VYŘEŠENO O 1705 Hbity/? [PB] česky

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO O 1705 Hbity/? [PB] česky

Příspěvekod JosefJ. » ned led 14, 2024 18:43

f. 170v https://ebadatelna.soapraha.cz/d/12160/181 vlevo
první zápis 26.7.1705 (z Hořegssych Hbitu) Cžerneg ze Trženowa? s Ewau Ssenkyřowau mladeho Wočezka?
čtvrtý zápis 22.11.1705 Matěg Kadlecz z Luhu s Ewau Kossowau ?ze?Swotok?


Poprosil bych ochotné o korekci místa původu ženicha v prvním a nevěsty ve čtvrtém zápise, případně dalších slov s otazníkem.
Třenov jsem našel jen jako literární lokalitu; u místa původu v této části matriky je často, ale ne vždy, druhý pád bez z, ze, takže připadá v úvahu, že by šlo o Zetřenov, ale takový není už vůbec. Pochybuji hlavně o písmenech t a r na počátku.

U toho, co čtu zatím Wočezka bude první písmeno ve skutečnosti asi něco jiného než W (to ve w staw, Wawrzyn vypadá trochu jinak), č je divné, protože jinak je v stejném zápise cz, k může být také t). Teď jak se v tom hrabu, mě napadá Waczka, což je příjmí, které se tam vyskytovalo, ale co ta diakritika a nožička navíc před z?

U čtvrtého zápisu mě napadá, zda místo není jen zkrácený zápis Smolotel, tam se vyskytovali Kašovi (Kasse), ještě byl v okolí Káš (Kass), ale ani Koš není vyloučený.
Druhé písmeno příjmí té nevěsty mi ale přijde jako jasné o, ne a.
Naposledy upravil JosefJ. dne pon led 22, 2024 20:10, celkově upraveno 1
JosefJ.
 
Příspěvky: 2170
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: LEŽÁK O 1705 Hbity/? [PB] česky

Příspěvekod zburget » pon led 22, 2024 19:53

první zápis 26.7.1705 (z Hořegssych Hbitu) Cžerneg ze Trženowa s Ewau Ssenkyřowau mladeho Wacka
čtvrtý zápis 22.11.1705 Matěg Kadlecz z Luhu s Ewau Kossowau ze Swotok


Třenov jsem našel jen jako literární lokalitu; u místa původu v této části matriky je často, ale ne vždy, druhý pád bez z, ze, takže připadá v ůvahu, že by šlo o Zetřenov, ale takový není už vůbec. Pochybuji hlavně o písmenech t a r na počátku.
No, nedá se svítit, ono je to tam prostě napsané.

… Waczka, což je příjmí, které se tam vyskytovalo, ale co ta diakritika a nožička navíc před z?
diakritika může být jen kaňka, kaz, šmouha, žádná nožička navíc tam není. těsně před 'z' je 'c' a před ním je 'a'.

U čtvrtého zápisu mě napadá, zda místo není jen zkrácený zápis Smolotel, tam se vyskytovali Kašovi (Kasse), ještě byl v okolí Káš (Kass), ale ani Koš není vyloučený.
Já tam vidím Swotok. Co to má být, netuším.
Druhé písmeno příjmí té nevěsty mi ale přijde jako jasné o, ne a.
Já tom sice vidím 'o', ale může to být jen špatně napsné 'a' - záleží, jaké příjmení se v daném místě vyskytuje. To by pro mě bylo rozhodující.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: O 1705 Hbity/? [PB] česky

Příspěvekod JosefJ. » pon led 22, 2024 20:13

Děkuji za přečtení a vysvětlení. Výklad lokalit teď už nechám na případných uživatelích toho přehledu.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2170
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 42 návštevníků