Jak jste postupovali?

Máte nějaký nápad o kterýse chcete podělit, nebo radu kterou chcete přispět ostatním v jejich genealogickém úsilí? Můžete ji napsat sem.

Jak jste postupovali?

Příspěvekod kikinecka » čtv kvě 25, 2017 11:48

Hezký den, nějak nemám co dělat a tak přemýšlím, jak jste postupovali při tvoření rodokmenu vy? Já jsem si to rozvrhla takhle, ne že bych to tedy dodržovala :D

1. získám informace z materiálů dostupných na internetu (v případě SOA Zámrsk toho, ale moc není)
2. získám informace z matričních úřadů
3. získám informace z kamenných archivů
4. sepíšu rodovou kroniku (tam asi zpracuji jen přímé předky)
5. dám tomu všemu nějakou ucelenou podobu (ne že bych měla představu jakou :D)

Ráda si přečtu jak jste postupovali vy a třeba si i prohlédnu Vaše výtvory jako inspiraci do budoucna :)
kikinecka
 
Příspěvky: 494
Registrován: úte kvě 24, 2016 18:01
Oblast pátrání: Zámrsk, okres rychnov nad kněžnou

Re: Jak jste postupovali?

Příspěvekod Sagitarius » čtv kvě 25, 2017 13:21

Úplně v první řadě byste měla oběhat všechny své příbuzné, nejlépe začít od nejstaršího. Vymámit z nich co nejvíc z toho co si ještě pamatují, případně pokud mají nějaké rodinné dokumenty (rodné, svatební, umrtní listy, fotky, kroniky, deníky, vše ofotit/zkopírovat) Pokud chcete překonat období, kdy matriky ještě nejsou veřejné, je to ta nejsnadnější a nejplodnější cesta.

A s tím Zámrskem to také už není tak špatné. Mariky už jsou skoro všechny stažitelné, a než se dostanete k potřebě studovat gruntovnice a jiné nematriční materiály, tak to bude nějakou dobu trvat (pokud vůbec bude potřeba), a do té doby už možná budou online i ty. :-)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Jak jste postupovali?

Příspěvekod kikinecka » čtv kvě 25, 2017 13:32

Sagitarius píše:Úplně v první řadě byste měla oběhat všechny své příbuzné, nejlépe začít od nejstaršího. Vymámit z nich co nejvíc z toho co si ještě pamatují, případně pokud mají nějaké rodinné dokumenty (rodné, svatební, umrtní listy, fotky, kroniky, deníky, vše ofotit/zkopírovat) Pokud chcete překonat období, kdy matriky ještě nejsou veřejné, je to ta nejsnadnější a nejplodnější cesta.

A s tím Zámrskem to také už není tak špatné. Mariky už jsou skoro všechny stažitelné, a než se dostanete k potřebě studovat gruntovnice a jiné nematriční materiály, tak to bude nějakou dobu trvat (pokud vůbec bude potřeba), a do té doby už možná budou online i ty. :-)


S příbuznými už jsem mluvila, mají se mě srandu, ale pomohli mi :D Nejsem úplný začátečník, bádám už něco málo přes rok. Tohle mě jen tak napadlo, že jsem v práci neměla co dělat. :D
kikinecka
 
Příspěvky: 494
Registrován: úte kvě 24, 2016 18:01
Oblast pátrání: Zámrsk, okres rychnov nad kněžnou

Re: Jak jste postupovali?

Příspěvekod ozana » čtv kvě 25, 2017 13:57

Sehnat staré fotky a vyzpovídat nejstarší příbuzné, který obličej patří které osobě v budoucím rodokmenu.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Jak jste postupovali?

Příspěvekod kikinecka » čtv kvě 25, 2017 13:58

ozana píše:Sehnat staré fotky a vyzpovídat nejstarší příbuzné, který obličej patří které osobě v budoucím rodokmenu.


Což o to, starých fotek bych měla hromadu, ale nikdo neví, kdo na nich je :D
kikinecka
 
Příspěvky: 494
Registrován: úte kvě 24, 2016 18:01
Oblast pátrání: Zámrsk, okres rychnov nad kněžnou

Re: Jak jste postupovali?

Příspěvekod Zora » čtv kvě 25, 2017 16:41

Trochu odbočuji

Mám sesbíráno nebo dopátráno tolik přímých předků a snad ještě více příběhů, regionální historie, dění, proměny domů, zajímavé tehdejší sousedy, ..... že vlastně vůbec nevím, co s tím... tedy jak to uspořádat, namluvit, sepsat, ... kolik dalších příběhů se mně podařilo vytvořit o osobách známých, blízkých, kamarádech rodičů, prarodičů... zrekonstruovat život, připojit zajímavé příbuzenecké větve..., kam zařadit třeba rodokmeny osob z okolních nebo pro mě zajímavých domů, rodokmeny zajímavých osob z mého bydliště, zanechávat někomu zprávu o předcích hlídače strážního domku u železničního tunelu... či střípky z matrik a ze života lékárníka z vedlejší obce, který se odstěhoval do Gratzu...
Postupně odhalovaná tajemství jedné příbuzenscké větve, kam se přivdala židovka, její předci a kořeny a hrůzy v době 2. světové války a z amerických právních případů vytušené hrůzy kolem boje dědiců o možné dědictví. Vím, která paní z naší obce sloužila u Einsteina, znám historii vystěhovalců do Ameriky, kteří si tam založili vlastní obec...


Bude někdy někoho zajímat, že předek měl za stavením malý mlýnek na len a všechny následné postupy, co se lnem dělo, jak se zpracovával?
Nebo že existovalo povolání sběrač moči, kdy lidé schraňovali onu tekutinu v sudech a tu pak dostali i zaplacenou ... Jak se vyráběl sanytr, nebo jak se cechy staraly o vdovy a mnou nazvané nekonečné manželství... nádherné historky o tom, jak jsem vypátrala nejednoho předka, když byl v matrice zádrhel, nemanželské děti vydávané za manželské :-)), stopy předků v pojmenování hrušek, nebo tak trochu hospodská historka, jak předek prchal při verbování. Popisy spíše smutného života žen, v matrikách utajených, ale posbíraných ze střípků o bydlištích, také mnoho hádanek, které zůstaly nerozluštěné, ale mají své kouzlo a tajemno...
A to píšu jen o opravdové historii, tedy před rokem 1900, spíše mnohem hlouběji do minulosti...
Pak jsou ještě příběhy, děje, události z minulého století, které jsem už prožívala i já a především mí rodiče a prarodiče. Neskutečnou "skutečnost", kdy mí dva příbuzní jeden z otcovy strany - strýc a druhá z matčiny strany - prateta se setkali ve stejném roce v naprosto cizí zemi v Asii jako občané dvou různých států ... že sestra mého prapředka se provdala a odešla do Švédska a v tom rodě je i přovdaná Japonka..., že příbuzný zpracoval v matematické formě Einsteinovu teorii.... že když jsem nedokázala vypátrat osudy pradědečkova bratra v Rusku, podařilo se mně alespoň vypátrat osudy oné továrny, kterou asi spoluvlastnil...

Včera jsem se setkala z části s rodinou, z části se známými mých rodičů, všichni měli přes 90 roků, někteří se blížili ke stovce. Dlouho jsem neprožila tak nádherné odpoledne.
Nejen že jsem se mně dostalo odpovědi na mé otázky, ale především - překrásné povídání o lidech, kteří žili stejně jako my dnes, měli své starosti, radosti, zajímavá povolání, zájmy, záliby a určitě víc než polovina osob, o kterých byla řeč, prožívala svůj život v 19. století. Slova se pronášela v klidu, nikdo neskákal nikomu do řeči, rozpory ve vzpomínkách se "řešily" s nadhledem a elegancí... Ti staří lidé jakoby vůbec nebyli staří, svá vyprávění doprovázeli úsměvem, či starostlivým pokrčením čela, společně jsme se zasmáli , společně jsme litovali ztracených životů třeba ve válce... a já jsem občas nestíhala si psát poznámky, reagovat na hovor či posunovat téma. Prostě jsem zírala, jen tu "hubu" jsem zvládla mít zavřenou :-)))
Jak třeba tohle setkání popsat a v jaké formě ho zanechat...

Jak sepsat všechno to, co mám v poznámkách , v hlavě, něco v podobě článků......stručnost, strohost není na místě, rozvláčnost a podrobnosti mohou leckoho odradit. Nebo jen sepsat tak, jak se to bude líbit mně a nechat na dalších pokoleních, aby pak popsané listy hltali, nebo letmo prohlédli, či s nezájmem odložili?

Nedávno jsem dostala kus textu z profesionálního rodokmenu, děs mě jímal. Oni to měli asi předtištěné, neb u všech generací se opakovala formulace - narodil se, pracoval jako rolník, protože v té době byli všichni rolníci, úmrtí se nenašlo.
Já si dám třeba tu práci, že když vidím otce celoláníka a syna půlláníka, pátrám po osudu toho druhého půllánu... ..
Kam s rodokmeny mužů, kteří si brali svobodné matky v bočních liniích...zajímá to vůbec někoho? Přitom to tolik vypovídá o jejich úžasném charakteru ...


Jenže . nejen já, ale mnozí z nás se setkáváme s tím, že sice nejbližší rodina má pro náš koníček pochopení, ale pracně vypátrané údaje - to je moc nezajímá ... Těžko se ptát na skutečnosti, zda se třeba nezájem mladé generace změní s postupujícími lety, protože online matriky, které svedly ke genealogii mnohé z nás, nejsou na netu dlouho, dříve mohla spousta lidí odradit obtížnost bádání...

PS
A pořád si myslím, že by mělo být úředně nařízeno, aby každý psal průběžně to, co prožil, co ho právě potkalo, s čím se potýkal a co se mu zdařilo. :-))) To by byla pastva pro budoucí genealogy :-)))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak jste postupovali?

Příspěvekod Míla » čtv kvě 25, 2017 17:52

Závidím Zoře i ostatním,kteří se maji koho vyptávat. Je spousta staršich lidí,kteří nejsou vůbes ochotni něco sdělit,nebo se nechtěji ke starym věcem vracet. Já jich kolem sebe moc nemám. Jak zjištěné podklady dat do srozumitelné formy- nad tim už delši dobu přemyšlim taky. Asi si každy musíme zvolit tu svou formu.
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: Jak jste postupovali?

Příspěvekod kikinecka » čtv kvě 25, 2017 18:00

Monika píše:Neumím si představit, co myslíte pod krokem 5. Ucelenou formou je přece rodinná kronika, kterou máte už v bodě 4.

Myslím, že hodně záleží na tom, proč vlastně své předky hledáte, jakou máte představu o účelu toho všeho. Chcete si udělat představu jen sama pro sebe nebo chcete, aby měli představu i potomkové a vůbec širší rodina kolem?

Myslím, že ti, kdo se o genealigii vlastně ani nezajímají, by v kronice moc neocenili "suchopárné údaje" z matrik, jaké jsou neocenitelné pro nás. Laiky by spíš zajímaly příběhy a obrázky, popis života předků v dnešním jazyce v pojmech, jaké používáme dnes. Mnohým pojmům, jaké používáme, by ani nerozuměli. Lepší jsou příběhy o rodinách, o zajímavých osudech, o prostředí, v jakém žili, o problémech, které je trápili... K tomu je asi třeba trochu víc studia, širší dějiny i dějiny oblasti, historie domů, kde pobývali, zajímavosti z místních (ale i třeba školních nebo farních) kronik... zkrátka takové oživení předků a jejich zasazení do co nejreálnějšího prostředí. Jinak bude rodová kronika jen "snůškou dat" :wink:


Do té ucelené formy bych si představovala zasadit i jiné příbuzné, ne jen přímé předky
kikinecka
 
Příspěvky: 494
Registrován: úte kvě 24, 2016 18:01
Oblast pátrání: Zámrsk, okres rychnov nad kněžnou

Re: Jak jste postupovali?

Příspěvekod Míla » čtv kvě 25, 2017 18:05

To je sice pěkné,taky bych je tam dala,ale už jsem se setkala s tím, že se někdo nedovede zorientovat v přímých liniich,natož ve vedlejších pratetach. Nedavno jsem jednomu mladšímu člověku vysvětlovala co je to sestřenice nebo bratranec a podobně,nevim,zda se to dneska učí ve škole nebo ne. Potom je otázka,jek to v nějaké srozumitelné formě ostatním podat.
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: Jak jste postupovali?

Příspěvekod Zora » čtv kvě 25, 2017 18:39

Míla píše:Závidím Zoře i ostatním,kteří se maji koho vyptávat. Je spousta staršich lidí,kteří nejsou vůbes ochotni něco sdělit,nebo se nechtěji ke starym věcem vracet. Já jich kolem sebe moc nemám. Jak zjištěné podklady dat do srozumitelné formy- nad tim už delši dobu přemyšlim taky. Asi si každy musíme zvolit tu svou formu.


Z počátku jsme měla stejné zkušenosti, třeba tchán mně neřekl vůbec nic a ještě zakázal ptát se příbuzných, tehdy žijících. dost mě to od dalších pokusů odradilo.
Pak jsem začala psát články o zajímavých rodech do místního zpravodaje a lidí se přihlásili se vzpomínkami doslova sami...
Tak bych řekla, že někde sdělím já svá zjištění a jinde mně zase obohatí o svoje vědomosti. Dosat často jsou to zcela jiní lidé...

Například ve Sloupu jsme narazila na nevrlou matrikářku, nic jsem se nedozvěděla, ale paní na místním hřbitově mě poradila oslovit jejich pana faráře. Raději jsem mu napsala, byl velice sdílný a odkázal odkázal mě muže, který se věnuje lokální historii. Pomohl mně, já jsem mu za to dala k dispozici rodokmen učitelského a kněžského rodu, který se týkal i jejich obce,
Kolem nás je spoustu lidí, kteří si své získané vědomosti v dnešním komerčním světě chrání, ale když roztají ledy, rádí se podělí...
Od podobně založeného badatele jsme řešili konkretní rod, dala jsem mu k dispozici vše, co jsem měla, on se zajímal o kněze v dané lokalitě.
Asi po roce, po dvou, to už jsme dávno nepsali, mně poslal náhodně nalezenou fotografii kněze , který pocházel z našeho rodu...
Tohle všechno chce ale čas... takže o podobě, jak by měla vypadat ona písemnost, stále jen přemýšlím...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak jste postupovali?

Příspěvekod Zora » čtv kvě 25, 2017 18:45

Ono už teď to mé "posbírané" pomohlo třeba asi u třech diplomek... něco doprovodilo výstavy, protože ty se stanou zajímavými tehdy, pokud je v nich obsaženo něco osobního o lidech...
Jednu diplomovou práci jsem si naopak dopracovala já - chyběl začátek, byl vypracován prostředek života oné osoby... teď občas zkouším najít konec :-)))
Prostě záliba a stejně jako každý krejčí nešije podle jednoho mustru, tak podobné je to i v genealogii. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak jste postupovali?

Příspěvekod Zora » čtv kvě 25, 2017 19:10

to není o V.I.P. osobách, spíš o zajímavých lidech.

Když čtu matriky, vždycky na něco narazím, zaujme mě to a pak se rozjedu... :-).
Však jen - kolik zajímavých příběhu zcela obyčejných osob se objevilo na našem fóru, kolik stálo na počátku různých příspěvků jakoby nevysvětlitelných otazníků...

Dost se toho podařilo vyřešit a každá tahle osoba je vlastně příběh... Historie skoro detektivní - (použila jsem název jedné knihy spisovatele Ivanova)

Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak jste postupovali?

Příspěvekod Zora » čtv kvě 25, 2017 21:54

Zas tak mimo ne - je to jedna z možností, jak "dělat" genealogii... někdo další se třeba zaměří na vojenské působení předků, nebo dokáže spočítat, kolik obdělával polí, jaký měl majetek v dobytku, co bylo předmětem vejměnkářské smlouvy... Možnost je fakt hodně.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak jste postupovali?

Příspěvekod Twinny » čtv čer 29, 2017 14:03

Od dětství jsem si vymýšlela různé příběhy a na papír jsem kreslila většinou rozrody vymyšlených lidí. Potom jsem začala díky internetu tvořit rodokmen Marie Terezie. K vytváření svého rodokmenu jsem se dostala asi v patnácti. Stačila mi jen data o všech, koho si babičky pamatovaly. Poté se mi pod*lal počítač a vše šlo do ztracena.
V šestnácti jsem se rozhodla, že mi stačí základní rodokmen (prarodiče prarodičů).

Před nedávnem mi bylo sedmnáct a dokopala jsem se k pokračování (zatím pouze vývodu).

1. Okopírovala jsem si RL (svůj, rodičů, prarodičů) a OL (jen rodičů)
2. Vyslechla 150x babičky a chystám se na ostatní starší příbuzné
3. Začala jsem hledat v matrice (mravenčí práce - ale každý záznam mě posouvá dál, co do informací, to do motivace) - Buď hledám konkrétní osobu (pokud znám data), nebo prolézám knihy v konkrétní oblasti a občas se něco poštěstí.
4. Celková podoba bude nejspíš náčrt na papíře
Uživatelský avatar
Twinny
 
Příspěvky: 118
Registrován: pon čer 26, 2017 16:48
Oblast pátrání: Nákří, Velice, Dubenec, Dívčice, Bohunice, Hvožďany u Chelčic, Hvožďany u Bechyně aj.


Zpět na Nápady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků