Pomoc se jménem obce a příjmeními

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Pomoc se jménem obce a příjmeními

Příspěvekod Kovarl » stř říj 29, 2008 1:26

Vážení kolegové, také prosím o pomoc se zápisem. Většinu přečtu, jen s těmi jmény si nejsem jistý. Krom příjmení žen mě zajímá obec, která se na spodním černobílém zápisu jeví jako Milisko nebo Mitisko. Hledal jsem na mapě, historické mapě, v Ottově slovníku, v seznamu zaniklých obcí a pořád nemám představu, o co by mělo jít. Mohlo by být z okolí Dobříše, ale nezdá se mi, že by to byl Mníšek nebo Milevsko (možná by se mohlo jednat o Táborský kraj). Historický místopisný slovník bohužel nemám k dispozici. Díky za názory/návrhy.
Obrázek
Vlevo: Jan Bursyk (= Bursík?) mistr | rukavičkářský | syn Petra?? Bur | syka rukavič | káře z ??????? | Taborskyho? kraje | N 52, a matky | Kateřiny roz S????? | (přeškrtané Fleischmann) z | ??????? N-
Vpravo: Anna dcera | Matěje Fleissma | na kadlce? ?? | ??????? N- | a matky Kate | řiny - roz S???? | ???? z M? | ????? N-
Obrázek
Fleischmann aus Mi | lisko ?
Uživatelský avatar
Kovarl
 
Příspěvky: 68
Registrován: pon črc 31, 2006 11:57
Bydliště: Praha 11

Re: Pomoc se jménem obce a příjmeními

Příspěvekod Claricia » stř říj 29, 2008 6:40

Dobrý den,
řekla bych, že to Milevsko může být, odpovídá tomu skloňování slova Milisko.
Co se týče příjmení, jsou to příjmení Sowowa a Ssmelcowa. Petra, Táborského, kadlce je dobře.
Blanka

Kovarl píše:Vážení kolegové, také prosím o pomoc se zápisem. Většinu přečtu, jen s těmi jmény si nejsem jistý. Krom příjmení žen mě zajímá obec, která se na spodním černobílém zápisu jeví jako Milisko nebo Mitisko. Hledal jsem na mapě, historické mapě, v Ottově slovníku, v seznamu zaniklých obcí a pořád nemám představu, o co by mělo jít. Mohlo by být z okolí Dobříše, ale nezdá se mi, že by to byl Mníšek nebo Milevsko (možná by se mohlo jednat o Táborský kraj). Historický místopisný slovník bohužel nemám k dispozici. Díky za názory/návrhy.
Obrázek
Vlevo: Jan Bursyk (= Bursík?) mistr | rukavičkářský | syn Petra?? Bur | syka rukavič | káře z ??????? | Taborskyho? kraje | N 52, a matky | Kateřiny roz S????? | (přeškrtané Fleischmann) z | ??????? N-
Vpravo: Anna dcera | Matěje Fleissma | na kadlce? ?? | ??????? N- | a matky Kate | řiny - roz S???? | ???? z M? | ????? N-
Obrázek
Fleischmann aus Mi | lisko ?
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Uživatelský avatar
Claricia
 
Příspěvky: 637
Registrován: stř črc 11, 2007 6:43
Bydliště: Vysočina
Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí

Příspěvekod Kovarl » stř říj 29, 2008 23:49

Blanko, moc Vám děkuji za tu Sovovou a Šmelcovou, bude to tak.
To Milevsko mi ale nedá spát. Vypadá to nejjednodušeji, ale já nikde nemůžu najít, že by se to kdy v tomto tvaru používalo, a to to vlastně mám ve dvou různých zápisech (první česky z Dobříše 1832, druhý německy z Nového Města pražského 1855). Uvažoval jsem o dalších místech (Milín, Milešov, Mníšek...), ale nějak to nezapadá... inu zkusím v knihovně ten Místopisný slovník historický Království českého. Třeba jde o nějakou přejmenovanou obec.
Uživatelský avatar
Kovarl
 
Příspěvky: 68
Registrován: pon črc 31, 2006 11:57
Bydliště: Praha 11

Příspěvekod Kovarl » stř říj 29, 2008 23:52

Ještě obecnější dotázek - proč jsou tam několikrát čísla proškrtnutá? Znamená to jen to, že číslo zapisujícímu faráři, případně i zúčastněným rodičům nebyla známa?
Uživatelský avatar
Kovarl
 
Příspěvky: 68
Registrován: pon črc 31, 2006 11:57
Bydliště: Praha 11

Re: Čísla popisná

Příspěvekod Claricia » čtv říj 30, 2008 14:53

Přesně tak, farář (resp. ten, kdo záznam psal) nevěděl, ze kterého čísla popisného osoba je. Poměrně často se to stává v případě, že je osoba z jiné obce, než odkud pochází záznam, lidé si spíš pamatovali (a na spoustě malých vesnic stále pamatují :o)) názvy gruntů než jejich čísla...

Kovarl píše:Ještě obecnější dotázek - proč jsou tam několikrát čísla proškrtnutá? Znamená to jen to, že číslo zapisujícímu faráři, případně i zúčastněným rodičům nebyla známa?
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Uživatelský avatar
Claricia
 
Příspěvky: 637
Registrován: stř črc 11, 2007 6:43
Bydliště: Vysočina
Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků