dotaz ohledně mikrofilmů v archivu

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

dotaz ohledně mikrofilmů v archivu

Příspěvekod Viola » pon led 11, 2016 13:58

Dobrý den,

Jsem objednaná do badatelny Archivu Pražského hradu a mám tam k nahlédnutí objednané 3 pozemkové knihy. 2 z nich jsou prý na mikrofilmu a jedna digitalizovaná.
Nikdy jsem se s mikrofilmem nesetkala, tak mám asi hloupej dotaz, ale ptám se tady a včas, ať tam nejsem za úplnou blbku.
Prosím, jak se s tím pracuje? Může se to nějak fotit nebo jen ručně opisovat (fotit se v archivu může, ale nevím, jestli jde fotit ten mikrofilm).

Díky :oops:
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: dotaz ohledně mikrofilmů v archivu

Příspěvekod ozana » pon led 11, 2016 14:00

budete fotit z "obrazovky" prohlížečky a je to negativ, t.j. bílé na černém
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: dotaz ohledně mikrofilmů v archivu

Příspěvekod Dia_linn » pon led 11, 2016 20:29

Nebojte se, oni Vám vysvětlí, jak se se čtečkou mikrofilmů pracuje a co a jak :-)

Nevýhodou mikrofilmů, aspoň tedy z mého pohledu, je, že jak je to negativ, tak tam nejdou rozeznat odstíny použitého inkoustu, tedy ani díky tomu určit např. že nějaká poznámka či přípis byly učiněny dodatečně (když je to tedy stejné písmo)..ale třeba mi tu na to někdo poradí nějaký fígl?
Přemýšlej o minulosti a budeš znát budoucnost (čínské přísloví)
Uživatelský avatar
Dia_linn
 
Příspěvky: 864
Registrován: pát říj 05, 2012 14:17
Bydliště: Plzeň
Oblast pátrání: farnosti Bezdědice, Borotice, Dobříš, Neumětely, Pičín, Starý Knín, Svaté Pole, Višňová (Středočeský kraj), farnosti v okr. Plzeň-jih a Plzeň + okolí

Re: dotaz ohledně mikrofilmů v archivu

Příspěvekod Kašpar » úte led 12, 2016 3:54

Dia_linn píše:Nebojte se, oni Vám vysvětlí, jak se se čtečkou mikrofilmů pracuje a co a jak :-)

Nevýhodou mikrofilmů, aspoň tedy z mého pohledu, je, že jak je to negativ, tak tam nejdou rozeznat odstíny použitého inkoustu, tedy ani díky tomu určit např. že nějaká poznámka či přípis byly učiněny dodatečně (když je to tedy stejné písmo)..ale třeba mi tu na to někdo poradí nějaký fígl?


Co třeba obrátit negativ na pozitiv ? A pozitiv následně převést na černobílé zobrazení.
Ale všeobecně fotky mikrofilmů z obrazovky nevypadají tak dobře klasické skeny matričních záznamů
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32


Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 8 návštevníků