vedení matrik v době 2. sv. války - tzv. stavovský úředník

Nevíte si s vaším programem rady? Napište sem, a jistě Vám někdo rád poradí.

vedení matrik v době 2. sv. války - tzv. stavovský úředník

Příspěvekod Zora » čtv led 26, 2017 17:47

V oblastech, které byly i na Jižní Moravě připojeny k Říši, byly matriční zápisy prováděny tzv. německým stavovským úředníkem do zvláštních knih. nejednalo se o církevní matriční knihy, ale úřední zápisy.

Pokud se někdo oženil v kostele, měl tedy katolický sňatek, vedly se zápisy dvojmo církevní knihy a knihy stavovského úředníka ?

http://actapublica.eu/userdata/inventar_E67_breclav.pdf
str. 118/144 Vlasatice zde se matriční knihy pro r. 1944 jeví jako církevní (katolické)

Současně ale existoval úřad stavovského úředníka v nedaleké obci, kde jsou také tyto matriční knihy oddaných.
http://actapublica.eu/userdata/inventar_E67_breclav.pdf
139/144 Pohořelice
Podle poznámky u narození konk. osoby, se mně zdá, že snad se mohlo jednat o dvojí zápisy, kdy církevní obřad se konal jeden den a byl zapsán do církevní matriky a další den byla svatba ještě zapsána do knihy stav. úředníka. Bohužel se jedná o rok 1944 (ještě v ochranné lhůtě), takže nechci uvádět odkazy na nalezené zápisy.

Může mě někdo - se zkušenostmi třeba z jiných hraničních oblastí ČR - tohle potvrdit nebo mě vyvést z omylu?
Všem moc děkuji, do pohraničních oblastí, které připadly po zabrání tzv. Sudet k říši, jsem se dostala poprvé a zjišťuji, že se na netu moc odborně zpracovaných informací nedá nalézt - zvlášť k hraničním oblastem s Rakouskem.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: vedení matrik v době 2. sv. války - tzv. stavovský úředn

Příspěvekod jano » pát led 27, 2017 12:05

Nařízením okupačních úřadů bylo s účinností od 1. srpna 1939 pro Němce na území Protektorátu uplatněno německé právo i na úseku matričním a zřízeny zvláštní stavovské úřady pro německé státní příslušníky. Zápisy Němců v církevních matrikách po tomto datu neměly platnost veřejnou, nýbrž jen pro církevní účely.

V Brně byl zřízen německý stavovský úřad pro území oberlandrátu v Brně (tj. město Brno a politické okresy Brno-venkov, Hodonín, Kyjov a Tišnov; od 1. 7. 1940 město Brno a politické okresy Brno-venkov, Boskovice, Tišnov a Vyškov), který vedl nejprve dvě řady matrik: jednu pro město Brno, druhou pro území oberlandratu Brno mimo město Brno. Druhá řada byla poč. r. 1941 uzavřena a v první řadě byly nadále kromě Brna evidovány i případy z politického okresu Brno-venkov. Matriční agenda pro mimobrněnské okresy asi byla decentralisována na příslušné okresy. Německé stavovské úřady skončily svou činnost osvobozením ČSR.

Zdroj: Brno v minulosti a dnes. Sborník příspěvků k dějinám a výstavbě Brna 7/1965
jano
 
Příspěvky: 177
Registrován: pon zář 15, 2014 16:45

Re: vedení matrik v době 2. sv. války - tzv. stavovský úředn

Příspěvekod Zora » pát led 27, 2017 12:22

Jde mně o obce mimo protektorát, tedy v hraničních územích, které byly Mnichovskou dohodou přiřazeny k Říši. (konkretně moravské obce přiřazeny k rakouskému území)

V Německu od 19. století - zavedl Bismarck- byly vedeny matriky stavovským úředníkem, který nespadal pod státní samosprávu, ale přímo pod státní správu.
Totéž se pak přeneslo na celé území říše, předpokládám, že i na "sudetská" území .

Dá se tedy předpokládat, že - tak jak píšete- byly vlastně na sudetském území vedeny "dvojí" matriky
matrika stavovského úředníka s úřední platností a pak církevní knihy - platnost pouze v rámci církve.

Snad by se mohl tento stav podobat tomu, který byl u nás po r. 1948. Oficielní matriční knihy vedly MNV.
Církevní úkony si zapisovala církev do svého archivu, ale tyto zápisy byly pouze pro potřeby církve.

Pokud tedy nad tím přemýšlím, pro sudetská území (v době zabrání 1938 - 45) se dají dohledávat matriční zápisy katolíků v katolických matrikách a současně i v matrikách vedených stavovským úředníkem.
Matriky stavovského úředníka současně nahrazovaly tzv civilní matriky, které po r. 1918 vedly okresní úřady v těch případech, kdy se nejednalo o osoby katolického nebo evang. vyznání. - to platilo i na území Protektorátu.

Ještě k dnešnímu Německu, dá se tedy předpokládat, že i tam byly vlastně matriční zápisy vedeny jak v knize stavovského úředníka, tak i v katolické nebo protestantské matrice?

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: vedení matrik v době 2. sv. války - tzv. stavovský úředn

Příspěvekod jano » sob led 28, 2017 12:06

Na sudetském území byl od 1. 1. 1939 povinný civilní sňatek před matričním úředníkem (něm. Standesbeamte).
K 1. 5. 1939 byly zřízeny matriční úrady (něm. Standesamt) zpravidla pro několik sousedních obcí na základě
Zákona o evidenci stavu obyvatelstva (tzv. Personenstandsgesetz) z r. 1937.
jano
 
Příspěvky: 177
Registrován: pon zář 15, 2014 16:45

Re: vedení matrik v době 2. sv. války - tzv. stavovský úředn

Příspěvekod Zora » sob led 28, 2017 12:10

Už to mám vyhledané v němčině a přeloženo do češtiny v četně historie na německém a rakouském území. .
Pokud máte zájem, mohu Vám to přeposlat.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: vedení matrik v době 2. sv. války - tzv. stavovský úředn

Příspěvekod kolina » ned led 17, 2021 8:35

Dobrý den,
mohla by jste mi tedy to přeložené poslat ? O stavovských úřadech v Sudetech.Můj předek v těch matrikách zapisoval a chtěla bych o tom vědět víc.
Na email kolarnuna@seznam.cz .
Děkuji mockrát předem.Kolářová Jana
kolina
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob čer 24, 2017 10:47
Oblast pátrání: Semily,Libštát,Chuchelna,Vysoké nad Jizerou,Horní Rokytnice,Dolní Rokytnice,Liberec,Harrachov,

Re: vedení matrik v době 2. sv. války - tzv. stavovský úředn

Příspěvekod Zora » ned led 17, 2021 9:25

Nemohla, nikdo neměl zájem, tak jsem neukládala. Určitě to ale dohledáte a přeložíte, zvlášť když jde o Vašeho předka. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Dotazy a rady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník