Rody snížené

Už jsme velké fórum, tak se podíváme na trochu vážnější věci. Někdo se vrhá na genealogii slavných politiků, literátů, vědců atd. Zde je to místo pro zveřejnění vašich projektů či výzvy na spolupráci.

Re: Rody snížené

Příspěvekod Ondřej Fafejta » sob lis 11, 2017 22:01

tak jsem konečně prozkoumal Světlou nad Sázavou.
říkali jsme že vdova po Kocourkovi Ludmila se podruhé vdala za pohodného Jana Střecha. její syn Jan z prvního manželství s Kocourkem zemřel jako Střechův syn (měl jsem takové podezření už od začátku). měla děti až do roku 1732, což napovídá že byla o dost mladší než její první muž, a tudíž se nabízí, že to skutečně byla jeho druhá žena, jak jsme se tu domnívali.
dvě nejmladší děti zemřely 1740, tedy v době, kdy už se ve Světlé vyskytuje pohodný Stehlík
za svědkyni jde na svatbě Střechových pohodná Zeniklová z Žiželic, myslím, že by to mohla být Zelingerová. bohužel matriky Žiželic z této doby se nedochovaly.
listoval jsem matriky zemřelých až do roku 1766, Střechovy jsem nenašel, jen většinu jejich dětí (zdá se, že přežily dvě), mezi 1743 a 1766 tam dokonce není vůbec žádný úmrtní zápis explicitně sníženého člověka
Ondřej Fafejta
 
Příspěvky: 182
Registrován: pon zář 03, 2007 8:14

Re: Rody snížené

Příspěvekod ZEL » ned lis 12, 2017 10:48

Dík moc za zprávu. Já zkoušela obejít ty Žiželice přes gruntovnice, ale zatím neúspěšně. Nejstarší začíná až rokem 1755, ale měl by tam být na začátku výtah ze starší. Podle inventáře v Zámrsku by mladší gruntovnice měly být v Kolíně, tato ve fondu Velkostatek Chlumec nad Cidlinou, tam ovšem není. Zbývá šance, že je také v Kolíně, ten je ale zavřený kvůli rekonstrukci.
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Rody snížené

Příspěvekod Ondřej Fafejta » ned lis 12, 2017 17:27

jo, pokud něco o snížených lidech v žiželicích zjistíte, dejte mi prosím vědět. taky mě to zajímá
Ondřej Fafejta
 
Příspěvky: 182
Registrován: pon zář 03, 2007 8:14

Re: Rody snížené

Příspěvekod Dagmar Stepankova » ned lis 12, 2017 17:56

Já jsem po matce Rousková a snažím se prozkoumat linii jejího tatínka. Mám různé Rousky, ale u 7.1 Rousek Jan mám doložené jen to, že jeho manželka byla 7.2 Hyblová Rosalie, ale zaboha nemůžu najít ani jeho narození, ani sňatek, ani úmrtí. Pokud jsou správné údaje z matriky oddaných jeho syna Rouska Josefa (26. 4. 1853 v Havlovicích s Kateřinou Štěpánek, dcerou ovčáka a pohodného z Věže, resp. Kejžlic), měl by se narodit kolem roku 1785. Prošla jsem matriky nejen horno- a dolnojelenské, ale i havlovické a okolí, libchavské, naději jsem vkládala v matriku bezectných osob kolem Vysokého Mýta, našla jsem tam, že na svatbě 28. 10. 1783 Josefa Grubera s Annou po nebožtíkovi Janu Vlčkovi, pohodném, byli Tomáš Rausek a Jan Rausek. Dál, v matrice 491 NOZ Horní Jelení se 25. 12. 1761 na Dolním Jelení narodil Tomáš, syn Jana Rauska a matky Kateřiny. Ale je to ten můj? Zatím pátrám marně. Jo a na Jelení pohodnice nebyla, byla v Jaroslavi. Pak víceméně náhodně mám různé Rousky, ale žádnou doloženou nepřetržitou linii. Taky se zřejmě ženili do rodiny Zelingerů (sign. 2002 České Libchavy, 17. 3. 1825 se narodila Josefa, dcera Rouska Jana a Anny, dcery Františka Ježka z Kvasin a matky Marie, roz. Zelingrové). Jak už na tomhle webu bylo řečeno, nálezy jsou spíš náhodné.
Dagmar Stepankova
 
Příspěvky: 161
Registrován: stř úno 10, 2016 9:47
Oblast pátrání: snaha o nalezení předků, kam až to půjde

Re: Rody snížené

Příspěvekod Ondřej Fafejta » ned lis 12, 2017 18:37

Dagmar Stepankova píše:Já jsem po matce Rousková a snažím se prozkoumat linii jejího tatínka. Mám různé Rousky, ale u 7.1 Rousek Jan mám doložené jen to, že jeho manželka byla 7.2 Hyblová Rosalie, ale zaboha nemůžu najít ani jeho narození, ani sňatek, ani úmrtí. Pokud jsou správné údaje z matriky oddaných jeho syna Rouska Josefa (26. 4. 1853 v Havlovicích s Kateřinou Štěpánek, dcerou ovčáka a pohodného z Věže, resp. Kejžlic), měl by se narodit kolem roku 1785. Prošla jsem matriky nejen horno- a dolnojelenské, ale i havlovické a okolí, libchavské, naději jsem vkládala v matriku bezectných osob kolem Vysokého Mýta, našla jsem tam, že na svatbě 28. 10. 1783 Josefa Grubera s Annou po nebožtíkovi Janu Vlčkovi, pohodném, byli Tomáš Rausek a Jan Rausek. Dál, v matrice 491 NOZ Horní Jelení se 25. 12. 1761 na Dolním Jelení narodil Tomáš, syn Jana Rauska a matky Kateřiny. Ale je to ten můj? Zatím pátrám marně. Jo a na Jelení pohodnice nebyla, byla v Jaroslavi. Pak víceméně náhodně mám různé Rousky, ale žádnou doloženou nepřetržitou linii. Taky se zřejmě ženili do rodiny Zelingerů (sign. 2002 České Libchavy, 17. 3. 1825 se narodila Josefa, dcera Rouska Jana a Anny, dcery Františka Ježka z Kvasin a matky Marie, roz. Zelingrové). Jak už na tomhle webu bylo řečeno, nálezy jsou spíš náhodné.


co je prosím matrika bezectných osob kolem Vysokého Mýta?
Ondřej Fafejta
 
Příspěvky: 182
Registrován: pon zář 03, 2007 8:14

Re: Rody snížené

Příspěvekod Rozina » ned lis 12, 2017 19:10

Rouskové se vyskytují v Novém Městě n. Met. a okolí.
Uživatelský avatar
Rozina
 
Příspěvky: 485
Registrován: pon črc 31, 2006 11:17
Bydliště: Opočno

Re: Rody snížené

Příspěvekod Dagmar Stepankova » ned lis 12, 2017 19:24

Ondřej Fafejta píše:
Dagmar Stepankova píše:Já jsem po matce Rousková a snažím se prozkoumat linii jejího tatínka. Mám různé Rousky, ale u 7.1 Rousek Jan mám doložené jen to, že jeho manželka byla 7.2 Hyblová Rosalie, ale zaboha nemůžu najít ani jeho narození, ani sňatek, ani úmrtí. Pokud jsou správné údaje z matriky oddaných jeho syna Rouska Josefa (26. 4. 1853 v Havlovicích s Kateřinou Štěpánek, dcerou ovčáka a pohodného z Věže, resp. Kejžlic), měl by se narodit kolem roku 1785. Prošla jsem matriky nejen horno- a dolnojelenské, ale i havlovické a okolí, libchavské, naději jsem vkládala v matriku bezectných osob kolem Vysokého Mýta, našla jsem tam, že na svatbě 28. 10. 1783 Josefa Grubera s Annou po nebožtíkovi Janu Vlčkovi, pohodném, byli Tomáš Rausek a Jan Rausek. Dál, v matrice 491 NOZ Horní Jelení se 25. 12. 1761 na Dolním Jelení narodil Tomáš, syn Jana Rauska a matky Kateřiny. Ale je to ten můj? Zatím pátrám marně. Jo a na Jelení pohodnice nebyla, byla v Jaroslavi. Pak víceméně náhodně mám různé Rousky, ale žádnou doloženou nepřetržitou linii. Taky se zřejmě ženili do rodiny Zelingerů (sign. 2002 České Libchavy, 17. 3. 1825 se narodila Josefa, dcera Rouska Jana a Anny, dcery Františka Ježka z Kvasin a matky Marie, roz. Zelingrové). Jak už na tomhle webu bylo řečeno, nálezy jsou spíš náhodné.


co je prosím matrika bezectných osob kolem Vysokého Mýta?


Matrika NOZ, sign. 2309, 1730 - 1784.
Dagmar Stepankova
 
Příspěvky: 161
Registrován: stř úno 10, 2016 9:47
Oblast pátrání: snaha o nalezení předků, kam až to půjde

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » pon lis 13, 2017 23:18

Rozina píše:Rouskové se vyskytují v Novém Městě n. Met. a okolí.

Ty jsem zkoumal, asi jiný rod. Snížené jsem mezi nimi žádné nenašel...
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod ZEL » stř lis 29, 2017 14:26

Vrátím se ještě k pohodnici ve Světlé nad Sázavou. V Zámrsku jsem narazila na přehled zápisů do pozemkových knih světelského panství 1728-1839. Pohodnice je č.10. Jan Střech je zapsaný k 31.12.1728, až 24.1.1756 ji koupil Václav Holík a 1.12.1772 Josef Springler. Mezi majiteli chybí Jan Stehlík matričně doložený od roku 1736. Kdyby náhodou někdo chtěl zjistit, jak to tehdy bylo, tak vlastní gruntovnice leží v SOkA Havlíčkův Brod, kniha G, fol. 546-548 (kniha G je Kniha obligační, kvitanční a těm podobných založená 1.1.1728).
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Rody snížené

Příspěvekod ZEL » čtv lis 30, 2017 13:55

A ještě bych měla jeden dotaz. Zmiňovali se tu Johanidesové v Luži, ale až po roce 1700. Nevíte někdo náhodou, kdo tam byl v roce 1687?
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » čtv lis 30, 2017 16:08

ZEL píše:Vrátím se ještě k pohodnici ve Světlé nad Sázavou. V Zámrsku jsem narazila na přehled zápisů do pozemkových knih světelského panství 1728-1839. Pohodnice je č.10. Jan Střech je zapsaný k 31.12.1728, až 24.1.1756 ji koupil Václav Holík a 1.12.1772 Josef Springler. Mezi majiteli chybí Jan Stehlík matričně doložený od roku 1736. Kdyby náhodou někdo chtěl zjistit, jak to tehdy bylo, tak vlastní gruntovnice leží v SOkA Havlíčkův Brod, kniha G, fol. 546-548 (kniha G je Kniha obligační, kvitanční a těm podobných založená 1.1.1728).


Ten Stehlík tam zřejmě byl jen krátce, narodila se mu tam jen ta dcera Eva 1736. Možná tam byl jen na výpomoc, nebo na zaučení...
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » čtv pro 28, 2017 12:45

Dělám si rozrod ústeckých Johanidesů, není tu nějaký dobrý znalec tohoto rodu na konzultaci? (nejlépe potomek co v Ústí stále žije) :-)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Ladis » čtv úno 22, 2018 14:53

Dobrý den, vytvářím rodokmen rodu Johanidesů. Nevíte někdo odkud přišel Jan Johanides, pohodný, do Golčova Jeníkova? Zemřel 21.5.1784 (nebo 1781) v Golčově Jeníkově č. 19 ve věku 53 let. Nevím odkud přišel a kde se narodil. Vím o jeho třech dětech - Jan, zemřel 8.4.1828 v GJ, Barbora, zemřela 18.5.1845 v GJ a Josef, zemřel 6.10.1792 v GJ, ale nevím, kde se narodili.
Ladis
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv úno 22, 2018 13:50
Oblast pátrání: Golčův Jeníkov, Nové Dvory u Kutné Hory, Luže, Skuteč, Kolín .

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » čtv úno 22, 2018 16:24

Ladis píše:Dobrý den, vytvářím rodokmen rodu Johanidesů. Nevíte někdo odkud přišel Jan Johanides, pohodný, do Golčova Jeníkova? Zemřel 21.5.1784 (nebo 1781) v Golčově Jeníkově č. 19 ve věku 53 let. Nevím odkud přišel a kde se narodil. Vím o jeho třech dětech - Jan, zemřel 8.4.1828 v GJ, Barbora, zemřela 18.5.1845 v GJ a Josef, zemřel 6.10.1792 v GJ, ale nevím, kde se narodili.


Také se o tento rod dost zajímám, ale stručná odpověď - také nevím.
Trochu podrobněji: Jan starší určitě zemřel 21.5.1781, ale v čísle popisném 14. (asi se jen spletli při zápisu, protože pak určitě sídlili v č. 19, ale co je psáno...)
Jan mladší se ženil v Havlíčkově (tehdy Německém) Brodě, jako syn Jana, právního posla také z Brodu. Bohužel za žádnou další stopu toho staršího v Brodě jsem stejně nenarazil. Až okolo roku 1715 se tam občas mihli asi 3 různí Johanidesové, ale to je tak o 2 generace před tím Janem z Jeníkova. Zřejmě ještě měli někde poblíž další hnízdo. Nebo byli až příliš pohybliví, což je také docela možné. Mám plno jednotlivých záznamů z různých míst, u kterých se těžko určuje co patří ke které rodině. Jednou to sesypu na jednu hromadu, a zkusím nějak pospojovat.
Jo a na závěr - ten vámi uvedený Josef patří už k Janovy mladšímu, narozený 13.3.1791, snímek 36.
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Rody snížené

Příspěvekod Sagitarius » čtv úno 22, 2018 17:07

Když jsem si teď udělal zběžnou kontrolu, tak nejpravděpodobnější kandidát na Jana J. staršího se mi jeví Jan a Marie z Hořelce. Měli tam mezi r. 1751-70 celkem 9 dětí, včetně Jana 1754 a Barbory 1770, což víceméně odpovídá těm z Jeníkova. (podle věku při úmrtí Jan 1751, Barbora 1755 - ale té fakt nevěřím že se jako stará pana dožila 90 let, těch 75 je pravděpodobnější)
Sice to není jednoznačný důkaz, ale náznak je i to, že Jan starší se v r. 1777 podruhé oženil v Polné, což je kousek od toho Brodu, kde se ženil Jan mladší.

Pro podrobnosti si to dohledejte v databázi u Vaňka http://vanek.free.fr/Resources/Pohodni%20Oxygen/index.htm
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

PředchozíDalší

Zpět na Projekty a výzvy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků