živé matriky 2014

Jaká je možnost získat informace z matrik?

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod PomněnkaPrvní » pon zář 14, 2015 8:00

Krajské úřady (ten Váš "Krajský úřad Jihomoravského kraje, Žerotínovo nám. 3, Brno) jsou nadřízeným i metodickým orgánem pro obecní úřady, a to i na úseku matrik. Já jsem si takto na ministarstvo psala na Slovensko. Už je to více než rok a ticho po pěšině :)
Ale z kraje mi odpověď přišla velmi rychle a byla podrobná.

Níže kopíruji celou korespondenci a přeji všem, aby to pomohlo. Já byla před měsícem v Rajhradě, od zápisu sňatku uběhlo 150 let, žádné doklady paní nechtěla, zápis mi dovolila vyfotit foťákem (vše ostatní zakryla). Zaplatila jsem tuším 20 Kč.

Moje korespondence s krajským úřadem (začátek úplně dole):


"Děkuji Vám velmi za všechny odpovědi.

Hezký den,


---------- Původní zpráva ----------
Od: Pořízková Lenka <PORIZKOVA.LENKA@kr-jihomoravsky.cz>
Komu:
Datum: 12. 5. 2014 12:43:30
Předmět: RE: Dotazy k matrice

Dobrý den,



podle ust. § 25b zákona o matrikách matriční úřad vydá fyzické osobě matriční doklad nebo jí povolí nahlédnout do matriční knihy a činit z ní pouze výpisy, a to za přítomnosti matrikáře, uplynula-li od provedení dotčeného zápisu v matriční knize stanovená lhůta (u narození 100 let, manželství 75 let a úmrtí 30 let). V předmětném ustanovení není uvedeno, že by bylo možné získat fotokopii matričního zápisu.



S pozdravem



Lenka Pořízková

odbor správní – oddělení správní

referent

Krajský úřad Jihomoravského kraje

Žerotínovo nám. 3/5, 601 82 Brno

Telefon: 541 651 136

e-mail: porizkova.lenka@kr-jihomoravsky.cz

web: http://www.kr-jihomoravsky.cz



From:
Sent: Friday, May 09, 2014 9:20 AM
To: Pořízková Lenka
Subject: RE: Dotazy k matrice



Dobrý den paní Pořízková,
chtěla bych se zeptat ještě na jednu věc.

Podle § 25 odst. 6 písm. a) je možné pro fyzickou osoby vydat doslovný výpis fotokopií matričního zápisu.

Podle § 25b mohou informace získat jakékoliv fyzické osoby, uplynula-li od zápisů stanovená doba. Zákon hovoří o vydání matričního dokladu nebo o povolení nahlédnout do matriční knihy a činit výpisy z ní v přítomnosti matrikáře.
Může jakákoliv fyzická osoba (po uplynutí stanovené doby od zápisu) získat také fotokopii matričního zápisu tak, jak je to umožněno podle § 25 odst. 6 písm. a)?



Děkuji Vám za odpověď a přeji Vám pěkný den,





---------- Původní zpráva ----------
Od: Pořízková Lenka <PORIZKOVA.LENKA@kr-jihomoravsky.cz>
Komu:
Datum: 29. 4. 2014 12:43:00
Předmět: RE: Dotazy k matrice



Dobrý den,



pochopila jste to správně.



S přáním pěkného dne



Lenka Pořízková

odbor správní – oddělení správní

referent

Krajský úřad Jihomoravského kraje

Žerotínovo nám. 3/5, 601 82 Brno

Telefon: 541 651 136

e-mail: porizkova.lenka@kr-jihomoravsky.cz

web: http://www.kr-jihomoravsky.cz



From:
Sent: Thursday, April 24, 2014 10:07 AM
To: Pořízková Lenka
Subject: Re: Dotazy k matrice



Dobrý den paní Pořízková,
moc Vám děkuji za odpovědi.

Ještě bych se chtěla ujistit, že to chápu správně.

Podle bodu 4 Vašeho níže uvedeného mailu to tedy znamená, že sourozence mé babičky si z matriční knihy ofotit nemohu.
Pokud by ale od jejich narození uplynulo již 100 let (Váš bod č. 5), potom si je již může žádat jakákoliv fyzická osoba, nejen členové její rodiny.
Je to tak?

Moc děkuji a přeji pěkný den,


---------- Původní zpráva ----------
Od: Pořízková Lenka <PORIZKOVA.LENKA@kr-jihomoravsky.cz>
Komu:
Datum: 24. 4. 2014 7:20:24
Předmět: Dotazy k matrice



Dobrý den,



k Vašim dotazům sděluji následující.



1) Fyzické osobě, které se zápis týká, může matriční úřad v souladu s ust. § 25 odst. 6 písm. a) zákona č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o matrikách“), vydat doslovný výpis z matriční knihy, který lze pořídit i kopií matričního zápisu.

2) Pokud budete žádat o vydání matričního dokladu nebo doslovného výpisu z matriční knihy v souladu s ust. § 25 odst. 1 písm. a), c) a d) nebo odst. 5 zákona o matrikách, nemusí být Váš podpis na žádosti ověřen. V případě, že byste žádala o vydání matričního dokladu nebo doslovného výpisu z příslušné matriční knihy prostřednictvím zmocněnce, musel by být Váš podpis na žádosti úředně ověřen.

3) Prostřednictvím e-mailu není možné žádat o vydání doslovného výpisu.

4) V ust. § 25 odst. 1 písm. a) zákona o matrikách je výslovně uvedeno, komu matriční úřad umožní nahlédnout do matriční knihy - umožní toto za přítomnosti matrikáře fyzické osobě, které se zápis týká, nebo členům její rodiny, jejím sourozencům a dále zmocněncům těchto osob. V ust. § 8 odst. 6 je uvedeno, kdo se považuje za členy rodiny. Podle zákona o matrikách se za členy rodiny považuje manžel, partner, rodiče, děti prarodiče a vnuci a pravnuci. Nahlédnutí na zápis do matriční knihy podléhá správnímu poplatku podle sazebníku správních poplatků zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů. Za nahlédnutí do matriční knihy vybere správní orgán poplatek ve výši 20 Kč za každou matriční událost, a to podle položky 2 sazebníku správních poplatků.

5) Od 1.1.2014 je zákon o matrikách doplněn o ust. § 25b, ve kterém je uvedeno, že matriční úřad vydá fyzické osobě matriční doklad nebo povolí nahlédnout do matriční knihy a činit výpisy z ní v přítomnosti matrikáře, uplynula-li od provedení dotčeného zápisu v matriční knize lhůta 100 let u knihy narození, 75 let u knihy manželství nebo partnerství a 30 let u knihy úmrtí.



S pozdravem



Lenka Pořízková

odbor správní – oddělení správní

referent

Krajský úřad Jihomoravského kraje

Žerotínovo nám. 3/5, 601 82 Brno

Telefon: 541 651 136

e-mail: porizkova.lenka@kr-jihomoravsky.cz

web: http://www.kr-jihomoravsky.cz "
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod Zora » pon zář 14, 2015 8:27

Myslím, že píšeme každá o něčem jiném, ale mohu se mýlit. Problém spočívá v možnosti různých výkladů několik a slov v matričním zákoně. Byla jsem poučena, pokud v dané problematice nebude k dispozici nález (tuším) ústavního soudu, pak je jen a jen na matrikářkách, potažmo na tajemnících M(ě)Úřadů, jaké zastávají stanovisko. Vy máte vyšší právní povědomí, předpokládám, že porozumíte tomu, co chci napsat. Musela bych hledat přesné názvosloví - ztráta času, neb tím naprosto nic nezměním.
Přeji pěkný den a hlavně - ať se Vám daří. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod Kasr » pon zář 14, 2015 10:49

Žádný různý výklad neexistuje, platí zákon a ten musí každý matrikář znát. Podrobnosti na které se eventuálně každý odvolat jsou k dispozici
na webu ministerstva vnitra viz. odkaz: http://www.mvcr.cz/clanek/matriky-nahli ... istin.aspx
Je tam i o možnost pořídit si fotokopii a také o poplatcích atd. Pro všechny matriční úřady je to pravidlo a ne to co tvrdíte Zoro, žádné jiné stanovisko proto nemůže existovat.
Kasr
 
Příspěvky: 172
Registrován: pon lis 05, 2012 20:49

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod Zora » pon zář 14, 2015 12:11

Kasr píše:Žádný různý výklad neexistuje, platí zákon a ten musí každý matrikář znát. Podrobnosti na které se eventuálně každý odvolat jsou k dispozici
na webu ministerstva vnitra viz. odkaz: http://www.mvcr.cz/clanek/matriky-nahli ... istin.aspx
Je tam i o možnost pořídit si fotokopii a také o poplatcích atd. Pro všechny matriční úřady je to pravidlo a ne to co tvrdíte Zoro, žádné jiné stanovisko proto nemůže existovat.


ano, to co píšete - tím jsem argumentovala. Dokonce jsem mejlem požádala o stanovisko MV v souvislosti s Vámi uváděným odkazem - znám ho, samozřejmě. ( kromě automatické odpovědi o zaregistrování svého dotazu jsem nic nedostala)

Pro práci matrikářek s matrikou ( a pro všechny další pracovníky např. Mě Ú) platí současně i správní řád. A ten bohužel používá v některých případech stejné názvosloví. Např. "fotokopie" .
Pokud matrikářka, jiný pracovník nebo tajemník MěÚ rozhodne, dojde k závěru, že bude dbát na správním řádem nařízené jednání - např.- jak a kdy lze - nelze pořizovat fotokopie, pak se pracovník nedopustí žádné chyby a "jen" dodrží správní řád . Rozhodně je pro zaměstnance úřadu prvotní dodržet správní řád... (podle něj se hodnotí jeho práce, chování a dodržení úřadem mu dané zodpovědnosti případně postihuje nedodržení)
A mezi námi, já to sice neschvaluji, ale z hlediska zaměstnance a z lidského hlediska chápu - (než připustit možnost, že budu popotahována , raději volím cestu striktního dodržení správního řádu). ¨
Nic víc jsem tím říct nechtěla. A už vůbec netvrdím, že je to ten nejsprávnější postup. Z


500
ZÁKON
ze dne 24. června 2004
SPRÁVNÍ ŘÁD
Parlament se usnesl na tomto zákoně České republiky:
ČÁST PRVNÍ
ÚVODNÍ USTANOVENÍ
HLAVA I
PŘEDMĚT ÚPRAVY
§ 1
(1) Tento zákon upravuje postup orgánů moci výkonné, orgánů územních samosprávných celků1) a jiných orgánů, právnických a fyzických osob, pokud vykonávají působnost v oblasti veřejné správy (dále jen "správní orgán").
(2) Tento zákon nebo jeho jednotlivá ustanovení se použijí, nestanoví-li zvláštní zákon jiný postup.
(3) Tento zákon se nevztahuje na právní jednání prováděná správními orgány a na vztahy mezi orgány téhož územního samosprávného celku při výkonu samostatné působnosti.

Podrobnosti např. zde:
http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-500
a poté jednotlivé zákony, na které tento zákon odkazuje.
Bohužel je běžným pravidlem, že jednotlivé zákony připravují různí autoři, kteří ne vždy volí stejné názvosloví pro stejné úkony.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod PomněnkaPrvní » pon zář 14, 2015 18:37

Důležitá je pro nás tato věta:
"Tento zákon nebo jeho jednotlivá ustanovení se použijí, nestanoví-li zvláštní zákon jiný postup."
Správní řád je obecný předpis, zákon o matrikách je předpis speciální, má tedy přednost.

Ale všichni víme, jak to v praxi chodí. Je to o lidech a o penězích. Někdo se vzdělávat nechce, jiný chce. Nějaký úřad má peníze na to, aby poslal zaměstance na školení, jiný nemá. Narazila jsem na paní matrikářku, která byla moc milá, ale nevěděla vůbec nic. Prý "Jé, to jsem ještě nedělala. A může se to?," ptala se mě. A nechala se ode mě (v dobrém) poučit, co zákon říká, jaká mám práva a povinnosti já jako žadatel a jaká ona jako matrikářka. Byla bezvadná.

Jiná mi zase sdělila, že mi nic nedá, neukáže, nevyhledá, že na to nemá čas a ani to není její povinností. Milý přístup a citování zákona nepomohlo, musela jsem napsat strohou písemnou žádost "podle § toho a toho žádám o to a to s pozdravem." Když by mě chtěla odmítnout, musela by napsat paragraf, podle kterého to dělá. A takový neexistuje, takže jsem informace dostala.

Nejvtipnější byla paní v Blansku. Ta mi téměř šeptem do telefonu řekla, že mi to teda vyhledá a napíše mailem, ale že by ji to mohlo dostat do problémů, protože z matričních záznamů se mohou dávat informace pouze těm, co přijdou osobně s rodným listem, nebo co pošlou písemnou žádost s úředně ověřeným podpisem (šlo mi o dokumenty o více než 100 let staré). Nic jsem nevysvětlovala a s vděkem poděkovala, jak moc je hodná a ochotná, že to pro mě udělá.

Ať se podíváte na jakoukoliv oblast (stavební, dopravní, matriky já nevím co), všude se člověk dostává do problémů buď s neznalými úředníky, nebo s výkladovými problémy zákona (jak to vlastně ten zákonodárce myslel a na co mám vlastně nárok).

Takže je to tak, je to o lidech. Zákony nejsou bezchybné a na úřadech nesedí roboti.
Všem držím pěsti, ať se daří při komunikaci na matrikách!
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod Zora » pon zář 14, 2015 19:04

nechci to rozmazávat - opravdu jde o přístup konkretní osoby,
ale jak má postupovat úředník, kterému správní řád ukládá (resp,. vůbec neukládá nějaký postup) a podle Vás nadřazené zákony, "speciální" týkající se rozdílných předmětů, hovoří o stejné věci, v konkretním případě "nahlížení, pořízení výpisu, příp. fotokopie" různě .

U matriky je samozřejmě ve hře nejen matriční zákon, ale stejně tak třeba legislativa kolem archivnictví - (nechce se mně hledat přesné znění zákona).
A matrikářka v dané chvíli je tedy tou osobou, kdy by měla také zvažovat, zda pořízení fotokopie neovlivní negativně kvalitu archiválie do budoucna.-
V mnoha případech se velice těžce odlišuje, který ze zákonů tedy aplikovat. A naprosto nerozhoduje to, co si úředník myslí, nebo to, co si "odůvodní", nebo že se rozhodoval dle nejlepšího svědomí a vědomí. Většina problémů totiž vzniká až po "nějaké" aplikaci a pak se nejčastěji hledá viník, který je první po ruce a jeho přístup se označí jako v nesouladu se zákonem.

To, že jsou mezi matrikáři velice zkušení lidé, umějí poradit, jsou vstřícní, je stejným faktem, jako pracovnice, které jsou tupé, arogantní a nemají základní znalosti (mají ale FUNKCI)
A tak chápu, že Správní řád je pro mnohé matrikářky to základní, čím se řídí, sice jsou pro genealogy těžce stravitelné, ale jednají naprosto striktně v mezích zákona (zákonů)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod jano » úte zář 15, 2015 9:43

Stejné je to při použití fotoaparátu, především digitálního. Ten v sobě spojuje
právní aspekty nahlížení a kopírování. Jeho použití lze právně (v dikci zastaralých
předpisů) hodnotit jako nahlížení, v jehož rámci si vlastním zvláštním technic-
kým zařízením žadatel zhotovuje výpisy.

Příklad:Fotoaparát je srovnatelný s použitím vlastní tužky a papíru. Fotoaparát
je možno označit za „zvláštní technické zařízení“, pomocí kterého jsou
zhotovovány výpisy z listin, předložených k nahlédnutí. Na takové sní-
mání listin zvláštním technickým zařízením má každá osoba právo.

Ústava ČR totiž stanoví v čl. 2 odst. 2, že „každý občan může činit, co není zaká-
záno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá“. Také LZPS ve svém čl. 2
odst. 3 stanoví totéž. Pokud tedy zákon nezakazuje fotografování listin, nemůže
v tom úřad bránit. Úřad je v postavení do značné míry opačném: „státní moc lze
uplatňovat jen v případech a v mezích stanovených zákonem, a to způsobem,
který zákon stanoví“ (čl. 2 odst. 2 LZPS, obdobně též čl. 2 odst. 1 Ústavy ČR).
Úředník smí a musí dělat to, co mu zákon určí, a nesmí dělat nic navíc. Práv-
nická nebo fyzická osoba může dělat vše, co jí zákon nezakazuje. V případě, kdy
by úředník bránil použití fotoaparátu, jednoznačně by porušil zákony. Pokud by
přímo bránil žadateli, pak by šlo o přestupek nebo trestný čin (podle míry fyzic-
kého napadení, omezení či poškození cizí věci). Pokud by jen z tohoto důvodu
bránil ve zpřístupnění dokumentů, šlo by o stav stejný, jako by dokumenty ode-
přel z jiného, právně zcela nepodloženého důvodu, a musel by za to nést plnou
odpovědnost.

Zdroj
jano
 
Příspěvky: 177
Registrován: pon zář 15, 2014 16:45

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod Zora » úte zář 15, 2015 11:04

A po x letech dohadování se, vyvracení argumentů protistrany, vzájemného vysvětlování, event. soudního sporu se domůžu čeho? Je třeba mít na zřeteli to, co je psáno ve Správním řádu ...

"Tento zákon nebo jeho jednotlivá ustanovení se použijí, nestanoví-li zvláštní zákon jiný postup."

Já za sebe mohu zcela jednoznačně říct, že netuším, podle kterých všech speciálních zákonů se má - může- chce matrikářka rozhodovat.
Zcela jistě zákon o matrikách, pravděpodobně zákon o archivnictví (neznám přesný název)... ale ... kdo běžnému občanovi zaručí, že jsou naprosto všechny další "speciální" zákony.
Takže převedeno do Vašich slov - já, jako právní laik netuším, zda požaduji něco zakázaného, nebo zda matrikářka nedělá vše co smí a musí.
Ono je od teorie k praxi někdy velmi daleko.
Ještě jednou dík všem slušným znalým matrikářkám a matrikářům a na ty protivné raději nevzpomínat. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Předchozí

Zpět na O matrikách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků