VYŘEŠENO N Rokycany 1719, čeština

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO N Rokycany 1719, čeština

Příspěvekod genjan » úte bře 12, 2024 9:34

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na příjmení svědka:

vpravo, 3. zápis odspodu https://www.portafontium.eu/iipimage/30 ... =449&h=169

Přepis:
Pokrztien gest odemnie Daniela Girziho Ridla Waczlaw syn Waczlawa Peßty z Ewou, M. geho: Levans Waczlaw Kleteczka, Jan Sedleczki, oba z Dolegssi hutti, Jakub Sspragsl z Litohlaw, Dorota Sedleczka pod starou hutti, Katerzina Kuzlerina z Miesta

Pozn.: Procházel jsem index na konci knihy a dopátral jsem se Katerziny Keslerowé. Jen mi přijde, že to asi neodpovídá zápisu.

Děkuji za názory, zdraví genjan
Naposledy upravil genjan dne úte bře 12, 2024 10:44, celkově upraveno 1
genjan
 
Příspěvky: 538
Registrován: pon pro 18, 2023 12:12

Re: N Rokycany 1719, čeština

Příspěvekod zburget » úte bře 12, 2024 9:56

Pokrztien gest odemnie Daniela Girziho Ridla Waczlaw syn Waczlawa Peßty z Ewy, M. geho: Levans Waczlaw Kleteczka, Jan Sedleczki, oba z Dolegssi hutti, Jakub Sspragsl z Litohlaw, Dorota Sedleczka pod stare hutti, Katerzina Kuzlerina (?) z Miesta

Pozn.: Procházel jsem index na konci knihy a dopátral jsem se Katerziny Keslerowé. Jen mi přijde, že to asi neodpovídá zápisu.
Tak úplně nemožné to není - Keslerova by to klidně být mohlo. Jako i ostatní jména jsou napsaná tak, že vám neřeknu s jistotou, že je máte správně. Spíš jen, že proti jejich takovému přepisu nic nemám.
První je K, druhé může být u, a, ale i to e - viz o zápis níž 'z Katerziny'. Třetí vypadá, jako z, ale taky to může být s. Potom následuje buď k, ale může to být i slupinka le. Další může být r a pak to sice vypadá, jako i, ale to tqam moc nedává smysl. Nepovedené o by tam paslovalo líp. Pak to klidně může být v - viz Levans. Sice bych tam čekal dovojité w, ale čert ví. Poslední pímenop je logicky a a tvar mu neodporuje.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12594
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N Rokycany 1719, čeština

Příspěvekod genjan » úte bře 12, 2024 10:08

Ten index byl dodělávám jiným duchovním a přepisy jmen neodpovídají zápisům v textu matriky, jsou uzpůsobena době, řekl bych, že ten index bude tak z 19. století.

To zakončení -ina mi přijde také divné a asi to bude špatně, protože v celé matrice je poměrně striktně dodržováno zakončení -owa u ženských jmen. Co se týče té Kateřiny Keslerové, vím, že porodila v témže období, byla z Města a jako jedno z mála dalších příjmení uvedených v indexu by odpovídalo možnému přepisu. (Všechna možná jména z indexu prohledána, tato osoba zbyla.)

Děkuji za ochotu, ponechám v závorce, když však říkáte, že by to mohlo být, tak si myslím, že tomu tak opravdu bude, protože nalezené informace tomu poměrně jasně nasvědčují.

Zdraví genjan
genjan
 
Příspěvky: 538
Registrován: pon pro 18, 2023 12:12


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 42 návštevníků