Jak hluboko jste se dostali?

Pokec o genealogii jen tak - prostě volně.

Re: Jak hluboko jste se dostali?

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte bře 17, 2015 12:41

No to jo, jen myslím, že třeba babička byla pyšná, že je Šlencová (po otci) apod...
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Jak hluboko jste se dostali?

Příspěvekod Zora » úte bře 17, 2015 15:09

Ber to podle sebe, která linie by te zajímala více? mužská, ženská?:
Mě tedy obě :-))), dokonce i linie nevlastní prababičky, 2. manželky pradědečka, byť s ní nemám žádné geny společné. ale vychovala dědečka, předala mu něco ze svého chování, stejně jako nevlastním vnučkám.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak hluboko jste se dostali?

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte bře 17, 2015 15:10

no právě- ale ztrácím soustředění- to je tím, že vždycky někam napíšu a po delší době, když už jsem zase někde úplně jinde, tak se mi vrátí odpověď a to mne pochopitelně nadchne, tak zase přejdu atd....
:-)
no to je na jiné povídání...
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Jak hluboko jste se dostali?

Příspěvekod Paca » úte bře 17, 2015 15:38

Tak to máte pěkné výsledky :)
Uživatelský avatar
Paca
 
Příspěvky: 189
Registrován: čtv říj 21, 2010 18:07
Bydliště: Kutná Hora
Oblast pátrání: Kolínsko,Jičínsko,Třeboňsko

Re: Jak hluboko jste se dostali?

Příspěvekod pazve » úte bře 17, 2015 16:31

zdravím všechny,
vlastními silami jsem se dostal do poloviny 17.století, ale hlodá ve mě červík o možné spojitosti s rodem Zvěřinů z Lancova a Rakova. Ale asi z toho nebude nic, protože mnou nalezený původ naší linie je v oblasti Luže, Košumberka a okolí.
pazve
 
Příspěvky: 167
Registrován: pon srp 20, 2012 7:36
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Luže, Střemošice, Radhošť, Horní Jelení, Holohlavy, Hradec Králové, Čibuz, Barchov, Rybná n. Zdobnicí, Ktová, Poniklá, Praha a okolí, Nedanice a okolí, Sebranice a okolí

Re: Jak hluboko jste se dostali?

Příspěvekod jirkabart » úte bře 17, 2015 17:42

Doposud nejstarší matriční zápis narození svého předka jsem našel v roce 1606. Teoreticky bych se ještě před rok 1600 dostat mohl, ale moc tomu nevěřím - chotěšovské (okr. Plzeň-jih) matriky narozených začínají v roce 1599 (jsou to nejstarší matriky v širém a dalekém okolí) a není vůbec jisté, že najdu ještě nějaký rod předků, který v oblasti tehdejší chotěšovské farnosti žil.
Naposledy upravil jirkabart dne čtv srp 20, 2015 16:55, celkově upraveno 1
Pátrám především na jižním plzeňsku, klatovsku a královehradecku.
Uživatelský avatar
jirkabart
 
Příspěvky: 536
Registrován: pon bře 18, 2013 13:20
Oblast pátrání: plzeňský kraj: přešticko, švihovsko, žinkovsko, nepomucko
královéhradecký kraj: severně od Nechanic

Re: Jak hluboko jste se dostali?

Příspěvekod Claricia » úte bře 17, 2015 18:16

Já si kvůli dnešním debatám ten svůj rodokmen snad i otevřu... :)

Nejstarší matriční zápis 1655. Když to srovnám s jinými tady, tak jsem v podstatě hrozná ostuda. ;-) Ale holt nejsou knihy, nejsou záznamy.

Ale budiž mi útěchou, že to vyvažují pozemkové knihy a tamní zápisy, pocházející z druhé poloviny 16. století, konkrétně hned několik zápisů k různým rodinám mých předků z let 1582/1583.
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Uživatelský avatar
Claricia
 
Příspěvky: 637
Registrován: stř črc 11, 2007 6:43
Bydliště: Vysočina
Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí

Re: Jak hluboko jste se dostali?

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte bře 17, 2015 18:27

Já se k pozemkovým knihám ani nedostala :-) takže kdepak ostuda....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Jak hluboko jste se dostali?

Příspěvekod zedir » úte bře 17, 2015 18:38

Já pátral v MZA v pozemkové knize jen jednou (poloviny 18. a 19. století) a teprve včera jsem si poprvé otevřel lánové rejstříky pro své předky, už mi zbývá "jen" pochopit, co se tam všechno zapisovalo a co to znamená...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Jak hluboko jste se dostali?

Příspěvekod Claricia » úte bře 17, 2015 18:41

zedir píše:Já pátral v MZA v pozemkové knize jen jednou (poloviny 18. a 19. století) a teprve včera jsem si poprvé otevřel lánové rejstříky pro své předky, už mi zbývá "jen" pochopit, co se tam všechno zapisovalo a co to znamená...

Krátké shrnutí toho, co je v LR obsaženo, najdete třeba tady: http://rodokmen.nase-koreny.cz/vesnice/lr/trest_lr.htm

A tady je to nejdůležitější:
Tabulka v lánovém rejstříku uvádějící jednotlivé sedláky v jednotlivých vesnicích má vždy ustálenou podobu - první jsou uváděni největší sedláci - tj. ti, kteří drží největší rozlohu orné půdy. V každém řádku je pak jako první vždy uveden sedlák sedící na gruntě v době sepsání lánového rejstříku, jako druhý je uveden sedlák "před" (vor) - v době sepsání první lánové vizitace. Jsou zde uvedeni jak sedláci držící půdu, tak domkaři bez půdy, a také opuštěné nebo pusté grunty (oedung - nové nebo staré).

Sedláci jsou zde rozřazeni podle rozlohy polí – podle tzv. berního lánu. Berní lán byl určen počtem měřic a kategorií (třídou - Classe) půdy. V případě půdy první kategorie (půda, do které se seje pšenice) to bylo 100 měřic osevu, druhé kategorie (půda, do které se seje oves) to bylo 125 měřic, v případě půdy třetí kategorie (půda, do které se seje žito) to bylo 150 měřic. Dále zde najdeme údaje týkající se osévání půdy. Jedná se o údaj, na kolik kusů orné půdy sedlák seje, tj. na kolika místech má pole. Osev se uvádí ve starých rakouských plošných mírách – Metz a Achtel, tedy měřice, která činila 0,19 hektaru, a achtl, který se odvozoval od měřice – už z jeho názvu vyplývá, že se jednalo o jednu osminu měřice.
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Uživatelský avatar
Claricia
 
Příspěvky: 637
Registrován: stř črc 11, 2007 6:43
Bydliště: Vysočina
Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí

Re: Jak hluboko jste se dostali?

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte bře 17, 2015 18:42

Stačí si přečíst veškeré zdejší matematické úlohy a hned Vám to bude jasné :-)
(mám z toho hrůzu)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Jak hluboko jste se dostali?

Příspěvekod zedir » úte bře 17, 2015 18:50

Claricia píše:Krátké shrnutí toho, co je v LR obsaženo, najdete třeba tady: http://rodokmen.nase-koreny.cz/vesnice/lr/trest_lr.htm


Moc děkuju, umíte to moc krásně podat a shrnout, včera jsem se na to koukal stylem "jé, tady je nějaké číslo, tam je nějaké číslo a jé, tady je další číslo, dokonce větší než to minulé :)

Karolina Vernerova píše:Stačí si přečíst veškeré zdejší matematické úlohy a hned Vám to bude jasné :-)
(mám z toho hrůzu)


No právě, všechny ty přepočty zde mi byly odstrašujícím příkladem, proč výlet do krajin lánových rejstříků odkládat :)
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Jak hluboko jste se dostali?

Příspěvekod Rostja » úte bře 17, 2015 22:31

V matrikách mám nejstarší záznam z roku 1639, k ostatním zdrojům jsem se zatím moc nedostal.
Rostja
 
Příspěvky: 15
Registrován: ned bře 15, 2015 17:53
Oblast pátrání: Volfířov, Dačice, Třeboň, Želetava, Telč, Horní Dubenky, Jihlávka, Zahrádky, Domašín

Re: Jak hluboko jste se dostali?

Příspěvekod pentagun » stř bře 18, 2015 8:57

Nejstarší zápis 1605, svatba předka v Karlových Varech, narození 1609 tamtéž. Hodně mi dělání této větve usnadnilo že už někdo předemnou rodokmen dělal, takže v matrikách jsou tužkou poznámky.
TY Tomáš
Uživatelský avatar
pentagun
 
Příspěvky: 350
Registrován: úte dub 01, 2014 8:04
Bydliště: Mořinka
Oblast pátrání: okres: Benešov, Beroun, Hořovice, Chrudim, Karlovy Vary, Most, Písek, Plzeň-jih, Praha, Praha-západ, Příbram, Rokycany, Ústí nad Orlicí, Vídeň

Re: Jak hluboko jste se dostali?

Příspěvekod hozacwa » stř dub 01, 2015 12:39

Dovolím si přihodit i já své „polínko“.
Prvního prokázaného předka v linii rodu po matce mám z roku 1520, tedy jeho otec se mohl narodit kol.1490. Od té doby (tedy přes 500 let) se kromě dalšího postupného rozvětvení, zejména do dalších do dalších částí Moravy, udržel hlavní kmen v jednom městečku, kde dodnes žije 5 potomků téhož jména v této základní linii.

Tak daleko jsem se dostal nejen díky matrikám, ale také knihám sirotčích počtů, rychtářským registrám (gruntovním knihám), nyní i zveřejněným lánovým rejstříkům. Byla to ale také hromada odborné historické literatury z oblasti, kde jsem výskyt těchto lidí (rodových příslušníků) částečně předpokládal. Mezi jinými např. monasterium na MZA, ale také údaje z některých i vzdálených archívů, odborných časopisů (byť tam někdy jsou uvedeny mylné informace).
Moji předci nejsou původem ani z Království českého. Prapředci pocházeli z Litvy (Polsko-litevské unie) a na naše území přišli s velkou skupinou v době husitských válek v r.1422. Jistě, je zde téměř stoletá „díra“, zatím nepříliš probádaná, ale protože se v zájmové oblasti v několika obcích prokazatelně od husitských dob až skoro do konce poloviny 17. století díky pospolitosti udržela tato „cizinecká“ skupina s výrazně odlišnými stejnými jmény, zaznamenanými v různých dokumentech, včetně církevních, majetkových a posléze matričních, lze oprávněně předpokládat jejich původ. Nikdo nebyl původem šlechtic, řada z nich se postupně vypracovala na měšťany, jiní sedlačili.

Mám stejný názor jako Zorka, že naše úsilí by neměla být honba za co nejstarším předkem – vždyť nakonec stejně skončíme u toho jediného :-) . Ale tím, že člověk nedělá jen „statistiku“ z matrik, zjišťuje, jak lidé vlastně v minulosti žili, i co je pravdy na školním dějepise a často v některých dobách i na některých oficiálních historických vývodech..

K lánovým rejstříkům - nejsou o jedné obci – sám mám předka, který vlastnil pozemky i v jiných obcích, než sám žil. A nebyl jediný.

Držím palce všem v bádání. I já jsem měl během těch let několik děr, které se mně podařilo zacelit až v poslední době a prokázat provázanost celého rodu nejen v mojí základní linii, která je kupodivu na tu letitou výdrž početně nejslabší.
H.
hozacwa
 
Příspěvky: 237
Registrován: úte dub 09, 2013 16:28

PředchozíDalší

Zpět na Povídání volně na genealogické téma

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 9 návštevníků