Brněnské hřbitovy-digitalizace

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

Brněnské hřbitovy-digitalizace

Příspěvekod Martin Jílek » pát dub 04, 2014 19:07

Uživatelský avatar
Martin Jílek
 
Příspěvky: 1070
Registrován: sob srp 04, 2012 15:41
Oblast pátrání: Šumperk, Telč, Mrákotín, Studená a okolí

Re: Brněnské hřbitovy-digitalizace

Příspěvekod ozana » pon pro 26, 2016 15:53

Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Brněnské hřbitovy-digitalizace

Příspěvekod Zora » pon pro 26, 2016 16:22

Skvělý odkaz, jen postrádám možnost vyhledat všechny pohřbené v jednom hrobě, tak jak to funguje ve vídeňských hřbitovech.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Brněnské hřbitovy-digitalizace

Příspěvekod Jan » čtv úno 16, 2017 9:46

Zpráva na dotaz ohledně zobrazení dat v aplikaci Brněnské hřbitovy:

Spuštěná aplikace Brněnské hřbitovy byla naplněna grafickými daty, která jsou propojena s databází Správy hřbitovů města Brna (SHMB). Vzhledem k obsahu databáze (interní poznámky SHMB, citlivá data o pronájemcích, smlouvy,…) nejsou některé informace zveřejňovány, některé další se kvůli nesrovnalostem nepropojily korektně s grafikou. I z těchto důvodu SHMB zrušila možnost zobrazení uložených osob v jednotlivých hrobech, aplikace je na zobrazení těchto informací ale připravena.
Je možné prozatím vyhledávání zesnulých podle jména, plánuje se rozšířené vyhledávání s doplňujícími podmínkami (např. datum narození nebo úmrtí). K dispozici je základní informace (lokalizace) k volným hrobům, vybavení hřbitovů.
Na rozšíření nabídky služeb této aplikace se pracuje, ale narážíme na problémy právě ve vstupních datech. Revize těchto dat je vzhledem k jejich velkosti záležitostí na delší dobu a závisí na domluvě se SHMB.
Vzhledem k dalšímu plánovanému rozvoji vítáme jakýkoliv námět nebo připomínku.
Naposledy upravil Jan dne sob úno 18, 2017 10:13, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Re: Brněnské hřbitovy-digitalizace

Příspěvekod Zora » sob úno 18, 2017 1:09

Spuštěná aplikace Brněnské hřbitovy byla naplněna grafickými daty, která jsou propojena s databází Správy hřbitovů města Brna (SHMB). Vzhledem k obsahu databáze (interní poznámky SHMB, citlivá data o pronájemcích, smlouvy,…) nejsou některé informace zveřejňovány, některé další se kvůli nesrovnalostem nepropojily korektně s grafikou. I z těchto důvodu SHMB zrušila možnost zobrazení uložených osob v jednotlivých hrobech, aplikace je na zobrazení těchto informací ale připravena.

Jane, Vy tomu rozumíte odborně? Pokud si zadám příjmení, objeví se skupina číslo hrobu. Pokud jsou znázorněné osoby uložené ve stejném hrobě, u obou se zobrazí stejné číslo hrobu a skupiny.
Nechápu, co je na to citlivého a proč nemohou být alespoň tato data nabídnuta v možnosti - ve společném hrobě se nacházejí... Třeba s poznámkou -. nezaručujeme úplnost přehledu pohřbených..
Stejně tak by mohla existovat i možnost hledat podle čísla hrobu a místa všechny osoby v něm uložené... Chápu rozsáhlost projektu, ale snad počet hrobů a tím i obtížnost tvorby aplikace byla známá od počátku....

Mně přijde, že odůvodnění je spíš jakési zastírání faktu, že aplikace nepracuje, jak by měla.
Děkuji za zkopírovaní vyjádření.
Z

edit - můžete, prosím, přidat odkaz na zdroj té vysvětlivky? Marně hledám, našla jsem pouze materiály z roku 2014, které jsem už znala, nikde jsem nenašla alespoň termíny do kterých by měla být aplikace opravena, či vyladěna.
Úsměvné je "rozšířené" hledání, mně to tedy nabízí jen možnost zvolit si hřbitov.... nic víc.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Brněnské hřbitovy-digitalizace

Příspěvekod Jan » sob úno 18, 2017 10:13

1. aplikace načítá data z databáze Správy hřbitovů a ta rozhoduje co lze zobrazit a co ne
2. podle sdělení je zřejmé že k zobrazení osob v jednotlivých hrobech je aplikace připravena
3. revizi dat a případnou úpravu musí autoři aplikace projednat se správcem databáze a to je Správa hřbitovů
4. pokud si zprávu pořádně přečtete tak se na aplikaci pracuje a to co je pro Vás úsměvné tak zní "plánuje se.."

Podle mého názoru můžeme být rádi že aplikace za daných podmínek funguje a problémy nejsou na straně
autorů, ale ve struktuře databáze a ta je závislá na Správě hřbitovů a proto je pod ikonou "O aplikaci" dole
sdělení kdo poskytne informace, a tam je potřeba se obracet s dotazy proč je to tak a ne tak jak si přejete Vy.
Je tedy na Vás jestli budete chtít komunikovat se Správou hřbitovů
Ta zpráva co jsem uvedl je od autorů aplikace a tam žádný problém nevidím.

Edit: Neuvědomil jsem si že to může je to tak komplikované a že rozhodné slovo má Správa hřbitovů,
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Re: Brněnské hřbitovy-digitalizace

Příspěvekod Zora » sob úno 18, 2017 10:26

Já problém vidím, jednak tedy že na aplikaci skoro nevidím - podle mě příliš světlá písmena a špatně volené pozadí, (možná můj problém)
Nechápu stále to, v čem může být problém, pokud jsou v databázi dvě a více osoby ve stejném hrobě, tedy proč nemůže být zobrazrna informace o dalších osobáh v hrobě pohřbených. Já si kupodivu nic nepřej
iu, dobré dobré uživatelské prostředí (pro mě čitelnost), zobrazování všech pohřbených v jednom hrobě, seřazení vyhledaných osob podle dat narození, úmrtí abecedy i u křestního jména - to vše jako naprostou samozřejmost, základ, který umí poskytnou i začínající ajťák.
To vše není obtížné v aplikaci provést.
Pokud je to ( z části) připraveno, tudíž nechápu jediný problém, který by mohl bránit takovému zveřejnění.
Nebo se třeba na abecední řazení a jeho výběr, či na sdílení hrobu snad vážou nějaké "interní poznámky SHMB, citlivá data o pronájemcích, smlouvy,… " ?

Stránky, na které odkazujete a odpovědné osoby tam uvedené jsem našla, ale obávám se, že od roku 2014 se tam nic nového neobjevilo.
I tak děkuji za Váš zájem, bohužel genealogů se zájmem o brněnské hřbitovy je asi příliš málo... .
Z

PS
Pokud mám mezi předky např. příjmení Navrátil, musím pracně pomocí CTRL F vyhledávat, zda se u nějakého nositele neobjeví stejné číslo hrobu. Je to poměrně složité vyhledávání, zvlášť když třeba husovický hřbitov byl zrušen, ale část zemřelých byla přenesena na jiné místo posledního odpočinku - většinou Židenice. Pak se nemohu orientovat ani podle tušeného hřbitova.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Brněnské hřbitovy-digitalizace

Příspěvekod karels » čtv pro 07, 2017 22:28

Teprve teď jsem zjistil, že je nová aplikace (pro testování) pro hřbitovy v Brně:
gis.brno.cz/mapa/hrbitovy/
Pokud jsem přehlédl, že už zde upozornění je, tak se omlouvám.
karels
 
Příspěvky: 795
Registrován: stř črc 07, 2010 20:38
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: H.Brod, Klatovy, Kroměříž, Náchod, Ostr. Nová Ves, Prostějov, Přerov, Telč, Třebíč, Úpice, Miroslav, Ořechov


Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků