Barnet

Jak už název tématu napovídá, budou zde podrobně rozebírána jednotlivá příjmení a jejich různé varianty. Součástí tématu je i index obsahující abecední řazení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Barnet

Příspěvekod Multicar22 » sob úno 18, 2017 14:32

Dobrý den. Prosím jak vzniklo jméno Barnet. Mnohokrát děkuji./ jsem začátečník/
Multicar22
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob úno 18, 2017 12:23
Oblast pátrání: Pavlovice u Kojetína,Prostějovv,Kroměříž

Re: Barnet

Příspěvekod ozana » sob úno 18, 2017 20:03

Snad od jména Bernard, německého Barn.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Barnet

Příspěvekod Brasl » sob úno 18, 2017 21:56

Příjmení z Moravy - Barnavý = tmavohnědý, šedočerný - od toho utvořeno Barnet.
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=3945866

Barnavosť = brunatosť. Slov.
http://kott.ujc.cas.cz/index.php?vstup= ... tranaVys=1

A jen tak mimochodem, Barna je zkráceně Barnabáš.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Barnet

Příspěvekod Sagitarius » ned úno 19, 2017 0:14

Tohle nebude ten případ, ale pro doplnění. Mám ve svém rodě také Bárnety, kteří ale vznikli ve východních Čechách změnou původně Parenth->Barent->Bárnet. K této změně došlo přibližně v době Josefa u osob, které se odstěhovali z tradičního místa Parenthů - ze Žichlínku u Lanškrouna. Tam v podobě Parent žíjí dodnes.
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Barnet

Příspěvekod Brasl » ned úno 19, 2017 9:53

Sagitarius píše:Tohle nebude ten případ, ale pro doplnění. Mám ve svém rodě také Bárnety, kteří ale vznikli ve východních Čechách změnou původně Parenth->Barent->Bárnet. K této změně došlo přibližně v době Josefa u osob, které se odstěhovali z tradičního místa Parenthů - ze Žichlínku u Lanškrouna. Tam v podobě Parent žíjí dodnes.


Cesty Páně a jakož i vývoj příjmení jsou nevyzpytatelné. :D
A Parent bude možná francouzského původu, kde to a také v latině, znamená příbuzný, rodič.

A jen tak, protože jsem na to na Krameriu narazil, tak F. Parenth, lesní příručí, byl (1909)v rámci Švancenberského panství přeložen z Ernstbrunnu do Čes. Trub a později do Krumlova.
Tedy v rámci šlechtické služby je ten francouzský původ i možný, nejen obligátní zapomenutý Napoleonův voják. :wink:
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Barnet

Příspěvekod Sagitarius » ned úno 19, 2017 14:34

V tom Žichlínku byli prokazatelně už dlouho před Napoleonem, ale také mě ten francouzký původ napadl. (už vzhledem k tomu, že na MH se to vyskytuje hlavně ve Francii)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko


Zpět na Původ příjmení, příjmení podobná

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků