kolínský , a v poznámkách je uvedeno: svobodný, poddal se s manželkou i dcerami Annou a Rosinou, chalupa od Turnovského z lásky darovaná. To by znamenalo, že Řehoř musel narodit po roce 1669. Poté se museli přesunout do Hlavence, protože ve výpisu pozemkové knihy pro Hlavenec je uvedeno, že v roce 1678 Tomáš Kolínský - poznámka: chalupa pustá, po neb. Balcarovi Wernerovi nápad syna Martina v Nové Vsi, sestra Anna již roku 1641 se bez povolení vdala na panství Hradecké. Teď nevím jak to mám chápat.. "nápad syna Martina" čí syna? Wernera nebo Kolínského? "sestra Anna" čí sestra? Wernera nebo Kolínského?" v tomhle mám nejasnosti.

Když se vrátím k dcerám Tomáše Kolínského, které jsou uvedené v poznámkách pozemkové knihy St. Boleslavi. U jedné se mi podařilo naleznout záznam jejího narození v Cvrčkovicích u Brandýsa nad Labem. V záznamu je sice uvedeno Ludmila Rozina, ale rodiče jsou uvedeni Tomáš Kolínský a Dorota. https://ebadatelna.soapraha.cz/d/4152/72. Zde předpokládám, že je to jedna z nich.
Prohlížela jsem si tuto matriku a zde mě zaujala spousta příjmení, která vychází z názvů měst. Všimla jsem si příjmení Benátský, Kostelecký, Chrudimský, Kutnohorský, Zelečský, Kostínský. Opravdu věřím tomu, že od toho Kolína přišli.
Uživatelský avatar
Stagha
 
Příspěvky: 419
Registrován: úte bře 05, 2013 13:37
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Lounsko, Rakovnicko, okolí Olešnice na Moravě, Kolínsko, Berounsko, Příbramsko, okolí Mělníku, Staré Boleslavi, Mladé Boleslavi, Lysé nad Labem

Re: Netuším, kde pátrat dál po předkovi

Příspěvekod Zora » ned pro 06, 2020 16:28

Jen drobnost

Nápad, zákonní právo k dědictví.
Dědictví se obdržuje nápadem, kšaftem, zápisem (Brikcí Práva měst., 27, 114). Umřel-li někdo bez posledního pořízení, dostala se pozůstalost n-em dědicům jeho zákonním. Pořádek n-u byl, že po rodičích předně dědily děti, synové i dcery rovným dílem; nebylo-li dětí, tedy nejbližší přátelé po meči, mužského i ženského pohlaví bez rozdílu; když pak ani těch nebylo, rovněž nejbližší příbuzní po přeslici. Umřelo-li jedno z dětí oddělených, prvé než mělo právní léta, dědily drahé jeho podíl, oddělené i neoddělené; toliko dcera provdaná a odbytá neměla při tom žádného práva, leč po úmrtí všech druhých dětí.
https://cs.wikisource.org/wiki/Vlastens ... N%C3%A1pad
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Netuším, kde pátrat dál po předkovi

Příspěvekod new dawn » pon led 25, 2021 17:15

new dawn
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned led 25, 2015 15:30
Oblast pátrání: okolí Sudova Hlavna a Kroměříže


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků