Bitva v Horním Žďáru 1745

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Bitva v Horním Žďáru 1745

Příspěvekod anad » pát lis 10, 2017 11:51

Při hledání svých předků jsem narazila v matrice Havlíčkové Borové z SOA Zámrsk, signatura matriky 590, na hodně zápisů úmrtí účastníků jmenované bitvy. Sceny roku 1745 najdete okolo scenu 430. Zapsáno je tam hodně obětí této prusko-rakouské bitvy, možná by se mohlo někomu hodit.
Protože jde o matriky SOA Zámrsk a nejde jen o jednu stranu nelze poslat odkaz, je nutné tuto matriku stáhnout.


Něco o bitvě
https://trutnovinky.cz/zpravy/aktuality ... alili-kriz

anad
Naposledy upravil anad dne ned lis 12, 2017 21:33, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
anad
 
Příspěvky: 606
Registrován: pát srp 09, 2013 18:05

Re: Bitva u Žďáru nad Sázavou 1745

Příspěvekod zeter » pát lis 10, 2017 13:06

obávám se, že tu došlo k záměně Žďárů - pokud správně hledám, tak ten, u kterého došlo k bitvě u Žďáru, není Žďár n. S., nýbrž Horní Žďár poblíž Stříteže na Trutnovsku... prosím opravte předmět, ať to někoho nesplete.

Rozsáhlý článek o bitvě je na stránkách VHÚ:

http://www.vhu.cz/velka-a-pozapomenuta- ... zari-1745/
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Bitva u Žďáru nad Sázavou 1745

Příspěvekod Kašpar » pát lis 10, 2017 13:09

Obsáhlý fond o této neslavné bitvě je i v trutnovském muzeu, respektive v jeho knihovně
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Bitva u Žďáru nad Sázavou 1745

Příspěvekod Zora » pát lis 10, 2017 15:05

zeter píše:obávám se, že tu došlo k záměně Žďárů - pokud správně hledám, tak ten, u kterého došlo k bitvě u Žďáru, není Žďár n. S., nýbrž Horní Žďár poblíž Stříteže na Trutnovsku... prosím opravte předmět, ať to někoho nesplete.

Rozsáhlý článek o bitvě je na stránkách VHÚ:

http://www.vhu.cz/velka-a-pozapomenuta- ... zari-1745/


Díky za doplnění, už dvě hodiny přemýšlím, jak jsem takovou událost mohla přehlédnout a zda to má vztah k mnou nedohledaným matričním událostem z té doby v okolí Žďáru nad Sázavou. No , moje chyba, že jsem se ihned nepoučila, kdy, kde a co .

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Bitva u Žďáru nad Sázavou 1745

Příspěvekod anad » ned lis 12, 2017 21:31

Správně, Zeter, Dobrý večer. Děkuji za upozornění, jak špatně, nebo spíš vůbec nečtu a spoléhám na spojení (mozkové) s označením Žďár. Opravím a děkuji za upozornění.
Uživatelský avatar
anad
 
Příspěvky: 606
Registrován: pát srp 09, 2013 18:05

Re: Bitva v Horním Žďáru 1745

Příspěvekod Lucka21 » čtv lis 18, 2021 23:05

Dobrý večer,
chci se jen zeptat, zda náhodou někdo nepřišel na to, co to bylo za bitvu, při které umřelo tolik vojáků ve zmíněné Havlíčkově Borové. Mám hodně předků z této obce, tak by měl zajímala její historie. Na internetu jsem bohužel zatím nic nenašla. Jen jsem zjistila, že se možná jedná bitvu v rámci války o rakouské dědictví.
Děkuji.
Lucka
Lucka21
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon zář 30, 2019 20:01
Oblast pátrání: Soběšice, Ročov, Vinařice, Jindřichův Hradec, Havlíčkova Borová, Brno - předměstí


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků