Alternativy křestních jmen

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Zora » úte úno 24, 2015 8:08

Strachoň. Toto jméno je zřejmě odvozeno od
staročeského jména Strachkvas, Strachuj nebo Strachota.

Strachota bylo jméno, pod kterým také lidé znali sv. Metoděje. Nikde jsem ale nenašla, že by tahle dvě uvedená jména byla alternativou pro jedno křestní jméno. Můžete sem dát odkaz?
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod ozana » úte úno 24, 2015 9:00

Wikipedie
http://cs.wikipedia.org/wiki/Metod%C4%9Bj

nějaký blog http://historicky.blog.cz/0907/cyril-me ... -s-knizaty
Říkali jim Crha a Strachota
Nejméně do poloviny 19. století jsou věrozvěsti Cyril a Metoděj nazýváni počeštělými jmény Crha a Strachota. Zatímco "Crha" vzniká lidovým přechýlením z Cyrila, "Strachota" je způsoben doslovným, leč poněkud nepřesným překladem - řecké Methodios je překládáno jako latinské(!) slovo metus, které znamená "strach". A už je na světě Strachota.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Zora » úte úno 24, 2015 12:12

ano, našla jsm to také, ale nezdá se mně, že jde o různé alternativy jednoho jména. Strachkvase znám ze staších českých dějin, ale nikde není doloženo, že se jedná v případě Metoda jedná o stejné jméno.

Mužské křestní jméno Metoděj je řeckého původu. Vyvinulo se z řeckého „methódios”, což je přídavné jméno ke slovu „methodos”. „Methodos” se z řečtiny překládá jako „zkoumání, poznání, výzkum, způsob bádání”. Tento význam je přikládán i samotnému jménu Metoděj. Stejného původu je i české slovo metoda - způsob zkoumání.

aby toho nebylo málo, wiki uvádí:
Svatý Metoděj (řecky Μεθόδιος, Methodios; latinsky Methodius) (*813 (prameny uvádějí i 815) v Soluni – †6. dubna 885 na Moravě), významný byzantský (řecký) právník, státník a teolog, jeden z nejvýznamnějších učenců 9. století. V barokních textech se vyskytuje i slovanská (česká) podoba jeho jména: Strachota; původně se však jmenoval Michael.

Baroko ovšem "tupě" překládalo vše, co se dalo .... tak nevím... :-)))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod janamic » ned dub 26, 2015 8:56

máme jméno Quirin - asi bez české alternativy
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Zora » ned dub 26, 2015 9:20

Quirin z Rouenu sv. 11.10. misionář a mučedník, lat.:

quiritatus = pláč, nářek, kvílení. Jméno Quirin dostal po své smrti Romulus, zakladatel Říma a 1. římský král. Stal se pro Římany bohem. Jeho odchodem byli velice zarmouceni, dali mu jméno Quirinius a sebe nazývali Quirité = Římané. Sv. Quirin z Malmédy a z Rouenu, žil ve 4. století Francii, při pronásledování byl popraven v Rouenu, ostatky byly v r. 1072 převezeny do Malmédy v Belgii. Kvirin, Kvirinus, Quirinius

asi v době po porodu do křtu se projevoval opravdu hlasitě, tak to farář zaznamenal pro další věky...Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Peters » ned dub 26, 2015 9:55

Terra píše:Englbert (Engelbert) = Anděloslav

Viděl jsem překládat jako Andělín.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Dawid » ned dub 26, 2015 10:00

Peters píše:
Terra píše:Englbert (Engelbert) = Anděloslav

Viděl jsem překládat jako Andělín.

Potvrzuju, jednoho mám v rodině :)
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Zora » ned dub 26, 2015 10:07

ze staroněmeckého engil - beraht, znamená slavný, zářící jako anděl. popř. silný, krásný mladík¨takže pokud bychom to brali doslovně,m opravdu Anděloslav... , ale i já jsem se stakala pouze s Andělínem :-))
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod pavelhauf » ned čer 21, 2015 19:31

Tak jsem narazil na Želmíru nevlastní sestru mého pradědy. :)
pavelhauf
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 06, 2013 21:36

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Brasl » ned čer 21, 2015 21:43

Vidora - v ČR není ani jedna, Vidor = dva.
Přílohy
Vidora.jpg
23. apríl 1815
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod jindriskova » ned čer 21, 2015 22:04

Není to náhodou Victora :wink:
jindriskova
 
Příspěvky: 110
Registrován: čtv dub 03, 2014 17:46
Oblast pátrání: Litomyšlsko, Hřebečsko, Semilsko

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Brasl » ned čer 21, 2015 22:41

jindriskova píše:Není to náhodou Victora :wink:

Možné je vše, ale jednak měl farář sklon k latinským tvarům, tedy Victoria. Pak dle rukopisu tomu také nic neodpovídá, posuďte sama. :wink:
Přílohy
Nový rastrový obrázek (2).jpg
Vidora.jpg
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod jindriskova » pon čer 22, 2015 6:45

Právě z Kalné mám v rodokmenu také jednu Viktorku. Zdá se mně, že v daném vzorku písma používá farář minimálně dva způsoby psaní t. Buď bez příčné čárky jako vpravo dole ve 4.řádku ve slově Kateřina, Ant, Matky, nebo jinde s příčnou čárkou, jako v 2. řádku ve slově Schubrth, Bartosch, Ant. A u ´Victory´ oba typy zkombinoval, ale přemlouvat Vás nechci a nemůžu. :) Možné je opravdu vše.
Koukám, že příjmení mého příbuzného ve 3. řádku (Kallensky) taky nějak poupravil. Hezký den
jindriskova
 
Příspěvky: 110
Registrován: čtv dub 03, 2014 17:46
Oblast pátrání: Litomyšlsko, Hřebečsko, Semilsko

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Zora » pon čer 22, 2015 6:52

i jiný způsob psaní D - viz sedlák

Já tam tedy vidím Victora, po ránu vidím trochu líp. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Alternativy křestních jmen

Příspěvekod Brasl » pon čer 22, 2015 7:11

Zora píše:Zdá se mně, že v daném vzorku písma používá farář minimálně dva způsoby psaní t.

To ano. Nakonec budete mít pravdu, ale ne proto jak psal "t", ale proto jak psal "d". Hledal jsem večer "d", které by napsal rovně tak jak vidím v tom jméně, nenašel. Vždy vršek protáhl na levou stranu.
A to jsem si říkal: "Konečně farář co píše krásně čitelně". :D
Často záleží hlavně na tom, co psáno není a mělo by být, než na tom, co psáno je.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

PředchozíDalší

Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník