VYŘEŠENO Matrika NOZ,1789,Kamberk,čeština

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO Matrika NOZ,1789,Kamberk,čeština

Příspěvekod Mošna » ned úno 18, 2024 0:01

Dobrý den.

Prosím spíše o kontrolu detailů a úvahy z údajů vyplývající ohledně oddání na prvním řádku vlevo:
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/9177/4

A jde mi především o měsíc u datumu svatby - je tam bris, ale číslovku nedokážu určit. Našel jsem, že bris se používal o září, ale........

Zajímavé je, že farář udává, že svatba proběhla s jeho svolením ve Veliši, tak jsem čekal, že ve Veliši bude záznam o této svatbě, jak se to dělávalo - záznam na místě události. Ve Veliši (Sedlečku) záznam není, ale je tam záznam o svatbě bratra nevěsty se sestrou ženicha - druhý zápis
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/13422/18
Úvaha je o tom, že proběhla dvojitá svatba a tudíž správné datum obou je 22.11.1789. To datum v prvním záznamu by tedy mělo být 9br (pokud mé poznámky nelžou) a asi je 9bris

Doplňující dotazy by byly na zápis místa původu ženicha, kde čtu ze vsy Sedlecžka Minsstian domassynsky z N:99 a to Minsstian je zjevně blbost
a na povolání prvního svědka, kde čtu Kulmyster

Děkuji předem
Naposledy upravil Mošna dne ned úno 18, 2024 11:12, celkově upraveno 1
Mošna
 
Příspěvky: 277
Registrován: stř bře 08, 2017 11:15
Oblast pátrání: Středočeský kraj

Re: Matrika NOZ,1789,Kamberk,čeština

Příspěvekod zburget » ned úno 18, 2024 9:13

Tak je dobré si uvědomit názvy měsíců v latině. Po srpen měly měsíce svá jména (mimochodem poslední dva pojmenované byly po císařích Juliovi Cesarovi a Augustovi) a pak byly prostě číslované. Jen to číslování bylo podle starého zvyku, kdy rok začínal březnem. Takže září je sedmé v pořadí a prosinec pak desátý.
No a jak vypadají latinsky čísla od 7 do 10? Septem, octo, novem decem. A je tu vyluštění - septem-ber, octo-ber, novem-ber decem-ber. Není tedy nic jednoduššího, když už máme měsíce číslované, tak je prostě čísly taky zapsat. 7ber, 8ber, 9ber, 10ber. Hmmm 10 je trochu moc písmenek. Jak se latinsky napíše 10? Jasně, X. Takže prosinec je Xber. Tak jednoduché to je.
A když se něco stalo 22 listopadu, tak ten listopad je v druhém pádě - genitivu. Genitiv od november je novembris.

Když tedy vidíte, že je někde měsíc zapsaný zkratkou n-ber (nebo v genitivu n-bris), je třeba si za n dosatdit číoslo mezi 7-10 resp. X. Co by tam tak v tom zápisu z toho mohlo být? 7 to není, 8 to není, 10 nebo X to taky není. Takže nám zbývá jedině 9. Co na tom, že to vypadá spíš jako g, je to prostě 9. Tedy 22 9bris = 22 Novembris = 22. listopadu.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12597
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matrika NOZ,1789,Kamberk,čeština

Příspěvekod Zora » ned úno 18, 2024 9:55

kde čtu ze vsy Sedlecžka Minsstian domassynsky z N:99 a to Minsstian je zjevně blbost

Miesstian , tedy měšťan-.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matrika NOZ,1789,Kamberk,čeština

Příspěvekod Mošna » ned úno 18, 2024 11:12

Děkuji za vysvětlení.
Já bohužel latinsky neumím a tak jsem vycházel z údajů nalezených na internetu, které mi říkaly:
7bris - září
8ber - říjen
9br - listopad
Xber – prosinec
Zjevně jsou nedokonalé a jelikož jsem vůbec nevzal v úvahu skloňování (které samozřejmě taky neumím), nedokázal jsem to při špatné čitelnosti číslice odhalit. Doplním si poznámky.

Měšťan - tak to je fakt jednoduché, ale mne to nedošlo, protože ta osoba nemá s Domašínem nic společného. Takže jsem hledal něco ve smyslu církevního správního obvodu, protože sousední Louňovice určitou dobu pod Domašín spadaly a tak jsem si říkal, zda ho tam farář, neznalý aktuálních údajů, nezapsal postaru jako že Sedlečko spadá pod Domašín.
Takže to vypadá spíš, že mu ty údaje hlásili sami rodiče nevěsty a asi si nebyli úplně jistí ;-)
Díky
Mošna
 
Příspěvky: 277
Registrován: stř bře 08, 2017 11:15
Oblast pátrání: Středočeský kraj

Re: VYŘEŠENO Matrika NOZ,1789,Kamberk,čeština

Příspěvekod Zora » ned úno 18, 2024 21:12

Opravte si, nebo alespoň pro příště - předmět. Nepatří tam název matriční knihy NOZ, ale patří tam druh matriční události. Píšete přece o svatbě.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 47 návštevníků