VYŘEŠENO N Rokycany 1721, čeština

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO N Rokycany 1721, čeština

Příspěvekod genjan » čtv bře 14, 2024 11:02

Dobrý den,

mohu poprosit o pomoc při přepisu místa:

vpravo, 3. zápis https://www.portafontium.eu/iipimage/30 ... =523&h=245

Přepis:
Pokrztiena gest od P. Caplana Martina Girky Katerzina dczera Waczlawa Czerniho z Anny M. geho: Levans: Benina Khoterowa z Plzenske nokre huti, Barbora Czerna z huti Klabawske, Dorota Grofftowa tez odtud, Matieg Czermak od Gežku, Jan Kleteczka z huti Klabawske.

Děkuji za ochotu, zdraví genjan
Naposledy upravil genjan dne pát bře 15, 2024 8:52, celkově upraveno 1
genjan
 
Příspěvky: 538
Registrován: pon pro 18, 2023 12:12

Re: N Rokycany 1721, čeština

Příspěvekod Zora » čtv bře 14, 2024 11:14

HOROMYSLICE
První zmínka o této osadě pochází z roku 1367. K roku 1390 je znám její majitel – Lipolt
z Oseku. V té době zde zřejmě stála tvrz, která však už v r. 1445 je udávána jako pustá a též
dvůr a i statek byly v té době ve „špatném stavu“. Za vlády Vladislava Jagelonského získal
osadu jakýsi Jan Muchek z Bukové, který k Horomyslicím připojil i celou ves Dýšinu. Jeho
syn Adam znovu vybudoval tvrz, kterou r. 1553 prodal městu Plzni, které zvelebilo statek.
Tomu tehdy patřila ves, dvůr, ovčín, pivovar, mlýn, ves Dýšina, dále, v té době již pusté, vsi
Myší Oujezd a Kokot.
V 17. století, kdy došlo k rozmachu železářství, tu byla r. 1678 vystavěna vysoká pec.
Základní kámen k ní byl položen 25. srpna 1678 plzeňským primátorem Pavlem Martincem a
vysvěcen plzeňským arciděkanem Janem Alešem Čapkem. Pracovat začala v únoru 1679 se
dvěma hamry, 8. února bylo vytaveno první surové železo. Toho roku sem byl též převeden
provoz pece z dnešní Nové Hutě (tato osada neměla tehdy dosud současné jméno).
Zpracovávaná ruda pocházela z okolí Ejpovic.
Veškeré surové železo bylo určeno ke zkujňování, jenom u r. 1790 je udáno, že
nepatrný podíl připadl na litinu

Je možné, že tato huť byla nazývána mokrou, vzhledem k hamrům a podílu železa určenbého ke zkujňování.
Vše ostatní je na Vás... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Rokycany 1721, čeština

Příspěvekod genjan » čtv bře 14, 2024 12:41

Dobrý den,

děkuji. Šlo mi spíše o to, jestli je přepis správný.

Zdraví genjan
genjan
 
Příspěvky: 538
Registrován: pon pro 18, 2023 12:12

Re: N Rokycany 1721, čeština

Příspěvekod Zora » čtv bře 14, 2024 12:45

aha , takže vůbec nejde o to, o kterou obec se jedná, ale jen o přepis. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Rokycany 1721, čeština

Příspěvekod genjan » čtv bře 14, 2024 12:51

Momentální mi jde jen o přepis, o obec se jednat nebude, bude to nějaké území v rámci nějaké obce, ale myslím, že to ani nepůjde dohledat. V matrikách je často psáno neurčeno, takovéto místo ... myšleno plzeňská ,,mokrá"? huť jsem ještě nezaregistroval. Bude to dle mého názoru na řece Klabavě, ale ve kterých místech půjde těžko zjistit, je však možné, že se bude jednat o Horomyslice, které jsou v blízkosti Klabavy, hutě však byly na této řece od Brd po soutok Klabavy s Berounkou. Těžko říct, no.
genjan
 
Příspěvky: 538
Registrován: pon pro 18, 2023 12:12

Re: N Rokycany 1721, čeština

Příspěvekod Zora » čtv bře 14, 2024 14:02

Omlouvám se, že jsem vstoupila do Vašeho zcela jiného postupu. Když tak to mohu smazat. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Rokycany 1721, čeština

Příspěvekod genjan » čtv bře 14, 2024 14:07

To je ok, třeba se to bude v budoucnu hodit.
genjan
 
Příspěvky: 538
Registrován: pon pro 18, 2023 12:12

Re: N Rokycany 1721, čeština

Příspěvekod Zora » čtv bře 14, 2024 14:12

Nedávno jsem dělala rodokmen na Rokycansku, nejprve jsem si naopak zmapovala celou oblast. Je fakt, že jsem ale neřešila tečku nebo háček nad N. (na to nevidím a není to pro mě absolutně důležité, snad až na výjimky)
Věděla jsem ale naprosto přesně, odkud kdo byl a jakou mělo dané místo - obec historii.
Totéž platilo o několika hlavních příjmeních... odkud přišli, kdy přišli, kam se přesunuli... jak se měnilo příjmení...

Příště už nebudu reagovat. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Rokycany 1721, čeština

Příspěvekod genjan » čtv bře 14, 2024 14:47

Rozumím, jen to momentálně není oblast mého zájmu - myšleno plzeňská ,,mokrá"? huť. Narazil jsem na to místo v souvislosti s osobami, které mi zajímají. A v dalším bádání by mi tato informace mohla dopomoci k vztahovým vazbám.
genjan
 
Příspěvky: 538
Registrován: pon pro 18, 2023 12:12

Re: N Rokycany 1721, čeština

Příspěvekod Zora » čtv bře 14, 2024 16:29

Já Vám víc neporadím, naprosto se míjíme v přístupu.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Rokycany 1721, čeština

Příspěvekod genjan » čtv bře 14, 2024 16:32

Však v pořádku.
genjan
 
Příspěvky: 538
Registrován: pon pro 18, 2023 12:12

Re: N Rokycany 1721, čeština

Příspěvekod zburget » čtv bře 14, 2024 18:49

Aby to nakonec nezapadlo…


Pokrztiena gest od P. Caplana Martina Girky Katerzina dczera Waczlawa Czerniho z Anny M. geho: Levans: Benina Kholerowa z Plzenske mokre (to zřejmě má být) huti, Barbora Czerna z huti Klabawske, Dorota Grofftowa tez odtud, Matieg Czermak od Gežku, Jan Kleteczka z huti Klabawske
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N Rokycany 1721, čeština

Příspěvekod abulin » pát bře 15, 2024 0:45

Zburget Vám současně opravil špatně přečtenou Khoterovou na Kholerovou - Kholerové, starší transkripce Khulerové ... lze se domnívat, že příjmení souvisí s funkcí "khulmistra" v huti. V Klabavě (majetku Rokycan) byla huť, která byla obnovena v roce 1643, další huť v Klabavě - POD RYBNÍKEM byla postavena v roce 1690 - IMHO "mokrá" huť tedy odpovídá této dolní huti v Klabavě.
abulin
 
Příspěvky: 29
Registrován: úte pro 31, 2013 2:23

Re: N Rokycany 1721, čeština

Příspěvekod genjan » pát bře 15, 2024 8:51

Dobrý den,

děkuji Vám všem za podněty, názory, opravy. Děkuji i panu abulinovi za místopis, Dolejší huť je zmiňována v hojné míře, o této Plzeňské mokré huti jsem četl prvně, poznamenám si, že se jedná o jednu a tutéž huť.

Ještě jednou děkuji všem. Zdraví genjan
genjan
 
Příspěvky: 538
Registrován: pon pro 18, 2023 12:12


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 45 návštevníků