VYŘEŠENO Matrika O, 1812, Rataje, češtna

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO Matrika O, 1812, Rataje, češtna

Příspěvekod Mošna » úte bře 05, 2024 16:46

Dobrý den.
Prosím o doplnění přepisu druhého řádku?

https://ebadatelna.soapraha.cz/d/9121/69

25 November 1812
Waczlaw Syn Antonia Böshy Mlinar ze Sternberzskiho N.26 Magdalena Dczera Giřiho Ssandi Koni..la Ratajskeho Wlasimskeho panstwi N.1
Copulavi Bonaventura Boenisch .... Sanztus


Svědci: Waclaw Wladz..
Snusszč Swobod
Waczlaw .lika
domkar z rataj


Čím byl Šanda? A ten latinský zápis? A nakonec svědci.

Díky předem.
Naposledy upravil Mošna dne úte bře 05, 2024 23:38, celkově upraveno 1
Mošna
 
Příspěvky: 277
Registrován: stř bře 08, 2017 11:15
Oblast pátrání: Středočeský kraj

Re: Matrika O, 1812, Rataje, češtna

Příspěvekod zburget » úte bře 05, 2024 19:43

25 November 1812
Waczlaw Syn Antonia Böshe Mlinarze Sternberzskiho Panstwi N.26
Magdalena Dczera Girika Schandi Roni..la Rattayskeho Wlasimskeho panstwi N.1
Copulavi Bonaventura Boenisch Cura[tus] Sanztus

Svědci: Waclaw Wladzky
Snussyc Swobod
Waczlaw Klika
domkar z ratag
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matrika O, 1812, Rataje, češtna

Příspěvekod Mistr Jan » úte bře 05, 2024 19:50

Napadá mě, že by to mohlo být Koncella - konšela. První písmeno sice opravdu vypadá jako R, ale k záměně za K to nemá daleko.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2941
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Matrika O, 1812, Rataje, češtna

Příspěvekod Mošna » úte bře 05, 2024 20:28

Moc děkuji.

Ohledně toho konšela - to se mi docela líbí. Dokonce jsme to nedávno našli v jiné malé vsi.
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/13422/75 poslední zápis dole - také svědek.

A já si teda byl a jsem s tím K docela jistý. Zvláště když to písmenko srovnám s tím K u Kateřiny o zápis níže.
Kdo je na takhle malé vsi konšel jsme úplně nevyřešili - mohl by to být i obecní sluha. Tohle ale úplně nesedí s tím, že statek čp.1, kam se Béza přiženil, není zrovna malý. Bézovi tam jsou dodnes.

A ještě bych měl doplňijící dotazy:
1) "Bonaventura Boenisch" je jméno kněze?
2) "Snussyc Swobod" je co? Jméno svědka?
3) V případě, že to jsou obě jména a příjmení - které je které? A má to současný český ekvialent?
Mošna
 
Příspěvky: 277
Registrován: stř bře 08, 2017 11:15
Oblast pátrání: Středočeský kraj

Re: Matrika O, 1812, Rataje, češtna

Příspěvekod zburget » úte bře 05, 2024 20:35

No, podle mě je to čistokrevné R - viz Rattay o záznam výš. K je psáno úplně jiným tahem. I když ve výsledku vypadá písmeno podobně, je psáno úplně jinak. Jestli se ale písař upsal a mělo tam být K, to nevím.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matrika O, 1812, Rataje, češtna

Příspěvekod Mošna » úte bře 05, 2024 20:40

To máte taky pravdu. Ten kněz má hodně podobné to K a R. Ale nenapadá mne, jaký význam by mělo to slovo celé s R.
Mošna
 
Příspěvky: 277
Registrován: stř bře 08, 2017 11:15
Oblast pátrání: Středočeský kraj

Re: Matrika O, 1812, Rataje, češtna

Příspěvekod Mošna » úte bře 05, 2024 20:48

Podle Dr. Antonína Podlahy - Posvátná místa Království českého III byl ve Zdislavicích farářem v té době Antonín Bonaventura Boenisch. TO teda sedí. A příjmení je Boenisch :)
Mošna
 
Příspěvky: 277
Registrován: stř bře 08, 2017 11:15
Oblast pátrání: Středočeský kraj

Re: Matrika O, 1812, Rataje, češtna

Příspěvekod Zora » úte bře 05, 2024 21:30

Konšel

Vzpomeňte si na seriál F. L. Věk. V. Menšík tam hraje postavu konšela. Funkce to byla vážená, něco jako dnešní obecní zastupitel... Dá se toho o této funkci dohledat strašně moc, je to jen na Vás, sluha to snad ani být nemohl...
Nemá moc smysl to zde rozebírat, odpovědi nejsou pro nikoho závazné, píšeme to jen s dobrou vůlí, to podstatné si musíte vyhledat sám a ujistit se o významu... musíte mít jistotu, ne stavět na tom, že Vám někdo něco napíše, řekne...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika O, 1812, Rataje, češtna

Příspěvekod Mistr Jan » úte bře 05, 2024 21:46

zburget píše:No, podle mě je to čistokrevné R - viz Rattay o záznam výš. K je psáno úplně jiným tahem.

Ano, s tím souhlas, ale smyslově mě nějak nic jiného vhodného nenapadá :-)
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2941
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Matrika O, 1812, Rataje, češtna

Příspěvekod Mošna » úte bře 05, 2024 21:49

Dobrý den.
Tak poraďte prosím nějakým konkrétním linkem k informacím. Já narážím pouze na městské konšely. I na Wikipedii je konšel definován jako městský radní. Funkci konšela na malé vsi jsem nikde nenašel.
Ale třeba hledám blbě.
Odpovědi samozřejmě závazné nejsou, ale věřím, že když někdo něco ví, tak se pokusí poradit a nebo aspoň nasměrovat. Od toho by tohle fórum mělo být ne?
Mošna
 
Příspěvky: 277
Registrován: stř bře 08, 2017 11:15
Oblast pátrání: Středočeský kraj

Re: Matrika O, 1812, Rataje, češtna

Příspěvekod Mošna » úte bře 05, 2024 21:51

Ještě bych jednou poprosil, jestli by někdo neměl nějaký názor k těm slovům "Snussyc Swobod". Vůbec mi to nedává smysl :(
Mošna
 
Příspěvky: 277
Registrován: stř bře 08, 2017 11:15
Oblast pátrání: Středočeský kraj

Re: Matrika O, 1812, Rataje, češtna

Příspěvekod Zora » úte bře 05, 2024 22:14

Mošna píše:Dobrý den.
Tak poraďte prosím nějakým konkrétním linkem k informacím. Já narážím pouze na městské konšely. I na Wikipedii je konšel definován jako městský radní. Funkci konšela na malé vsi jsem nikde nenašel.
Ale třeba hledám blbě.
Odpovědi samozřejmě závazné nejsou, ale věřím, že když někdo něco ví, tak se pokusí poradit a nebo aspoň nasměrovat. Od toho by tohle fórum mělo být ne?


neporadím, musela bych znát konkretní příklad a danou oblast, tu Vaši neznám.
Třeba ten Váš konšel byl konšelem ve městě a dostavil se k nějaké svatbě, narození do obce... ... Fakt se to nedá odhadnout...
Byly Rataje v dané obci obcí, městysem nebo městem ? To jste si zjišťoval?
Tedy netuším, zda jde opravdu o konšela, do čtení se nepletu, špatně vidím.
Vždycky pamatujte na to, že rádce je veden dobrým úmyslem, ne vždycky ale má dobré znalosti. Co si nenajdete sám, nemáte ověřené... Nejde o to, kdo se chce podělit o znalosti, jde o to, jaké ty znalosti jsou.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika O, 1812, Rataje, češtna

Příspěvekod Mistr Jan » úte bře 05, 2024 22:29

Mošna píše:Ještě bych jednou poprosil, jestli by někdo neměl nějaký názor k těm slovům "Snussyc Swobod". Vůbec mi to nedává smysl :(

Aha, toho jsem si prvně nevšiml. Bude to Waclaw Wladyka, Saussyc swobod[ník]. Je to můj příbuzný ze Soušic, určitě jsme tuto rodinu v SZ zmiňovali. :-)

Co se konšelů týče, z mojí vlastní zkušenosti – vždy při šacování gruntu se píše, že jej prošacovali rychtář a konšelé. Z toho vyvozuji, že na každou rychtu (někdy samotná větší vesnice, jindy vícero malých), připadalo kromě rychtáře i pár konšelů, coby jeho pobočníků. Trochu jsem hledal na internetu, našel toto: https://is.muni.cz/th/ixkiz/Bakalarska_ ... _Marek.pdf Je to tam hezky v kostce vysvětleno:
Pudmistr (označovaný též purkmistr nebo purgmistr) s obecní radou, tj. 5 konšely,
zastupovali zájmy obce. Tvořili obecní samosprávu, která však měla velmi omezené
pravomoci. V čele vesnické (samo)správy byl totiž vrchností jmenovaný rychtář. Ten sice
stál v čele obce, ale zastupoval primárně vrchnost. Zástupce pudmistra byl tzv. „mladší
pudmistr“, který byl jedním z pěti konšelů. Při úředních jednáních, na smlouvách apod. se
obyčejně uvádějí za obec jen tři osoby: rychtář, pudmistr a mladší pudmistr.


Řekl bych proto, že městská rada a systém ve městě, který zmiňuješ, fungoval obdobně i na vsích. Konec konců jsou obecní zastupitelstva na vsích i dnes. Dřív byla ta samospráva taky potřeba, rychtář sám by to neutáhl. :-)
Taky bych odhadoval, že termín "konšel" nebude mít na vsi daleko od termínu "soused". Definicí slova "soused" je v tomto kontextu vážený obyvatel vesnice – konšel váženým být měl.:
Zástupcům obce (rychtář, pudmistr a konšelé) měli vesničané prokazovat uctivost.
V rámci venkovské společnosti měl pudmistr své jedinečné postavení. O váženosti pudmistra
a úctě k němu, resp. jeho funkci, nám podávají doklad např. svatební smlouvy...


J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2941
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Matrika O, 1812, Rataje, češtna

Příspěvekod Mošna » úte bře 05, 2024 23:38

Klobou dolů a velké díky Mistře Jane. Takhle si představuji pomoc a radu na fóru o genealogii. Super, super, super!!!
Saussyc swobod je svobodník ze Soušic ! To bych nikdy sám nedal.

Zburgetovi samozřejmě patří také velký dík za přepis.
Mošna
 
Příspěvky: 277
Registrován: stř bře 08, 2017 11:15
Oblast pátrání: Středočeský kraj

Re: VYŘEŠENO Matrika O, 1812, Rataje, češtna

Příspěvekod Zora » úte bře 05, 2024 23:45

Teď už Vám jen zbývá, podívat se na přesný význam slova soused.
To jste neudělal. Vše najdete na netu :-), ověřovala jsem . Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 45 návštevníků