Orlová - Sirotčinec

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

Orlová - Sirotčinec

Příspěvekod panijani » stř kvě 04, 2016 12:49

Zdravím Vás.

Nevím, zda to sem patří, ale nevím, kde se ještě zeptat.

Před pár týdny jsem na familysearch.org našla školní výkazy, kde jsem narazila na svého dědečka (již bohužel zemřelého). V jeho výkazu krom známek byla poznámka, že byl roku 1937 odešel do sirotčince v Orlové a poté se vrátil zpět. Také je poznámka dole, že do dalšího ročníku školy nastoupil do Sirotčince v Orlové.

Jeho rodiče v té době určitě nezemřeli a u jeho bratra jsem žádnou takovou poznámku nenašla. Kázeňské problémy podle všeho neměl a mě zajímá, z jakého důvodu tam byl a jak dlouho. Nikdo z rodiny o tom nevěděl.

Je mi jasné, že tu nikdo nemá věšteckou kouli. Jen zkouším náhodu - zda někdo nemá teorii, nebo podobný případ v rodině. V archivu bohužel nemají žádné záznamy.

Přeju pěkný den.
Přílohy
Kopie - Bohuslav Valuš.jpg
panijani
 
Příspěvky: 22
Registrován: čtv zář 24, 2015 7:18
Oblast pátrání: Darkovičky, Vřesina, Píšť, Dětmarovice, Doubrava, Polsko - Brzeznica, Polsko - Halič, Ostrava, Frýdek

Re: Orlová - Sirotčinec

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř kvě 04, 2016 12:58

Jen příklad, ne všeobjímající řešení.
Máma: nebyla v sirotčinci, ale její otec byl mezi těmi 55000 lidmi (ta tzv. pracující inteligence), které nasadili do výroby v padesátých letech. Babička neměla v Praze moc peněz, děda dláždil silnici na Slapy (tj. bydlel tam) a mámin bratr vážně onemocněl.
Mámu ten rok vychovávala teta na Turnovsku- museli jí tam dát. Chodila tam do první třídy.
Takže to mohli být i ekonomické důvody.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Orlová - Sirotčinec

Příspěvekod Dawid » stř kvě 04, 2016 21:59

Tež bych se přikláněl k finančním problémům rodiny. Čím byli Bohumilovi rodiče?
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Orlová - Sirotčinec

Příspěvekod panijani » čtv kvě 05, 2016 8:48

Dawid píše:Tež bych se přikláněl k finančním problémům rodiny. Čím byli Bohumilovi rodiče?


Otec byl zámečníkem a matka služebnou. Nejvíc mě mrzí, že nezjistím, jak dlouho tam mohl být.
panijani
 
Příspěvky: 22
Registrován: čtv zář 24, 2015 7:18
Oblast pátrání: Darkovičky, Vřesina, Píšť, Dětmarovice, Doubrava, Polsko - Brzeznica, Polsko - Halič, Ostrava, Frýdek

Re: Orlová - Sirotčinec

Příspěvekod Dawid » čtv kvě 05, 2016 10:53

No, archiv toho siročince údajně končí 1937, takže asi máte pravdu.

Tak s těmihle povoláními hmotné problémy určitě vyloučeny nejsou.
A tušíte, kde byla rodina během války? V říjnu 1938 začaly přesuny hranic, Orlová šla do Polska a pak do Německa, řada lidí se kvůli tomu stěhovala... Tak jestli nemohl jeho pobyt v siročinci skončit už třeba v souvislosti s tím.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Orlová - Sirotčinec

Příspěvekod panijani » čtv kvě 05, 2016 12:46

Já jsem do archivu i psala, bohužel žádné seznamy dětí tam nemají.

Bohužel netuším, kde byla rodina během války, děda o své rodině moc nemluvil, se sourozenci moc dobrý vztah neměl a teď už se nemám koho zeptat.
panijani
 
Příspěvky: 22
Registrován: čtv zář 24, 2015 7:18
Oblast pátrání: Darkovičky, Vřesina, Píšť, Dětmarovice, Doubrava, Polsko - Brzeznica, Polsko - Halič, Ostrava, Frýdek

Re: Orlová - Sirotčinec

Příspěvekod Dawid » čtv kvě 05, 2016 15:36

A tož bych ještě zkusil materiály ze soudů, školství a "sociálky". Poslat dítě "do děcáku" nebylo (a není) jen tak, nevím sice, jakými se to řídilo zákony a předpisy, ale nedivil bych se, kdyby to musel povolovat soud (místně příslušný, čili pro Orlovou okresní soud Fryštát), vyjádřit se k tomu škola (do které že to chodil?), vědět o tom místní školní rada (Orlová) nebo to řešit orgány, zodpovědné za sociální péči - domovská obec (víte, kam měli domovskou příslušnost?), možná okres (takže opět Fryštát?).
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Orlová - Sirotčinec

Příspěvekod ozana » čtv kvě 05, 2016 16:47

Poptejte se v okresním archivu v Karviné.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Orlová - Sirotčinec

Příspěvekod panijani » čtv kvě 05, 2016 20:01

ozana píše:Poptejte se v okresním archivu v Karviné.

Tam jsem jíž psala, ale nemůžou mi pomoci, žádné záznamy nemají.
panijani
 
Příspěvky: 22
Registrován: čtv zář 24, 2015 7:18
Oblast pátrání: Darkovičky, Vřesina, Píšť, Dětmarovice, Doubrava, Polsko - Brzeznica, Polsko - Halič, Ostrava, Frýdek

Re: Orlová - Sirotčinec

Příspěvekod panijani » čtv kvě 05, 2016 20:04

Dawid píše:A tož bych ještě zkusil materiály ze soudů, školství a "sociálky". Poslat dítě "do děcáku" nebylo (a není) jen tak, nevím sice, jakými se to řídilo zákony a předpisy, ale nedivil bych se, kdyby to musel povolovat soud (místně příslušný, čili pro Orlovou okresní soud Fryštát), vyjádřit se k tomu škola (do které že to chodil?), vědět o tom místní školní rada (Orlová) nebo to řešit orgány, zodpovědné za sociální péči - domovská obec (víte, kam měli domovskou příslušnost?), možná okres (takže opět Fryštát?).



Díky za rady, zkusím to obepsat a uvidím, zda mi někdo pomůže. Chodil do školy v Doubravě, kde bydleli.
panijani
 
Příspěvky: 22
Registrován: čtv zář 24, 2015 7:18
Oblast pátrání: Darkovičky, Vřesina, Píšť, Dětmarovice, Doubrava, Polsko - Brzeznica, Polsko - Halič, Ostrava, Frýdek

Re: Orlová - Sirotčinec

Příspěvekod Dawid » čtv kvě 05, 2016 20:44

Fajn :) Nad Karvinou ještě nelamte hůl - fondy, co jsem Vám tu vyjmenoval, jsou právě tam.

A nezapomínejte, že domovská příslušnost je něco jiného než trvalé bydliště a že "sociálním úřadem" tehdy pro člověka byla obec domovská, nikoliv ta, kde byl přihlášen k pobytu (samozřejmě kromě případů, kdy byl přihlášen v té domovské).
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Orlová - Sirotčinec

Příspěvekod panijani » úte lis 28, 2017 8:10

Zdravím po delší době.:)
Bohužel jsem se nikam neposunula. Ani u škol, ani ve státním archivu. Vypadalo to nadějně se soudem, kde jsem byla odkázána i ze státního archivu, ale odtud mi odepsali, že i kdyby nějaké záznamy měli, nemohou mi je ukázat, takže vlastně ani nevím, zda jsou.
panijani
 
Příspěvky: 22
Registrován: čtv zář 24, 2015 7:18
Oblast pátrání: Darkovičky, Vřesina, Píšť, Dětmarovice, Doubrava, Polsko - Brzeznica, Polsko - Halič, Ostrava, Frýdek


Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků