RU uniforma 1917

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

RU uniforma 1917

Příspěvekod Marin » úte lis 28, 2017 11:03

Dobrý den, prosím o radu někoho, kdo se vyzná ve vojenské historii, zvláště pak v R-U uniformách 1. sv. v. Mám nepříliš kvalitní fotku svého pradědečka Františka Šulce (*Hrotovice).
https://www.photobox.co.uk/my/photo/ful ... 0274502626

Je to ten fešák zcela vpravo. Vím, že bojoval na italské frontě - podle jednoho zápisu prastrýce na hoře Ortles (Ortler) a u Rovereta. Na uniformě je patrná pecka, nějaká medaile a střelecké "bambule".
Jeho otec byl hajný a pradědeček odmalička střílel, říkám si proto, jestli nebyl polní myslivec - je tu někdo, kdo by to případně mohl potvrdit/vyvrátit - případně k jaké jednotce mohl patřit?

Fotografie je z června 1917

Moc děkuji za případnou pomoc
Marin
 
Příspěvky: 103
Registrován: pon črc 20, 2015 7:10
Oblast pátrání: Hlavně Plzeňský kraj - okresy Rokycany (Litohlavy, Kamenný Újezd, Strašice), Domažlice
Středočeský kraj - okres Kutná Hora (Chrastná, Ostašov, Karlovice), Kolín, Praha východ
Jihočeský - Tábor (mlýny), Pelhřimov (Sudkův Důl, Bezděčín), Prachatice (Zdíkov), jižní Morava - Hrotovice, Ivančice, Krhov atd.

Re: RU uniforma 1917

Příspěvekod Radix » úte lis 28, 2017 11:19

Mně ten odkaz nefunguje. Je tam jen úvodní stránka.
Radix
 
Příspěvky: 3179
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: RU uniforma 1917

Příspěvekod Honza C. » úte lis 28, 2017 11:27

Odkaz nefunguje. Jinak ty bambule budou střelecké šňůry - výkonnostní označení používané u všech druhů pěchoty, ne jen u myslivců. Až se vám sem podaří fotku vložit, připište také jaký byl ročník.
Honza C.
 
Příspěvky: 88
Registrován: stř črc 21, 2010 8:07
Oblast pátrání: Českobudějovicko, Hlubocké panství

Re: RU uniforma 1917

Příspěvekod Marin » úte lis 28, 2017 11:46

ou, to je divné, mně to fungovalo...
Ročník 1889
https://imgur.com/uxQXIsE
https://imgur.com/a/3Sw4J
Marin
 
Příspěvky: 103
Registrován: pon črc 20, 2015 7:10
Oblast pátrání: Hlavně Plzeňský kraj - okresy Rokycany (Litohlavy, Kamenný Újezd, Strašice), Domažlice
Středočeský kraj - okres Kutná Hora (Chrastná, Ostašov, Karlovice), Kolín, Praha východ
Jihočeský - Tábor (mlýny), Pelhřimov (Sudkův Důl, Bezděčín), Prachatice (Zdíkov), jižní Morava - Hrotovice, Ivančice, Krhov atd.

Re: RU uniforma 1917

Příspěvekod Honza C. » úte lis 28, 2017 11:57

Hodnost Gefreiter (svobodník) a střelecké šňůry. Metál má tvar záslužného kříže, ale těžko říct. Neřekl bych, že by to byli myslivci, spíše klasická pěchota, ale v roce 1917 už byly rozdíly dost setřené.
Honza C.
 
Příspěvky: 88
Registrován: stř črc 21, 2010 8:07
Oblast pátrání: Českobudějovicko, Hlubocké panství

Re: RU uniforma 1917

Příspěvekod Marin » úte lis 28, 2017 12:20

Děkuju. Existuje někde nějaký záznam, kde se kdy který pluk/prapor nacházel? Podle toho a místa bydliště by teoreticky šlo dohledat, kde sloužil... Ale možná jsem naivní :-)
Marin
 
Příspěvky: 103
Registrován: pon črc 20, 2015 7:10
Oblast pátrání: Hlavně Plzeňský kraj - okresy Rokycany (Litohlavy, Kamenný Újezd, Strašice), Domažlice
Středočeský kraj - okres Kutná Hora (Chrastná, Ostašov, Karlovice), Kolín, Praha východ
Jihočeský - Tábor (mlýny), Pelhřimov (Sudkův Důl, Bezděčín), Prachatice (Zdíkov), jižní Morava - Hrotovice, Ivančice, Krhov atd.

Re: RU uniforma 1917

Příspěvekod Honza C. » úte lis 28, 2017 13:32

No takhle - po Brest-Litevském míru byla většina r-u armády nasazena proti Itálii. :-) Genealogický dotaz na VHA jste zkoušel? Jestli by tam nebyl dědečkův kmenový list a pod.
Honza C.
 
Příspěvky: 88
Registrován: stř črc 21, 2010 8:07
Oblast pátrání: Českobudějovicko, Hlubocké panství

Re: RU uniforma 1917

Příspěvekod Marin » úte lis 28, 2017 14:03

Zkoušel, bohužel skartováno (jako skoro všechny ročníky v 1.sv. :-/
Já myslel konkrétně - které jednotky se vyskytovaly jak na Ortlesu tak u Rovereta - těch úplně moc nebude a teoreticky by to z toho šlo vydedukovat... pokud by někde bylo dochováno, že jeden pluk byl u Tolminu, jiný u Gorice atd... ale nevím, neznám moc tu organizaci RU armády
Marin
 
Příspěvky: 103
Registrován: pon črc 20, 2015 7:10
Oblast pátrání: Hlavně Plzeňský kraj - okresy Rokycany (Litohlavy, Kamenný Újezd, Strašice), Domažlice
Středočeský kraj - okres Kutná Hora (Chrastná, Ostašov, Karlovice), Kolín, Praha východ
Jihočeský - Tábor (mlýny), Pelhřimov (Sudkův Důl, Bezděčín), Prachatice (Zdíkov), jižní Morava - Hrotovice, Ivančice, Krhov atd.

Re: RU uniforma 1917

Příspěvekod Zora » úte lis 28, 2017 20:09

zkuste položit dotaz na
https://www.valka.cz/

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: RU uniforma 1917

Příspěvekod Honza C. » stř lis 29, 2017 6:46

Zkuste knihu Jozefa Vričana "Po zapadlých stopách českých vojáků" který se pokusil zmapovat všechny české pluky na italské frontě.
Honza C.
 
Příspěvky: 88
Registrován: stř črc 21, 2010 8:07
Oblast pátrání: Českobudějovicko, Hlubocké panství

Re: RU uniforma 1917

Příspěvekod alsata » ned pro 10, 2017 22:31

Já bych ještě zkusil -- www..vojenstvi.cz/vasedotazy
alsata
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon dub 07, 2014 21:39

Re: RU uniforma 1917

Příspěvekod slabici » pon pro 11, 2017 9:29

Marin píše:Děkuju. Existuje někde nějaký záznam, kde se kdy který pluk/prapor nacházel? Podle toho a místa bydliště by teoreticky šlo dohledat, kde sloužil... Ale možná jsem naivní :-)


našla jsem kdysi tenhle odkaz, zajímal mě 11. pěší pluk
http://www.signumbelli1914.cz/pages/sez ... -Cechy.php

jinak dost věcí je na www.velkavalka.info
Jana
Uživatelský avatar
slabici
 
Příspěvky: 87
Registrován: úte kvě 27, 2014 8:25
Oblast pátrání: Klatovy, Praha, Čáslav, Chotěboř


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků