gruntovnice 1778 - moc prosím o pomoc - alespoň kousíček

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

gruntovnice 1778 - moc prosím o pomoc - alespoň kousíček

Příspěvekod Dagmar Hanáková » sob led 07, 2012 20:40

Dobrý večer,

moc prosím o pomoc při přečtení zápisu z purkrechtní a gruntovní knihy obce Doloplazy. Zápis je v češtině. Ty dva obrázky na sebe navazují.

Obrázek

Obrázek

Něco přečtu: Joseph Zdarzil ...... ??
Leta Panie 1778 19 ledna za fojta Mathyase Jureczky, Jacuba Nowotnyho a consiluu? Bo..... Wrtala? a Cyrila Slamala sobie grunt ...
dál se už dost ztrácím.
Je to moje zatím jediná berlička. Neznám Josefův původ, a tak nevím, jak dál. Pomůže někdo?

Předem všem děkuji a přeji hezký víkend!
D.H.
Dagmar Hanáková
 
Příspěvky: 62
Registrován: stř bře 09, 2011 0:32
Bydliště: Olomouc

četba textu - pokus o doplnění hl. částí textu

Příspěvekod Hana » pon led 09, 2012 0:42

Joseph Zdaržil Ein Achtler (
tj. jedno osminkář, vlastnil 1/ 8 měřice - 2, 4 arů)

Leta Panie 1778 19 ledna za fojta Matouše Juryčky, Jacoba ( Jakuba) Novotnyho a consiluu ( konšelů) Hieronyma ( Jeronýma) ) Wrtala a Cyrila Slamal výměna ? sobě grunt s jednou půl čtvrtí rolí ve všech .. ? našich tratiech ? jak od starodávna obecně zvané ? a právo ...? následující způsob.
Předně tym tem grunt jsoucí 400 hřiven najedno ? jest splatiti. Za druhý aby povinen byl na tom gruntě dále jíž poznamenaný dluhy pokrýti a výměnu (tj.výměnek) vdovy Kateřině po nebožtíku Josefu Galečkovi , w ( u) Vstrouhalovky na půl měřice , w ( u) Ochozuch na půl měřice, w ( u) Jurkovoho dola (u) na půl měřice s polem ale na 1 a 1/ 5 měřice do její smrti a zahrádku od ( ? Tolice Kovcho . Kocha ? ) na dědině (y) zanechati , ona sobě tu výměru ( veyminu) sama obdělávat bude.
Za tržeti (/ držení) jak rola ( role), tak taky stavení při ( ? dobrou , drobnou Oborou, Obavou ? - zde nějaký místní název ,) zanechat.
W kterému gruntu následnie katastrální role a jiný připadnosti patřící...
( poznámka -následuje rozpis rolí - tj.polních tratí s uvedením výměry).
např. u Jurkowiho dola...
________________________________

Hanka, Prostějov
Hana
 
Příspěvky: 45
Registrován: pon úno 05, 2007 13:40
Bydliště: Prostějov, V. Špály 11

Příspěvekod Dagmar Hanáková » pon led 09, 2012 12:16

Velmi děkuji a skláním se před Vašimi vědomostmi.

Dáša H.
Dagmar Hanáková
 
Příspěvky: 62
Registrován: stř bře 09, 2011 0:32
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod anoli » pon led 09, 2012 23:29

já bych to četla takto, ale to původ toho vašeho Zdařila bohužel stejně neřeší


Leta Panie 1778, 19 Ledna za fogta Mathauše Jurecžky , Jacoba Novotnyho, a Conseluv Bartoňa ? Vrtala a Cyrila Slamal ugima sobie Grunt s jednau půlštvrti Roly ve všich? mešich? Obecnau? Gak od staro davna za Pravo ma na nasledujici Spusob:
Pržednie Ty na Tim Gruntie gsaucy 4OO hrživen Napadnikum gak dalegcz poznameno gest platiti , za druhy aby povinen byl Ty na tom Gruntie dalegcz poznamenany dluhy položiti a Wejminnau Wdovy Katheržinie po Nebožtiku Jozefu Gabikovi u Vejhalovky na půl Mieržiczi v ochozech ,na pul Mieřziczi u Gurkoveho dola, na půl Mieržiczi Spolem ale na 1 1/5 M do gegi smrti a Zahradtku od T??? koveho na ??? zanechati, ona sobie Tu Wegminu sama obdělávat bude. Za tržeti gak Rola Tak Taky Stavenj prži dobrym Stavu zanechati
Ke kteremu Gruntu nasledovni Catastralni Rola a ginj Pripadnosti patržegi
Za beraunie
Za bilim
U Gurkoveho dola
Za hruškama
Padeleku? Weyhnalovky
Prži domie zahradku
ANOLI
Uživatelský avatar
anoli
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon zář 04, 2006 16:20
Bydliště: Chrudim

Příspěvekod Bodie » úte led 10, 2012 9:30

Pokud hledáte svoje předky v Doloplazech, tak jsme určitě příbuzní.
Nějaký Hanáky v rodokmenu mám (zpřízněné sňatkem), ale až od přelomu 19. a 20. století.
Zdařila ale žádného nemám, takže s ním vám nepomůžu.
Uživatelský avatar
Bodie
 
Příspěvky: 1345
Registrován: pát zář 02, 2011 10:43

poděkování + moji doloplazští předci

Příspěvekod Dagmar Hanáková » úte led 10, 2012 14:07

Děkuji všem, i když původ Josefa Zdařila neznám dál.
Jinak, co se týká mých doloplazských předků: ač jsem Hanáková - jsem tak provdaná a Hanákovi pochází z Valach, z Lešné a Choryně.

Oba moji rodiče ale pochází z Doloplaz - z otcovy strany jde o rodinu Pavlovu (Alois Pavel, Jan Pavel, a k nim patří i Švancarovi a Pazderovi).
Z maminčiny strany jde o rodinu Zdařilovu + Navrátilovu + Mádrovu.

Moje tchýně je dcera Vladimíra Novotného, který pocházel z doloplazské pily.
Jsme tedy příbuzní?

Dáša H.
Dagmar Hanáková
 
Příspěvky: 62
Registrován: stř bře 09, 2011 0:32
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Zdenek » úte led 10, 2012 18:33

Asi Vám to nepomůže, ale mám v rodokmenu:
Havla Zdařila 1646-1682 obec Drahlov

A jeho tři dcery:
Magdalena 1672
Justýna 1674
Mariana 1682

Mariana je můj přímý předek. Možná těch dětí bylo i vice a byl mezi nimi třeba i nějaký mužský potomek. Je to už sice fantazírování, ale z Doloplaz do Drahlova není zas tak daleko.
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

původ Zdařilů

Příspěvekod Dagmar Hanáková » úte led 10, 2012 21:55

DZdeňku, děkuji moc za tip. Ale věc má háček. v okolí Doloplaz, dá se říct v každé vesnici: Daskabát, Tršice, Lazníčky, Hostkovice, Svésedlice .... žili Zdařilové. Jenom nevím, kam se obrátit, možností je mnoho. Chybí mi zápis o Josefově sňatku, a ani u jeho dětí není poznámka o jeho původu nebo o původu jeho ženy.

Dáša H.
Dagmar Hanáková
 
Příspěvky: 62
Registrován: stř bře 09, 2011 0:32
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Zdenek » úte led 10, 2012 22:47

Noo :idea: :idea:

Matriky nepomohou, gruntovnice také ne. Tak v Okresním archívu v Olomouci prohlédnout co tam mají dochované z Doloplaz, třeba knihy svatebních smluv nebo závěti.

Pokud ani to nepomůže, tak nevím. Možná bych ještě zkusil v Brně lánové rejstříky. Tam sice moc údajů není, ale jsou tam vypsány všechna příjmení sedláků v dané obci.

Doloplazy byly v minulosti samostatný velkostatek? Co třeba fond : Velkostatek Doloplazy? Jistě to patřilo nějakému šlechtici. Poptal bych se zase v Olomouci.

No paní v badatelně z Vás bude mít asi radost. To jsou věci, které zas tak bravurně neovládají a pořádně se při tom hledání zapotí. :lol: :lol:
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků