Jak moc může být stará rodička?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Jak moc může být stará rodička?

Příspěvekod royt » sob pro 09, 2017 12:16

Ale psal jste narození cca 1870 - tak máte záznam o narození z matriky, nebo jen odvozujete podle úmrtí?
royt
 
Příspěvky: 787
Registrován: sob kvě 12, 2012 13:08
Bydliště: Neratovice
Oblast pátrání: Sedlčansko,Boleslavsko,Podřipsko,

Re: Jak moc může být stará rodička?

Příspěvekod filmovymaniak » sob pro 09, 2017 15:35

royt píše:Ale psal jste narození cca 1870 - tak máte záznam o narození z matriky, nebo jen odvozujete podle úmrtí?


Dobrý den,
mám záznam narození z matriky, jen si to nepamatuji , tak jsem se raději podíval na stránku co mám uloženu.

Mně ten věk taky příjde neuvěřitelný, připomíná mi to jeden televizní dokument, kdy matka svobodné dcery nahlásila, že dceřino dítě se narodilo jí,
aby neměla rodina ostudu.
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Jak moc může být stará rodička?

Příspěvekod Marcus » ned pro 10, 2017 22:09

Já se jen připojím, že mám v rodokmenu rodičku, která prokazatelně rodila ve 48 letech. Bylo to rok po její druhé svatbě, další děti už neměli. To dítě je můj přímý předek.
Marcus
 
Příspěvky: 162
Registrován: ned zář 01, 2013 5:56
Oblast pátrání: Přestavlky, Chrastná, Radlice, Kruty a okolí, Praha- rod Drahota

Re: Jak moc může být stará rodička?

Příspěvekod mfal62 » ned pro 10, 2017 22:49

... rodila ve 48 letech. Ale ve kterém roce?

Přibližně do roku 1800 rodily ženy nejpozději ve 39 až 43 letech, vyšší věk byl ojedinělá výjimka (může to být Váš případ).
Poté se nejvyšší věk rodiček pozvolna zvyšoval, jak se zlepšovaly životní podmínky.

Já jsem si také myslel, že mám rodičku ve 47 letech v roce 1783 (svatba 1757, desáté dítě), ale nakonec se ukázalo,
že ta žena měla o 7 let starší sestru stejného jména, která zemřela v dětském věku, ale záznam o jejím úmrtí v indexu nebyl ...
Takže výsledek - vdávala se už v 19 letech (nikoliv v 26), ženich 33 let (14 let věkový rozdíl!!), poslední dítě ve 40 letech.

V tom prvotním dotazu bylo podezření na věk rodičky 55-56 let v roce 1718, ovšem nakonec dohledal, že ve skutečnosti měla 41-42 let.
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků