umrtni kniha 1792 cesky

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

umrtni kniha 1792 cesky

Příspěvekod radekbo » ned úno 03, 2013 21:52

Dobry den,

marne premyslim, jestli jen nechapu vyznam, nebo to spatne ctu.

Manželce Josefa Blažka se narodily dvojčata, bohužel obě zemřela 8 a 20 hodin po porodu. Ovšem na co? Viz vyrez vlozeny do prilohy, cely zdroj je zde - http://actapublica.eu/matriky/praha/prohlizec/10688/?strana=47 - zapis uplne vpravo dole.

"nedošly w životu matky" - to mi nedava smysl. Poradite prosim?
Přílohy
umrti.jpg
umrti.jpg (67 KiB) Zobrazeno 654 krát
radekbo
 
Příspěvky: 29
Registrován: ned led 27, 2013 9:54

Re: umrtni kniha 1792 cesky

Příspěvekod zrnka písku » ned úno 03, 2013 22:00

nedošly v životu matky mi příjde jako "nedozrálý v lůně matčině" ergo nedonošený / narozený předčasně
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Re: umrtni kniha 1792 cesky

Příspěvekod radekbo » ned úno 03, 2013 22:08

Aha, to me nenapadlo, nicmene zrovna u dvojcat je to dost pravdepodobne! Diky.
To byla hrozna doba, porad premyslim, jak se s tim mohli vyrovnavat, kdyz kdyz vetsina deti zemrela :/. Jestli to jako brali jako "normalni"... no nevim, porad je to vlastni dite, ze jo.
radekbo
 
Příspěvky: 29
Registrován: ned led 27, 2013 9:54

Re: umrtni kniha 1792 cesky

Příspěvekod Martin Jílek » pon úno 04, 2013 1:03

Dávám si stejné otázky!Můj pra....děda pochoval 7 dětí!Jen 4 se dožily vyššího věku :-(
Uživatelský avatar
Martin Jílek
 
Příspěvky: 1070
Registrován: sob srp 04, 2012 15:41
Oblast pátrání: Šumperk, Telč, Mrákotín, Studená a okolí

Re: umrtni kniha 1792 cesky

Příspěvekod Zora » pon úno 04, 2013 1:22

Občas se zamýšlím nad "rolí" žen... vdaly se, porodily,staraly se, trápily, pohřbily zemřely..., ...
moje předkyně pohřbila asi pět dětí z jedenácti, potom manžela, pak další dítě, potom šla k synovi, tam pohřbila vnouče, pak ke druhému, protože mu zemřela manželka a zůstalo dítě, do roka spěchala zpátky k prvnímu, protože i tam zemřela manželka a a postupně umíraly i další děti...
Hrozná doba... tuberkoloza, podvyživení, ...
A my se bohužel dozvídáme jen strohé införmace, a když už, tak historie hovoří stejně jen mužích...
Zora
Naposledy upravil Zora dne pon úno 04, 2013 10:02, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: umrtni kniha 1792 cesky

Příspěvekod evanik » pon úno 04, 2013 9:29

Taky jsem nad tím přemýšlela. Když jsem našla babičku a dědu mojí babičky tak za 11 let se jim narodilo 8 dětí, z toho snad nejstarší František (úmrtí jsem nenašla, ale stěhovali se) a určitě třetí narozená Anežka se dožili dospělosti (u té nějakou dobu babička žila). Pak se jim teda ještě určitě narodila maminka babičky, ale to už je v živé matrice. A nevím jestli v živé matrice nebudou další sourozenci, ale asi ne. Babička prý žila po smtri maminky u jediné živé příbuzné a když jim jí odebraly, tak žila v domovské obci matky u starostů.
Uživatelský avatar
evanik
 
Příspěvky: 127
Registrován: stř led 09, 2013 20:18
Bydliště: Mladoboleslavsko

Re: umrtni kniha 1792 cesky

Příspěvekod Mira80 » pon úno 04, 2013 10:01

Take na me (jakozto otce 20mesicni dcerky) padla lehka depka, kdyz jem prochazel matriku zesnulych a nachazel tam spousty deti, ktere se dozily treba jednoho roku veku (zrovna vek, kdy dite zacine pobirat rozum a zacina s nim byt neuveritelna legrace) A pak prijde nejaka nemoc typu spaly, nestovic apod a konec.. Stejne tak i lidi kolem 18-19 let veku s pricinou smrti nestovice apod.
Manzelka mi ale rika, ze byla jina doba nez dnes, lide byli v tomto ohledu vyrazne tvrdsi a odolnejsi, patrilo to k zivotu, ze byvala velka mortalita, dnes se nam to velmi tezko chape.
Mira80
 
Příspěvky: 39
Registrován: ned úno 03, 2013 20:44


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků