VYŘEŠENO sčítací operát, 1890, Halenkovice, čeština

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO sčítací operát, 1890, Halenkovice, čeština

Příspěvekod Koshik » stř dub 03, 2024 20:37

Dobrý den,

potřeboval bych poradit s rozluštěním rodiště mého předka Josefa Bučíka.
Ve sčítacím operátu z roku 1890 pro obec Halenkovice, kde Josef 1.1.1901 zemřel, je uvedeno Halenokovice a rok 1836 (https://www.mza.cz/scitacioperaty/digis ... -03520.jp2). U data narození je nějaký název obce ..aldice, Čechy. Možná je to vodítko, ale nemůžu bohužel přečíst.
V jiných sčítacích operátech je uvedeno datum narození 18.3.1836. V matrice zemřelých https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00640.jp2 je uvedeno 28.3.1835.
Všude se uvádí místo Pohořelice (Zlínský kraj), odkud pochází jeho rodiče.
V matrice narozených pro tuto obec jsme ho nenašel ani v průběhu let 1830 - 1840 vůbec.
V roce 1830 (14. prosince) jsem našel narození jeho bratra Franze - Pohořelice 59. Další sourozence, kteří jsou uváděni ve sčítacích operátech jsem nenašel stejně jako mého předka.
Děkuji za každý příspěvek.

Pavel Abrla
Naposledy upravil Koshik dne sob dub 13, 2024 19:49, celkově upraveno 1
Koshik
 
Příspěvky: 86
Registrován: čtv kvě 31, 2018 10:39

Re: sčítací operát, 1890, Halenkovice, čeština

Příspěvekod Zora » stř dub 03, 2024 20:50

Zkoušel jste Waldice?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29166
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: sčítací operát, 1890, Halenkovice, čeština

Příspěvekod Koshik » stř dub 03, 2024 21:07

Waldice jsem sice přečetl, ale netuším, co je to za obec. Pod tímto názvem jsem nic nenašel. Takže nevím, jestli čtu správně. Navíc jsou tam uvedeny Čechy a v dalších záznamech má uvedeny Pohořelice. To mě trochu mate.
Koshik
 
Příspěvky: 86
Registrován: čtv kvě 31, 2018 10:39

Re: sčítací operát, 1890, Halenkovice, čeština

Příspěvekod Zora » stř dub 03, 2024 21:12

MOhly by to přece být Valdice, jsou v Čechách.

Je třeba něco z možností vyloučit. Když není v Pohořelicích, tam jste hledal, tak bych zkusila další možnost.
Mohu se ale samozřejmě mýlit. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29166
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: sčítací operát, 1890, Halenkovice, čeština

Příspěvekod Koshik » ned dub 07, 2024 20:26

Valdice se pokouším dohledat. Zatím jsem bohužel nebyl úspěšný - nemůžu najít správný digitalizovaný archiv.
Koshik
 
Příspěvky: 86
Registrován: čtv kvě 31, 2018 10:39

Re: sčítací operát, 1890, Halenkovice, čeština

Příspěvekod hovorkas » pon dub 08, 2024 5:25

Co vím, jsou Valdice u Jičína a Valdice u Semil, matriky pro obě obce v "Zámrksu":

https://aron.vychodoceskearchivy.cz/ (kliknout vlevo dole na slovo Matriky)
https://aron.vychodoceskearchivy.cz/arc ... E%22%7D%5D
hovorkas
 
Příspěvky: 285
Registrován: sob pro 15, 2012 21:53
Oblast pátrání: Kutnohorsko: Kaňk, Grunta, Chotouchov, Červený Hrádek, Rohozec, Horka (Žehušice), Borek (Žehušice), Solopysky, Mančice, Žleby (Čáslav), Radovesnice II, Zdechovice, Zbýšov, Bumbálka, Dobrnice, Červené Janovice; Kolínsko: Libenice, Tři Dvory, Polní Chrčice, Krakovany, Starý Kolín; Posázaví: Vrbka (Ledeč nad Sázavou); Nymbursko: Křinec, Zábrdovice; Jičínsko: Libáň, Dětenice, Veselice, Zliv (Libáň), Bačalky, Lično, Bystřice (Libáň), Údrnice, Únětice (Libáň), Vitiněves, Nemyčeves, Hřmenín, Markvartice, Rakov, Mrkvojedy, Dolní Lochov; Jablonecko: Vrát; Morava: Bělkovice

Re: sčítací operát, 1890, Halenkovice, čeština

Příspěvekod ATUM » pon dub 08, 2024 10:00

Jsou to Malotice SOA Praha , matrika Malotice 06 sn.79 . Narozen 28.3.1835.
ATUM
 
Příspěvky: 681
Registrován: čtv úno 06, 2014 9:49
Oblast pátrání: Okolí Brtnice, Dolní Cerekve, Batelova, Třeště, Telče, Dačic, Kunžaku,
Žirovnice, Písku

Re: sčítací operát, 1890, Halenkovice, čeština

Příspěvekod Koshik » stř dub 10, 2024 21:11

Ano, máte pravdu. Jsou to opravdu Malotice. To bych sám asi nerozlouskl. Děkuji za pomoc.
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/8317/79
Ještě bych rád požádal o pomoc s přečtením textu, který mi snad napoví, jak se můj 4xpradědeček dostal z Halenkovic (v dnešním Zlínském kraji) až do Malotic a pak zase zpátky.
V matričním zápise čtu toto:
Otec: Jozeff Bučík ......... ......klasny na dvoře malovickém syn + Tomasse Bučíka chalupníka z Pohořelic panství Mallinow z Morawy (nejspíš Malenovice) kraje Hradišského No 52 matky + Anny Kadlankin z Oldřichowitz .......
Matka: Maria dcera + Jozefa Sukupa chalupníka z Pohořelitz panstvy Malynow z Morawy kraje Hradišského matky + Eleonory

O 2 roky dříve před mým předkem se rodičům v Maloticích narodil také syn Joannes:
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/8317/73
Tam čtu u otce - Josef Bučík panský "pokladny" (nejsem si jist). U matky nečtu jméno její matky Eleonora, jako bylo v předchozím zápise.

Další zápis je matrice zemřelých, kdy zemřel výše uvedený syn Jan - https://ebadatelna.soapraha.cz/d/8330/23
Tady opět povolání otce Jozefa nepřečtu. Je to něco jako "poklasny", ale nedává mi to smysl.
Předem díky za každou radu.
Koshik
 
Příspěvky: 86
Registrován: čtv kvě 31, 2018 10:39

Re: sčítací operát, 1890, Halenkovice, čeština

Příspěvekod ATUM » stř dub 10, 2024 21:26

Ano vrchnostenský poklasný - totéž co šafář.
ATUM
 
Příspěvky: 681
Registrován: čtv úno 06, 2014 9:49
Oblast pátrání: Okolí Brtnice, Dolní Cerekve, Batelova, Třeště, Telče, Dačic, Kunžaku,
Žirovnice, Písku

Re: sčítací operát, 1890, Halenkovice, čeština

Příspěvekod Zora » pát dub 12, 2024 13:58

Pokud považujete příspěvek za vyřešený, označte jej. Šafář ovšem není totéž co poklasný.
z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29166
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO sčítací operát, 1890, Halenkovice, čeština

Příspěvekod Koshik » sob dub 13, 2024 19:54

Ano, máte pravdu. To už jsem si dohledal, že šafář a poklasný není stejná funkce.
Díky všem za radu. Toto bych asi sám opravdu nerozlouskl.
Kdyby měl ještě někdo podobnou zkušenost s přesunem za prací přes 200 km a pak návrat domů, jako to bylo v případě mého předka, dejte prosím vědět.
V dnešní době je to v celku normální věc, ale v první polovině 19. století to asi úplně běžné nebylo.
P.
Koshik
 
Příspěvky: 86
Registrován: čtv kvě 31, 2018 10:39

Re: VYŘEŠENO sčítací operát, 1890, Halenkovice, čeština

Příspěvekod zeter » sob dub 13, 2024 22:18

Bylo i nebylo, záleželo na postavení, povolání, nebo i náhodě... tovaryši chodili na vandry, děvčata i chlapci do služby, skláři se přesouvali mezi sklárnami, učitelé a duchovní byli (po studiích) umisťováni na různá působiště, úředníci se mohli pohybovat po panstvích (která bývala rozlehlá a roztahaná), umělci, tuláci, žebráci šli, kam je nohy nesly, fungovala samozřejmě i nějaká nákladní doprava, a to i na velké vzdálenosti. Taková ta představa o zápecníkovi, co celý život nevytáhl paty z vesnice, má omezenou platnost. A pak jsou tu samozřejmě vždycky individuální osudy, řízené náhodou - a ty se mohou zcela vymykat zvyklostem - to je potřeba mít pořád na paměti. I v téhle době lidé například zcela zmizeli, odešli neznámo kam, nedali o sobě vědět a do obce už se nevrátili - vím o pár takových případech, protože jsem dohledal noticky o soudních řízeních o prohlášení za mrtvého.
Já mám třeba případ, kdy se jihomoravský sirotek nějak ocitl ve středních Čechách (jako pasáček) a pak se oženil a vrátil na Moravu, ale ne do svého rodiště. Dohledal jsem to náhodou přes úmrtí jednoho potomka, jinak bych neměl šanci.
zeter
 
Příspěvky: 3309
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků