židovští předci-zkušenosti,hledání,zdroje,nápady-podělme se

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Re: židovští předci-zkušenosti,hledání,zdroje,nápady-podělme

Příspěvekod Zora » pon črc 27, 2015 15:59

Dotaz -
1. Kam (resp. kdo vedl židovské matriky, pokud vůbec odděleně existovaly) se zapisovali židé (úmrtí, sňatky, narození) po skončení 2. sv. války do r. 1949, kdy byly tato agendy převedeny na národní výbory?

Našla jsem pouze zmínku o tzv. rekonstrukčních matrikách, ale pochopila jsem to tak, že do těchto matrik se vpisovaly údaje, zjištěné třeba při obnově dokladů - do knih se opisovaly údaje, zjištěné z předložených dokladů za účelem rekonstrukce ztracených dokladů.

2. Vzhledem k tomu, že dnes je vedením matrik pověřena státní správa, existují souběžně také nějaké "soupisy" narození, sňatků a úmrtí v souvislosti s židovskou církví (obcí) (po roce 2000) ?
Z

Děkuji,. Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: židovští předci-zkušenosti,hledání,zdroje,nápady-podělme

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon črc 27, 2015 16:20

Ahoj :-)

paní Matušíková píše v popisu fondu:
"V roce 1942 nařídil Úřad říšského protektora odevzdat všechny originály židovských matrik z celého Protektorátu úřadu zvanému "Zentralamt zur Regelung der Judenfrage". Počátkem roku 1943 byly zemské úřady v Praze a Brně vyzvány také k odevzdání duplikátů matrik uložených dosud u okresních úřadů. Péčí českých zaměstnanců Zentralamtu byly matriky posléze postoupeny Rodopisnému úřadu pro Čechy a Moravu (Sippenamt für Böhmen und Mähren). Duplikáty matrik soustředěné u zemského úřadu v Praze byly převezeny na zámek Český Šternberk, moravské druhopisy posílaly okresní úřady již přímo do Českého Šternberka. Na zámku byly rovněž uloženy shromážděné kontrolní matriky (kdysi spravované katolickými farními úřady).

V dubnu 1945 byly na příkaz gestapa originály židovských matrik převáženy do papírny Kubik v Bubenči a zde ničeny. Konec války na počátku května přinesl záchranu především duplikátům, které byly převezeny do Prahy a předány židovské náboženské obci. Ministerstvo vnitra prohlásilo duplikáty židovských matrik z let 1880-1949 za originály. Shromážděné matriky, včetně originálních, které se již nepodařilo zničit, zůstaly uloženy u židovské náboženské obce v Praze, která spravovala matriční agendu pro celé Čechy a Moravu.

Vedení židovských matrik bylo ukončeno zákonem ze 7. prosince 1949, který zrušil vedení matrik jednotlivými církvemi a zaváděl jednotné státní matriky spravované příslušnými národními výbory.14)"

Takže je měla ŽO (a zdá se mi, podle zápisů, že fyzicky fakt v Praze), až do 1949....
Jde asi o to, co se dělo fyzicky. Většina matrik, co jsem viděla, končí rokem 1938 (např. Praha), ale matriky např. Klatov jsou údajně vedeny až do 1948. Přitom však, když ji otevřeš, nic tam není (a nejen proto, že by zápisy neměly z důvody ochr.os. dat být zakryté- jsou tam jen poznámky, že žádný zápis nebyl.)
http://badatelna.eu/reprodukce/?fondId= ... Id=5531665
1948: http://badatelna.eu/reprodukce/?fondId= ... Id=5531948

Kolik se narodilo v poválečných letech židovských dětí, nevím. Ale dohledat je by bylo asi náročné....

Na otázku 2 odpověďět neumím- jsem neznaboh. Věřím, že to zodpoví ŽO v Brně hravě. Myslela bych, že vedou soupis obřadů.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: židovští předci-zkušenosti,hledání,zdroje,nápady-podělme

Příspěvekod Zora » pon črc 27, 2015 16:30

ad 1
Mám podobný názor, ovšem Praha se asi značně lišila od běžných obcí, kde dříve žili židé a fungovala židovská náboženská obec.
Třeba u nás by se po r. 1945 museli obracet v matričních záležitostech jedině na Brno, - nevím to, jen jsem nad tím začala přemýšlet, vzhledem k nizounkému počtu osob, které se vrátily.
Navíc, platil vlastně ještě původní matriční zákon, tedy židovské obce musely opisy svých matrik stejně přeposílat katolickým kněžím. To nevím, jen nahlas přemýšlím.
Je zajímavé, že se to nikde moc nezmiňuje, dost jsem to hledala.

ad 2
Jsem také nevěřící, už děda se ženil na úřadě, takže zkušenosti ani s katolickou církví nemám.

díky. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: židovští předci-zkušenosti,hledání,zdroje,nápady-podělme

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon črc 27, 2015 17:47

myslím, že minimálně české matriky byly po 2SV v Praze ve valné většině- ale to je jen laický tip.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: židovští předci-zkušenosti,hledání,zdroje,nápady-podělme

Příspěvekod Zora » pon črc 27, 2015 17:59

Karolina Vernerova píše:myslím, že minimálně české matriky byly po 2SV v Praze ve valné většině- ale to je jen laický tip.


já ti teď nerozumím, které matriky , myslíš židovské?

Ján o tom období 1945 - 1949, rep. tedy 1950 moc toho nevím. Přijde mně, že se fungování původních židovských obcí ( v náboženském smyslu) skoro nikde neobnovilo a většinu úředních aktů asi převzala židovská obec v dnešním slova smyslu, která sdružuje občany e židovskou vírou a dalšími upřesňujícími kriterii a má právní subjektivitu.
Vzhledem k nízkému počtu těchto novodobých obcí
Židovská obec v Praze
Židovská obec Brno
Židovská obec v Ostravě
Židovská obec Plzeň
Židovská obec Olomouc
Židovská obec Liberec
Židovská obec Karlovy Vary
Židovská obec Ústí nad Labem
Židovská obec Děčín
Židovská obec Teplice

PS vůbec mně tentokrát nejde o předválečné matriky, jde mně jen o období po r. 45 - platil původní matriční zákon a po r. 1949(50) , kdy převzaly matriční agendu civilní matriky. Ale podle mě zcela jistě exitují i nějaké knihy od r. 1949 (možná 1945), které v sobě nesou záznamy o věřících, třeba data přidělení jména, data obřízky, data židovských obřadů sňatku a úmrtí - možná zachycují i další významné dny v životě židovského věřícího...
Ale to bylo myšleno spíš na diskuzi, něco se dozvědět, než vyloženě potřeba - nemám židovské předky, ale občas mě takové otázky v hlavě napadnou.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: židovští předci-zkušenosti,hledání,zdroje,nápady-podělme

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon črc 27, 2015 20:40

myslím to tak, že jsem z textu a z toho, co jsem kde viděla po matrikách, usoudila, že matriky pro Čechy byli za války na jednom místě a pak to, co z nich zbylo, dostala na ty tři (čtyři) tebou hledané roky na starosti ústřední správa v Praze- tedy, že je měli všechny fyzicky v Praze....
na Moravě to asi bylo složitější... matriky byli asi spíš zničeny, než uchovány a ten zlomek, co zbyl se asi řešil na každém místě/ŽO jinak..... to se ale asi dopátrat nějak centrálně nedá- asi místní specifikum....

Re: "Ale podle mě zcela jistě exitují i nějaké knihy od r. 1949 (možná 1945), které v sobě nesou záznamy o věřících, třeba data přidělení jména, data obřízky, data židovských obřadů sňatku a úmrtí - možná zachycují i další významné dny v životě židovského věřícího..."
to jsem myslela tím, že evidují obřady- všechny.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: židovští předci-zkušenosti,hledání,zdroje,nápady-podělme

Příspěvekod Zora » pon črc 27, 2015 21:18

Vztah židovského obyvatelstva a státu změnil zásadně až systemální patent z 3. srpna 1797, který v jednotlivých paragrafech určoval práva a povinnosti židovského obyvatelstva. Vedením matrik byli pověřeni židovští učitelé a v místech, kde nebyly školy, osoby určené vrchností, které byly vázány přísahou. Katolickým duchovním byl svěřen dohled nad židovskými matrikáři a vedení duplicitní řady matrik narozených, oddaných a zemřelých, tak zvaných kontrolních matrik.

Při obsazování pohraničí všechny služebny gestapa věnovaly pozornost zajištění židovských matrik a dalších písemností židovských obcí. Matriky z Čech byly postupně shromažďovány v sídle sudetské župy v Liberci a v letech 1939–1944 nebyly vedeny. Ke zpětnému doplnění zápisů především o úmrtích došlo až po osvobození. Originály matrik židovských obcí na severu a jihu Moravy se nedochovaly vůbec.
V roce 1942 nařídil Úřad říšského protektora odevzdat všechny originály židovských matrik z celého Protektorátu Čechy a Morava úřadu zvanému „Zentralamt zur Regelung der Judenfrage“. Počátkem roku 1943 pak byly zemské úřady v Praze a Brně vyzvány také k odevzdání duplikátů uložených dosud u okresních úřadů. Péčí českých zaměstnanců Zentralamtu byly matriky posléze postoupeny Rodopisnému úřadu pro Čechy a Moravu (Sippenamt für Böhmen und Mähren) a duplikáty matrik byly uloženy odděleně na zámku v Českém Šternberku. Originály matrik uložené v Praze byly v dubnu 1945 na příkaz gestapa zničeny. Duplikáty z let (1868)1880–1945, které se uložením mimo Prahu podařilo zachránit, byly již v říjnu 1945 prohlášeny za originály a spolu s dalšími dochovanými svazky matrik byly předány Židovské náboženské obci v Praze, která byla pověřena vedením agendy pro celé Čechy a Moravu.

Matriky druhé řady z let 1784–1868(1874) byly původně druhopisy ukládané na farních úřadech, v jejichž působnosti se příslušná židovská obec nacházela. V rozporu s původními nařízeními patentů a dekretů z 18. a 19. století však nebyly vedeny katolickými duchovními, ale byly pořizovány jako druhopisy přímo matrikáři židovských obcí a pověření duchovní je pouze každoročně přehlédli, v lepším případě porovnali s originálem a opatřili svým podpisem. I tyto svazky byly za okupace shromažďovány, ale díky uložení mimo Prahu nebyly zničeny. Kontrolní matriky z území Čech byly jako fond uloženy v Archivu ministerstva vnitra a po roce 1954 ve Státním ústředním archivu, pro Moravu se podobný celek nedochoval.

Stále ale někde musí být jednak ty rekonstruované a matriky pro období 1945 - 1949
tady se píše:
Oběžníkem z 20. září 1985 byly státní oblastní archivy, okresní archivy a archivy měst Prahy a Brna požádány o soupis všech druhů židovských matrik, které se dochovaly v jejich fondech a o jejich předání do Státního ústředního archivu. K dalším delimitacím ve větším rozsahu docházelo od roku 1997. Až na výjimky se jednalo o matriky kontrolní. Jejich sbírka byla později rozšířena i o 80 nově nalezených svazků matrik židovských obcí z Moravy a české části Slezska.

Moc tomu nerozumím, ale chyba bude asi na mé straně :-))) Matgriky, které jsou z hlediska předpisů vedeny jako živé - např. narození v roce 1946 a pod, jsou uloženy ve státním ústředním archivu?¨
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: židovští předci-zkušenosti,hledání,zdroje,nápady-podělme

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon črc 27, 2015 21:23

ty rekonstruované jsem nedávno objevila, ve fondu normálních (nekontrolních) matrik
(dáš inventář/spisy/ a sjedeš na konec a tam jsou položky
2976 Rekonstrukční matriky
A-L ka 123
M-Z ka 124
doklady k rekonstrukční matrice pro Čechy a Moravu ka 125


a taky jsem teď náhodou na stejném místě kápla na položku
2968 Hlášení o narození dětí, hlášení o úmrtí(mimo Prahu) 1944-1949 ka 109
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: židovští předci-zkušenosti,hledání,zdroje,nápady-podělme

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát dub 22, 2016 7:45

Jen Vám píši psaní, že momentálně nefungující rejstříky v židovských matrikách jsou v opravě (jde tak vyhledávat pouze podle ŽO a ne podle obcí). Nějaký pěkný technický oříšek, psala paní z NA.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: židovští předci-zkušenosti,hledání,zdroje,nápady-podělme

Příspěvekod petra28 » stř dub 27, 2016 7:48

Přidávám záznam o Židech ve farnosti Rozsochy:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=191
petra28
 
Příspěvky: 273
Registrován: stř zář 23, 2015 8:08
Bydliště: Heroltice u Tišnova

Re: židovští předci-zkušenosti,hledání,zdroje,nápady-podělme

Příspěvekod Zora » stř srp 03, 2016 12:34

https://is.cuni.cz/webapps/zzp/download/120064375
Povijany na Tóru ze sbírek Židovského muzea v Praze

Práce obsahuje i popis a vysvětlení mnoha židovských obřadů, které provázejí narozeného syna a jeho rodiče v době dorůstání dítěte.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: židovští předci-zkušenosti,hledání,zdroje,nápady-podělme

Příspěvekod Kašpar » ned srp 07, 2016 13:42

Děti židovských rodičů jsou běžně udávány v matrice Smiřice N, sign. 42-17 (tady ponejvíce místního továrníka Mautnera)
Obřízku prováděl rabín z Hořic Dawid Levit, beschneider.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: židovští předci-zkušenosti,hledání,zdroje,nápady-podělme

Příspěvekod zedir » ned pro 11, 2016 1:41

Záznamy o židech, na které jsem narazil v různých matrikách:

139/166 Bořitov 1756 (z Boskovic)
139/180 Bořitov 1758 (z Boskovic)
140/22 Bořitov 1770 (z Boskovic)
160/309 Jestřebí 1872 a 1874
231/221-223 Černá Hora 1810-1859
6084/35 Žeravice 1753
10090/121 Budišov 1723
10953/163 Třebíč 1752
10953/367 Třebíč 1767
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: židovští předci-zkušenosti,hledání,zdroje,nápady-podělme

Příspěvekod boženka » čtv bře 02, 2017 23:09

prosím nemáte někdo uložený díl Tajemství rodu s Janem Pirkem (= o židovských pramenech)?
boženka
 
Příspěvky: 35
Registrován: čtv led 05, 2017 7:44
Oblast pátrání: Chrudimsko, Pardubicko, Holicko, Praha, Třebovsko, Hradecko, Boskovicko, Brno, Brandýsko, Kladensko, Poděbradsko, Mladoboleslavsko, Čáslavsko a určitě jsem ještě něco zapomněla

Re: židovští předci-zkušenosti,hledání,zdroje,nápady-podělme

Příspěvekod hanele7 » pon říj 14, 2019 17:50

Dobrý den,

mám následující dotaz. Setkali jste se někdy s tím, že by v židovské matrice byly zapsané děti jako manželské, rodiče uvedeni oba, jde o 20. léta 19. století, ovšem pak najdete v matrice oddaných zápis uzavření sňatku těchto rodičů až v roce 1849 (jsou to určitě oni; sňatek uzavřeli v 69 a 50 letech). Chápu, že se sezdali, jakmile jim to bylo umožněno (rok sedí), ale jak byste si vysvětlili to zapisování dětí jako manželských? Děkuju za názory.-)
hanele7
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv úno 07, 2019 21:03

PředchozíDalší

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků