Lovčice a Lužec nad Cidlinou

Jaká je možnost získat informace z matrik?

Lovčice a Lužec nad Cidlinou

Příspěvekod Ivon » úte bře 31, 2015 21:36

Nevíte, jestli pro obce Lovčice a Lužec nad Cidlinou existují matriky před rokem 1721? Novější jsou v Zámrsku.
Ivon
 
Příspěvky: 350
Registrován: čtv zář 25, 2014 13:20
Oblast pátrání: Střední Čechy - Kolín, Velký Osek, Petrovice, Veltruby, Kanín, Jestřabí Lhota, Opatovice, Ohaře, Nová Ves I.

Re: Lovčice a Lužec nad Cidlinou

Příspěvekod Zora » stř dub 01, 2015 0:01

Zdá se mně, že už to tady jednou máte.
viewtopic.php?f=6&t=21473&p=100892&hilit=lov%C4%8Dice#p100892
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Lovčice a Lužec nad Cidlinou

Příspěvekod Ivon » stř dub 01, 2015 9:28

No to jsem se ptala, jestli ty Lovčice v Zámrsku a v SOA Praha jsou jedny a tytéž. Ale myslela jsem, jestli někdo neví, jak to s těmi staršími matrikami je. Jestli třeba shořely nebo se přeci jen někde nedají najít.
Ivon
 
Příspěvky: 350
Registrován: čtv zář 25, 2014 13:20
Oblast pátrání: Střední Čechy - Kolín, Velký Osek, Petrovice, Veltruby, Kanín, Jestřabí Lhota, Opatovice, Ohaře, Nová Ves I.

Re: Lovčice a Lužec nad Cidlinou

Příspěvekod Zora » stř dub 01, 2015 9:29

Ano, chápu ,ale máte to tu dvakrát. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Lovčice a Lužec nad Cidlinou

Příspěvekod Dawid » stř dub 01, 2015 11:50

A jinak: Lovčice archivně spadají pod Zámrsk a tam už nic staršího nemají, takže - ne, starší matriky se nedochovaly.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Lovčice a Lužec nad Cidlinou

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř dub 01, 2015 12:12

TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Lovčice a Lužec nad Cidlinou

Příspěvekod Dawid » stř dub 01, 2015 12:34

A víte, že můžete mít pravdu? Já ten výskyt Lovčic v matrikách Městce Králové odbyl jako náhodný, ale je fakt, že jsou Lovčice u Městce poznamenané v naprosto všech svazcích, sahajících před rok 1721 (a v pozdějších už ne). Tak že by předtím nebyla fara ani v Lužci / že by Lovčice předtím byly přifařené k Městci - a že by tedy paní Ivon měla naději?
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Lovčice a Lužec nad Cidlinou

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř dub 01, 2015 12:51

já jsem se s tím setkala na hranici Zámrsku víckrát- nejsem odborník, vy jo, ale právě jsem neustále v jedné vesnici přeskakovala.... mám v paměti, že okolo Cidliny je všechno otazník :-))
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Lovčice a Lužec nad Cidlinou

Příspěvekod Zuzana Jah » stř dub 01, 2015 16:43

O Lužci nad Cidlinou je vydána knížka, kterou napsal pan učitel Václavík a vydal Obecní úřad v Lužci v roce 2000. Mám ji půjčenou, prý s už sehnat nedá. Jsou tam i nějaká jména obyvatel ze 16. a 17. století. V případě zájmu se můžeme domluvit a něco bych opsala:-) či naskenovala. Když se měnil majitel panství, sepsal se i seznam lužeckých usedlíků i s předchozím majitelem. Pak asi berní rula a zatím jsem nezjistila, zda existuje soupis poddaných podle víry pro Chlumecko. Půjčila jsem si zpovědní seznamy a Lužec nad Cidlinou tam není. V roce 1721 byl farářem v Lužci ustanoven Jan Adam Svoboda a od té doby jsou matriky farnosti. A ty za Chlumec jsou až od roku 1775, starší shořely a tam mohl spadat i Lužec:-(. Z dané oblasti mám předky a tak zatím končím rokem 1721 či 1775. Ty Zuzana
Zuzana Jah
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned srp 03, 2014 15:09
Oblast pátrání: Královéhradecký kraj

Re: Lovčice a Lužec nad Cidlinou

Příspěvekod Ivon » stř dub 01, 2015 18:40

No ale proč tedy chybí ty překrývající se záznamy? Tahle matrika v Městci se s tou poslední v Zámrsku překrývá 7 let. Např. v Zámrsku jsem našla narození svého předka Jiřího Drahného 19.4.1722. V té matrice pro Městec ale tenhle záznam vůbec není.

Zuzaně: No kdyby jste se mohla podívat, jestli se tam vyskytuje příjmení Drahný, Poříz nebo Suchochleb, tak budu moc ráda.
Ivon
 
Příspěvky: 350
Registrován: čtv zář 25, 2014 13:20
Oblast pátrání: Střední Čechy - Kolín, Velký Osek, Petrovice, Veltruby, Kanín, Jestřabí Lhota, Opatovice, Ohaře, Nová Ves I.

Re: Lovčice a Lužec nad Cidlinou

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř dub 01, 2015 18:46

Oni se asi fyzicky nepřekrývali- podle mne bude odpověď buď podle hranic panství (někdy je i jedna vesnice rozdělená napůl) a nebo podle far a faráře- což asi píše Zuzana.....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Lovčice a Lužec nad Cidlinou

Příspěvekod Zora » stř dub 01, 2015 18:48

Já bych jen upozornila, že až na výjimky by se neměl zápis jednoho zrozence objevovat ve více matrikách, je to zápis o křtu a ten mohl proběhnout pouze jednou za život.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Lovčice a Lužec nad Cidlinou

Příspěvekod Zuzana Jah » stř dub 01, 2015 20:29

Tak uvedená příjmení Poříz, Suchochleb a Drahný se v prvních seznamech obyvatel Lužce nevyskytují. Například Václav Poříz je od roku 1787 v čp 42 ....Pořízovi byli i ve Skochovicích a ten "můj" se přiženil z Viklek (takhle to je psáno v matrice). Suchochleby mám často jako kmotry nebo svědky - František Suchochleb byl v Lužci od roku 1840 majitelem čp. 126. Jsou to jenom příklady....Drahný - to příjmení jsem někde viděla, ale v seznamu majitelů nemovitostí v knížce nejsou:-( Ty Zuzana
Zuzana Jah
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned srp 03, 2014 15:09
Oblast pátrání: Královéhradecký kraj

Re: Lovčice a Lužec nad Cidlinou

Příspěvekod Dawid » čtv dub 02, 2015 0:31

Ivon píše:No ale proč tedy chybí ty překrývající se záznamy? Tahle matrika v Městci se s tou poslední v Zámrsku překrývá 7 let. Např. v Zámrsku jsem našla narození svého předka Jiřího Drahného 19.4.1722. V té matrice pro Městec ale tenhle záznam vůbec není.

No, pokud myslíme správným směrem, tak 1) Lovčice byly původně přifařené k Městci, ale 2) někdy mezi lety 1685 (kdy začínají dochované matriky z Městce, údajně ještě obsahující zápisy lidí z Lovčic) a 1721 (kdy začínají dochované matriky z Lužce, od začátku obsahující i Lovčice) změnily příslušnost a byly přesunuty pod Lužec.
Tj. v nejstarších městeckých matrikách (které všechny končí cca 1730-1740) by měly od počátku být zápisy lidí z Lovčic, ale k určitému datu by se měly přestat objevovat (protože lovčičtí začali za farářem místo do Městce chodit do Lužce). To datum může být a) buď 1721 (což by asi znamenalo, že v tom roce vůbec vznikla nebo znovuvznikla fara v Lužci a Lovčice pod ni byly přiděleny), nebo b) kdykoliv dřív (pak by to znamenalo, že fara v Lužci je asi starší, že společný začátek všech tří lužeckých matrik v r. 1721 má jiný důvod... a že od přefaření Lovčic až po ten rok 1721 máme v lovčických zápisech mezeru).

Na Vás teď myslím je v městeckých matrikách zjistit a ověřit, jestli se pleteme nebo ne :)
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Lovčice a Lužec nad Cidlinou

Příspěvekod Zuzana Jah » pát dub 03, 2015 11:11

V okresním archivu jsou opisy matriky farnosti Chlumec nad Cidlinou až od roku 1805. V Zámrsku jsou matriky od roku 1775, starší shořely. Zkusím ještě zjistit nějaké informace o Lovčicích. Hezké Velikonoce:-)Ty Zuzana
Zuzana Jah
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned srp 03, 2014 15:09
Oblast pátrání: Královéhradecký kraj

Další

Zpět na O matrikách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků