Svatba 1806

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Svatba 1806

Příspěvekod Kovarl » sob lis 01, 2008 15:45

Dobrý den, kolegové,
donedávna jsem z pracovních a rodinných důvodů (nemoc dítěte) měl pauzu na fóru zde i na Mageu, teď mám zásobu problémů, se kterými bych potřeboval pomoc :-)
Bohužel mé znalosti kurentu, němčiny a latiny mě 200 let zpátky již velmi limitují.
Níže mám svatební zápis, prosil bych o doplnění základních informací.
Svatba byla v Chotovinách, odkud pochází nevěsta, podle novějších informací pocházel ženich z Jedlan 2, což nejsem schopen rozluštit (vypadá to, jako by byl z Chotovin 2).
U ženicha přečtu, že to je Georg (Jiří) Křemen, jeho otec asi Mathes ... schumacher (švec, což byli všichni), zřejmě je tam ještě něco o jejich svobodnictví?.
Nevěsta Anna - přečtu tochter des Jozef Čechtický. Dole je něco o dispensu, zřejmě pro nevěstu, která ještě nebyla plnoletá.
Obrázek
Uživatelský avatar
Kovarl
 
Příspěvky: 68
Registrován: pon črc 31, 2006 11:57
Bydliště: Praha 11

Příspěvekod Galadwen » ned lis 02, 2008 20:21

Myslím, že to podstatné jste přečetl, snad jenom ještě, že otec ženicha už byl v té době mrtev. Svobodník tam je, švec taky. Jako Vy si myslím, že dispenz byla na nezletilost nevěsty, i když to z textu nevyplývá, je tam jen datum vydání a úřad. Otec nevěsty byl panský zahradník nebo zahradník na panství. Nijak nevyplývá, že by byl ženich z jiné obce, zmíněná je jen Chotovina. Je možné, že v době sňatku bydlel v téže vsi jako nevěsta, i když pocházel odjinud, při hledání narození se budou muset prověřit obě možnosti.

Přepis:
1806, 16. November, Chotowin /tady je za tím něco jako czou, což mi není jasné, co znamená/ N.-
N. 2
Georg Sohn des verstorbenen Mathes Kržemen, Frayssoss, Schumacher
26 /Jahren/, /ledig/, /katholisch/
Chotowin N. 14
Anna Tochter des Jozef Čechticky, Herrschaft. Gärtner
19 /Jahren/, /ledig/, /katholisch/
/Svědci/: Wentzl Chottowinsky, Fleischhauer Meister, Frantz Hollubarž, Peck Meister
/jedno slovo nepřečtu/ via pro tribus
per dispensationem /jedno slovo nepřečtu/ districtus Tabor de dato 13. Novembris 1806
Galadwen
 
Příspěvky: 286
Registrován: úte dub 01, 2008 10:45


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků