Jak hluboko jste se dostali?

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Re: Jak hluboko jste se dostali?

Příspěvekod LAURIN » stř dub 01, 2015 17:31

Já to mám trochu opačně. Mne k tvorbě rodokmenu přivedla koupě knih "Hrady, zámky a tvrze v Čechách", kde v díle Praha a okolí byl zápis " 19.8.1512 Jiřík Rambouzek měšťan Starého města pražského, postoupil Václavu Mydlářovi dědictví svého pod Chvalami v Babicích ..."
Samozřejmě, že není vůbec jisté, že jde o předka ale... .
Zatím jsem se dostal do roku 1651 a to jen z matrik, berní ruly a soupisu poddaných. Další kroky mne čekají.
LAURIN
 
Příspěvky: 110
Registrován: pon črc 31, 2006 20:24
Bydliště: Praha-Dobříš

Re: Jak hluboko jste se dostali?

Příspěvekod Zora » stř dub 01, 2015 18:00

povzbuzení pro všechny, kteří se nemohou přesunout přes r. 1700

3 roky končila větev mého dědečka z matčiny strany někde kolem r. 1710
a to jen odhadem.
během jednoho dne - nález ztraceného předka - jsem se posunula k r. cca 1620
Takže opravdu platí, trpělivost se vyplácí...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak hluboko jste se dostali?

Příspěvekod HaninaH » pon dub 06, 2015 11:56

Zdravím, taky přidám. Dostala jsem se do roku 1614, možná to mám jednodušší, protože pokud najdu toto narození/po digitalizaci matriky/, pak už dál jít nemusím, udělal to za mě někdo jiný /Paprocki/. Na druhou stranu mě trošku mrzí, že za tím nemůžu jít sama, nehledě na to, že Paprocki si nelámal hlavu nad dalšími lidmi z rodu, když nevěděl, nepátral, není na něj spolehnutí :wink: .Zmínka o rodu je už v 9. století, kdy k nám přišli z Německa, nějaké zmínky v německých kronikách jsem našla, včetně pověsti o jednom čestném rekovi rodu :wink: , 1238 první zmínka o osobě rodu, která založila vesnici, další lepší informace od roku 1364. Podrobný vývod od roku 1457. Teď jen dohledávám přesné datace, protože Paprocki to vzal po svém, málokdy psal letopočty narození, svateb a úmrtí. Více ho zajímaly majetkové poměry :wink:
U druhého rodu do roku 1745- konec matrik, u dalších 2 rodů vůbec nikam /1897/, musím počkat na digitalizaci.
TY Hanina
HaninaH
 
Příspěvky: 336
Registrován: pát črc 25, 2014 9:05
Oblast pátrání: Pátrám v oblasti Kynšperku nad Ohří- potomci Steinbachů ze Steinbachu/Stampach/, dále rod Počta v oblasti Světlé nad Sázavou/ obec Lipnička směrem k Poděbradům/- rod Poděbradských, a dále v oblasti Staňkova u Domažlic/obec Vránov/- rod Steinbach

Re: Jak hluboko jste se dostali?

Příspěvekod horalka » pon dub 06, 2015 14:18

Co mam,to mam. Matriky konči 1650 a to ještě do r.1770 je všechno na vodě bez čísel popisných a věku snoubenců, přes rok 1800 spousta čisel popisných v matrikách nedopsaných,po r.1805 přečíslovani,prostě jedna velká skládanka.Na to, že se mi předci nestěhovali,pouze v ramci okolních vesnic,nemužu spoustu svateb a narozeni najit. A tak jsem v roce 1700.
horalka
 
Příspěvky: 34
Registrován: čtv úno 12, 2015 14:27

Re: Jak hluboko jste se dostali?

Příspěvekod Zora » stř dub 08, 2015 20:35

Teď se díky nezištné pomoci jednoho kolegy prokousávám starou matrikou (1600 - 1650) a zjišťuji, že tři ze čtyř linií mých prarodičů jsou zcela zajímavě příbuzensky propojeny. Linie otcova dědečka linie matčiny babičky mají společnou prapředkyni, narozenou cca 1600, linie otcovy babičky a matčiny babičky majídokonce 2 společné prapředky, odhadem narozené oba cca 1630 ve dvou různých lokalitách území dnešního Rakouska . Dokonce snad je jeden urozeného původu, a kromě toho se všechny tři linie v průběhu těchto 400 let proplétají...
Je neuvěřitelné, jak jsou rody u nás propojené, od cca 1212 měly Ivančice statut města (královské, později ochranné), tak 400 domů, židovskou obec, významné trhy, proslulé v okolí, křižovatka zemských stezek... a stejně se obyvatelstvo velice často mísilo mezi sebou. Docela by mě zajímalo, jak to bylo na malých vesnicích. Buď tam mhouřili oči nad udělováním dispenzů, nebo nastala doba, kdy si nikdo nemohl vzít nikoho, protože to byl příbuzný :-)))
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak hluboko jste se dostali?

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř dub 08, 2015 20:41

" nastala doba, kdy si nikdo nemohl vzít nikoho, protože to byl příbuzný :-)))"
no nevím, ale u Turnova jsou příbuzní asi všichni- stejná jména v 17. století jako dneska.....takže bych tomu docela věřila.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Jak hluboko jste se dostali?

Příspěvekod Zora » stř dub 08, 2015 20:44

Já se tady setkala s příjmením, které jsem měla i já v rodokmenu a podle příjmení rodičů to vypadalo na shodu. dvě stejná příjmení, ze stejné obce původu.... no, já jsem měla to své až do konce matrik, na druhé straně to bylo jen z části - a nesetkali jsme se ... Vím, že hledání v tamtěch matrikách v indexu - to byl děs. Na pohled fajn, nabídka hledaného příjmení v hojném počtu, ale najít toho potřebného jedince - skoro nadlidský výkon. Buď nesouhlasilo jméno matky, nebo souhlasilo, ale příjmení za svobodna pak už ne...
Od té doby si také mnohem víc dávám pozor na možný výskyt stejné dvojice jméno - příjmení.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak hluboko jste se dostali?

Příspěvekod Terra » čtv srp 20, 2015 12:52

Ono taky hodně záleží na tom, co byli vaši předkové zač. Pokud mezi nimi máte obecní pastýře jako třeba já, skončíme možná už před rokem 1700. Gruntovní knihy a lánské rejstříky vám jsou k ničemu. Můžete jenom přemýšlet, jestli ten Matěj pastejř o tři vesnice dál měl vůbec nějaké příjmení a jestli to náhodou nemohl být váš předek. Teď jsem ale dělala kognátní vývod pro moji švagrovou a dostala jsem se krásně plynule jen s pomocí matrik až do r.1654, kdy se narodila její nejstarší prapra...bába (u její matky už neznám příjmení za svobodna). Docela mě to překvapilo, protože ženské v matrikách dost odbývali. Jenže, kdo by si troufnul nezapsat rodné příjmení u dcery pana primátora?
Terra
 
Příspěvky: 80
Registrován: sob kvě 25, 2013 20:18
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Blanensko

Re: Jak hluboko jste se dostali?

Příspěvekod Zora » čtv srp 20, 2015 13:06

Taky záleží na oblasti, v "mých" matrikách je velice málo případů bez příjmení, uvědomuji si jen" "pokřtěno dítě doroty ze mlejna". A protože se dá těžko rozlišit, zda byla míněna Dorota jménem, nebo spíš dorota pověstí, tak to má nádech zajímavosti. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak hluboko jste se dostali?

Příspěvekod lerak » pát srp 21, 2015 15:21

V 16. století se lze dostat ještě věrohodně do roku 1570 a pak dále je to jen s určitou pravděpodobností. Je totiž velmi málo jakýchkoliv záznamů, ale možná, že záleží na kraji a rodu, zda jdou gruntovnice dále, účty a podobně.
lerak
 
Příspěvky: 481
Registrován: čtv led 19, 2012 10:09

Re: Jak hluboko jste se dostali?

Příspěvekod J.i.Š.i. » pát srp 21, 2015 17:02

1523 - dědiník Mikuláš, majitel dvou vsí, též polí, lesů a rybníků. :)
Sein Grund und Boden pflanz' ich nicht, nach seiner Pfeife tanz' ich nicht.
J.i.Š.i.
 
Příspěvky: 2331
Registrován: pon srp 18, 2014 16:18
Oblast pátrání: Absolon - Olomoucko
Hála, Janda, Pokorný - Mělnicko, Staroboleslavsko
Šiška - Mladoboleslavsko, Mělnicko, Sedlčansko, Táborsko
Albrecht - Praha, Český Brod, Mladá Boleslav
Ulrich - Mostecko
Vlček - Náchodsko
Eliáš - Habry
Vydra - Český Brod

Re: Jak hluboko jste se dostali?

Příspěvekod Johannes » sob srp 29, 2015 15:24

1673, 6. prosince se v Záblatským mlejně narodila moje pra...prabába, kterou si vzal můj pra...praděda, který přišel do Čech z Gmündu do učení k třeboňskému pekaři cca 1670. V rakouských archivech jsem zatím nebyl úspěšný.
Johannes
 
Příspěvky: 107
Registrován: stř čer 26, 2013 19:14
Oblast pátrání: úsečka Lomnice nad Lužnicí, Strakonice, Horažďovice, Nepomuk. A okolí.

Re: Jak hluboko jste se dostali?

Příspěvekod bilekj » sob zář 26, 2015 23:12

V gruntovní knize jsem našel zápis z roku 1656 o úmrtí nejstaršího nalezeného předka v Přebozech. Podle odhadnutého věku jeho synů jsem odhadl jeho narození okolo 1590. Ale to se mi zatím podařilo jen u jedné větve :-)
Zajímavé je, že v Berní rule je uveden jen jeho syn, což mi vyvrátilo můj předpoklad, že BR byla sepsaná v roce 1654. Někde ji zřejmě dodělávali později.
TY Jirka
bilekj
 
Příspěvky: 96
Registrován: ned kvě 15, 2011 9:26
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Jičínsko, Turnovsko, Rokytnice n/J., Černokostelecko, Kralupsko, Volyňští Češi

Re: Jak hluboko jste se dostali?

Příspěvekod jana.D » pon pro 21, 2015 10:00

Ahoj, jsem začátečník . Dle matrik zveřejněných na netu jsem se dostala do roku 1698. Dál nevím kde hledat.
Díky za radu. Zdravím Jana
jana.D
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned pro 20, 2015 11:49
Bydliště: Kravsko
Oblast pátrání: Moravský archiv Brno, matrika Olbramkostel, Moravský Krumlov,Náměšt nad Oslavou

Re: Jak hluboko jste se dostali?

Příspěvekod carlos » pon pro 21, 2015 21:40

Trošku více údajů by bylo? :lol:
Uživatelský avatar
carlos
 
Příspěvky: 833
Registrován: čtv kvě 10, 2007 15:39
Oblast pátrání: Liberecko, Semilsko
http://www.genealogieglaser.euweb.cz/index.html
http://vlach.webz.cz
http://zds-rochlice.webz.cz/
R1b - R-Y19469 - R-F2610
https://www.yfull.com/tree/R-Y19469/
https://www.yfull.com/mtree/H3p/

PředchozíDalší

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků