Co dělat se starými fotografiemi

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Co dělat se starými fotografiemi

Příspěvekod Marisa » úte čer 27, 2017 19:53

Jelikož se poslední rok zabývám zpracováním starých rodinných fotografií, chtěla bych se podělit s několika poznatky.
Fotografie, které jsem získala vybrakováním šuplíků u příbuzných jsem samozřejmě musela napřed oskenovat (600 - 800 dpi, více to nemá smysl, kvalitu tím nezískáte). Dají se skenovat i vyvolané filmy, ale to doporučuji přenechat nějaké firmě, myslím, že to dnes dělají v každé větší fotosběrně. Oskenované fotografie, které se předtím válely v krabicích, jsou nyní roztříděné. Nejjednodušší archivování je pomocí archivních obálek na fotky, které jsou poloprůhledné a dají se dobře popisovat.
Potom nastane práce s úpravami pomocí programu, ať už je to placený Photoshop, nebo nějaký volně šiřitelný program na úpravu fotek. Když už máme fotky upravené a víme, kdo na nich je, pořád jsou v počítači a maximálně je můžu s někým sdílet. Já moc nejsem na moderní technologie, a tak mi připadá, jakoby neexistovaly.
Osobně se mi zdá nejlepší vytvořit takové rodinné album formou fotoknihy, která může někde v knihovně ležet celé dlouhé roky a stačí ji vzít do ruky a prolistovat. Fotokniha může být úplně jednoduchá, nebo si s ní vyhrajeme po výtvarné stránce, ale nejdůležitější je, že se takto mohou zaznamenat i drobné rodinné příběhy a anekdoty, které se nad těmi fotkami dozvíte od maminek a babiček, a které by jinak upadly v zapomnění. Jakmile jsem se do tvorby fotoknihy pustila, zabrousila jsem pro inspiraci na web galerie všech ročníků soutěže CEWE fotoknih, kde je sekce Kroniky a události. A mé srdce amatérského genealoga zaplakalo. Ne nad kvalitou a výtvarným řešením, to bych si nedovolila hodnotit, ale nad promarněnými příležitostmi. Každá ta fotokniha dala jistě moc práce a stála nemalý peníz. A ve výsledku vypadají popisy k fotkám takto: "Schválně, kdo mě pozná?", no za pár let určitě nikdo na fotce ze čtyřicátých let, kde je několik dětí. Další stránka fotek dětí a jediný popis "Bylo nás šest", což si jistě každý spočítá i po padesáti letech. Na další straně, fotky zřejmě ze školy a popis " A takhle jsem válel na trampolíně!" Fotky skupin chlapců o něco starších a popis: "Koukám, jak ten čas letí", na dalších stránkách "Šohaj su a šohaj budu", "Obrázky z vojny" a tak dále až do konce. Takže pokud se nějaký potomek bude zabývat genealogií, tak si bude rvát vlasy zoufalstvím, nezjistí ani kdo na těch fotkách je, z jakého období jsou, při jaké příležitosti focené a v podstatě nelze zjistit ani kdo je autor, obzvlášť, když se celé dílo jmenuje "Moje fotokniha".
Dobrá inspirace jak na popisy fotek zde:
http://pomucky.blogspot.cz/2017/06/nast ... anymi.html
Marisa
 
Příspěvky: 41
Registrován: pát čer 13, 2014 21:46
Oblast pátrání: Výšovice, Vranovice, Prostějov, Třebčín, Heneberk, Olomouc

Re: Co dělat se starými fotografiemi

Příspěvekod Homelessbar » stř čer 28, 2017 4:47

Nic proti, ale není každého věc, jak si co kdo dělá. To znamená i jak si vytváří fotoknihu, či jaké popisky do ní vkládá. Vy snad na fotkách, které jste skenovala, měla také popisky u každé fotky?
Uživatelský avatar
Homelessbar
 
Příspěvky: 186
Registrován: ned lis 24, 2013 22:02
Oblast pátrání: Morava

Re: Co dělat se starými fotografiemi

Příspěvekod reta » stř čer 28, 2017 7:09

No, právě a o tom to je. Třeba já mám spoustu fotek které jsou na nic. Je na nich buď nějaký "dědek nebo babka". Už je nelze identifikovat. Už jen já vím, že to je některý z předků tak jsem na to foto napsal alespoň to. Vřele doporučuji popisovat. V dnešní době ovšem otázkou zůstává, co s tak obrovským kvantem digi fotek. To co dnes zpracováváme, tedy analog foto, je z pohledu vzniklého množství jen legrační nic proti digi dnešku. :)
Jasně, souhlasím z názorem ať si každý dělá co chce, tedy co archivace foto se týká.
Uživatelský avatar
reta
 
Příspěvky: 138
Registrován: pon zář 17, 2012 11:20
Oblast pátrání: České Meziříčí, Králova Lhota, Skršice
Sklené, Račín a Nová Ves vše u Žďáru nad Sázavou

Re: Co dělat se starými fotografiemi

Příspěvekod Marisa » stř čer 28, 2017 13:02

Omlouvám se, použila jsem nemístnou ironii, samozřejmě je to věc každého, jak chce prezentovat rodinné fotky. Jen jsem popsala celkem běžný jev, a že si toho všímám, za to může asi nějaká "genealogická deformace".
Co se týče současných digitálních fotek, je to stejný problém. Mladí jsou zvyklí fotky sdílet, chodí mi od nich na e-mail nějaká každý den, zvláště po narození vnoučat. A zároveň příbuzní pokročilejšího věku, kteří nemají počítač, si stěžují, že žádné fotky nemají. Zpočátku jsem se snažila ty nejlepší fotografie nechat vyvolat, pak je úmorně popisovat a zakládat nová fotoalba. Jenže, tam kde dříve vzniklo při nějaké příležitosti pět fotek, tam jich dnes mám dvacet. Dnes to řeším zase pomocí fotoknih. Tvořím jednu vždy za celý rok, fotografie jsou v nich chronologicky uspořádané, s popisy a daty rodinných událostí. Všechny fotky mám také samozřejmě uložené na externím disku.
Marisa
 
Příspěvky: 41
Registrován: pát čer 13, 2014 21:46
Oblast pátrání: Výšovice, Vranovice, Prostějov, Třebčín, Heneberk, Olomouc

Re: Co dělat se starými fotografiemi

Příspěvekod Zora » stř čer 28, 2017 14:17

Ona je vůbec otázka - co s digifotkami... nemyslím popisy, ale množství. Už teď se já přistihuji, že nemám čas najít konkretní fotku, např. posledních x let pečlivě focená zahrada ve všech ročních obdobích a fázích květenství jednotlivých kytek.... ...
Nejde o to, zda to někdo bude chtít vidět, ale jde o to, zda budou potomci časově schopni to prohlížet...

Inu, neřeším... to už nechávám na další generaci.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Co dělat se starými fotografiemi

Příspěvekod carlos » stř čer 28, 2017 16:12

Po zkušenosti z povodní 2002 jsem si všechny papírové fotky zdigitalizoval, seřadil podle měsíců a roků. V každé složce měsíce mám texťák s číslem fotky a popisem. Vím, že je to pracné, ale nepřišel jsem na nic jednoduššího. Začal jsem si svého času dělat z jednotlivých roků html stránky ( mám je jen u sebe v PC), na kterých se dá popsat a osvětlit vše co je třeba. A to rozlišení 600x800 se mi zdá malé. Ale to je věcí každého jak si co zvolí. Z vlastní zkušenosti doporučuji zálohovat nejenom 1x.
Uživatelský avatar
carlos
 
Příspěvky: 833
Registrován: čtv kvě 10, 2007 15:39
Oblast pátrání: Liberecko, Semilsko
http://www.genealogieglaser.euweb.cz/index.html
http://vlach.webz.cz
http://zds-rochlice.webz.cz/
R1b - R-Y19469 - R-F2610
https://www.yfull.com/tree/R-Y19469/
https://www.yfull.com/mtree/H3p/

Re: Co dělat se starými fotografiemi

Příspěvekod Dagmar8 » stř čer 28, 2017 16:17

reta píše:No, právě a o tom to je. Třeba já mám spoustu fotek které jsou na nic. Je na nich buď nějaký "dědek nebo babka". Už je nelze identifikovat. Už jen já vím, že to je některý z předků tak jsem na to foto napsal alespoň to. Vřele doporučuji popisovat. V dnešní době ovšem otázkou zůstává, co s tak obrovským kvantem digi fotek. To co dnes zpracováváme, tedy analog foto, je z pohledu vzniklého množství jen legrační nic proti digi dnešku. :)
Jasně, souhlasím z názorem ať si každý dělá co chce, tedy co archivace foto se týká.


Souhlas, já mám celé album mých předků, ale je mě v podstatě nanic - dokázala jsem identifikovat opravdu jen zlomek fotek. Nemám se už koho zeptat, protože jsem v rodině nejstarší.
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Co dělat se starými fotografiemi

Příspěvekod ozana » čtv čer 29, 2017 6:13

carlos píše:Po zkušenosti z povodní 2002 jsem si všechny papírové fotky zdigitalizoval, seřadil podle měsíců a roků. V každé složce měsíce mám texťák s číslem fotky a popisem. Vím, že je to pracné, ale nepřišel jsem na nic jednoduššího. Začal jsem si svého času dělat z jednotlivých roků html stránky ( mám je jen u sebe v PC), na kterých se dá popsat a osvětlit vše co je třeba. A to rozlišení 600x800 se mi zdá malé. Ale to je věcí každého jak si co zvolí. Z vlastní zkušenosti doporučuji zálohovat nejenom 1x.

600 až 800 dpi není 800x600!
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Co dělat se starými fotografiemi

Příspěvekod reta » čtv čer 29, 2017 10:08

Těch 800 dpi je už mnoho.Většina z nás, 99,99 % to nikdy nevyužije. Pokud je dost paměti (místa na disku) tak to rozhodně není na škodu. Je potřeba také počítat s tím, že řada z našich počítačů bude při načítaní větší fotky s rozlišením 800 dpi značně pomalá. A naopak minimum je 300 dpi. :)
Uživatelský avatar
reta
 
Příspěvky: 138
Registrován: pon zář 17, 2012 11:20
Oblast pátrání: České Meziříčí, Králova Lhota, Skršice
Sklené, Račín a Nová Ves vše u Žďáru nad Sázavou

Re: Co dělat se starými fotografiemi

Příspěvekod Marisa » čtv čer 29, 2017 18:14

Moniko,
díky za vyčerpávající vysvětlení. Tak budu nadále skenovat jen na 300 dpi a ušetřím čas i místo na disku.
Marisa
 
Příspěvky: 41
Registrován: pát čer 13, 2014 21:46
Oblast pátrání: Výšovice, Vranovice, Prostějov, Třebčín, Heneberk, Olomouc

Re: Co dělat se starými fotografiemi

Příspěvekod reta » čtv čer 29, 2017 19:15

S Monikou souhlas až na jednu maličkost u čipů ve fotoaparátech je použití DPI dost nešťastné. Každý čip fotoaparátu má fixně daný počet bodů. Počet bodů se pohybuje v milionech až desetimilionech u políček do velikosti kinofilmu.
Uživatelský avatar
reta
 
Příspěvky: 138
Registrován: pon zář 17, 2012 11:20
Oblast pátrání: České Meziříčí, Králova Lhota, Skršice
Sklené, Račín a Nová Ves vše u Žďáru nad Sázavou

Re: Co dělat se starými fotografiemi

Příspěvekod ozana » čtv čer 29, 2017 20:05

Poškrábané fotky malého formátu jsem skenoval i na 1200dpi, opravil chyby na snímku a transformoval ho na 600dpi.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Co dělat se starými fotografiemi

Příspěvekod reta » čtv čer 29, 2017 21:20

Jakkoliv upravovat malé (např. 6 x 6 cm) fotky s DPI malým (72) je téměř nemožné. A dokonce se to moc nezlepší zvětší-li se DPI naráz z těch 72 na třeba 300 najednou. Trochu pomůže zvětšovat postupně třeba v krocích po 10. Je třeba mít na mysli, že to digitální zvětšení je vlastně počítačem dopočítaná chybějící velikost.
Uživatelský avatar
reta
 
Příspěvky: 138
Registrován: pon zář 17, 2012 11:20
Oblast pátrání: České Meziříčí, Králova Lhota, Skršice
Sklené, Račín a Nová Ves vše u Žďáru nad Sázavou

Re: Co dělat se starými fotografiemi

Příspěvekod Marisa » úte říj 24, 2017 21:59

Před časem jsem si tu povzdechla na promarněnými příležitostmi, když si dá někdo tu práci, oskenuje staré rodinné fotky a potom sestaví fotoknihu bez jediného popisu. Kronika rodu Vrbských, na kterou tu dávám odkaz, rozhodně není tento případ. Naopak, nad rámec fotoknihy jsou tu nejen rodinné příběhy, ale i souhrn genealogického bádání autorky.

https://www.cewe-community.com/cz/galer ... lip/page/1
Marisa
 
Příspěvky: 41
Registrován: pát čer 13, 2014 21:46
Oblast pátrání: Výšovice, Vranovice, Prostějov, Třebčín, Heneberk, Olomouc

Re: Co dělat se starými fotografiemi

Příspěvekod Dagmar8 » stř říj 25, 2017 21:03

Marisa píše:Před časem jsem si tu povzdechla na promarněnými příležitostmi, když si dá někdo tu práci, oskenuje staré rodinné fotky a potom sestaví fotoknihu bez jediného popisu. Kronika rodu Vrbských, na kterou tu dávám odkaz, rozhodně není tento případ. Naopak, nad rámec fotoknihy jsou tu nejen rodinné příběhy, ale i souhrn genealogického bádání autorky.

https://www.cewe-community.com/cz/galer ... lip/page/1


To je obdivuhodné - moc se mi to líbí
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Další

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků