Prosím o překlad zápisů z MZA

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Prosím o překlad zápisů z MZA

Příspěvekod Pavel M. » čtv bře 12, 2009 0:30

Dobrý den,
MZA konečne spustil online badatelnu a já se mohl zase zakousnout do pátrání :D .

Bohužel jsem se zasekl na následujících zápisech, které neumím s jistotou přeložit.
Kdyby se tu našla dobrá duše, která by obětovala svůj čas k překladu těchto zápisů, byl bych jí nevýslovně vděčný. Posunulo by mně to zase o hezký kus dál.

Jednotlivé signatury a stránky odkud jsem pořídil tyto výřezy jsou uvedeny v popisu souborů. Zajímám se o číslo popisné 18. jméno Mikel. Pro větší přehlednost jsem přidal i záhlaví jednotlivých stran.

Zápisy jsou zde:
http://gufinus.rajce.idnes.cz/Archiv_MZA/
Uživatelský avatar
Pavel M.
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte říj 21, 2008 21:52
Bydliště: Zborovice

Příspěvekod Raven » čtv bře 12, 2009 12:18

str. 183 3.4.1832, Mariana, otec Jan Zeman, čtvrtláník, matka Mariana dcera Floriana Janče čtvrtláníka z Doubrav, kmotr a svědek Josef Mikel čtvrtláník a Elisabeta jeho manželka

str. 188 14.7.1839, Apolonie, otec Jan Zeman čtvrtláník, syn + Martina Zemana čtvrtláníka a Apolonie rozené S....
matka Mariana dcera + Floriana Janča čtvrtláníka z Dubrav a Mariana rozená Bielota? kmotr a svědek Jan Mikel svobodný syn Josefa Mikla čtvrláníka, Elizabeta jeho matka

U všech zápisů se opakuje stejný otec, matka i kmotr.
Raven
 
Příspěvky: 205
Registrován: sob srp 12, 2006 20:08
Bydliště: Pardubice

re

Příspěvekod Pavel M. » čtv bře 12, 2009 15:07

Mnohokrát děkuji za překlad, opravdu velice zajímavé...

Mám ještě jednu prosbu a dotaz.

Jedná se o matriku obce Kelníky, pochopil jsem správně, že uvedení narození jsou všichni z č.p. 18?

Zajímal jsem se spíše o rodinu Mikelů, kteří žijí až do teď v č.p. 18, ale z následujících záznamů vyplývá, že na č.p. tenkrát bydlel Jan Zeman. Je možné, že se v 19. století nějak přečíslovávaly domy?

Omlouvám se, ale jsem začátečník a v těchto záznamech se ještě nevyznám, ikdyž se snažím.

A teď tu prosbu. Bylo by možné ještě přeložit jména zbývajích narozených osob? Děkuji mnohokrát.
Uživatelský avatar
Pavel M.
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte říj 21, 2008 21:52
Bydliště: Zborovice

Příspěvekod Arin-Gark » čtv bře 12, 2009 18:06

Přečíslování možné je, například v Mutěnicích odkud pocházím já k takovému přečíslování došlo v roce 1885, ale myslím že to nebylo žádné pravidlo ani nařízení, takže to bude u každé obce individuální. Jinak pokud se jednalo o selský grunt (což se zde asi jednalo), tak se zde kromě potomků majitele gruntu mohly rodit i osoby jiného příjmení - potomci osob, které na gruntě u hospodáře pracovali. A nebo je jednoduše možné, že grunt přešel na rodinu Mikelů až někdy později (to byste zjistil v gruntovních knihách).
Uživatelský avatar
Arin-Gark
 
Příspěvky: 169
Registrován: pát srp 25, 2006 13:58

Příspěvekod Arin-Gark » čtv bře 12, 2009 18:42

A teď ty přepisy:

str. 178
Alžběta zemř. 27.3.1902
otec: Jan Zeman čtvrtláník tu
matka: Marie dcera Floriana Janče čtvrtláníka z Doubrav
kmotři: Josef Mikel čtvrtláník odtud a jeho žena Alžběta

str. 179:
Jan Nepom.(ucký)
otec: Jan Zeman čtvrtláník odtud
matka: Marie dcera Floriana Janče čtvrtláníka z Doubrav
kmotři: Josef Mikel čtvrtláník odtud a jeho žena Alžběta

str. 180
Františka zemř. 30.1.1908
otec: Jan Zeman čtvrtláník
matka: Marie dcera Floriana Janče čtvrtláníka
kmotři: Josef Mikel čtvrtláník a jeho žena Alžběta

str. 181
Václav
otec: Jan Zeman čtvrtláník
matka: Marie dcera Floriana Janče čtvrtláníka z Doubrav
kmotři: Josef Mikel čtvrtláník a jeho žena Alžběta

str. 184
Anna
otec: Jan Zeman čtvrtláník
matka: Marie dcera Floriana Janče čtvrtláníka z Doubrav
kmotři: Josef Mikel čtvrtláník a jeho žena Alžběta

str. 188
tady bych jenom doplnil - v kolonce otce je Apoléna rozená Skovajsa
Uživatelský avatar
Arin-Gark
 
Příspěvky: 169
Registrován: pát srp 25, 2006 13:58

re

Příspěvekod Pavel M. » čtv bře 12, 2009 22:13

Děkuji velice, časem se možná ještě ozvu s nějakými těmi Mikeli, jestli je teda najdu.

Jak se vůbec naučí člověk tyto materiály číst? Vždyť je to hrozné, já Vás odivuji :shock:

Mutěnice jsou parádní vesnice, vždycky tam hrávám s dechovkami... Prostě slovácko, parádní vínečko a skvělí fotbalisti!
Uživatelský avatar
Pavel M.
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte říj 21, 2008 21:52
Bydliště: Zborovice

Příspěvekod Arin-Gark » čtv bře 12, 2009 23:24

To chce jenom trochu praxe, nic víc. Já když jsem poprvé přišel do archivu tak jsem na to hleděl jak zjara - teď tam chodim třetí rok a přečtu skoro všecko (i když sem tam mam taky s některým zvlášť naškrábaným zápisem problém).
A jinak že znáte Mutěnice mě samozřejmě těší. :)
Uživatelský avatar
Arin-Gark
 
Příspěvky: 169
Registrován: pát srp 25, 2006 13:58

re

Příspěvekod Pavel M. » pát bře 13, 2009 0:33

MZA signatura 4892, strana 142

2 zápis odshora, vlevo dole.

MZA signatura 4892, strana 144, zápis vpravo nahoře.

Potřeboval bych podrobný překlad těchto zápisů. A hlavně číslal popisná jednotlivých snoubenců. To by mohlo být to, co by mně mělo nasměrovat dál.
Uživatelský avatar
Pavel M.
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte říj 21, 2008 21:52
Bydliště: Zborovice

Příspěvekod Raven » pát bře 13, 2009 12:21

str. 144 17.9.1860,
ženich: Jan Mikel, vdovec a výměnkář z Doubravy, syn +Jana Mikla půlláníka z Doubravy a jeho manželky Mariany rozené Jiří Mrázek, věk 56 let, č. domu 7.

nevěsta: Veronika Gregorová, vdova po +Václavu Gregorovi půllániku z Kelník a dcera Františka Záhory čtvrtláníka z Březůvek a jeho manželky Mariany rozené Mlček, věk 57 let, č. domu 32.

svědkové: Antonín Gregůrek domkař z Kelník, Josef Lekeš, domkař z Velkého Ořechova, Josef Malik Cooperator, podepisovatel jména /za ty, kdo neuměli psát/


str. 142 23.7.1855,
ženich: Josef Macula, vdovec a podsedník z Dobrkovic, syn +Jiřího Maculy podsedníka z Dobrkovic a Eleonory rozené Volek /Volak/ jeho manželky, 36 let, č. domu 18.

nevěsta: Mariana dcera +Filipa Gregůrka půlláníka z Kelník a Veroniky rozené Mikel jeho manželky, věk 28 let, č. domu 7.

svedkové: František Kolařík čtvrtláník z Dobrkovic, Jan Mrázek podsedník z Dobrkovic, Franz Schott, podepisovatel jména
Raven
 
Příspěvky: 205
Registrován: sob srp 12, 2006 20:08
Bydliště: Pardubice

re

Příspěvekod Pavel M. » pát bře 13, 2009 12:49

Výborné opravdu velice děkuji.

A mám tu další dotaz, a abyste neřekli, že se nesnažím, pokusím se alespoň o částečný překlad, prosím opravte mě, jestli se mýlím.

http://gufinus.rajce.idnes.cz/Archiv_MZ ... _18230.jpg

25.2.1823 (toho dne i pokřtěn) se narodil v č.p. 16 v Doubravách (to vím) František, syn Jana Mikela půlláníka(?) v Doubravách, a jeho ženy Veroniky Mikušové rod Jan Mikuš čtvrtník z (?)

Jde mi hlavně o to, jestli mám číslo domu správně. Doufám, že jsem to přeložil alespoň trošičku správně... Děkuji.
Uživatelský avatar
Pavel M.
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte říj 21, 2008 21:52
Bydliště: Zborovice

Příspěvekod Raven » pát bře 13, 2009 13:02

Číslo domu je správné, ještě doplním Jan Mikuš byl z Březůvek.
Raven
 
Příspěvky: 205
Registrován: sob srp 12, 2006 20:08
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Pavel M. » pát bře 13, 2009 13:07

Děkuji, já se to snad časem i naučím číst :D :D :D
Uživatelský avatar
Pavel M.
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte říj 21, 2008 21:52
Bydliště: Zborovice

re

Příspěvekod Pavel M. » ned bře 15, 2009 9:35

Dobrý den, mám jeden dotaz. V matrice zemřelých jsou uváděna č.p. domů, kde se daná osoba narodila, nebo zemřela?
Uživatelský avatar
Pavel M.
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte říj 21, 2008 21:52
Bydliště: Zborovice

Příspěvekod Raven » ned bře 15, 2009 10:09

V matrice zemřelých se jedná o č. p. domu, kde dotyčná osoba zemřela.
Raven
 
Příspěvky: 205
Registrován: sob srp 12, 2006 20:08
Bydliště: Pardubice

re

Příspěvekod Pavel M. » ned bře 15, 2009 14:05

A když je v zápisu ještě dodatek, že smuteční průvod byl vypraven z toho a toho č.p., které se liší od čísla p. kde zemřela, tak toto číslo popisné znamená, že se tam kdysi ta daná osoba narodila?
Uživatelský avatar
Pavel M.
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte říj 21, 2008 21:52
Bydliště: Zborovice

Další

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků