Lay:gott

Jak už název tématu napovídá, budou zde podrobně rozebírána jednotlivá příjmení a jejich různé varianty. Součástí tématu je i index obsahující abecední řazení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Lay:gott

Příspěvekod Jandra » úte led 14, 2014 20:19

V obci Čejkovice (okres Hodonín) mám v našem rodokmenu příjmení Lay:gott. V jiných zápisech se toto příjmení objevuje jako "Lajgot". Pokouším se zjistit původ tohoto příjmení a těch "Lajgotů" je v Čejkovicích skutečně dost. Pokud by mohl někdo poradit, byl bych moc rád. v příloze přikládám část textu z matriky.
Přílohy
svatba Jakub Martinec a Anna Lay-gott - 7.1.1744.jpg
svatba Jakub Martinec a Anna Lay-gott - 7.1.1744.jpg (61.58 KiB) Zobrazeno 5774 krát
Jandra
 
Příspěvky: 34
Registrován: ned led 06, 2013 20:48

Re: Lay:gott

Příspěvekod Brasl » stř led 15, 2014 9:19

To že je to z němčiny je nám jasné, jen pro potvrzení Lay- , tvoří základ názvu Lublaň - Laibach nabo i Laybach, název pochází z němčiny, r. 1144.
Není nic k nalezení, tak jenom nepodloženou úvahu. Lay:gott by mohlo znamenat i obrazně "vymodlené dítě" (toužebně očekávané, bohem dané).
Odůvodnění úvahy. Jednak se jména/příjmení s tímto významem vyskytují, a také jak je vidět na př. Bankař, tak mohou mít význam celého obsáhlého sdělení, to by mohl být význam té dvojtečky. Kvůli záměně s něčím jiným. Důležité je, co znamená v němčině solvo Lay, existuje i jako samostatné příjmení.

Je to jenom úvaha, která vychází z následujícího :

Got, Goth, Gott - stejný původ ze střhn. obecného jména gote, gotte = pokřetěné dítě, kmotřenec, kmotr. Též z osobního jména Gottfried = boží mír, nebo Gotthard = v bohu silný, u nás kdysi uctívaný světec.

Příjmení Mach, jedno z častých příjmení, je odvozené z osobního jména Matěj. Křestní jméno Matěj pocází z hebrejštiny a jeho význam je dar boží.
Proto jen úvaha - Matějů bylo víc, proto domácká podoba Mach, mohl být třeba "vymodlené dítě" atd.
Podle knihy Naše příjmení.

Čejchan, to bude asi složitější, je to staročeské jméno, tj. min. k 15. století. Jsou i místní jména, od kterých by se mohlo odvozovat, od vlastností např. ptáka. Nebo od toho základu čas. Nedávno jsem tady vykládal příjmení ve významu čekané (očekávané) dítě.

Bankař, e, m. = nemanželské dítě, z něm. Bankkind. Ani něm. Bankert / Balg ... , Banksobn, Bankriese = dítě s lavice , t. j. zde z lože manželského spadlé, pod lavicí, v koutě splozené. .. http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=2753310 ...
viewtopic.php?f=30&t=7559&p=35576&hilit=d%C3%ADt%C4%9B+spadl%C3%A9+z+lavice#p35576
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Lay:gott

Příspěvekod Zora » stř led 15, 2014 9:41

Možná by pomohlo zjistit napřed přesnější podobu příjmení
dvojtečka nad písmenem většinou znamenala označení pro zdvojení písmena, dvojtečka uprostřed znamenala často rozdělovník
Tedy naprosto neodborně něco jako:
Layy-gott.
Navic problém v tom, že písmenö y bylo zapisováno často místo I nebo J...

Vzhledem k tomu, že se příjmení nachází velice blízko Uherska, přichází v uvahu ještě jedna varianta.
Uherská šlechta si svůj šlechtický původ zaznamenávala do příjmení tím, že psala nad některou hláskou přehlásku.
Bohužel žádné další podrobnosti o tomto zvyku - úzu nevím.
Vycházelo to z toho, že v Uhersku bylo strašně moc drobné nižší šlechty, a příjmení si tedy ti výše postavení potřebovali rozlišit od těch neurozených.
Možná by to chtělo zapátrat na maďarském webu, nebo požádat kolegy se slovenského webu o názor.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Lay:gott

Příspěvekod brabka » pát kvě 15, 2015 20:09

Nevím, jesti je tahle konverzace ještě aktuální, ale taky mám předky Laigoty z Čejkovic. V naší rodině se traduje, že tahle větev má švédské předky...
brabka
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát kvě 15, 2015 20:05

Re: Lay:gott

Příspěvekod Zora » pát kvě 15, 2015 22:13

Středověká ves Čejč padla za oběť husitským válkám a další tři století byla pustá. O její znovuzrození se zasloužila císařovna Marie Terezie, která obec osídlila francouzskými kolonisty. spíš tedy její manžel
tady na foru i na netu najdete odkazy na seznamy původních příjmení. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Lay:gott

Příspěvekod brabka » pon kvě 18, 2015 11:32

Kolonizace pry probehla v polovine 18. stoleti, ale Laigoti se v Cejkovicich vyskytuji uz predtim, 1721...
brabka
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát kvě 15, 2015 20:05

Re: Lay:gott

Příspěvekod Zora » úte kvě 19, 2015 4:35

staci se podivat do seznami tech prijmeni , aspoin se tak vylouci jedna s moznosti, ne . Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Lay:gott

Příspěvekod brabka » úte kvě 19, 2015 9:18

Hledala jsem, ale nenašla. :-(
brabka
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát kvě 15, 2015 20:05

Re: Lay:gott

Příspěvekod Zora » úte kvě 19, 2015 16:55

Dívala jsem se na kdejsme.cz

Lajgot - ejvětší výskyt Krnov a okolí
http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Lajgot/hustota/

Laigot Hustopeče, Hodonin
http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Laigot/hustota/
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Lay:gott

Příspěvekod petra28 » úte lis 10, 2015 9:05

Je to zde už dávno zapomenuto, ale přesto přispěju do diskuze - já mám ve svém rodokmenu příjmení Laÿ. Našla jsem ho u sňatku v Beskydech, kde si Franziska Laÿ brala mého pra...předka. Byla to křtěná židovka. Také jsem našla ve svém rodu příjmení Naÿ a taktéž se jednalo o židovské příjmení, později chybně zapsané do matriky jako Nagy. Třeba by ti židé pro vás mohli být nějaká stopa...
petra28
 
Příspěvky: 273
Registrován: stř zář 23, 2015 8:08
Bydliště: Heroltice u Tišnova

Re: Lay:gott

Příspěvekod Magda » ned srp 28, 2016 15:15

Mám sestřenici, která žije v Německu od malička, i když se u nás narodila. Po válce se jako malinká dostala se svojí maminkou až do rodiště jejího, ve válce padlého tatínka, do městečka poblíž Ulmu. Její maminka zde nenašla pochopení ze strany rodičů bývalého manžela, ale usadila se zde, znovu se vdala a všichni její potomci žijí tady a v širším okolí. Moje sestřenice, ta nejstarší, se provdala do Stuttgartu, za muže s příjmením Lay. Pokud žil, velice rád mluvil svojí rodnou řečí, a to švábsky. Pokud vím, jejich rod pochází ze Švábska, nyní to je Bádensko-Württembersko. Že by tento rod měl židovské předky, nevím, ani nikdo z jeho rodiny nic takového neříkal.
Magda
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned srp 28, 2016 14:56
Oblast pátrání: Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Kraj Vysočina, Polsko, Slovensko, Rakousko, Německo


Zpět na Původ příjmení, příjmení podobná

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků