Jak hledat ve Vídni?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Jak hledat ve Vídni?

Příspěvekod Zora » pát bře 17, 2017 20:05

Váš Karel František Matula se asi narodil ve Vídni v Rakousku v roce 1908, ale měl uvedené evangelické vyznání. Toto vyznání bylo později po r. 1918 v Československu změněno na českobratrské.
(šlo o změnu názve církve, ne o změnu vyznání)
V roce 1908 byl tedy pokřtěn podle evangelického rituálu a pravděpodobně v evangelické farnosti - v evangelickém kostele.

Samozřejmě mohl být pokřtěn i v katolické farnosti (kostele) s tím, že je evangelického vyznání. Ale pokud rodiče bydleli ve Vídni, velmi pravděpodobně navštěvovali evang. kostel. Bohužel se však nedá z ničeho usoudit přesně, jak to bylo s vírou rodičů. Je také možné, že matka byla katolička, a dítě rodiče nechali pokřtít v katolickém kostele, ale jako evangelíka.
Já sde jen domnívám nemám to ničím podloženo, že rod Matula z Klobouk byl silný v evangelické víře a spíše bych tedy hledala křest dítěte v evang. matrice. Ale to je jen můj dojem, nemusí to tak být.


Samozřejmě můžete projít všechny vídeňské matriky narozených v roce 1908, ale s nejistotou, že hledáte evagelíka.
Bohužel jsem nenašla žádné odkazy na online matriky evangelíků pro rok 1908.

Co se týče hledání ve Vídni na Moravě u Křižanova, měla byste hledat v příslušné evangelické farnosti a to není vůbec jednoduché zjistit.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak hledat ve Vídni?

Příspěvekod Zora » sob bře 18, 2017 8:33

Ještě jednou jsme se dívala do Lehmanových adresářů, tentokrát pro rok 1907

http://www.digital.wienbibliothek.at/wb ... oom/118229

opět je tu uveden Karl Matula, Schuhmacher, XVII obvod. Prošla jsem všechny farnosti v 17 obvodě, ale na narození Karla Františka Matuly jsem nenarazila. Opravdu to vypadá, že narozený Karel František byl pokřtěn u evangelíků. Já evangelíky ve Vídni vyhledat neumím, bohužel.
Neznám ani evangelické kostely a nevím o tom, že by pro evangelické matriky byly někde online odkazy.

Ještě existuje možnost, nepravděpodobná, že Karel František se narodil jako nemanželský a byl manželem matky - Karlem Matulou, legitimizován. Jestli jsem dobře pochopila, manželka se jmenovala Cecílie Veškrnová?

Ještě zkusím v 17. obvodě hledat svatbu Karla Matuly, ale zase - mohl se ženit kdekoliv, především podle bydliště nevěsty.

Nic dalšího mě nenapadá, prošla jsem vyhledavač brněnské hřbitovy, je tam 3x Karel Matula, ale jeden nemá uvedena data, další dva nevyhovují.
Zkoušel jsem hledat v brněnských matikách, zda se Karel František někde neoženil, ale vzhledem k věku, ve kterém by se ženil, cca kolem r. 1930 není mnoho matrik přístupných.

Jediné, na co jsem narazila, bylo úmrtí
MATULA Karel
kriminální obvodní inspektor
padl v Brně dne 27.4.1945

Toto povolání by se snad dalo do matriky zapsat jako státní úředník.

Bohužel jsem nenašla žádné další podrobnosti k tomuto zemřelému Karlu Matulovi
http://www.policie.cz/clanek/cestne-poh ... dW09MTI%3D

Matriky pro obec Klobouky:
http://www.obceamesta.info/matrika/5845 ... -Brna.html

Zde Vám buď vyhledají starší záznamy nebo Vás odkáží na nadřízené místo.

V matričních knihách by se mohl objevit zápis o svatbě Karla Františka Matuly, mohl do Vídně odejít již s manželkou. Pokud budete žádat cokoliv od matričního úřadu, výrazně upozorněte, že se jedná o osoby evangelického vyznání, které by měly být zapsány v evangelických matrikách, případně v matrikách církve českobratrské evangelické.

Příjmení Veškrna, Veškrnová jsem ale v evangelických matrikách - indexech pro obec Klobouky nenašla.
Je na Vás, zda si vše projdete sama, samozřejmě jsem se mohla přehlédnout, špatně přečíst a podobně.

V Brně jsou k dispozici také matriční knihy českobratrské církve evangelické, je možné, že se Karel František oženil a podle evangelického rituálu a pak by byl zapsaný v těchto matrikách. Nejsou tam ale indexy.
Zde přehled:
http://actapublica.eu/matriky/brno/?akc ... t=Zobrazit

Je možné, že Karel František byl pohřben na evangelickém hřbitově, netuším ovšem, kde takové hřbitovy v Brně jsou. Pokud by měl nco společného se Zábrdovicemi - Husovicemi, tam je navíc problém, že katolický hřbitov byl v roce 1962 zrušen
viz http://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?a ... u&load=384

Je sice méně pravděpodobné, že by tam byl Karel František pohřben, ale je třeba zvážit i tuto možnost.

Mohla byste využít pátrací služby ministerstva vnitra, neboť se jednalo o občana ČR, který žil na území ČSR, znáte jeho přesné datum narození a je pravděpodobné, že zemřel spíše ve druhé polovině 20. století.

Služba je zpoplatněna a najdete ji na stránkách MV včetně uvedených podmínek pátrání.

V této chvíli Vám opravdu neumím víc pomoci.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

jak hledat řezníka ve Vídni?

Příspěvekod Ivuse » sob pro 16, 2017 19:27

Dobrý den prosím o pomoc při hledání předka Josefa Tesaře - řezníka ve Vídni, šel tam z Kunic u Blanska někdy před rokem 1886, nejdéle do 1892, vše napsané vždy u narození jeho pravnoučat, a pak se vrátil zpět a u záznamu je už jen domkař. Děkuji za info kde bych to mohla najít. Iv
Ivuse
 
Příspěvky: 56
Registrován: pát bře 03, 2017 13:14
Oblast pátrání: Brno Husovice, Klobouky u Brna, Vídeň, Jihlava

Re: jak hledat řezníka ve Vídni?

Příspěvekod Zora » sob pro 16, 2017 19:36

Ivuse píše:Dobrý den prosím o pomoc při hledání předka Josefa Tesaře - řezníka ve Vídni, šel tam z Kunic u Blanska někdy před rokem 1886, nejdéle do 1892, vše napsané vždy u narození jeho pravnoučat, a pak se vrátil zpět a u záznamu je už jen domkař. Děkuji za info kde bych to mohla najít. Iv



Josef Tesař se tedy narodil v Kunicích, co tedy přesně ve Vídni hledáte?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak hledat ve Vídni?

Příspěvekod Ivuse » sob pro 16, 2017 19:44

nějakou informaci, že tam byl, jsou to jen dohady podle záznamů z matrik
Ivuse
 
Příspěvky: 56
Registrován: pát bře 03, 2017 13:14
Oblast pátrání: Brno Husovice, Klobouky u Brna, Vídeň, Jihlava

Re: Jak hledat ve Vídni?

Příspěvekod Zora » sob pro 16, 2017 19:50

Píšete, že jde o záznamy u vnoučat, můžete sem třeba dát nějaké odkazy na tu "Vídeň" ?

Oženily se mu tam děti nebo máte jejich svatby, nenapadá mě, jaký záznam o pobytu ve Vídni přesně hledáte.

Můžete zkusit hledat v Lehmannově adresáři, ale tam se , podle mých zkušeností, vyskytují spíše živnostníci a "výš", těžko se tam nacházejí dělníci, pomocníci a podobně.
Pokud měl ve Vídni řeznickou živnost, měla byste ho tam najít, pokud pracoval jako pomocník u jiného řezníka, spíš ho nenajdete.
https://www.digital.wienbibliothek.at/w ... ation/2609
Jste si jista povoláním?
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak hledat ve Vídni?

Příspěvekod Ivuse » ned pro 17, 2017 21:09

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=265 to jeden důkaz a tak to je to psané ještě u dvou dalších. A asi jako řezník, když to píší. Jak se tam hledá v tom adresáři? Děkuji
Ivuse
 
Příspěvky: 56
Registrován: pát bře 03, 2017 13:14
Oblast pátrání: Brno Husovice, Klobouky u Brna, Vídeň, Jihlava

Re: Jak hledat ve Vídni?

Příspěvekod Zora » ned pro 17, 2017 22:31

Je to nějaké složitě zamotané. Našla jste údaj o narození Aloise *1886 pravnuka Josefa Tesaře.
U otce je psáno:
František Tesař, stolař v Rozdrojovicích, nemanželský syn Marie Anny, dcery Josefa Tesaře, řezníka ve Vídni.

Když si porovnáte generace a věkové odstupy, zjistíte, že zápis nehovoří o tom, kdy byl Josef řezníkem ve Vídni.
Zápis )zřejmě opsáno z rodného listu otce - nebo oddacího zápisu) konstatuje, že Josef Tesař byl řezníkem ve Vídni.
Musíte napřed najít svatbu Františka z Rozdrojovic, tam zjistíte, kdy se asi narodil, možná i kde a pak pátrat po Marii, jeho svobodné matce.
Jen naprosto hrubým odhadem - pro názornost.
František Tesař se mohl narodit cca 1860, jeho matka Marie 1835, a Josef Tesař (otec Marie 1810)

Na Lehmannův adresář jsem Vám poslala odkaz na obsah, kliknout, objeví se nabídka roků, kliknout, objeví se počáteční písmena ...
Je to stejné jako u hledání Matuly, nebojte se toho.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak hledat ve Vídni?

Příspěvekod Zora » ned pro 17, 2017 22:44

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=162

Tady je svatba Františka Tesaře, jeho dědeček (otec svobodné Marie) je psán jako domkař v Kunicích.
Je možné, že dříve Josef působil ve Vídni. Máte narození Františka? To je dost podstatné.
Možná, že se František narodil svobodné Marii ve Vídni, ale to musíte hledat v matrikách.
Myslím si, že cesta přes cechy je zatím zbytečná.
Znáte narození Josefa?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak hledat ve Vídni?

Příspěvekod Zora » ned pro 17, 2017 23:37

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=282
Tady je narození Josefa 1859.
je uveden jako syn Marie, dcery Josefa Tesaře, domkaře.

Zkuste najít děti Josefa, uvidíte, zda, případně ve kterém období je tam "mezera" více roků, pak by se dalo uvažovat, že v tu dobu byl ve Vídni.-

edit
Marie se ale narodila jako nemanželská dcera Eleonory, pozdější manželky Josefa a byla po sňatku své matky legitimizována.

Bohužel tedy Josef tesař, narozený kolem r. 1812, není Váš biologický předek. Vzhledem k věku se mně zdá, že ve Vámi uvedeném období spíše ve Vídni jako řezník nepůsobil. Ani u svatby není jako řezník uveden.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak hledat ve Vídni?

Příspěvekod Ivuse » úte pro 19, 2017 19:36

Dobrý večer, já jsem našla jako otce Marie Josefa T. nar. 14.3.1811 z matriky 11/229 a ten byl synem Františka T. narozeného 4.4.1779 z matriky 441/169. A marie měla přece Františka nar. 27.5.1859 z matriky 11/228. a Marie nar. 10.8.1831 z matriky 11/250. ale jdu se na to podívat znova.
Ivuse
 
Příspěvky: 56
Registrován: pát bře 03, 2017 13:14
Oblast pátrání: Brno Husovice, Klobouky u Brna, Vídeň, Jihlava

Re: Jak hledat ve Vídni?

Příspěvekod Ivuse » úte pro 19, 2017 19:45

Ještě oprava František matrika 11/282 - je to stejná strana, ale první vlevo je František, otec neuveden a u matky je Marie -Marianna.
Ivuse
 
Příspěvky: 56
Registrován: pát bře 03, 2017 13:14
Oblast pátrání: Brno Husovice, Klobouky u Brna, Vídeň, Jihlava

Re: Jak hledat ve Vídni?

Příspěvekod Zora » úte pro 19, 2017 19:59

Našla jste údaj o narození Aloise *1886 pravnuka Josefa Tesaře.
U otce je psáno:
František Tesař, stolař v Rozdrojovicích, nemanželský syn Marie Anny, dcery Josefa Tesaře, řezníka ve Vídni.

Zde narození Františka, nemanž. syna Mariany
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=282

zde narození a legitimizace Mariany - legiutimizoval ji Josef Tesař
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=250

Zde svatba Josef Tesař a Eleonora (svobodná matka dříve narozené Mariany)
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=102
Naposledy upravil Zora dne úte pro 19, 2017 20:03, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak hledat ve Vídni?

Příspěvekod Zora » úte pro 19, 2017 20:00

Ivuse píše:Ještě oprava František matrika 11/282 - je to stejná strana, ale první vlevo je František, otec neuveden a u matky je Marie -Marianna.


ano, to je správně, já jsem špatně napsala jméno Josef, moc se omlouvám, zapletla jsem se v tom, ale tohle je otec František, nemanž. syn Mariany, pozdější tesař v Rozdrojovicích a otec Aloise

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak hledat ve Vídni?

Příspěvekod Zora » úte pro 19, 2017 20:07

Josef Tesař, o kterém se domníváte, že byl řezníkem ve Vídni někdy před r. 1886, se narodil v roce 1811,
Tedy v předpokládané době by mu bylo skoro 75 roků, zdá se mně to opravdu hodně na to, aby pracoval v této době jako řezník. Spíše asi o hodně dříve, zkuste najít všechny jeho děti. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

PředchozíDalší

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků