Vy a projekt?

Vědecký projekt, jehož cílem je zkoumat vzdálenou příbuznost nositelů stejných (nebo velmi podobných) mužských příjmení české populace pomocí genetických metod.

Vy a projekt?

Příspěvekod Dr. Taby » ned lis 05, 2017 18:52

Chci se zeptat, jestli jste se někdo zapojil do projektu. Případně, jestli dáváte své výsledky k dispozici dalším badatelům.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod ozana » ned lis 05, 2017 21:21

Zapojil, ale nepřesvědčil jsem další osoby se stejným příjmením :(
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod carlos » pon lis 06, 2017 9:46

Také, to samé, málo přesvědčených. :oops:
Uživatelský avatar
carlos
 
Příspěvky: 833
Registrován: čtv kvě 10, 2007 15:39
Oblast pátrání: Liberecko, Semilsko
http://www.genealogieglaser.euweb.cz/index.html
http://vlach.webz.cz
http://zds-rochlice.webz.cz/
R1b - R-Y19469 - R-F2610
https://www.yfull.com/tree/R-Y19469/
https://www.yfull.com/mtree/H3p/

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod Zora » pon lis 06, 2017 9:50

Odpovídámze slušnosti - ne, nezúčastňuji se, neposkytuji, nemám o tuto možnost zkoumání zájem. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod gkg » pon lis 06, 2017 10:20

Snazim se vzdy testerum toho co nejvic zprostredkovat.

Primarne pohadku z eupedie. To na jednu stranu je vic, nez kdokoliv predtim teste vedel.

Sekundarne hlubsi vysledky.
Z tech par STRs je dost slozite to poradne na-alignovat na nejake rozumne SNP.
Clovek se musi prihlasit do prislusneho FTDNA projektu (jestli ho nechaji) u najit vzdalenostne nejblizsi lidi.
Pro zajemce typicky doporucuju panel z YSeq.net - na ceske prostredi nejlepsi pomer cena/vykon. Krahnovi se snazi byt up-to-date.
Na jednom clovekovi pracuju, at si necha udelat BigY, ale to je vyjimka z pravidla.

--

Otazka pod carou, dokazali jste nekdo do semargl.me dostat YSearch ID?
gkg
 
Příspěvky: 47
Registrován: pát dub 04, 2014 10:40

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod Gringo » pon lis 06, 2017 13:39

ja uz mam vysledky davno, ale popravde mi to mnoho nereklo. Par pismenek a cisel, tezko prevoditelnych do jinych databazi

Tak snad to aspon jim pomohlo ;-)
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 555
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod Zett » pon lis 06, 2017 14:09

Jsem v projektu, zatím jsem taky nikoho nepřesvědčil, ale přivedlo mne to ke komerčnímu testu FTDNA a tam už je to jiná...

Našli se nějací relativně vzdálení příbuzní, potomci emigrantů do USA a do Argentiny, jeden emigrant do Kanady. S několika mám dohledaného společného předka. Dále se svým způsobem potvrzují jistá rodová tradování a vazby na Švédsko a Polsko i když zatím bez jakýchkoli jiných důkazů. Trochu záhadou je silná vazba na "Anglii", ale kdo ví co se časem objeví.

Zatím mám udělaný test Y-DNA37 a FamilyFinder a silně uvažuji o Big-Y a mtFullSequence, jsem totiž hodně zvědavý.

Z.
Zett
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned zář 02, 2012 16:06
Oblast pátrání: Kyjovsko: Strážovice, Věteřov, Kelčany, Kostelec u Kyjova, Čeložnice, Hýsly, Labuty, Ježov, Vacenovice, Vlkoš, Skoronice
Kroměřížsko: Počenice-Tetětice
Vyškovsko: Drnovice

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod Pavel M. » pon lis 06, 2017 14:29

Zapojil jsem se do projektu, podařilo se mi získat pro testování jednak příbuzné a jednak i ostatní příjmení. Příští rok se do toho hodlám obout a přesvědčit ještě daleko víc lidí.

Už mám i nějaké zajímavé výsledky typu byli prababička a pradědeček za svobodna stejných příjmení rodina, nebo opravdu jsou všichni muži stejného vzácného příjmení příbuzní? V současné době čekám na výsledky, které mi pomohou objasnit legendu o uherském původu našeho rodu, kdy jsem našel pána stejného příjmení ze Slovenska, jehož rod má původ v Maďarsku a také na ověření, jestli v jedné z větví rodu nebyla náhodou nějaká nepravost (falešná paternita).

Projekt je perfektní, jen si musíte přesně formulovat otázky, na které hledáte odpovědi a přemýšlet, jak se k tomu dá využít genetická genealogie.
Uživatelský avatar
Pavel M.
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte říj 21, 2008 21:52
Bydliště: Zborovice

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod ZEL » pon lis 06, 2017 21:51

Zapojila, viz odkaz pod jménem.
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod gkg » pon lis 06, 2017 22:41

Docela relevantní blog, jak může taková výzkumná genetická cesta kraji otcovské linie vypadat: https://bgengen.blogspot.cz/2017/11/vit ... svete.html - GaP v první roli. No možná druhé. Nebo spíš třetí. Ale je tam :D
gkg
 
Příspěvky: 47
Registrován: pát dub 04, 2014 10:40

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod Ladislav Bátora » pon lis 06, 2017 23:55

Dr. Taby píše:Chci se zeptat, jestli jste se někdo zapojil do projektu. Případně, jestli dáváte své výsledky k dispozici dalším badatelům.


Už jsem odpověděl na tom druhém vlákně, Genetika a příjmení. Pokud se tedy jedná o ten projekt p. Kotačky z Brna.
A velmi rád si nechám poradit, co s tím dál. Zatím jsem se nedokázal zorientovat v těch databázích. Heslo bych snad po tom půl roce ještě někde našel...
Pro pořádek dávám extrakt z výsledku teda i sem:
Přílohy
DNAOtecBrnoExtrakt.png
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod Slim » úte lis 07, 2017 4:50

Zapojil, zajistil odběr vzorků u dalších dvou osob se shodným příjmení, u kterých jsem nedohledal příbuznost v matrikách a nabyl dojmu, že jsme příbuzní v době předmatriční. Takže z mého pohledu jednoznačně přínos.

http://www.genebaze.cz/cgi-bin/gap/vysledky.cgi?j=sliva
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Porovnání nálezů

Příspěvekod Ladislav Bátora » úte lis 07, 2017 9:22

Přátelé, konečně jsem si dal tu práci a porovnal jsem oba letošní nálezy ohledně Y: Genomac z Lužin contra p. Kotačka z Brna.

A nejenže se obě laboratoře shodly na haploskupině R1a, ale dokonce došly obě ke shodným čísličkům (jimž ovšem samosebou ani za mák nerozumím).
Když teda odmyslím, že Genea má těch čísliček o něco víc (aby taky né, když jsem jí za to dal skoro 3 tisíce :D ) a p. Kotačka tam má jeden marker, který Genea nezkoumá (nebo jsem ten DYS 394 v té spoustě čísel) přehlédl.
Takže jsem dospěl k již nezvratnému závěru, že ta genetika zřejmě není šarlatánství. A to je pro obě strany dobře. Ne?
lb.
Přílohy
KomparaceGenomacKotačka.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod Semik » stř lis 08, 2017 14:05

Také se účastním a podařilo se mi přemluvit pár jmenovců, u kterých se potvrdila příbuznost v půli 17. století. Letos v létě jsem vezl vzorek z Holandska a v Praze (po několika týdnech) se v laboratoři nepovedlo (asi se "zapařil") otestovat.
Semik
 
Příspěvky: 410
Registrován: ned říj 23, 2011 22:20
Oblast pátrání: Smrdov
Sázavka
Ovesná Lhota
Bačkov
Leština u Světlé

Re: Vy a projekt?

Příspěvekod Kulda » čtv lis 09, 2017 19:42

Zapojila bych se, ale nevim do jakeho projektu.
Kulda
 
Příspěvky: 250
Registrován: čtv bře 06, 2014 14:57
Oblast pátrání: Severni a jizni Morava, Teplicko, Nemecko, Polsko

Další

Zpět na Projekt Genetika a příjmení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník