Sázavské hutě (Benešovsko)

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

Sázavské hutě (Benešovsko)

Příspěvekod kostej007 » pon čer 05, 2017 9:16

V zápise o narození Josefa Nepraše ze Stříbrné Skalice z roku 1835 je u pozdějí dopsaného přiznavšího se otce uvedeno místo narození Sázavské hutě (nebo také "hutě u Sázavy"). http://ebadatelna.soapraha.cz/d/12603/12 Tenhle údaj se pak opakuje i u dalších narozených dětí. Automaticky jsem předpokládal nedalekou skelnou huť Fr. Kavalíra v Sázavě, ale ta vznikla až v roce 1837 (takže sice v době dopsání údajů o otci už existovala, ale narodit se v ní nemohl). Nenapadá někoho, co za místo by to mohlo být? Vyloučil jsem už sklárnu v Ostředku a Poříčku (žádní odpovídající Neprašové), v Brtnici a Růženíně (vznikly až později). V Xaverově, poblíž místa bývalé choratické sklárny se jedna odpovídající rodina Neprašů vyskytuje, ale sklárna tam skončila už cca 1740... Nenapadá někoho, co by ty Sázavské hutě mohly být za místo?
kostej007
 
Příspěvky: 75
Registrován: úte úno 11, 2014 18:40

Re: Sázavské hutě (Benešovsko)

Příspěvekod jano » pon čer 05, 2017 13:37

jano
 
Příspěvky: 177
Registrován: pon zář 15, 2014 16:45

Re: Sázavské hutě (Benešovsko)

Příspěvekod kostej007 » pon čer 05, 2017 20:56

Díky za tip - vzdušnou čarou je to z té Skalice přes 100 km, ale pořád po řece, tak jsem to pro jistotu zkontroloval, ale bohužel na Nepraše jsem tam nenarazil.
kostej007
 
Příspěvky: 75
Registrován: úte úno 11, 2014 18:40

Re: Sázavské hutě (Benešovsko)

Příspěvekod Zora » pon čer 05, 2017 21:30

Našel jste svatbu, která předcházela legitimizaci ? Zjistil byste věk manžela - J. Nepraše a možná další údaje...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sázavské hutě (Benešovsko)

Příspěvekod zeter » pon čer 05, 2017 23:42

a ověřoval jste okolí té pozdější Kavalírovy hutě? Nebyly tam v okolí ještě i dřív menší a méně životné hutě? Na vhodných místech rostly sklárny jedna vedle druhé a kolikrát už to není pořádně podchycené v běžně dostupných materiálech. A jinak teda u sklářů je potřeba se připravit na nejhorší, tam není nějakých 100 km žádná míra. Jediná výhoda je, že to přeci jenom je aspoň vázané na ty hutě, ne jako třeba kováři, a že v matrikách potom faráři většinou jasně uváděli lokaci - Hutta, ex Huttis, in Officina vitraria apod, takže se pak lépe listuje...
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Sázavské hutě (Benešovsko)

Příspěvekod Zora » úte čer 06, 2017 4:26

Tohle vypadá zajímavě, už proto, že ze Starých hutí byla psána i Kateřina, matka Josefa Nepraše.


https://regiony.penize.cz/6-d120294-sta ... trovice-ii

Stará Huť je malá vesnice, část obce Petrovice II v okrese Kutná Hora. Nachází se asi 2,5 km na severovýchod od Petrovic. Je zde evidováno 19 adres....více

Stará Huť leží v katastrálním území Staré Nespeřice o výměře 7,28 km2.

Název Stará huť získala obec od skelné hutě založené před r.1680 za barona Freislebena jako součást čestínského statku. Majitel panství byl v roce 1680 zavražděn vzbouřenými sedláky a provoz huti byl na nějaký čas přerušen. V roce 1686 se zde stal skelmistrem Kaufmann, který však jedné březnové noci v r.1690 uprchl i s tovaryši, veškerým zařízením a dobytkem do nově založené sklárny v Božejově. Majitelka panství sice požadovala od uprchlého skelmistra plnou náhradu z porušené smlouvy a z ušlého zisku, ale odsouzen byl pouze k úhradě odvezeného inventáře a k omluvě. V roce 1694 je uváděn ve Zručské matrice jako skelmistr Tobiáš Adler. V huti u Nespěřic zaměstnával převážně bratry a později i syny. Huť vzkvétala a Tobiáš ji provozoval až do r.1721, kdy odešel se synem Tobiášem do sklárny v Rožmitálu pod Třemšínem. Starou Huť u Nespeřic převzal po otci Jan Bedřich Adler, který se téhož roku oženil s Evou Terezii Gattermayerovou. Huť byla zrušena v r.1731 údajně pro nedostatek dřeva. Jan Bedřich založil blíže ke Kácovu pod obcí Kněž huť Marienthal. Zde ukončil provoz r.1744, kdy koupil statek Rušínov a Modletín a založil zde další sklárnu. Sklárna ve Staré Huti byla obnovena v letech 1810-1830, kdy zde byl skelmistrem svobodník Jan Štrobl.

https://mapy.cz/zakladni?planovani-tras ... 7D&rt=&rt=

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sázavské hutě (Benešovsko)

Příspěvekod kostej007 » úte čer 06, 2017 9:33

Díky všem za rady a nápovědy. :)

Svatbu Josefa mám - konala se se Skalici r. 1840 a podle zápisu by se Josef měl narodit cca r. 1815 (http://ebadatelna.soapraha.cz/d/12603/76). Jeho otec je tam psaný jako zemřelý gruntovník v Konojedech (což odpovídá tomu přípisku u narození, co jsem dával minule), podle jeho úmrtí (zemřel v Konojedské farnosti v Oplanech r. 1825 http://ebadatelna.soapraha.cz/d/6801/103) se měl narodit velmi zhruba r. 1770. Josefova matka je u té svatby psaná jen jako Kateřina neznámého příjmení ze Sázavských hutí. Zemřela také v Oplanech r. 1832.

Josefův příběh lze tedy zrekonstruovat tak, že se narodil v (sic) Sázavských hutích, jako malý s rodiči přišel do konojedské farnosti, kde ale poměrně brzy osiřel. Asi by stálo za to se porozhlédnout v těch Konojedech, jestli se tam později neženili hypotetičtí Josefovi sourozenci, bohužel matriky nejsou online a index je pouze do r. 1847.

Ostatní hutě v okolí jsem se snažil prověřit, ale jak správně píšete, bylo jich jak hub po dešti. Vzhledem k tomu že Josef i rodiče se živili nesklářským povoláním, mám podezření, že buď pocházeli z místa, které se jen jmenovalo po nějaké zaniklé sklárně, nebo museli odejít právě kvůli jejímu zrušení (i když z jiných případů mi přijde, že zaměstnanci zrušených skláren spíš přecházeli do jiných nově zřizovaných...). Což by docela sedělo na ten Xaverov (dříve choratickou huť, jen 4 km od Sázavy).

Starou huť jsem pro jistotu prověřil také - je to farnost Čestín a bohužel žádní narození Neprašové...
kostej007
 
Příspěvky: 75
Registrován: úte úno 11, 2014 18:40


Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků