VYŘEŠENO N Rokycany 1721, čeština

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO N Rokycany 1721, čeština

Příspěvekod genjan » stř bře 13, 2024 15:53

Dobrý den,

prosím o pomoc při tomto přepisu:

vpravo, 1. přepis https://www.portafontium.eu/iipimage/30 ... =446&h=206

Přepis:
Pokrztiena gest od P. diekana Daniela Girziho Ridla Anna Kateržina dczera Jakuba Fronka z Ewy Fagtowi (Definistro latere) Levans: Katerzina Wozkowa, Marketa Comisaržka zkameni, Sybilla Halaßka, Katerzina Ssefflowa, Jan Ticheg z Prahy, Dobiaß Girzik z Klatow

Není mi jasná jedna věc, bude se jednat o levobočka, ale jsou zde uvedena obě jména (otec, matka), narazil jsem ve všech případech na to, že otec bývá neznámý, ale tady to definistro latere je u matky, znamená to teda, že otec je vlastním otcem a matka nevlastní a vlastní matka zemřela?

Děkuji za vysvětlení a ochotu, zdraví genjan
Naposledy upravil genjan dne pát bře 15, 2024 8:56, celkově upraveno 1
genjan
 
Příspěvky: 538
Registrován: pon pro 18, 2023 12:12

Re: N Rokycany 1721, čeština

Příspěvekod zburget » čtv bře 14, 2024 18:57

Pokrztiena gest od P. diekana Daniele Girziho Ridle Anna Kateržina dczera Jakuba Fronka z Ewy Fagtowi (Definistro latere) Levans: Katerzina Waczkowa (bych v tom viděl), Marketa Comisaržka zkameni, Sybilla Halaßka, Katerzina Ssefflowa, Jan Ticheg z Prahy, Dobiaß Girzik z Klatow

Není mi jasná jedna věc, bude se jednat o levobočka, ale jsou zde uvedena obě jména (otec, matka), narazil jsem ve všech případech na to, že otec bývá neznámý, ale tady to definistro latere je u matky, znamená to teda, že otec je vlastním otcem a matka nevlastní a vlastní matka zemřela
Vysvětlení přenechám někomu erudovanějšímu.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12594
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N Rokycany 1721, čeština

Příspěvekod Mistr Jan » čtv bře 14, 2024 20:40

de sinistro latere = z levého boku (doslovně)
Znamená to tolik, že se dítko narodilo mimo manželství rodičů. V tomto případě je nemanželský otec známý.
J
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2941
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: N Rokycany 1721, čeština

Příspěvekod genjan » pát bře 15, 2024 8:55

Dobrý den,

děkuji Vám za opravu i za vysvětlení. Zdraví genjan
genjan
 
Příspěvky: 538
Registrován: pon pro 18, 2023 12:12


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 46 návštevníků