Voják rakouské armády- hodnosti a řády podle obrázků VYŘEŠEN

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Voják rakouské armády- hodnosti a řády podle obrázků VYŘEŠEN

Příspěvekod Tamy » čtv lis 02, 2017 16:48

Dobrý den,
mám několik fotografií a obrázků jednoho svého předka a potřebovala bych podle nich identifikovat hodnosti a řády, abych věděla do kterého období je mám asi tak zařadit, protože roky povýšení znám.
http://tamy010.rajce.idnes.cz/Emanuel-_portrety/
Obrázky jsem očíslovala, pro lepší komunikaci a tento můj předek postupoval od hodnosti poručík I. třídy (rok 1847), po polního podmaršálka. Dostal řády Sv. Anny 3.stupně s meči, r. 1883 Železné koruny II. třídy, záslužný kříž s válečnou ozdobou, záslužnou medaili na stuze vojenského kříže záslužného, památnou jubilejní medaili, památný jubilejní kříž, válečnou medaili a důstojnické znamení služby třetí třídy. Ty řády nevím jestli jsem pojmenovala úplně správně (kdyžtak mě opravte, prosím), vážně se v tomhle neyznám. Ale snad jsem dostatečně vysvětlila, co vlastně potřebuji. :)
Naposledy upravil Tamy dne sob lis 04, 2017 11:25, celkově upraveno 1
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22


Re: Voják rakouské armády- hodnosti a řády podle obrázků

Příspěvekod Tamy » sob lis 04, 2017 11:25

Moc děkuju za odpověď. Pečlivě jsem to prostudovala a vypadá to všechno dobře, akorát ten poslední nesedí. Můj předek měl důstojnické znamení služby třetí třídy. Vojenský služební odznak důstojnický se začal dělit na tři třídy až r. 1890, jsem si našla, navíc neodpovídá ta barva stuhy, jak správně píšete.
Ale to nevadí, stejně mi to opravdu moc pomohlo, ty hlavní řády mám identifikované. Hodnosti jsem nakonec zvládla sama a tím to tedy uzavírám. Opravdu moc a moc děkuju.
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Re: Voják rakouské armády- hodnosti a řády podle obrázků VYŘ

Příspěvekod Tamy » ned lis 05, 2017 2:35

Máte pravdu, také jsem nic takového nenašla. Ale mohlo by to být od spolku, ano.
A mimochodem jen pro zajímavost, po dalším studiu jsem dokázala identifikovat Válečnou medaili 1873. :)
Ještě jednou díky.
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Re: Voják rakouské armády- hodnosti a řády podle obrázků VYŘ

Příspěvekod Tamy » ned lis 05, 2017 19:43

Že by Emanuel nosil ocenění na jiné stuze než by měla být delší dobu a nevadilo mu to, není moc pravděpodobné. Byl velký detailista. :D
Mno, nakonec jsem to napsala tak...

Důstojnické znamení služby III. třídy
Tady asi došlo k omylu. Žádné ocenění s názvem "Důstojnické znamení služby III. třídy" neexistuje. Nejblíže názvu, ale i vzhledu je však "Vojenský služební odznak, důstojnický". Odborníci se však neshodují, jestli třetí třída za 25 let služby vznikla r. 1869 (Václav Měřička) nebo až r. 1890 (Ivan Koláčný). Tento kříž se však dával za 25 let služby, což u Emanuela odpovídá r. 1871 a kříž který opravdu vypadá jako ten o kterém je řeč, je na Emanuelovi k vidění od r. 1873. To tedy stranní názoru pana Měřičky. Problém však nečekaně nastává v jiné věci. Tou je barva stuhy. Měla by být žlutá s jedním širším černým pruhem asi 5 mm od okraje. Ale Emanuelovo ocenění má zcela evidentně na všech zobrazeních stuhu tmavou.

... a dala k tomu obrázek odtud https://www.aurea.cz/Katalog46/046kat2801.htm třetí zvrchu (protože se mi nezdá, že bych viděla černé lemování kříže, to asi přišlo až po tom 1890).
Případní čtenáři budou aspoň mít nad čím přemýšlet. :D
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Re: Voják rakouské armády- hodnosti a řády podle obrázků VYŘ

Příspěvekod Tamy » ned lis 05, 2017 23:23

Díky. :D
A opraveno. Ráda jsem nakoukla do dalšího oboru, který jsem dosud neznala. Tohle mě na genealogii baví. :)
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků