Švejgl

Jak už název tématu napovídá, budou zde podrobně rozebírána jednotlivá příjmení a jejich různé varianty. Součástí tématu je i index obsahující abecední řazení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Švejgl

Příspěvekod Ædwin » pát kvě 12, 2017 17:31

Dobrý den,
nevím, jestli mi pomůžete, ale vždycky jsem planul touhou se dozvědět něco o tomto krásně počeštěném příjmení, které vymřelo s mojí prababičkou.

Nejdříve mi prosím dovolte, ať se taky trochu pochlubím tím málem, co o nich vím.

Nejprve tedy moje prababička, Emílie Švejglová se narodila r. 1920 v Jehlici č. 6 u Nechanic, okres Hradec Králové, jako předposlední nositelka tohoto příjmení. (Měla ještě mladší sestru.)
Tak jsem v matrikách postupoval hlouběji a hlouběji. Časem se maličko měnila písemná podoba příjmení a nejdál co jsem se dostal, je devět generací zpátky k manželskému páru Josephus Sswegl (podle věku při úmrtí nar. 1716) a Elisabetha (taktéž výpočtem nar. 1719) Dál nevím nic a do soupisu duší si netroufnu.


Jediná změna, krom toho příjmení, byla, že se v průběhu času přestěhovali z čísla 7 do čísla 6. Občas se vyskytl druhý syn, který se odstěhoval jinam, ale všude převládala mezi potomky děvčata, tak se to příjmení nikde jinde nechytlo.

Nyní tedy k obměnám toho příjmení od nejmladšího po nejstarší: (Odpusťte mi prosím mužskou podobu příjmení.)
    - Švejgl (od roku 1844 bez výjimky)
    - Schweigl
    - Schwegel
    - Schweigel
    - Švegel
    - Schwegel
    - Shwegl
    - Sswegl

Děkuji za případné ukojení mé zvědavoati.
Ædwin
 
Příspěvky: 160
Registrován: ned lis 22, 2015 14:12
Oblast pátrání: Příjmení: Zeman, Dostálek, Kutílek, Bernt, Horník, Bonaventura, Daniel, Jezdina, Smetana, Braun, Pazderka, Švejgl, Živný, Blažek, Ptačovský (a mraky jiných...)

Oblast Nechanicka, Chrudimska, Letohradska, Louny
Rodokmen online: MyHeritage - j.de.z (a) email cz

Re: Švejgl

Příspěvekod Menya » pát kvě 12, 2017 17:57

Podle mě jde o počeštěnou formu německého Schweiger - nemluva, zamlklý člověk.
Dokonce existují pozemky po Švejglových, k nichž se nikdo nehlásí: https://www.statnimajetek.cz/neznamyvla ... ranka=5350 (třetí a čtvrtý zespodu)
Uživatelský avatar
Menya
 
Příspěvky: 324
Registrován: čtv úno 18, 2016 14:35
Bydliště: Letohrad
Oblast pátrání: Poličsko
Rodokmen online: https://ogy.de/v4af

Re: Švejgl

Příspěvekod Ædwin » čtv kvě 18, 2017 14:11

Menya píše:Podle mě jde o počeštěnou formu německého Schweiger - nemluva, zamlklý člověk.
Dokonce existují pozemky po Švejglových, k nichž se nikdo nehlásí: https://www.statnimajetek.cz/neznamyvla ... ranka=5350 (třetí a čtvrtý zespodu)


Díky za nápad.

O těch pozemcích vím, jsou napsané na mou pra prababičku, jejího manžela a jeho otce. Znám i to pole, kde ta parcela je, ale nevím, jestli o to mám vůbec zažádat. Žádného známého notáře ani právníka nemám, tak by to bylo drahé a nerozumím tomu, jak se bez závěti takový majetek dělí. Příbuzných není příliš, ale neznáme je a pozemek je to malý, kdyby se to mělo dělit na kusy, tak to asi nechám propadnout státu.
Ædwin
 
Příspěvky: 160
Registrován: ned lis 22, 2015 14:12
Oblast pátrání: Příjmení: Zeman, Dostálek, Kutílek, Bernt, Horník, Bonaventura, Daniel, Jezdina, Smetana, Braun, Pazderka, Švejgl, Živný, Blažek, Ptačovský (a mraky jiných...)

Oblast Nechanicka, Chrudimska, Letohradska, Louny
Rodokmen online: MyHeritage - j.de.z (a) email cz

Re: Švejgl

Příspěvekod Brasl » čtv kvě 18, 2017 23:09

jirtak píše:O těch pozemcích vím, jsou napsané na mou pra prababičku, jejího manžela a jeho otce. Znám i to pole, kde ta parcela je, ale nevím, jestli o to mám vůbec zažádat. Žádného známého notáře ani právníka nemám, tak by to bylo drahé a nerozumím tomu, jak se bez závěti takový majetek dělí. Příbuzných není příliš, ale neznáme je a pozemek je to malý, kdyby se to mělo dělit na kusy, tak to asi nechám propadnout státu.


U místně příslušného notáře (dle místa úmrtí) probíhá znovuotevření dědického řízení, a dědí se dle zákona. Tj. zvou se všichni dědici, ti se mohou dědictví domáhat nebo zříci. Dědicem je i ten, kdo zemřel později. Tedy by se otevíralo více dědických řízení, neb se přímo dědí jen do třetí generace. Katastrální úřad potřebuje na přepsání právní doklad.

Pantáta zjistil před lety, že jeden z jeho pozemků je stále zapsán na jeho matku. Zahájilo se obnovení dědického řízení, objížděl sourozence a nebo jejich potomky, pokud sourozenci již zemřeli - byl z 8 dětí, aby mu podepsali zřeknutí se (což se v jednom případě nestalo) a nakonec se přišlo nato, že to byla chyba úředníka katastru, který dle převodní (kupní/darovací?) smlouvy to parcelní číslo ve smlouvě napsané, jen nepřepsal. Tak se dědické řízení neobnovovalo a přepsali to na katastru dle převodní smlouvy.
U panímámy ovšem znovuobnovení dědického řízení muselo proběhnout.

Tak je otázka, zda to není jen úřednická chyba, nezapsání dle převodní smlouvy, nebo je to opomenutá část dědictví. Znovuotevření dědického řízení je běžný notářský výkon.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Švejgl

Příspěvekod Homelessbar » pát kvě 19, 2017 9:49

Z úřadu mám přímo toto:
k Vašemu dotazu, jak postupovat v případě prokázání Vašeho nároku na majetek osoby, jejíž jméno bylo zveřejněno v seznamu nedostatečně identifikovaných vlastníků na internetových stránkách Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (dále jen „seznam neznámých vlastníků“) z titulu potencionálního dědice, si dovolujeme Vás odkázat na ust. § 65 zákona č. 256/2013 Sb., katastrálního zákona (dále jen „katastrální zákon“).

Ustanovení § 65 odst. 4 katastrálního zákona, ukládá Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v součinnosti s obecním úřadem obce, na jejímž území se nemovitost nachází, provádět šetření k dohledání vlastníků uvedených v seznamu neznámých vlastníků v dostupných evidencích, zejména matrice a základních registrech.

Zjistí-li Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových postupem podle ust. § 65 odst. 4 katastrálního zákona, že zapsaný vlastník nežije, podá podnět k zahájení řízení o pozůstalosti příslušnému soudu. Soud pak po provedeném řízení potvrdí dědictví osobě, jejíž dědické právo bylo prokázáno. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových není příslušný k rozhodování o tom, kdo je či není dědicem.

Pokud však máte k dispozici listiny, které prokazují Vaše vlastnictví (resp. Vaší manželky) k uvedenému majetku (neprojednané dědictví), je třeba, abyste podali podnět k zahájení řízení o pozůstalosti. Tento podnět můžete podat nezávisle na Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Jaké konkrétní listiny je třeba v obdobných případech předložit zákon nestanoví, neboť toto se odvíjí od konkrétních aspektů každé jednotlivé věci. Ve Vašem případě lze předpokládat, že by se jednalo jednak o listiny prokazující příbuzenské vztahy (zejména matriční dokumenty) a listiny týkající se předmětného majetku (zejména výpis z katastru nemovitostí, nabývací listina pro osobu zapsanou v katastru nemovitostí).

Pro případ, že nemáte k dispozici listiny týkající se uvedeného majetku, sdělujeme Vám, že náhledem do dálkového přístupu do katastru nemovitostí bylo zjištěno, že na LV č. , je veden mimo jiné spoluvlastnický podíl o velikosti id. 1/24 ve vlastnictví paní xxx. Jako nabývací titul je uvedena na LV v části E „Pozemková kniha Kn. vl. č. “. Jak námi bylo dále zjištěno, v roce 2009 provedl katastrální úřad opravu
nabývacích listin na LV č. . Původně byl u spoluvlastnického podílu ve vlastnictví paní xxx uveden jako nabývací titul „Rozhodnutí o dědictví “. Výpisy z katastru nemovitostí (aktuální a k náhodně zvolenému datu před opravou nabývacího titulu) Vám zasíláme pro lepší orientaci v příloze. Nabývací listinu aktuálně zapsanou na LV u majetku paní xx, tj. kopii nebo výpis z knihovní vložky č. xx Pozemkové knihy, si můžete objednat u Katastrálního pracoviště Brno-venkov (Úzká 6, Brno).

Jak je patrné i z přiložených výpisů z katastru nemovitostí, na LV č. xx je veden dále (mimo jiné) spoluvlastnický podíl o velikosti id. 1/24 ve vlastnictví pana xxx, jehož adresa rovněž není známá. Vzhledem ke skutečnosti, že paní xxx – jak uvádíte – byla rodným příjmením xxx nebo xxx, je možné, že se rovněž jedná o neprojednané dědictví po příslušnících Vaší rodiny. Nabývací titul u pana xxx je totožný s nabývacím titulem paní xxx. Možným vodítkem, jakým způsobem byly projednány jednotlivé pozůstalosti ve Vaší rodině, by bylo dohledání dědických usnesení citovaných u ostatních spoluvlastnických podílů na LV č. . V případě, že tyto listiny nemáte k dispozici, je možné si je rovněž vyžádat u Katastrálního pracoviště Brno-venkov.

Pokud se jedná o bližší údaje o osobě zapsané v katastru nemovitostí, tyto nám bohužel nejsou známy. Nemáme k dispozici ani matriční dokumenty týkající se zapsaného vlastníka. Pokud se Vám nepodaří matriční dokumenty dohledat, obraťte se, prosím, na příslušné matriční úřady.

Takže jsou na daném úřadě celkem dost sdílní a nápomocní
Uživatelský avatar
Homelessbar
 
Příspěvky: 186
Registrován: ned lis 24, 2013 22:02
Oblast pátrání: Morava

Re: Švejgl

Příspěvekod Ædwin » ned kvě 21, 2017 8:40

Tak já to snad přeci jenom zkusím. Díky moc.
Ædwin
 
Příspěvky: 160
Registrován: ned lis 22, 2015 14:12
Oblast pátrání: Příjmení: Zeman, Dostálek, Kutílek, Bernt, Horník, Bonaventura, Daniel, Jezdina, Smetana, Braun, Pazderka, Švejgl, Živný, Blažek, Ptačovský (a mraky jiných...)

Oblast Nechanicka, Chrudimska, Letohradska, Louny
Rodokmen online: MyHeritage - j.de.z (a) email cz


Zpět na Původ příjmení, příjmení podobná

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků