Josef Jambor (1887 - 1964, malíř) - VYŘEŠENO

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Josef Jambor (1887 - 1964, malíř) - VYŘEŠENO

Příspěvekod zedir » pát lis 24, 2017 20:43

Dobrý den,

chtěl jsem dohledat narození malíře Vysočiny - Josefa Jambora, ale v žádné lokalitě příslušné matriky není zanesen. Kdekoliv jsem na internetu nalezl jeho životopisná data, všude byl jako den jeho narození uveden 29. 10. 1887 v Pohledci. Pohledec je dnes součást Nového Města na Moravě, které historicky mívalo evangelickou komunitu, tak mě napadlo, že je možné, že Jamborova rodina nepatřila mezi katolíky, ale nikde na internetu jsem o tomto nic nenašel. Nevěnoval se někdo Jamborovi nebo nemá nějaké jiné vysvětlení, kde je jeho narození?

Tady by mělo být jeho narození. Tady by měl být v indexu. Wikipedia.

Děkuji předem za případnou odezvu.

zedir
Naposledy upravil zedir dne pát lis 24, 2017 22:21, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Josef Jambor (1887 - 1964, malíř) - kde je rodný záznam?

Příspěvekod Zora » pát lis 24, 2017 21:44

S velkou pravděpodobností byl pokřtěn v Novém Městě na Moravě.

viz index
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=221

Z indexu vyplývá, že rod Jambor z Pohledce byl helvétského vyznání, ale matriky pro udaný rok nejsou k dispozici.

S jistotou, že se opravdu jedná o předky onoho malíře , to bude až po náhlednutí do matrik.
Z

edit
zde je zmínka o evangelickém vyznání
Tuto skutečnost pak dokládáme na výstavě Jamborovým rodopisným stromem, jež svými kořeny prorůstá do doby předbělohorské na
počátku 16. století, vychází z příslušnosti k evangelické církvi českobratrské helvetského vyznání a větví se do rodin, dodnes sídlících
v malířově rodném Pohledci, nedalekých Maršovicích, Novém Městě na Moravě a v jeho okolních obcích.


https://www.mekstisnov.cz/galerie/akce/neznamy-jambor
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Josef Jambor (1887 - 1964, malíř) - kde je rodný záznam?

Příspěvekod zedir » pát lis 24, 2017 22:18

Děkuju moc, snažil jsem se na Actě evangelické matriky dohledat, ale zadával jsem jen Pohledec, nezadal jsem přímo Nové Město, nic mi nevyjelo, a tak jsem si myslel, že tam evangelické matriky ještě nejsou :roll: Někde jsem přečetl, že Josef byl synem koláře (bohužel nevím jméno) a měl 11 sourozenců, ale při pohledu na ty Jambory, kteří se v Pohledci v evangelických matrikách dohledat dají, není o koláři ani slovo (alespoň u těch několika, na které jsem se podíval), tak nevím, ale asi opravdu byl evangelík, protože by bylo zvláštní, kdyby v katolických matrikách nebyl ani v matrice, ani v indexu. Prozatím se smířím s tím, že ho v digitalizovaných matrikách nenajdu a děkuju ještě jednou.

Edit: děkuju moc ještě za definitivní potvrzení, že byl evangelík, alespoň vím s jistotou, v čem byl zakopaný pes.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Josef Jambor (1887 - 1964, malíř) - VYŘEŠENO

Příspěvekod Zora » pát lis 24, 2017 22:54

Zkus se příležitostně podívat na to, co v Tišnově na výstavě nazývají "stromem, jehož kořeny zabíhají daleko do doby ..."

Možná by tam mohl být rodokmen, z umělecky ztvárněného textu jsem to nepoznala. Pak by se třeba alespoň dali dohledat jeho rodiče.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků