Hledám příjmení: Dykast

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Re: Hledám příjmení: Dykast, Dikast, Dicast, Dicastus

Příspěvekod czluny » čtv říj 29, 2015 17:22

Jednoho jsem vyfotil na biliongraves na hrbitove na Moldave, a zahlidl jsem dalsi dva na bg:-)
TY Pavel
Uživatelský avatar
czluny
 
Příspěvky: 356
Registrován: čtv lis 27, 2014 21:09
Bydliště: Teplice
Oblast pátrání: Polička, Stachy, Terezín, Libochovice, Nekoř, Šajdíkove Humence, Ústí nad Labem, Bořitov, Sedlec, Těchonín, Bílina, Říhov, Dřínek, Borský Peter, Údolí

Re: Hledám příjmení: Dykast, Dikast, Dicast, Dicastus

Příspěvekod czluny » čtv říj 29, 2015 17:51

A už jste děkovala v jiném vlákně:

Těch dykastů je na Moldavě více a jsou tam indexy tak asi nebude problém si je dohledat:

http://matriky.soalitomerice.cz/matriky ... 1&scan=293

http://matriky.soalitomerice.cz/matriky ... 91&scan=78
http://matriky.soalitomerice.cz/matriky ... 91&scan=94
http://matriky.soalitomerice.cz/matriky ... 1&scan=104
http://matriky.soalitomerice.cz/matriky ... 1&scan=119

http://matriky.soalitomerice.cz/matriky ... 96&scan=60

Mrknul jsem tam a přišli z "Neusuchyn" a Olešné u Rakovníka

že by Nesuchyň a trefa:-) !!!!

A Krušovice jsou koukám taky přes pole:-)

http://cs.billiongraves.com/pages/recor ... mes=Dykast
TY Pavel
Uživatelský avatar
czluny
 
Příspěvky: 356
Registrován: čtv lis 27, 2014 21:09
Bydliště: Teplice
Oblast pátrání: Polička, Stachy, Terezín, Libochovice, Nekoř, Šajdíkove Humence, Ústí nad Labem, Bořitov, Sedlec, Těchonín, Bílina, Říhov, Dřínek, Borský Peter, Údolí

Re: Hledám příjmení: Dykast, Dikast, Dicast, Dicastus

Příspěvekod MartinLFB » čtv pro 03, 2015 0:14

Dobry den Moniko, psal jsem dlouhou odpoved a psal jsem ji asi prilis dlouho, protoze ji tu nikde nevidim, zrejme jsem byl pro necinnost mezitim odpojen ... :-( Byl to teprve muj druhy prispevek zde. Ano, Dykasty (z Nesuchyne) mam za predky. O vikendu se zkusim pripojit a napsat trochu vice.
MartinLFB
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát lis 27, 2015 20:49

Re: Hledám příjmení: Dykast, Dikast, Dicast, Dicastus

Příspěvekod artepa » sob pro 05, 2015 17:37

Posílám do sbírky, byť je to nedávná doba :-)
http://amp.bach.cz/pragapublica/permali ... CC&scan=92
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Hledám příjmení: Dykast, Dikast, Dicast, Dicastus

Příspěvekod artepa » ned pro 06, 2015 19:28

Jejda, se omlouvám, zřejmě se vloudila chybička :oops: Bohužel těch matrik bylo hodně ...
Snad to byla matrika Z, dítě, prože byla uvedená i matka, roz. Dykastová z Nesuchyně.
Snad to ještě najdu
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Hledám příjmení: Dykast, Dikast, Dicast, Dicastus

Příspěvekod MartinLFB » pon pro 07, 2015 1:21

Dobry den Moniko, protoze jsem jako kluk od dedy slychaval, ze nejaky nas predek korunoval krale, tak jsem se snazil o predcich neco vypatrat. Nicmene, me “patrani” se omezilo a omezuje jen na obcasne googlovani a pred zhruba deseti lety jsem si nechal udelat rodokmen (primou otcovskou linii), ktery vsak nepovazuji za spolehlivy. Respektive, spolehlivy je jiste k Janu Dykastovi (N 1732) z Nesuchyne, ktery byl otcem Martina Dykast, jenz se prizenil na Povlcin (a zemrel tam r. 1810) a od nehoz ja jsem 7. generace.
Otcovska linie dale pokracuje od zmineneho Jana az k Havlovi Dykastovi (N 1607), nesuchynskemu rychtari, jehoz otec (pravdepodobne Jan) byl take rychtarem v Nesuchyni. Az k tomuto Havlovi nemam problem rodokmenu verit. Jeho otce (zrejme Jana) autor rodokmenu ztotoznil s Janem Dykastem z Lomnice nad Popelkou (N kolem 1580), coz byl syn Jiriho Dykasta z Mirkova. A tomuto spojeni neverim. Napriklad uz jenom proto, ze Jan Dikastus Mirkovksy z Mirkova (syn Jiriho Dykasta z Mirkova) prodal 21.5.1647 v Prostejove zahradu. Ze by nesuchynsky rychtar na stara kolena prodaval majetek v Prostejove …? Mimochodem, Jan byl spravcem skol v ruznych mestech, vcetne Zatce. A take basnikem.
Zcela poprve jsem o Dykastech z Nesuchyne cetl v Kockovych Dejinach Rakovnicka, kde uvadi, ze nesuchynsti Dykastove jsou spojeni s Jirim Dykastem z Mirkova, ale neuvadi zadne zdroje. Zrejme meli v Nesuchyni dedicnou rychtu a prijmeni Dykast se preklada v techto podminkach jako “rychtar, soudce”. Rychtari meli pravomoc soudit nizsi prohresky. Dykast pochazi z rectiny, coz se da skutecne jednoduse vygooglit - dicastes byli urcity typ soudcu v Athenach, jejichz soud (misto) se nazyval dicasterion.
Jiri Dykast z Mirkova (N 1559) by mel byt synem jakehosi Vaclava Dykasta. Bylo by paradni zjistit, kdo byl tento Vaclav. Jiri studoval v Zatci, coz je od Nesuchyne kousek, ale uz ne takovy kousek z Mirkova.
Vaclav Dicastus Nesuchynsky byl literarniho umeni bakalar a pusobil kolem roku 1598 (zrejme relativne zamlada) na skole v Kutne Hore. Nemohl to tedy byt otec Jiriho z Mirkova. Dykastove ale byli “zavedeny” rod v Nesuchyni jiz v 2. polovine 16. stoleti.

Tak jsem si pripravil dlouhou zpravu, aby mi opet nezmizela, a ted jsem si vsiml, ze jste v poslednich dnech pridala furu zajimavych informaci. O tom Jirim Rychtarovi jsem nevedel.
MartinLFB
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát lis 27, 2015 20:49

Re: Hledám příjmení: Dykast, Dikast, Dicast, Dicastus

Příspěvekod MartinLFB » pon pro 07, 2015 22:29

Myslim, ze to byl takovy polopodvodnik (ten, kdo delal otcovskou linii). U jednotlivych osob vetsinou necituje zdroj, jako zdroje souhrne uvadi "SOA Praha, SOA Plzen, SAMV Praha, Matriky, Robotni seznamy, Gruntovni knihy, Edice Cesky archiv, Berni rule 1654, atd. ..."

O Havlovi cerpal z protireformacniho Soupisu obyvatel z r. 1651, foliant 45/46. V Rakovnicke matrice oddanych nalezl zapis o jeho svatbe v r. 1627 s Annou, dcerou Havla Metise z Knezevsi (zrejme se ale ozenil dvakrat).
MartinLFB
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát lis 27, 2015 20:49

Re: Hledám příjmení: Dykast, Dikast, Dicast, Dicastus

Příspěvekod MartinLFB » úte pro 22, 2015 21:15

Dobry den Moniko, diky za nove udaje. Tesim se, ze si je o Vanoce projdu. Pokud pri svem sporadickem patrani na neco zajimaveho narazim, ozvu se. Jinak si myslim, ze Dykastove byli v Nesuchyni jiz dlouho pred rokem 1627, na ktery odkazujete u Jiriho Dykasta: Jak jsem zminil vyse, Vaclav Dicastus Nesuchynsky byl literarniho umeni bakalar a pusobil kolem roku 1598 (zrejme relativne zamlada) na skole v Kutne Hore. Musel se narodit, predpokladam v Nesuchyni, nekdy kolem roku 1575.
MartinLFB
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát lis 27, 2015 20:49

Re: Hledám příjmení: Dykast, Dikast, Dicast, Dicastus

Příspěvekod artepa » pát led 15, 2016 6:48

Jeden Dykast, tentokrát i s uvedením matriky, raději :oops:
http://matriky.soalitomerice.cz/matriky ... 1&scan=335
SOA Ltm, O • 1881 - 1910 • 150/25 • Kopisty, snímek 335
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Hledám příjmení: Dykast, Dikast, Dicast, Dicastus

Příspěvekod Dika » sob led 30, 2016 0:11

Právě jsem narazila na jednoho Dikasta vlevo dole, snad se vám bude hodit.
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/7794/41
Dika
 
Příspěvky: 478
Registrován: stř dub 15, 2015 21:01
Oblast pátrání: střední, jižní a východní Čechy

Re: Hledám příjmení: Dykast, Dikast, Dicast, Dicastus

Příspěvekod danuseko » sob led 30, 2016 8:51

Rodiny Dykastových jsem znála osobně, výše citovaný sňatek v obci Kopisty, tito bylo rodiče Josefa Dykasta, on se svou ženou bydleli později v už neexistující obci Konobrž, někdy kole roku 1970 se odstěhovali do obce Perštejn okr Chomutov, měli syna a dceru, syn dodnes žije v obci tuším Obrnice, provozujje tam malou vodní elektrárnu, jeho sestra Magda se odstěhovala s rodiči do onoho Perštejna, více o ní nevím byla ročník 1955 nebo 1956. Její bratr tuším, že jsme mu říkali Slávku, byl o několik let starší. Pěkný den Dana
Rod Sechter = Kunratice u Prahy, Straškov, Mnetěš
danuseko
 
Příspěvky: 755
Registrován: pát črc 08, 2011 20:37
Bydliště: Bílina, Kopisty (Most)
Oblast pátrání: Kunratice, Straškov, Mnetěš, Vojnice a jiné. Soběsuky, Nepomuk, Most, Souš, Kopisty a jiné.

Re: Hledám příjmení: Dykast, Dikast, Dicast, Dicastus

Příspěvekod pavelhauf » pon úno 29, 2016 21:32

Podobné příjmení se objevuje v Mělnických matrikách a to "Dikatan; Dykatan; Dikitan"
pavelhauf
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 06, 2013 21:36

Re: Hledám příjmení: Dykast, Dikast, Dicast, Dicastus

Příspěvekod crann » sob kvě 21, 2016 20:46

Zdravím,
v knize "Paměti o školách Prostějovských od počátku až po bitvu Bělohorskou", na str. 17, jsem si náhodou všimla příjmení Dikast:
https://archive.org/details/pameti_o_sk ... tejovskych

L. 1609 M. Dikast Jan z Lomnice v Čechách, syn Jiřího Dikasta, jenž t. č. l. 1609 v Prostějově byl farářem. Studoval v Praze, kde 29. dubna 1603 jmenován bakalářem pod děkanem Ondř. Litoměřickým. Na to se stal správcem školy mělnické a pak týnské v Praze. Téhož r. 1607 povýšen Mik. Troilem za mistra svobodného umění, v které hodnosti odebral se 1609 do Prostějova, kdež pobyv některý čas na škole rektorem, oženil se l. 1610 s Majdalenou Bílskou, s níž dostal měšťanské právo*).
crann
 
Příspěvky: 67
Registrován: čtv úno 21, 2013 15:46

Re: Hledám příjmení: Dykast, Dikast, Dicast, Dicastus

Příspěvekod Zora » stř pro 28, 2016 22:04

Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám příjmení: Dykast, Dikast, Dicast, Dicastus

Příspěvekod markar » čtv dub 27, 2017 10:03

Dobrý den, při procházení knih v AHMP jsem narazila na udělení měšťanského práva v roce 1621 pro Petra Dykastuse. Ale list řádného na svět splození a list o dobrém jeho chování byl z Vrchlabí, tak mi přijde, že není s našími Dykasty spojený.
markar
 
Příspěvky: 42
Registrován: stř říj 21, 2015 17:28
Oblast pátrání: Rakovník, Litomyšl, Semily, Novopacko, Opava, Podřipsko, Sušice, Blansko

Další

Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků