VYŘEŠENO Matrika Oddaných, 1759, Kobylí, latina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO Matrika Oddaných, 1759, Kobylí, latina

Příspěvekod Mošna » pon úno 26, 2024 19:46

Dobrý večer.
tak jsem tu opět s prosbou o pomoc a bohužel opět s latinou. Z té si pamatuji jen pár slovíček, něco jsem si našel, ale mám tam spoustu nesmyslů.

https://ebadatelna.soapraha.cz/d/12901/48

Vlevo druhý zápis odspodu.

Vůbec jsem nepochopil způsob zápisu měsíce události, nebo co to tam je. Opakuje se to i v jiných zápisech okolo, ale to mi nepomohlo.
A ještě bych poprosil znovu vysvětlit, jak se přepisuje a čte ten znak, či znaky, které jsou třeba hned na konci slova Kobylí (český překlad). Už se to tu určitě řešilo, ale já jsem si to nepoznamenal a nemůžu to na fóru najít (nevím, co zadat do vyhledávače. Přepisují se jako y, ý nebo ij ?

Já čtu toto:
: Ex Kobilij Libertini fisoalenses
Post trinum publioam festum denuntiatine ides 7.4 t 21 ..ys
impedmento canonum copulaty ... ni fare Eorleghie honestes
sponsus Franciscus proprius filius Joannis Weseczký ex Sedelczka
um honesta sponsa Virgine Anna propria filia Adalberti dworžak
ex Kobylij presenty testitas Francisa Howorka ex Kobilij a Girije Ze-
man ex Hlivin Item Joanna Wlassak ex Krassovitz a Anna Dworza-
kowa ex Plchov

Děkuji předem.

Oprava 1: Blbnu. Měsíc události (říjen) je samozřejmě na stránce výše. Tím pádem vůbec nevím, co ta skupina znaků znamená. Tipoval bych ale, že den je 21. Tedy 21.10.1759

Oprava 2: Pořád na to koukám a teď si říkám, že by ten divný zápis mohl být 7, 14 et 21 , jakože datumy těch tří ohlášek :idea:
Naposledy upravil Mošna dne úte úno 27, 2024 9:59, celkově upraveno 1
Mošna
 
Příspěvky: 277
Registrován: stř bře 08, 2017 11:15
Oblast pátrání: Středočeský kraj

Re: Matrika Oddaných, 1759, Kobylí, latina

Příspěvekod zburget » úte úno 27, 2024 2:24

Mošna píše:A ještě bych poprosil znovu vysvětlit, jak se přepisuje a čte ten znak, či znaky, které jsou třeba hned na konci slova Kobylí (český překlad).
Tohle je trochu oříšek :-)
ij na konci slova, které většinou vypadá, jako ÿ je standardně jen jiný zápis koncovky -ii. Jenže v tomhle případě to bude nejspíš tvrdé y a možná těma tečkama chtěl písař vyjádřit, že je ta samohláska dlouhá. Protože koncovku -ii zde píše skutečně jako -ii. A tvrdé y píše běžně bez teček. Já osobně bych to přepsal, jako y.
Ex Kobily Libertini fiscalenses
Post trinnm publicam factam denuntiationem vide[licet](?) 7. 14 et 21 nulloque
detecto
impedmento canonico copulatus est in facie Ecclessie honestus
sponsus Franciscus proprius filius Joannis Weseczky ex Sedelczka
cum honesta sponsa Virgine Anna propria filia Adalberti Dworžak
ex Kobyly presentibus testibus Franciso Howorka ex Kobily et Georgio Ze-
man ex Hlivin Item JoannO Wlassak ex Krassovitz et Anna Dworza-
kowa ex Plchov

Oprava 2: Pořád na to koukám a teď si říkám, že by ten divný zápis mohl být 7, 14 et 21 , jakože datumy těch tří ohlášek :idea:
Tak, tak. Datum sňatku tam není.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12597
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matrika Oddaných, 1759, Kobylí, latina

Příspěvekod Mošna » úte úno 27, 2024 3:51

Super! Moc děkuji.

Ale musím se přiznat, že jsem to první úplně nepochopil. Nebo spíše jsem si z toho vzal, že v případě, že se mi v textu tyto znaky vyskytnou, musím se podívat, jak píše ypsilon a i v jiných slovech a podle toho si zvolit :)

A ještě mám jeden doplňující dotaz - jak byste přeložil Libertini fiscalenses?
Má to něco společného s tím, že jsou snoubenci svobodníci, nebo to znamená prostě "osvobozeno od poplatků"?
Mošna
 
Příspěvky: 277
Registrován: stř bře 08, 2017 11:15
Oblast pátrání: Středočeský kraj

Re: Matrika Oddaných, 1759, Kobylí, latina

Příspěvekod zburget » úte úno 27, 2024 8:04

Mošna píše:… v případě, že se mi v textu tyto znaky vyskytnou, musím se podívat, jak píše ypsilon a i v jiných slovech a podle toho si zvolit :)
přesně tak. Každý písaž měl trošičku jiné zvyklosti, je potřeba pochopit, jak které věci psal zrovna ten který konkrétní člověk.

… jak byste přeložil Libertini fiscalenses?
Má to něco společného s tím, že jsou snoubenci svobodníci, nebo to znamená prostě "osvobozeno od poplatků"?
Jo, tak tohle netuším. V okolních zápisech je vždycky psáno, kdo je kam poddaný a tady to není. Na druhou stranu co by tam mělo znamenat to fiscalenses? Je to tvar slova, který se používá pro určení místa. Snad to vysvětlí někdo z latiníků. To já nejsem.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12597
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matrika Oddaných, 1759, Kobylí, latina

Příspěvekod Zora » úte úno 27, 2024 8:13

Doporučuji tenhle příspěvek ukončit

a pak si dejte dotaz do příslušné sekce, třeba Výklad pojmů.
Určitě si toho někdo znalý všimne. Problematika svobodných, svobodníků..... je speciální kategorie, čili musíte vyčkat, zda někdo bude mít možnost odborně poradit.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika Oddaných, 1759, Kobylí, latina

Příspěvekod Mošna » úte úno 27, 2024 9:58

OK. Odkaz založen. Ukončuji.
Mošna
 
Příspěvky: 277
Registrován: stř bře 08, 2017 11:15
Oblast pátrání: Středočeský kraj


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků