VYŘEŠENO, DĚKUJI -matrika oddaní, Policko, 1669, čeština

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO, DĚKUJI -matrika oddaní, Policko, 1669, čeština

Příspěvekod Honza Borůvka » stř úno 07, 2024 16:53

Dobrý den.
Prosím potřebuji pomoci radou. Oddací záznam z matriky snad čtu dobře, ale možná mi chybí správné pochopení.
"JTem (27.10.1669) Capulatus est Matiej Polakú Kalabú z Petrovic s Katerzinau dzerau Jana Kollerta, neb Franky se Zdara , Testes post concionem "
ZDROJ: https://matriky.online/zamrsk/130-00002 ... 00&y=0.381 - třetí vpravo

Potřeboval bych poradit s příjmeními - Poláka jsem žádného v hledané době ve vesnici nenašel, ale Poláčka ano, dokonce i Matěje. Ale co to "Kalabú"? Mohla by to být přezdívka?
Kollertovou se mi nepovedlo dohledat. Problém může být v začátku matriky, ale třeba i v tom "neb Franky". "Neb" značí většinou nebožtíka. Mohlo by se tu ale jedna třeba o tzv. "příjmení po střeše"? Že se dříve jmenoval Franka a jméno si po chalupě změnil na Kollerta. V tom případě by to i sedělo, protože Kateřina Franka se v té hledané době narodila (3.11.1649).
ZDROJ: https://matriky.online/zamrsk/130-00001 ... 29&y=0.336 - druhý vlevo (dost nezřetelný)
Moc předem děkuji za radu, trpělivost a čas, který mi věnujete.
Jan Borůvka
Naposledy upravil Honza Borůvka dne pát úno 09, 2024 11:14, celkově upraveno 1
Honza Borůvka
 
Příspěvky: 77
Registrován: úte lis 26, 2013 14:23

Re: matrika oddaní, Policko, 1669, čeština

Příspěvekod Zora » stř úno 07, 2024 17:00

Kateřina - ano - příjmí po chalupě

u Matěje by to mohlo být podobně Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: matrika oddaní, Policko, 1669, čeština

Příspěvekod Honza Borůvka » stř úno 07, 2024 17:08

Takže ta Kateřina Franka je ta moje nevěsta?
A Matěj Poláček zase ženich?
Promiňte, že se ptám, zda to dobře chápu.
Moc Vám děkuji.
HB
Honza Borůvka
 
Příspěvky: 77
Registrován: úte lis 26, 2013 14:23

Re: matrika oddaní, Policko, 1669, čeština

Příspěvekod Zora » stř úno 07, 2024 17:24

Není třeba se omlouvat, není důvod :-)
Kateřina Frank by mohla být Vaše nevěsta, zřejmě se otec Jan jmenoval Franka (nebo také Frank, já to v tom zápise nepoznám) a asi se přestěhoval do domu Kollertových, tím získal příjmení po chalupě Kollert

U Poláčka - Kalaby by věřila tomu, že to bude stejné, ale pozor, z jednoho záznamu se nedá poznat, jak se jmenoval dříve a jak teď. Někdy to zapisuji v opačném pořadí... Zvlášt před r. 1700.

Musíte hledat narození Matěje s jedním nebo druhým příjmením.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO, DĚKUJI -matrika oddaní, Policko, 1669, čeština

Příspěvekod Honza Borůvka » pát úno 09, 2024 11:26

Dobrý den,
moc děkuji za velkou pomoc.
V celé matrice okolních obcí jsem nenašel vhodného Matěje Poláka (jen jeden v době svatby desetiletého) či Matěje Kalabu, pouze v "jeho" vesnici Matěje Poláčka, který by věkově odpovídal. Děkuji i za radu, dám pozor ohledně jména, kde jaké se objevuje. Hodně mi pomáhá v tom index matriky, který už od samého začátku je sepsán. Díky bohu. On ten kraj byl poměrně hodně postižen 30-letou válkou. Podobně jako celé české země. :-((
Honza Borůvka
 
Příspěvky: 77
Registrován: úte lis 26, 2013 14:23

Re: VYŘEŠENO, DĚKUJI -matrika oddaní, Policko, 1669, čeština

Příspěvekod Zora » pát úno 09, 2024 11:38

Polák - Poláček -
všímejte si toho, zda se nepoužívalo ve Vaší oblasti to, že mladý syn dostal zdrobnělé otcovo příjmí,
tedy Polák - syn pak Poláček
Po dosažení dospělosti, syna, jindy po úmrtí otce dostal mladý syn zase příjmí Polák...

Jedna z možností...
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO, DĚKUJI -matrika oddaní, Policko, 1669, čeština

Příspěvekod Honza Borůvka » pát úno 09, 2024 12:15

Tohle by mne ani nenapadlo, že k tomuto může docházet. Dám si na toto pozor. U svatby to byl Polák, při narození jsou psaní jako Polaczick.
Uvidíme. Moc Vám děkuji. Moc jste mi pomohla a dala mi další podněty k bádání.
Honza Borůvka
 
Příspěvky: 77
Registrován: úte lis 26, 2013 14:23

Re: VYŘEŠENO, DĚKUJI -matrika oddaní, Policko, 1669, čeština

Příspěvekod Zora » pát úno 09, 2024 12:22

KLídek, koukám do těch matrik o trochu déle.
JInak se podívejte na sekci vítejte - je tam něco jako úvod do matrik - noříme se do matrik, je tam spousta vychytávek.

z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO, DĚKUJI -matrika oddaní, Policko, 1669, čeština

Příspěvekod Honza Borůvka » pát úno 09, 2024 13:01

Děkuji, rád kouknu.
Honza Borůvka
 
Příspěvky: 77
Registrován: úte lis 26, 2013 14:23


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 44 návštevníků